Psí týden: Osud „Paroubkovy“ arbitráže, co provedli Čechoslováci Maďarům a objektivita? Ta je Prima

Napsal/a Robert Malecký 29. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Ekonomické zprávy – třeba o pozadí deset let staré arbitráže, kdysi ohrožující politickou kariéru Jiřího Paroubka. Pohled do historie – jak Čechoslováci vnímali 60 let staré události v Maďarsku, kde Chruščovovy tanky krvavě potlačily revoluci? Jak se po několika měsících vyvíjí naše zjištění o ohýbání objektivity zpravodajství TV Prima? Bylo toho mnohem víc, co v uplynulém týdnu čtenářům HlídacíPes.org nabídl. Pokud jste neměli čas, zde jsou původní zjištění redakce pěkně přehledně.

 • 323334750_e875889ff0_bTýden jsme zahájili publikací dvou ekonomických zpráv. Po deseti letech HlídacíPes.org zjistil přesnou částku, kterou Česká republika musela zaplatit v arbitráži v rámci vyrovnání s firmou K + Venture Partners (KVP) zaplatit. Případ, který ve své době ohrožoval nastartovanou politickou kariéru pozdějšího premiéra Jiřího Paroubka, je dosud živý. Mimochodem, okolnosti arbitráže jsou sice dodnes – na základě platného usnesení Paroubkovy vlády – utajené. „Z evidence Ministerstva financí vyplývá, že v rámci narovnání bylo KVP vyplaceno 1,5 milionu eur,“ potvrdil mluvčí resortu Michal Žurovec.
  Utajená arbitráž: stát vyplatil stovky miliónů firmě podezřelé z „odklánění“ peněz
 • Ve stejný den jsme rozebrali okolnosti, za jakých v Česku skončila ruská ERB bank, svého času největší ruský podnik v Česku. Dnes je ERB banka jen zkrachovalou skořápkou. Česká národní banka oznámila, že odebrala ERB bank povolení k činnosti i kvůli riziku praní špinavých poeněz a financování terorismu. „Banka nebyla ani dostatečně personálně a odborně vybavena a neměla funkční systém, který by bránil legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a umožňoval dodržování mezinárodních sankcí,“ konstatoval mluvčí ČNB Marek Zeman. Vedle toho se ERB banka pouštěla i do nestandardních obchodů. Koupila kupříkladu dluhopisy emitované rakouskou společností v nominální hodnotě 60 milionů eur, čímž však mnohonásobně překročila limit stanovený pro pohledávky vůči jednomu subjektu.
  Tečka za ruskou bankou v Česku. ČNB odňala ERB bance licenci i kvůli riziku financování terorismu
 • 282887890_75984d3e33_zByli příslušníky speciálních složek americké armády a těšili se na nasazení v týlu nenáviděného nepřítele, za “železnou oponou”. Aby se jednou vrátili bojovat proti komunismu, bylo pro bratry Josefa a Ctirada Mašínovy hlavním důvodem dramatického odchodu do Berlína a za oceán. A pak přišel rok 1956: zejména krvavé potlačení revoluce v Maďarsku, od kterého na přelomu října a listopadu uplyne 60 let, ale i konec revolty v Polsku. Chladný přístup západních mocností byl pro mnohé zklamáním. “Naděje na porážku komunistického systému v dohledné době zmizela,“ vzpomíná Josef Mašín.
  Pasivita Západu v roce 1956 byla pro nás velkým zklamáním, vzpomíná na maďarskou “kontrarevoluci” Josef Mašín
 • Jestli ono hnutí ANO nemá smůlu na nevyřešené dluhy minulosti. Ta tentokrát dostihla krajského volebního lídra Josefa Pavlíka. Jak upozornil náš spolupracující server Občasník.eu, Pavlík zatajil členství v Komunistické straně Československa. Nepravdivé informace uvedené ve stranické přihlášce přitom mohou být důvodem pro vyloučení z hnutí ANO. Přesto se Pavlík, bývalý šéf asekretariátu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, v úterý stal náměstkem hejtmana Vysočiny.
  Lídr ANO zatajil komunistickou minulost, přesto se za hnutí stal vicehejtmanem Vysočiny
 • 9631469433_a7e410341a_zJe prima mít tu televize, které vykazují vysokou míru objektivity zpravodajství. A pak je televize Prima. Vysílací rada ji po skandálu s přístupem jejího vedení k pokrývání uprchlické krize požádala o podání vysvětlení u čtyř reportáží, které se týkaly reportáží o vystěhování irácké rodiny. „Mohlo by jít o porušení oddělení zpravodajských informací od hodnotících komentářů. Prima v sérii reportáží dokladuje, že měla u svých dřívějších reportáží pravdu a je jediná objektivní a podobně. K tomu chceme vysvětlení,“ řekl předseda RRTV Ivan Krejčí. Připomenout si můžete rovněž naše původní zjištění, jak se na Primě ohýbala objektivita v souvislosti s uprchlickou krizí.
  Televizi Prima jsme požádali o vysvětlení u čtyř reportáží o uprchlících, říká předseda RRTV
 • A ještě jeden materiál ke stejnému tématu: Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zveřejnila novou analýzu, jak české celoplošné televizní a rozhlasové stanice pokrývaly migrační krizi. Analýza pokrývá období od 28. března do 17. dubna 2016 a sledovala vysílání České televize, TV Nova, TV Prima, rádia Frekvence 1, Impuls a stanici ČRo Radiožurnál. Problémy, které vyžadují další zkoumání, rada našla jen u FTV Prima.
  Analýza vysílání o migraci. Vysílací rada našla problémy pouze v případě televize Prima

 

Telegraficky ještě další původní zprávy a komentáře, které v uplynulém týdnu HlídacíPes.org nabídl:

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)