Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Redakce

Kontakt na členy redakce vždy ve tvaru: jmeno.prijmeni@hlidacipes.org

Robert Břešťan

šéfredaktor HlídacíPes.org

Absolvoval Vyšší odbornou školu publicistiky a Literární akademii – soukromou vysokou školu Josefa Škvoreckého. Ve své novinářské kariéře střídal tištěná média a rozhlasové vysílání. Byl postupně redaktorem a moderátorem Českého rozhlasu 6/ Rádia Svobodná Evropa, české redakce BBC World Service, politickým reportérem Hospodářských novin a šéfredaktorem zpravodajské stanice Českého rozhlasu – Rádia Česko. Rok strávil jako zahraniční zpravodaj české redakce BBC v Londýně. Od roku 2011 do konce roku 2014 působil jako šéfkomentátor týdeníku Ekonom. Držitel Novinářské ceny 2015.

Ondřej Neumann

spoluzakladatel a ředitel Ústavu, redaktor

Absolvoval obor Ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Novinářskou kariéru začínal v roce 1993 v ČTK. Pracoval jako zástupce šéfredaktora časopisu Týden, jako šéfeditor zpravodajství pomáhal rozjíždět ČT24. Spoluzakládal pořad 168 hodin a byl jeho prvním editorem. Z České televize přešel do pozice zástupce šéfredaktora Hospodářských novin. Do prosince 2013 byl šéfredaktorem týdeníku Ekonom. Ústav nezávislé žurnalistiky založil po dlouhém přemýšlení nad stavem českých médií a jejich perspektivou. Je spoluautorem a editorem knih: MICHLiq – inteligentní průvodce ekonomikou, ZE-MAN – Skutečný příběh českého prezidenta, BABIŠ – Vůdce pro 21. století, Mapa české justice, Obchodníci se strachem a Šok! Hrůza! Média! – Čeští novináři po roce 1989.

Robert Malecký

reportér

Původním povoláním programátor, zeměměřič a učitel rodinné výchovy. Novinařině se věnuje od roku 1998, působil jako redaktor Svobodného slova, vedl redakci Deníku Litoměřicka, domácímu zpravodajství se věnoval v Nedělním světě a Lidových novinách. V letech 2009 až 2012 vedl domácí redakci Zpravodajství ČT a působil i jako editor hlavní zpravodajské relace Události. Od ledna 2014 do června 2015 byl šéfredaktorem serveru Česká justice. V roce 2017 dostal Novinářskou cenu za regionální žurnalistiku.

Tereza Engelová

videoreportérka

bývalá reportérka, editorka a moderátorka zahraniční redakce České televize. Na volné noze působila jako dopisovatelka z Pákistánu a Turecka. Držitelka Novinářské ceny 2017.

Vojtěch Berger

redaktor/ editor

Dlouholetý redaktor zahraniční redakce Českého rozhlasu. Působil jako zahraniční zpravodaj na Slovensku a v Rakousku. Za multimedální projekt Cíl: Německo, v rámci kterého dlouhodobě sledoval několik uprchlických rodin v bavorském Hofu, dostal Česko-německou novinářskou cenu 2016 v kategorii multimedia.

Jan Žabka

redaktor

V průběhu studia na Univerzitě Palackého v Olomouci byl redaktorem studentského časopisu Houpací Osel, byl členem olomoucké regionální redakce HlídacíPes.org, později spolupracoval s webem Aktuálně.cz.