Redakce

Kontakt na členy redakce vždy ve tvaru: [email protected]

Vojtěch Berger

redaktor/ editor

Dlouholetý redaktor zahraniční redakce Českého rozhlasu. Působil jako zahraniční zpravodaj na Slovensku a v Rakousku. Za multimedální projekt Cíl: Německo, v rámci kterého dlouhodobě sledoval několik uprchlických rodin v bavorském Hofu, dostal Česko-německou novinářskou cenu 2016 v kategorii multimédia.

Robert Břešťan

šéfredaktor HlídacíPes.org

Absolvoval Vyšší odbornou školu publicistiky a Literární akademii – soukromou vysokou školu Josefa Škvoreckého. Ve své novinářské kariéře střídal tištěná média a rozhlasové vysílání. Byl postupně redaktorem a moderátorem Českého rozhlasu 6/ Rádia Svobodná Evropa, české redakce BBC World Service, politickým reportérem Hospodářských novin a šéfredaktorem zpravodajské stanice Českého rozhlasu – Rádia Česko. Rok strávil jako zahraniční zpravodaj české redakce BBC v Londýně. Od roku 2011 do konce roku 2014 působil jako šéfkomentátor týdeníku Ekonom. Držitel Novinářské ceny 2015.

Ivo Čermák

editor

Absolvoval obor mediální studia na Fakutě sociálních věd UK. Začínal jako redaktor serveru iDnes, jeho kariéra dále směřovala přes časopis Týden a deník MF Dnes, později pomáhal z pozice zástupce šéfredaktora rozjíždět čtrnáctideník Epocha. V roce 2008 nastoupil jako editor do týdeníku Profit, odkud z místa zástupce šéfredaktora odešel v roce 2010 do týdeníku Ekonom. V něm působil jako šéfeditor do konce roku 2016, kdy přestoupil do stejné pozice v týdeníku Euro. V roce 2020 spoluzakládal a jako šéfeditor vedl redakci týdeníku Hrot.

Tereza Engelová

reportérka/videoreportérka

Bývalá reportérka, editorka a moderátorka zahraniční redakce České televize. Na volné noze působila jako dopisovatelka z Pákistánu a Turecka. Držitelka Novinářské ceny 2017, laureátka Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2021.

Robert Malecký

reportér

Původním povoláním programátor, zeměměřič a učitel rodinné výchovy. Novinařině se věnuje od roku 1998, působil jako redaktor Svobodného slova, vedl redakci Deníku Litoměřicka, domácímu zpravodajství se věnoval v Nedělním světě a Lidových novinách. V letech 2009 až 2012 vedl domácí redakci Zpravodajství ČT a působil i jako editor hlavní zpravodajské relace Události. Od ledna 2014 do června 2015 byl šéfredaktorem serveru Česká justice. V roce 2017 dostal Novinářskou cenu za regionální žurnalistiku.

Ondřej Neumann

spoluzakladatel a ředitel Ústavu, reportér

Absolvoval obor Ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Novinářskou kariéru začínal v roce 1993 v ČTK. Pracoval jako zástupce šéfredaktora časopisu Týden, jako šéfeditor zpravodajství pomáhal rozjíždět ČT24. Spoluzakládal pořad 168 hodin a byl jeho prvním editorem. Z České televize přešel do pozice zástupce šéfredaktora Hospodářských novin. Do prosince 2013 byl šéfredaktorem týdeníku Ekonom. Ústav nezávislé žurnalistiky založil po dlouhém přemýšlení nad stavem českých médií a jejich perspektivou. Je spoluautorem a editorem knih: MICHLiq – inteligentní průvodce ekonomikou, ZE-MAN – Skutečný příběh českého prezidenta, BABIŠ – Vůdce pro 21. století, Mapa české justice, Obchodníci se strachem a Šok! Hrůza! Média! – Čeští novináři po roce 1989.

Lucie Sýkorová

reportérka

Spoluzakladatelka a předsedkyně dozorčí rady European Centre for Press & Media Freedom (ECPMF). Novinářka od roku 2001, pracovala pro tištěná a online média na Plzeňsku, 2015-2020 pro časopis Veřejná správa. Spoluzakladatelka Asociace regionálních novinářů a Novinářského klubu Jindřicha Oppera, který provozuje regionální startupový magazín Apel-plzen.cz. Za Asociaci online vydavatelů je členkou rady News Media Europe (NME), která zastřešuje více než 2500 médií ve 14 evropských státech.

Jan Urban

komentátor

Vzděláním historik. Jako „nepřátelská osoba“ strávil dvanáct let v manuálních zaměstnáních. Vyučil se zedníkem. Spoluzakladatel nezávislé Východoevropské informační agentury. Působil v první redakci zakázaných Lidových novin a jako stringer pro Radio Svoboda a Svobodnou Evropu. Prošel Lidovými novinami, časopisem Transitions, Českou televizí a Českým rozhlasem. Psal o válečných konfliktech ve Střední Americe, Bosně a Hercegovině, Iráku a Kosovu. Napsal několik knih, televizních scénářů a rozhlasovou hru. Učí na New York University v Praze. Nositel Novinářské ceny Ferdinanda Peroutky. V roce 2021 obdržel Cenu Václava Bendy.