Jak deníky informovaly před volbami? Žádné explicitní stranění, ale…

Napsal/a Robert Břešťan 26. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Čtyři týdny před podzimními krajskými a senátními volbami a týden po nich monitoroval tým mediálního analytika Tomáše Trampoty to, jak české deníky a vybrané weby o volbách a jejích aktérech psaly.

„Potvrdilo se, že volby byly v médiích prezentovány skrze příběh tří hlavních aktérů: Bohuslava Sobotky, Andreje Babiše a Miloše Zemana a jako souboj dvou hlavních stran: ČSSD a ANO,“ říká hlavní autor výzkumu pro Nadaci Open Society Fund Tomáš Trampota.

V hledáčku bylo období od 9. září do 15. října a z tištěných médií deníky Blesk, MF Dnes, Deníky Bohemia/ Moravia, Právo, Hospodářské noviny a Lidové noviny. Z online deníků pak Aktualne.cz, iDnes.cz,lidovky.cz a novinky.cz.

„Sledovali jsme stránky věnované domácímu zpravodajství a publicistice, kdy výběrovým filtrem je zmínka o politickém aktérovi či politické instituci, ale i jejich zobrazení,“ vysvětluje Trampota.

Jeho tým napočítal celkem 740 „aktérů voleb“ a celkem 13468 výpovědí a zmínek o nich.

Počet výpovědí v jednotlivých médiích

pocet-vypovedi-media

Překvapivě může znít informace, že nejvíce zmínek o Andreji Babišovi měly Hospodářské noviny.

akteri-v-mediich

„Vysvětlení ale spočívá v tom, že jde o ekonomicky zaměřený deník a při referování o ekonomických záležitostech či ministerstvu financí se jménu Babiš lze těžko vyhnout,“ vysvětluje Trampota.

Nijak nepřekvapí ani závěr, že média byla otevřenější agendě vládních stran, v menší míře dalších parlamentních stran.

Aktéři zmínek v médiích

akteri-zminek

„Neodhalili jsme žádné explicitní stranění. Je tu ale i otázka předvolební inzerce a politické reklamy. Například dva týdny před volbami v Mladé frontě dnes intenzivně inzerovalo hnutí ANO, často na třetí tiskové straně. Podobné to bylo v deníku Právo, kde byla nejvíce přítomna ČSSD, ale deník byl inzertně otevřenější i dalším stranám včetně TOP 09,“ upozorňuje Tomáš Trampota.

pozitivni-a-negativni

 

„Roli nehraje jen to, o čem média píší, ale i to, o čem nepíší, jakýsi mediální firewall,“ doplňuje Daniel Prokop, vedoucí společenského a politického výzkumu agentury Median.

Pozitivní versus negativní

pozitivita-negativita

Za příklady „mírného stranění“ označuje analýza například předvolební „probabišovskou“ reportáž z volebních mítinků stran v MF Dnes či povolební komentář šéfredaktoras listu Jaroslava Plesla.

V jiných médiích „kumulaci antibabišovských“ témat a „větší otevřenost agendě Karla Schwarzenberga“ v době týden před volbami na Aktuálně.cz nebo „intenzivnější přístup“ Bohuslava Sobotky do deníku Právo a server Novinky.cz.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)