David, Bergin, Emmett and Elliott via Foter.com / CC BY, zdroj

Jak deníky informovaly před volbami? Žádné explicitní stranění, ale…

Napsal/a Robert Břešťan 26. října 2016

ANALÝZA. Čtyři týdny před podzimními krajskými a senátními volbami a týden po nich monitoroval tým mediálního analytika Tomáše Trampoty to, jak české deníky a vybrané weby o volbách a jejích aktérech psaly.

„Potvrdilo se, že volby byly v médiích prezentovány skrze příběh tří hlavních aktérů: Bohuslava Sobotky, Andreje Babiše a Miloše Zemana a jako souboj dvou hlavních stran: ČSSD a ANO,“ říká hlavní autor výzkumu pro Nadaci Open Society Fund Tomáš Trampota.

V hledáčku bylo období od 9. září do 15. října a z tištěných médií deníky Blesk, MF Dnes, Deníky Bohemia/ Moravia, Právo, Hospodářské noviny a Lidové noviny. Z online deníků pak Aktualne.cz, iDnes.cz,lidovky.cz a novinky.cz.

„Sledovali jsme stránky věnované domácímu zpravodajství a publicistice, kdy výběrovým filtrem je zmínka o politickém aktérovi či politické instituci, ale i jejich zobrazení,“ vysvětluje Trampota.

Jeho tým napočítal celkem 740 „aktérů voleb“ a celkem 13468 výpovědí a zmínek o nich.

Počet výpovědí v jednotlivých médiích

pocet-vypovedi-media

Překvapivě může znít informace, že nejvíce zmínek o Andreji Babišovi měly Hospodářské noviny.

akteri-v-mediich

„Vysvětlení ale spočívá v tom, že jde o ekonomicky zaměřený deník a při referování o ekonomických záležitostech či ministerstvu financí se jménu Babiš lze těžko vyhnout,“ vysvětluje Trampota.

Nijak nepřekvapí ani závěr, že média byla otevřenější agendě vládních stran, v menší míře dalších parlamentních stran.

Aktéři zmínek v médiích

akteri-zminek

„Neodhalili jsme žádné explicitní stranění. Je tu ale i otázka předvolební inzerce a politické reklamy. Například dva týdny před volbami v Mladé frontě dnes intenzivně inzerovalo hnutí ANO, často na třetí tiskové straně. Podobné to bylo v deníku Právo, kde byla nejvíce přítomna ČSSD, ale deník byl inzertně otevřenější i dalším stranám včetně TOP 09,“ upozorňuje Tomáš Trampota.

pozitivni-a-negativni

 

„Roli nehraje jen to, o čem média píší, ale i to, o čem nepíší, jakýsi mediální firewall,“ doplňuje Daniel Prokop, vedoucí společenského a politického výzkumu agentury Median.

Pozitivní versus negativní

pozitivita-negativita

Za příklady „mírného stranění“ označuje analýza například předvolební „probabišovskou“ reportáž z volebních mítinků stran v MF Dnes či povolební komentář šéfredaktoras listu Jaroslava Plesla.

V jiných médiích „kumulaci antibabišovských“ témat a „větší otevřenost agendě Karla Schwarzenberga“ v době týden před volbami na Aktuálně.cz nebo „intenzivnější přístup“ Bohuslava Sobotky do deníku Právo a server Novinky.cz.

1 komentář

  1. Bohuš napsal:

    P. Tomáš Trampota zřejmě žije někde mimo republiku , když neodhalil žádné stranění . V grafu je Kalousek na jednom z posledních míst a přitom z něho už bylo většině lidí zle , z té jeho nesympatické dr xky . Vždyť v podstatě nikdo jiný v televizi i v médiích nebyl . Takže milý Trampoto , nechte si své lživé průzkumy zarámovat .

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies