Lídr ANO zatajil komunistickou minulost, přesto se za hnutí stal vicehejtmanem Vysočiny

Napsal/a -pes- 25. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. V přihlášce do hnutí ANO krajský volební lídr Josef Pavlík zatajil členství v Komunistické straně Československa. Nepravdivé informace uvedené ve stranické přihlášce přitom mohou být důvodem pro vyloučení z hnutí ANO. Přesto se Pavlík v úterý stal náměstkem hejtmana Vysočiny..

Informace o Pavlíkově členství v KSČ se nejdříve objevily jako fámy v Havlíčkově Brodě, na předvolebních besedách volebních lídrů kraje Vysočina se Pavlíka na minulost ptali i novináři.

Informaci o angažovanosti v KSČ ale Pavlík potvrdil až ve chvíli, kdy se po desítkách let podařilo objevit jeho přihlášku do KSČ. V přihlášce navíc Pavlíka chválí předseda jeho stranické organizace za vstup do Lidových milicí.

Hnutí ANO ale viditelně nechce svého volebního lídra, který zatajil nepříjemnou část své minulosti, nijak potrestat. Lhaní o minulosti pak nebylo nepřekonatelnou překážkou ani pro koaliční partnery z ČSSD, ODS a koalice Starostové pro Vysočinu.

Prověrka? Chatrné alibi…

Lídr Pavlík se po odhalení členství v KSČ a zmínky o angažmá v Lidových milicích začal hájit téměř deset let starou bezpečnostní prověrkou, kterou měl jako úředník na Krajském státním zastupitelství Hradec Králové a poté na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně.

Prověrka je ovšem pouze na stupeň „Vyhrazené“. Do stupně „Vyhrazené“ nezasahuje Národní bezpečnostní úřad, uchazeči stačí čistý trestní rejstřík a věk nad osmnáct let. Nezkoumá se minulost, postačuje spořádaný rodinný život bez viditelných problémů například s alkoholismem.

Bezpečnostní prověrka „Vyhrazené“ neboli „Véčko“ má obecnou platnost devět let. Na Krajské státní zastupitelství nastoupil Pavlík v roce 2001, na Nejvyšší státní zastupitelství v roce 2005. Klasické bezpečnostní prověrky musí mít „ze zákona“ jen státní zástupci.

ANO na lovu bobříka mlčení

Kolem Pavlíkova případu zamlčené minulosti panuje v ANO velká bezradnost a mlčenlivost. Centrála Babišova ANO už dala najevo svůj odstup, případ prý má vyřešit Vysočina sama.

Krajský volební lídr Pavlík po přiznání a omluvě začal držet bobříka mlčení. A na server Občasník.eu, který o jeho minulosti podrobně informoval, uvalil informační embargo.

Mlčí i Pavlíkovi kolegové v krajském vedení hnutí ANO. „Případ Pavlík“ je pro ně horkým politickým bramborem. Kritika i vyjádření politické podpory spolustraníkovi v problémech by jim totiž mohla uškodit do příštích voleb.

Ty parlamentní jsou už v příštím roce a o kandidaturu do sněmovních lavic budou usilovat všichni vlivní politici Vysočiny.

Heslo prosazované Andrejem Babišem – „Nejsme jako politici, makáme…“ – zjevně pro jeho vysočinské ovečky dávno neplatí.

Miroslav Mareš, Občasník.eu

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)