Facebook Josef Pavlík,

Lídr ANO zatajil komunistickou minulost, přesto se za hnutí stal vicehejtmanem Vysočiny

Napsal/a -pes- 25. října 2016

AKTUALIZOVÁNO. V přihlášce do hnutí ANO krajský volební lídr Josef Pavlík zatajil členství v Komunistické straně Československa. Nepravdivé informace uvedené ve stranické přihlášce přitom mohou být důvodem pro vyloučení z hnutí ANO. Přesto se Pavlík v úterý stal náměstkem hejtmana Vysočiny..

Informace o Pavlíkově členství v KSČ se nejdříve objevily jako fámy v Havlíčkově Brodě, na předvolebních besedách volebních lídrů kraje Vysočina se Pavlíka na minulost ptali i novináři.

Informaci o angažovanosti v KSČ ale Pavlík potvrdil až ve chvíli, kdy se po desítkách let podařilo objevit jeho přihlášku do KSČ. V přihlášce navíc Pavlíka chválí předseda jeho stranické organizace za vstup do Lidových milicí.

Hnutí ANO ale viditelně nechce svého volebního lídra, který zatajil nepříjemnou část své minulosti, nijak potrestat. Lhaní o minulosti pak nebylo nepřekonatelnou překážkou ani pro koaliční partnery z ČSSD, ODS a koalice Starostové pro Vysočinu.

Prověrka? Chatrné alibi…

Lídr Pavlík se po odhalení členství v KSČ a zmínky o angažmá v Lidových milicích začal hájit téměř deset let starou bezpečnostní prověrkou, kterou měl jako úředník na Krajském státním zastupitelství Hradec Králové a poté na Nejvyšším státním zastupitelství v Brně.

Prověrka je ovšem pouze na stupeň „Vyhrazené“. Do stupně „Vyhrazené“ nezasahuje Národní bezpečnostní úřad, uchazeči stačí čistý trestní rejstřík a věk nad osmnáct let. Nezkoumá se minulost, postačuje spořádaný rodinný život bez viditelných problémů například s alkoholismem.

Bezpečnostní prověrka „Vyhrazené“ neboli „Véčko“ má obecnou platnost devět let. Na Krajské státní zastupitelství nastoupil Pavlík v roce 2001, na Nejvyšší státní zastupitelství v roce 2005. Klasické bezpečnostní prověrky musí mít „ze zákona“ jen státní zástupci.

ANO na lovu bobříka mlčení

Kolem Pavlíkova případu zamlčené minulosti panuje v ANO velká bezradnost a mlčenlivost. Centrála Babišova ANO už dala najevo svůj odstup, případ prý má vyřešit Vysočina sama.

Krajský volební lídr Pavlík po přiznání a omluvě začal držet bobříka mlčení. A na server Občasník.eu, který o jeho minulosti podrobně informoval, uvalil informační embargo.

Mlčí i Pavlíkovi kolegové v krajském vedení hnutí ANO. „Případ Pavlík“ je pro ně horkým politickým bramborem. Kritika i vyjádření politické podpory spolustraníkovi v problémech by jim totiž mohla uškodit do příštích voleb.

Ty parlamentní jsou už v příštím roce a o kandidaturu do sněmovních lavic budou usilovat všichni vlivní politici Vysočiny.

Heslo prosazované Andrejem Babišem – „Nejsme jako politici, makáme…“ – zjevně pro jeho vysočinské ovečky dávno neplatí.

Miroslav Mareš, Občasník.eu

Čtěte též

3 komentáře

  1. nováček napsal:

    Vzhledem k různým podezřením, kterým čelil majitel hnutí ANO 2011, Andrej Babiš, jde evidentně o bagatelní záležitost.

  2. Němec napsal:

    Bývalý komunista Pavlík se asi rozhodl po taji zevnitř rozložit spolek ANO jako bývalá komunistka paní V. Dvořáková komunisty, která jako dnešní politoložka nám každou chvíli v televizi káže o politické morálce.

  3. Hosek napsal:

    Není sám a jenom za ANO!!!!

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies