Tečka za ruskou bankou v Česku. ČNB odňala ERB bance licenci i kvůli riziku financování terorismu

Napsal/a Robert Břešťan 24. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Svého času šlo o největší ruský podnik v Česku. Dnes je ERB banka jen zkrachovalou skořápkou. Česká národní banka oznámila, že odebrala ERB bank povolení k činnosti.

Hlavními důvody jsou „nefunkční řídicí a kontrolní systém banky a nákup dluhopisů v rozporu s právními předpisy“. ČNB zároveň podává soudu návrh na jmenování likvidátora ERB bank.

Banka v posledních měsících bojovala s řadou vnitřních problémů. Mnohé další však měly i mezinárodní a bezpečnostní přesah.

Rizika financování terorismu

„Banka nebyla ani dostatečně personálně a odborně vybavena a neměla funkční systém, který by bránil legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a umožňoval dodržování mezinárodních sankcí,“ konstatuje mluvčí ČNB Marek Zeman.

Vedle toho se ERB banka pouštěla i do nestandardních obchodů. Koupila kupříkladu dluhopisy emitované rakouskou společností v nominální hodnotě 60 milionů eur, čímž však mnohonásobně překročila limit stanovený pro pohledávky vůči jednomu subjektu.

„Rozhodnutí o odnětí bankovní licence nabylo právní moci dne 24. října 2016. Počínaje tímto dnem smí ERB bank provozovat pouze činnosti, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků,“ upozorňuje ČNB.

Odnětí licence předcházelo předběžné opatření ČNB z 8. března 2016, kterým byla omezena činnost ERB bank s cílem zamezit dalšímu poškozování zájmů vkladatelů.

Informaci, že ERB bank již není schopna dostát svým závazkům, tedy de facto krach banky, pak ČNB oznámila Garančnímu systému finančního trhu 11. října 2016. Ten začal náhrady za pohledávky klientů vyplácet 20. října 2016.

Ruský občan Popov

ERB banka, původně Evropsko-ruská banka patřila se svým základním kapitálem ve výši 697 milionů korun mezi největší stoprocentně ruské podniky v Česku. Soustředila se dosud převážně na ruskojazyčnou klientelu, pomáhala financovat export do Ruska a své pobočky má v Praze a Karlových Varech.

Pro své majitele byla cenná zejména pro fakt, že právě česká dcera přinesla mateřské První česko-ruské bance do vínku bankovní licenci pro celou Evropskou unii.

Majoritním vlastníkem banky je ruský občan Roman Popov. Počátky banky sahají do časů porevolučního budování českého kapitalismu, či spíše bankovního socialismu: První česko-ruskou banku v roce 1996 založila česká IPB spolu s ruskou bankou Vozrožděnie.

Po krachu IPB skončila i česko-ruská banka v Konsolidační agentuře. Od níž ji koupila ruská strojírenská skupina Strojtransgas, vlastnicky propojena se státním ropným gigantem Gazprom.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)