Mise

Hlídací pes je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Projektem, jehož autoři jsou přesvědčeni, že nezávislá odhalovací žurnalistika je veřejným statkem, stejně jako např. Národní divadlo. A jako taková si i zaslouží veřejnou podporu. Podporu od všech, kterým záleží na svobodě politické, ekonomické i osobní.

Ústav nezávislé žurnalistiky vznikl v září 2014 jako reakce na razantní změny v tuzemských médiích.  Na jednu stranu probíhá a dále probíhat bude koncentrace vlastnictví (s výrazným angažmá Andreje Babiše), na straně druhé se v celém oboru výrazně šetří. Jako první za oběť padá to nejdražší – tedy investigativní (odhalovací) žurnalistika.

Ústav je spoluzakladatelem Asociace online vydavatelů (AOV), která sdružuje většinu nezávislých mediálních projektů v České republice. AOV je aktivním členem evropské profesní platformy News Media Europe, která zastupuje více než 2 400 evropských zpravodajských médií v oblasti online, tisku i audiovizuálního vysílání.

Ústav nezávislé žurnalistiky neprovozuje pouze web Hlídací pes. Je též platformou, která bude nabízet špičkový obsah i zavedeným médiím, která na něj buď nemají dostatek prostředků, nebo není vhledem k majiteli zaručena dostatečná objektivita či „vůle k pravdě“.

Inspirací zakladatelů webu HlídacíPes.org byl americký projekt ProPublica.org, který získal řadu ocenění a je financován z darů nadací, významných byznysmenů i prostých občanů, kterým leží na srdci hodnoty americké demokracie.

Redakce HlídacíPes.org získala Novinářskou cenu za rok 2016 v kategorii psané žurnalistiky „nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“ za sérii textů o čínské společnosti CEFC a jejím působení v Česku. Šéfredaktor Robert Břešťan je držitelem Novinářské ceny za rok 2015 za článek popisující ruské vlivové operace v Česku. Reportérka Tereza Engelová je držitelkou Novinářské ceny 2017 za sérií textů o dění na Ukrajině a laureátka Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2021. Robert Malecký v roce 2017 dostal Novinářskou cenu za regionální žurnalistiku. Nositelem novinářské ceny Ferdinanda Peroutky je i komentátor Jan Urban, který v roce 2021 obdržel Cenu Václava Bendy.

Redakce HlídacíPes.org vydala dosud pět knižních publikací: ZE-MAN – Skutečný příběh českého prezidenta, BABIŠ – Vůdce pro 21. století, Mapa české justice, Obchodníci se strachem a Šok! Hrůza! Média! – Čeští novináři po roce 1989.

HlídacíPes.org spolupracuje s projekty Sinopsis, Post Bellum, Kverulant, Přítomnost. Novináři redakce HlídacíPes.org pravidelně přednáší na školách v rámci programů mediálního vzdělávání, mimo jiné v rámci projektu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni.

V roce 2023 stránky HlídacíPes.org navštívilo 4, 8 milionů reálných uživatelů, kteří si prohlédli přes 16 milionů stránek (page view).

Ústav nezávislé žurnalistiky se věnuje tématům, která jsou klíčová pro rozvoj svobodné a demokratické společnosti.  Za klíčové přitom považujeme:

  • Nezávislost, objektivní přístup, profesionalitu.
  • Spolupráci s nevládními organizacemi, profesními svazy či zájmovými spolky.
  • Využití moderních mediálních metod a postupů včetně datové žurnalistiky.
  • Podporu vybraných projektů novinářů, kteří nepracují pro náš ústav.
  • Spolupráci se všemi médii, která o naše zjištění a analýzy projeví zájem.
  • Vzdělávání mladých novinářů.

Ústav nezávislé žurnalistiky je členem Asociace online vydavatelů.

Více o nás zde.