Mise

Hlídací pes je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Projektem, jehož autoři jsou přesvědčeni, že nezávislá odhalovací žurnalistika je veřejným statkem, stejně jako např. Národní divadlo. A jako taková si i zaslouží veřejnou podporu. Podporu od všech, kterým záleží na svobodě politické, ekonomické i osobní.

Ústav nezávislé žurnalistiky vznikl v září 2014 jako reakce na razantní změny v tuzemských médiích.  Na jednu stranu probíhá a dále probíhat bude koncentrace vlastnictví (s výrazným angažmá Andreje Babiše), na straně druhé se v celém oboru výrazně šetří. Jako první za oběť padá to nejdražší – tedy investigativní (odhalovací) žurnalistika.

Ústav nezávislé žurnalistiky neprovozuje pouze web Hlídací pes. Je též platformou, která bude nabízet špičkový obsah i zavedeným médiím, která na něj buď nemají dostatek prostředků, nebo není vhledem k majiteli zaručena dostatečná objektivita či „vůle k pravdě“.

Ústav nezávislé žurnalistiky se věnuje tématům, která jsou klíčová pro rozvoj svobodné a demokratické společnosti.  Za klíčové přitom považujeme:

  • Nezávislost, objektivní přístup, profesionalitu.
  • Spolupráci s nevládními organizacemi, profesními svazy či zájmovými spolky.
  • Využití moderních mediálních metod a postupů včetně datové žurnalistiky.
  • Podporu vybraných projektů novinářů, kteří nepracují pro náš ústav.
  • Spolupráci se všemi médii, která o naše zjištění a analýzy projeví zájem.
  • Vzdělávání mladých novinářů.

Ústav nezávislé žurnalistiky je členem Asociace online vydavatelů.

Více o nás zde.