Televizi Prima jsme požádali o vysvětlení u čtyř reportáží o uprchlících, říká předseda RRTV

Napsal/a Robert Břešťan 25. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má k dispozici čerstvou analýzu toho, jak česká elektronická média pokrývala uprchlickou krizi.

Analýzu si RRTV zadala poté, co HlídacíPes.org publikoval informace o poradě televize Prima, kde vedení televize nařídilo redaktorům vyobrazovat uprchlíky výhradně jako hrozbu.

Celá analýza má být zveřejněna ve čtvrtek. Zahrnuje hodnocení obsahu vysílání všech tuzemských celoplošných elektronických médií; komerčních i veřejnoprávních.

PSALI JSME: Nahrávka z klíčové porady TV Prima k uprchlíkům: “Vedení televize má názor a vy ho budete respektovat.”

„V této fázi jsme požádali Primu o podání vysvětlení u čtyř reportáží, které se týkaly reportáží o vystěhování irácké rodiny. Mohlo by jít o porušení oddělení zpravodajských informací od hodnotících komentářů. Prima v sérii reportáží dokladuje, že měla u svých dřívějších reportáží pravdu a je jediná objektivní a podobně. K tomu chceme vysvětlení,“ řekl předseda RRTV Ivan Krejčí na dotaz HlídacíPes.org.

Textem analýzy se rada zabývala na svém dnešním zasedání. Televize Prima má na podání vysvětlení lhůtu 30 dní.

V dalších bodech je podle Krejčího hodnocení TV Prima v zásadě podobné jako v minulosti. „Tedy, že jde o úzce český pohled, trochu bulvární, uprchlíci jsou zobrazováni jako masa, ale nepřekračuje to rámec toho, že by mělo jít o stereotypy, o podněcování k nenávisti a podobně. To se neprokázalo,“ dodává Krejčí.

Ve starší analýze pokrývající období přelomu září a října 2015 v případě televize Prima analýza RRTV konstatovala: “Vysílání ve svém celku příliš nedbalo na perspektivu samotných uprchlíků a vykreslovalo je spíše jako zdroj problémů pro Evropany. Takto výrazně eurocentrický pohled může implicitně posilovat odmítavé (protiuprchlické) postoje české veřejnosti.”

S tím, že ale rada nedošla k závěru, že by “takový přístup sám o sobě zakládal porušení některého z ustanovení zákona o vysílání.”

Aktuální analýzu podle Krejčího zpracovával Úřad Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Z analýzy vycházejí dobře veřejnoprávní média oproti těm soukromým. Je vidět, že veřejnoprávní média plní svou funkci, ať už jde o výběr témat a hostů, snaží se imigraci pokrýt komplexně. Kdežto většina těch soukromých to bere z pohledu Česka a jako problém,“ shrnuje Krejčí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)