Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
peter hindmarsh via Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Televizi Prima jsme požádali o vysvětlení u čtyř reportáží o uprchlících, říká předseda RRTV

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má k dispozici čerstvou analýzu toho, jak česká elektronická média pokrývala uprchlickou krizi.

Analýzu si RRTV zadala poté, co HlídacíPes.org publikoval informace o poradě televize Prima, kde vedení televize nařídilo redaktorům vyobrazovat uprchlíky výhradně jako hrozbu.

Celá analýza má být zveřejněna ve čtvrtek. Zahrnuje hodnocení obsahu vysílání všech tuzemských celoplošných elektronických médií; komerčních i veřejnoprávních.

PSALI JSME: Nahrávka z klíčové porady TV Prima k uprchlíkům: “Vedení televize má názor a vy ho budete respektovat.”

„V této fázi jsme požádali Primu o podání vysvětlení u čtyř reportáží, které se týkaly reportáží o vystěhování irácké rodiny. Mohlo by jít o porušení oddělení zpravodajských informací od hodnotících komentářů. Prima v sérii reportáží dokladuje, že měla u svých dřívějších reportáží pravdu a je jediná objektivní a podobně. K tomu chceme vysvětlení,“ řekl předseda RRTV Ivan Krejčí na dotaz HlídacíPes.org.

Textem analýzy se rada zabývala na svém dnešním zasedání. Televize Prima má na podání vysvětlení lhůtu 30 dní.

V dalších bodech je podle Krejčího hodnocení TV Prima v zásadě podobné jako v minulosti. „Tedy, že jde o úzce český pohled, trochu bulvární, uprchlíci jsou zobrazováni jako masa, ale nepřekračuje to rámec toho, že by mělo jít o stereotypy, o podněcování k nenávisti a podobně. To se neprokázalo,“ dodává Krejčí.

Ve starší analýze pokrývající období přelomu září a října 2015 v případě televize Prima analýza RRTV konstatovala: “Vysílání ve svém celku příliš nedbalo na perspektivu samotných uprchlíků a vykreslovalo je spíše jako zdroj problémů pro Evropany. Takto výrazně eurocentrický pohled může implicitně posilovat odmítavé (protiuprchlické) postoje české veřejnosti.”

S tím, že ale rada nedošla k závěru, že by “takový přístup sám o sobě zakládal porušení některého z ustanovení zákona o vysílání.”

Aktuální analýzu podle Krejčího zpracovával Úřad Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Z analýzy vycházejí dobře veřejnoprávní média oproti těm soukromým. Je vidět, že veřejnoprávní média plní svou funkci, ať už jde o výběr témat a hostů, snaží se imigraci pokrýt komplexně. Kdežto většina těch soukromých to bere z pohledu Česka a jako problém,“ shrnuje Krejčí.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Jan Josef Štika napsal:

  Ať žije politicko korektní autocenzura (ale jen pro ty s nesprávným,nedostatečně neomarxistickým názorem).Normalizace jak za Husáka.

 2. Hosek napsal:

  Tenhle orgán okamžitě zrušit!!!!!!!Jestli veřejná televize informuje objektivně,tak je něco shnilého v tomto státě!!!!Jenom bych chtěl vidět do doby,kdy se komentátoři budou muset podívat svým dětem zpříma do očí!Ale jejich charaktery jim to zřejmě dovolí!!!!!!

 3. Rony napsal:

  Ano, jen tak dál. Jednotnou novinářskou frontu si přece nenecháme nějakou Primou rozvracet. Kdo nejde s námi, jde proti nám!

 4. Petys napsal:

  Soukromé české televize se ani nesnaží o nějaký širší záběr migrantů z více hledisek. Zaujaly velice pohodlné stanovisko těch nejvyděšenějších obyvatel české kotlinky kteří se bojí všeho co neznají a neznají toho hodně protože znát ani nechtějí. Nejcennější světová firma Apple by v Česku vzniknout nemohla, otec Steva Jobse byl Syřan, z pohledu českých médií nejspíš terorista.

  • felix.julec napsal:

   Televize Prima má objektivní publicistické pořady.Takže petýsku proberte se.

 5. bětka.báthory napsal:

  Mě mnohem víc než Prima šokuje vaše ilustrační, nechutně propagandistické foto. Vrazit dvěma 3-4letým prckům, kteří neumějí ani číst, do rukou vítačské transparenty, je odporné. Ty děti netuší, která bije, ale pokud jejich zneužití přispěje k neomezené migraci, budou obohaceny ony i jejich potomci až na věky 🙁

 6. ČERT napsal:

  Všelijaké propagandy kolem těch uprchlíků, „uprchlíků“, migrantů je mnoho. Zajímavého termínu je použito v analýze RRTV, která jeden pohled označuje za „eurocentrický“. A jaký je tedy pohled opačný, tj. pohled těch, co se do té Evropy hrnou? A jejich motivy? Prchá opravdu většina z nich ze svých vlastí před válkou, pronásledováním atd.? Není velká část z nich prostě jen zlákána nějakými vidinami Evropy jako místa všeobecného blahobytu, kde platí to známé pořekadlo o „pečených holubech“? Navíc, je známo, že tu obrovskou roli hraje velice výnosný obchod s lidmi. – – – Tenhle problém nezačal teprve se syrskou válkou. Jestliže je v letošním roce frekventovanou v tomto smyslu námořní trasa mezi libyjskými a italskými břehy, tak to tam probíhalo už řadu let před r. 2011 – kdy v Libyi ještě pevně vládl plk. Kaddáfí, jehož režim také mnoho migrantů ze subsaharské Afriky adoptoval (a můžeme si vzpomenout, když se západoevropské státy postavily proti němu, vyhrožoval, že je pustí do Evropy). – – – Důležitá je otázka, hodlají-li se ti migranti, nebo kolik z nich, jednou vrátit do svých vlastí. Jak nepřátelé migrantů, tak naopak multikulturalisté, ať je vnímají jako teroristy nebo něco jiného v nejnegativnějším slova smyslu, anebo naopak aspoň naoko jako „chudáky uprchlíky“, se shodují v tom, že je vidí prakticky jako trvalé kolonisty. Zatímco ti jedni to srovnávají s něčím jako invazí, okupací apod., ti druzí to vnímají jako přínos z vícerých hledisek. – – – Jsou tady obavy o budoucnost identity evropských národů. Existuje jeden odhad, a mám pocit, že právě od zmíněného Kaddáfího (možná se mýlím), který je již pět let po smrti, a podle kterého v Africe (+ snad na Blízkém a Středním východě) „čeká 120 milionů lidí, kteří se chtějí odstěhovat do Evropy“. Jen připomeňme, že Evropa jako celek, tzn. včetně evr. části Ruska atd., má něco přes 700 milionů obyvatel – ale k tomu si uvědomme obrovský a dlouhodobý rozdíl v porodnosti mezi evropskými národy na jedné a muslimskými a africkými národy na druhé straně. – – – Je iluzorní, že se z mas příslušníků arabských národů, Afričanů atd. stanou skuteční Francouzi, Němci, Švédové atd. Jak tedy vidí ti multi-kulti ideologové etno-kulturní ráz Evropy třeba za 50, 100, 200, 500 i více let? Něco jako země amerických kontinentů – a původní evropské národy tedy víceméně jako Indiány? V tom případě bych nebyl takový škarohlíd a pesimista, abych to srovnával s USA (které bych ale podezíral jako hlavní zdroj inspirace). Spíše mě napadají takoví Mexičané nebo Peruánci – z velké části původní Indiáni, ale vlastně taky Španělé. Mají tak jednou vypadat třeba Němci nebo Švédové – tj. z velké části původní Germáni, ale vlastně taky Arabové a černoši?

Přidávání komentářů není povoleno