Analýza vysílání o migraci. Vysílací rada našla problémy pouze v případě televize Prima

Napsal/a -pes- 27. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zveřejnila novou analýzy toho, jak české celoplošné televizní a rozhlasové stanice pokrývaly migrační krizi.

Analýza pokrývá období od 28. března do 17. dubna 2016 a sledovala vysílání České televize, TV Nova, TV Prima, rádií Frekvence 1, Impuls a stanici Českého rozhlasu Radiožurnál.

Každému z médií je věnována studie o desítkách stran. Zadáním bylo zjistit „jakým způsobem média shromažďují, zpracovávají, třídí a šíří informace a jak se to projevuje ve finální podobě mediálních obsahů“.

Na svém zasedání tento týden RRTV vzala všechny analýzy na vědomí, pouze TV Prima vyzvala k vysvětlení čtyř konkrétních reportáží. Lhůta na vyjádření je třicet dní.

„Mohlo by jít o porušení oddělení zpravodajských informací od hodnotících komentářů. Prima v sérii reportáží dokladuje, že měla u svých dřívějších reportáží pravdu a je jediná objektivní a podobně. K tomu chceme vysvětlení,“ říká předseda RRTV Ivan Krejčí.

Všechny čtyři reportáže se týkaly údajných křivých nařčení televize z manipulace se zpravodajstvím o integrace uprchlíků z Iráku v České republice.

„Tyto příspěvky neoddělovaly hodnotící komentáře od informací zpravodajského charakteru. Názorová stanoviska provozovatele byla divákům prezentována jako fakta. Diváci si tak na základě odvysílaného obsahu nemohli utvořit vlastní nezávislý názor, jelikož zaujaté redakční komentáře je naváděly k jediné možné interpretaci medializovaného dění,“ shrnuje analýza.

„Migrace byla, ve shodě s výsledky předchozí analýzy, prezentována jako administrativně- bezpečnostní problém, kdy migrující vystupovali jakožto ohrožení stability a zátěž pro dotčené země. Provozovatel stále operoval s „katastrofickými“ scénáři očekávaného „náporu“ migrantů na Evropu,“ konstatuje dále analýza s tím, že vyznění příspěvků bylo jen o něco méně dramatické než dříve „a to vzhledem ke změnám na mezinárodním poli, kdy došlo k uzavření tzv. balkánské cesty a posléze začala být realizována dohoda Evropské unie s Tureckem o navracení neúspěšných žadatelů o azyl zpět do Turecka“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)