Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Dobrman pro ministerstvo financí, neznámý van Gogh v pražském sklepě a i soudruzi občas chybují

Spisovatel Tenenbom: nekorektně o všem a o všech *** Brexit dal zelenou rasismu ***  Češi, pomalu s tou přímou demokracií, vzkazuje švýcarská aktivistka – 43. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

SPORY O PENÍZE Z OKD: Britská Citibank se po OKD domáhá uznání své pohledávky přesahující deset miliard Kč; a jak teprve nyní vyšlo najevo, britský likvidátor společnosti NWR naopak už před rokem a půl neuznal pohledávku OKD ve výši 22,6 miliardy korun. V ní šlo o peníze, které si akcionáři z NWR včetně Zdeňka Bakaly údajně neoprávněně vyplatili na dividendách.

CHYBA, SOUDRUZI: Ani propracovaná ruská dezinformační mašinérie nefunguje bez chyb. Potvrdilo se to na kauze dvou ruských agentů, údajně turistů, kteří v anglickém Salisbury otrávili jedem novičok Sergeje Skripala a jeho dceru, i na jejich české stopě.

OKAMURA? TO MAJÍ I JINDE: „Brexit vyslal signál, že rasistické a xenofobní chování se bude tolerovat,“ shrnuje své vlastní zkušenosti muslimky žijící ve Velké Británii socioložka Amina Easat-Daasová z univerzity v Leedsu. Nová studie, na které se podílela, se snažila najít kořeny islamofobie v různých evropských státech. Řadu konkrétních závěrů nabízí i pro Česko.

VAN GOGH V PRAŽSKÉM SKLEPĚ: V podzemních prostorách nenápadné administrativní budovy v pražských Holešovicích by originály obrazů slavných malířů asi nikdo nehledal. Právě zde ale česká firma InsightArt pomocí speciálního rentgenového detektoru pomáhá určit to, zda jde o originály, či falza a možná i objevit dosud neznámé dílo – jako v případě slavného Vincenta van Gogha.  

NEKOREKTNĚ O VŠEM: Spisovatel Tuvia Tenenbom se obtížně řadí do jakékoli škatulky. Narodil se v Izraeli, žije ve Spojených státech a tvrdí, že miluje Německo. Témata si vybírá aktuální, ale dává je dohromady stylem dokumentaristy. Týdny chodí mezi lidmi a ptá se na jejich názory. Takto popsal třeba Spojené státy v éře Donalda Trumpa, německé dilema ohledně uprchlíků nebo izraelsko-palestinský konflikt. 

 

 

HLEDÁ SE „DOBRMAN“: Právnička Marie Talašová si jako expertka na arbitráže ve službách ministerstva financí vybudovala slušné renomé. Po šesti letech však žena, která měla na starosti mimo jiné zastupování české vlády v mezinárodních arbitrážích se zahraničními investory, a zastávala tak pozici „arbitrážního dobrmana“, ve službách státu skončila.

S PŘÍMOU DEMOKRACIÍ POMALU: „Zkoušíme obrátit rétoriku populistů a vidíme, že to je zásah do živého,“ vysvětluje Flavia Kleinerová, jak si Švýcaři znovu „berou zpátky“ pojmy jako stát, domov či vlast nebo i národní symbol – švýcarský kříž. Ten si podle Kleinerové „zprivatizovali“ populisté z Lidové strany SVP, proti nimž zakladatelka organizace Operation Libero vede většinu svých mobilizačních kampaní.

UDEJ SVÉHO UČITELE: Skoro třicet let po tom, co východ Německa přestal být policejním státem prošpikovaným udavači Stasi, se v Braniborsku a v Berlíně znovu objevují výzvy typu „všímejte si svého okolí“. Tentokrát ve školách. Kauza z bývalé NDR v něčem připomíná i případ ředitele teplického gymnázia, který se nechal slyšet, že obrazy vulgárního prezidenta Zemana patří na kompost.

VZDÁLENÝ BOJ ZA PRAHU: „Stát by se zcela propadl do područí drogové mafie a islamistů bojujících o moc mezi sebou,“ píše o možné budoucnosti Afghánistánu bez přítomnosti zahraničních vojáků reportérka HlídacíPes.org Tereza Engelová, která zemi sama navštívila. Debatu o stažení z koaličních sil v Česku znovu rozproudila smrt čtyř českých vojáků v Afghánistánu v posledních měsících.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno