Stáhnout vojáky z Afghánistánu, jak navrhuje Zaorálek? Pohroma pro místní i Západ

Napsal/a Tereza Engelová 26. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

„Stát by se zcela propadl do područí drogové mafie a islamistů bojujících o moc mezi sebou,“ píše o možné budoucnosti Afghánistánu reportérka HlídacíPes.org Tereza Engelová, která zemi sama navštívila. Debatu o stažení z koaličních sil v Česku znovu rozproudila smrt čtyř českých vojáků v Afghánistánu v posledních měsících.

Když jsem před dvěma lety přilétala do severoafghánského Mazár-e-Šarífu, věděla jsem, že bezpečnostní situace není ideální. Utěšovala jsem se ale faktem, že na jihu země a v hlavním městě Kábulu je situace ještě mnohem horší.

Jako cizinec tam prakticky nemůžete vystrčit nos na ulici, aniž by vám nehrozil únos nebo nebezpečí, že se nachomýtnete k ozbrojenému útoku. Realita všedního dne na „klidném severu“ ale i tak člověka, který přilétá z mírové oblasti, dostane do kolen.

Den před mým příjezdem do Mazár-e-Šarífu zabil sebevražedný atentátník 12 šíítů připravujících oslavy svátku Ašúrá. Během mého pobytu zaútočil kdosi granátem na policejní stanici nedaleko mého bydliště a týden po mém odjezdu najel do budovy německého konzulátu nakladní vůz plný výbušnin. V zemi po něm zůstal desetimetrový kráter.

40 mrtvých policistů denně

Bezpečnostní situace je po sedmnácti letech konfliktu v Afghánistánu velmi špatná. Ačkoliv počty padlých vojáků koaličních sil jsou v posledních letech nižší než například v letech 2009 a 2011, kdy jich v každém roce zemřelo přes 500, o reálné bezpečnostní situaci v zemi to nevypovídá. Od roku 2015 se totiž zásadně snížil i celkový počet příslušníků koaličních sil v zemi.

Mnohem lépe realitu ilustrují počty padlých příslušníků afghánských bezpečnostních sil. Podle listu New York Times afghánští velitelé spočítali, že denně zemře kolem 30-40 afghánských policistů a vojáků, kteří jsou nejčastějším cílem útoků Tálibánu a dalších radikálních islamistických skupin.

Zvyšující se ztráty na životech a nová území, která Tálibán dostává pod svou kontrolu, vedou k demoralizaci afghánských rekrutů a zásadnímu nedostatku afghánských bezpečnostních profesionálů.

„Za týden se přihlásí dva, tři chlapci, ale jsou i týdny, kdy nepřijde jediný zájemce o působení v armádě,“ stěžoval si NY Times šéf náborového střediska afghánské armády v provincii Hílmand. Ta patří k jedné z nejnebezpečnějších. I z důvodu, že se tu vyprodukuje nejvíc opia ze všech afghánských provincií a s opiem zas obchoduje Tálibán.

Tálibán ovládá přes půl Afghánistánu

Provázanost drogového byznysu se špatnou bezpečnostní situací už si sice, na rozdíl od přechozích let, zahraniční vojáci uvědomují, dělat s tím ale můžou máloco. Jejich mise se orientuje na boj s terorismem.

Tálibán přesto zaznamenává významné úspěchy. New York Times tvrdí, že zatímco americká vláda přiznává, že Tálibán kontroluje nebo bojuje o 41% afghánského území, podle armádních analytiků jde ve sutečnosti o 61% afghánského území.

Obavy z návratu pod kontrolu Tálibánu mají lidé i na tradičně „protitálibánském“ severu země. „Severní provincie byly v minulosti okupovány přes provincie Kundúz a Faryab a v obou se teď bojuje s Tálibánem,“ vysvětloval mi Ahmad, jeden z učitelů univerzity v Mazár-e-Šarífu.

 

 

V Afghánistánu mají ale i vesničané zbraně. Proč se tedy lidé nedají dohromady a Tálibán ze svých vesnic nevyhodí?

„Část lidí má strach, a tak raději utečou. Část lidí zas ze strachu, že by Tálibán zabil celou jejich rodinu, nechá naverbovat své syny k jejich jednotkám. A pak je tu ještě jeden silný faktor. Část lidí Tálibánu fandí,“ tvrdí Ahmad.

„Nesmíte zapomenout, že mentalita Tálibánu nám byla vštěpovaná po léta. Je to jako virus, který ovládne mysl lidí. A mám obavu, že, i když někteří lidé nepodporují tady na severu Tálibán otevřeně, když nastane příležitost, přidají se na jeho stranu,“ dodává.

Nabídka rodinám „mučedníků“

Tálibán má jednotky početně srovnatelné s afghánskou armádou. Přesná čísla ani na jedné straně nikdo nezná, zbývají jen odhady z neoficiálních zdrojů.

Zatímco profesionální armáda státu má například podle wikipedie 174 000 vojáků, členů tálibských jednotek je údajně kolem 60 – 100 000. Velení se nezřídka ujímají bývalí profesionální vojáci.

Co se týká žoldu, podmínky jsou podobné. Tálibán ale narozdíl od armády slibuje svým členům, že se v případě jejich mučednické smrti postará o jejich rodiny.

Podfinancovaná afghánská armáda toto zařídit nemůže, vztah k jejím členům je komplikovanější, což ilustroval například rozhovor zveřejněný v New York Times v srpnu letošního roku.

Kapitán afghánských jednotek obklíčených na základně v provincii Fayrab redaktorům telefonicky líčil zoufalé podmínky, ve kterých kábulské velení nechalo jeho vojáky.

Minerálka pro teroristy

Po 20 dní bylo 100 vojáků obklíčeno na tzv. Čínské základně asi tisícovkou tálibánských bojovníků. Vojákům docházely zásoby i munice.

„Noc co noc dopadají rakety ze tří stran, žádáme stále o posily a jídlo, ale nikdo nás neposlouchá, nevíme už, co dělat,“ líčil kapitán Sayid Azam situaci spolubojovníků pár dní před tím, než padl v boji.

Světu stačil ještě popsat, jak na základnu velení armády nakonec vyslalo vrtulník, který pro jednotku přivezl 3 pytle rýže, ale jeho hlavním cílem bylo odvézt do bezpečí představitele Islámského státu, kteří byli na základně v zajetí.

„Politici pošlou pro radikály z Islámského státu vrtulník, nakrmí je, přivezou jim minerálku a dopraví je do bezpečí. Nám nepošlou ani základní zásoby,“ popsal Azam krátce před smrtí jednu z největších bolestí nejen afghánské armády, ale prakticky všech afghánských státních institucí. Korupce, politické zájmy a hry jsou často v zásadním rozporu se zájmy funkčního státu.

Základnu ve Fayrabu nechalo velení padnout do rukou Tálibánu. Spolu se zbytkem vojáků získali radikálové podle místních novinářů několik vozů Humvee a celý místní zbrojní arzenál.

Vzdělané ženy, klíč k úspěchu

„Máme obrovský strach z návratu Tálibánu,“ popisovala mi situaci v provincii Samangán učitelka jedné z místních škol. Děti potají vyučovala doma už v době vlády Tálibánu. Podporovala ji v tom místní komunita.

Po pádu Tálibánu se podle ní situace se vzděláváním o dost zlepšila, ale především u dívek je stále co dohánět:

„Ve vesnicích tu chodí do školy jen tak 10% děvčat. Když přijdou do 6-7 třídy, rodina je přestane pouštět do školy úplně. Otcové jim v tomto věku často vyberou ženicha a provdají je. Snažím se proto dívky motivovat v touze po vzdělání,“ popisovala mi učitelka, která si vybrala přezdívku Aina.

„Podporuji také jejich matky a přesvědčuji je, aby nechaly dcery studovat. Ženy mají na rodinu velký vliv. Když je v rodině vzdělaná žena, pak je celá rodina vzdělaná. Když je vzdělaný jen otec, většinou na studia pošle jediné dítě,“ tvrdila.

I když se především díky mezinárodním organizacím podporujícím vzdělání podařilo Afghánistán posunout vpřed, míra negramotnosti je v zemi stále jedna z nejvyšších na světě. Gramotných je pouhých 31% obyvatel.

Pokrok i díky Čechům

„I malá pomoc tady může v životech lidí nastartovat velké změny,“ popsal mi před dvěma lety situaci v Afghánistánu Waíl Khazal, vedoucí místní mise Člověka v tísni. Česká organizace kromě humanitární pomoci afghánským vnitřním uprchlíkům pomáhá s rozvojem školství, lékařské péče a drobných podnikatelských aktivit.

„Lidé, především mladí, mají obrovskou chuť Afghánistán někam posunout. Dělat věci jinak, než byli zvyklí jejich rodiče, a země v nich má velký potenciál. Problémem ale kromě bezpečnosti zůstává ne příliš dobře fungující systém státního aparátu, který je stále velmi úzce provázán s kmenovými či rodovými vazbami, a to zas podporuje klientelismus,“ hodnotil komplikovanou situaci Khazal.

Rostoucí bezpečnostní hrozby, ale také velmi malá důvěra ve stát, vymahatelnost práva a státní správu, kde stále rozhodují především rodinné a klanové vazby, motivují plno Afghánců k útěku ze země. Afghánci například v současné době tvoří druhou nejpočetnější skupinu tzv. „nezletilých bez doprovodu,“ kteří se nyní nacházejí v řeckých uprchlických táborech a čekají na přijetí do Evropy.

Tradiční, zemědělsky orientovaná ekonomika nenabízí mnoho pracovních příležitostí a nezaměstnanost představuje čím dál větší problém. Ekonomicky i bezpečnostně. Předmětem stále častějších konfliktů je nedostatek přírodních zdrojů – zemědělské půdy a vody.

Vzpomeňte si na Sýrii

Afghánistán potřebuje modernizovat zemědělství a nastartovat ekonomiku, do velké míry závislou na zahraniční pomoci. Jenže to se může povést jedině v případě, kdy se zemi podaří stabilizovat politicky a bezpečnostně. A to Afghánci v současné chvíli nemají šanci bez pomoci zvenku zvládnout.

Pokud by se koaliční jednotky rozhodly zemi opustit, znamenalo by to pohromu nejen pro svobodomyslně smýšlející část Afghánců, ale i pro Západ. Stát by se zcela propadl do područí drogové mafie a islamistů bojujících o moc mezi sebou.

Koneckonců ze syrských kolbišť se do oblasti pomalu přesunuli příslušníci Islámského státu a plánují v oblasti založit nový chalífát. Afghánistán bez pomoci se velmi rychle může stát novou Sýrií a všichni víme, jaký dopad měla válka v této zemi nejen na místní obyvatele, ale skrze velkou uprchlickou vlnu také na Evropu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)