Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen: YouTube,

Poloviční Japonec u vás bojuje proti islámu? Takové „úlety“ mají i jinde, říká muslimská socioložka

„Brexit vyslal signál, že rasistické a xenofobní chování se bude tolerovat,“ shrnuje své vlastní zkušenosti muslimky žijící ve Velké Británii socioložka Amina Easat-Daasová z univerzity v Leedsu. Nová studie, na které se podílela, se snažila najít kořeny islamofobie v různých evropských státech. Řadu konkrétních závěrů nabízí i pro Česko.

Projekt Counter-Islamophobia Kit financovala Evropská komise a europoslanci už se také seznámili s jejím výsledkem. „Teď je na nich, jestli návod, jak proti islamofobii bojovat, rozšíří do svých zemí, anebo se na studii bude prášit v poličce s knihami,“ říká Daasová.

Na projektu dva roky pracovali odborníci z několika světových univerzit, včetně Karlovy univerzity v Praze. Během výzkumu vedli rozhovory s bezmála třemi stovkami politiků, státních úředníků, zástupců neziskových organizací, ale také novinářů, akademiků a umělců.

Amina Easat-Daasová (foto: osobní archiv)

Ženy častějším terčem islamofobie

Studií a výzkumů na tohle téma už vyšlo hodně. V čem je ta vaše jiná?

Spousta dosavadních výzkumů říká, že je potřeba s islamofobií někdy v budoucnu něco dělat. A to je to, o co se snažíme – nabídnout řešení použitelná pro široký okruh aktérů. Islamofobie a její projevy v Evropě mají mnoho podob, stejně tak jako způsoby, jak proti ní bojovat. Zahrnují politiky, novináře, neziskovky, právníky. S těmi všemi jsme mluvili a to je důvod, proč je tahle studie jiná než ostatní.

Jak se vůbec islamofobie „zjišťuje“, definuje nebo měří?

Terčem islamofobie se člověk stává působením více faktorů. Zaprvé tím, že jste muslim, nebo že vás za něj považují. Dále je tu genderové téma, takže islamofobie má i co dělat s tím, jestli jste nebo nejste žena, muslimky jsou určitě islamofobii vystavené více. A pak jsou tu faktory jako příslušnost k etnické menšině nebo socio-ekonomické faktory. A když se zkombinují dohromady, pak je člověk pravděpodobnějším terčem antiislámských útoků.

Průzkum se zabýval situací celkem v osmi evropských zemích, včetně Česka. Je naše země v tomto směru v něčem specifická?

Skutečně zarážející je, že v Česku se vedou o muslimech a islámu podobné debaty jako jinde, i přesto, že tu žije jen velmi malý počet muslimů. V naší studii jsme se věnovali „kauze burkiny“ (fotografie žen koupajících se v burkinách v pražském aquaparku vyvolala loni v létě emotivní veřejnou diskusi a vlnu nenávistných komentářů, pozn. red.), která byla skvělým příkladem takzvaného narativu „šikmé plochy“, tedy že když se burkiny povolí a stanou se běžnou věcí, jen to otevře dveře všemu dalšímu, co nějak ohrožuje české hodnoty.

Určitě takhle ale nepřemýšlí jen Češi…

V různých zemích se třeba opakoval narativ, představa o muslimech, jako o těch, kdo to tu „jednou všechno ovládnou“, ať už díky vyšší porodnosti nebo tím, že „ze všech domorodců udělají muslimy“, to se opakovalo ve všech osmi zemích, které jsme zkoumali.

Co funguje na Čechy?

Ke každému z narativů o muslimech jste vytvořili i narativ opačný, tedy jakýsi návod, jak negativní předsudky vyvracet. Ve studii zmiňujete třeba to, že na Čechy by mohlo fungovat zdůrazňování pozitivních příkladů integrace v západní Evropě. Z vlastní novinářské zkušenosti ale vím, že právě takovým příběhům Češi často nevěří a obviňují média z manipulace a „natírání skutečnosti na růžovo“.

Právě proto, že je to tak komplexní téma, nebude fungovat přístup „jeden problém – jedno řešení“. Potřebujete víc nástrojů a novinařina je určitě jedním z těch hlavních, ale jsou i jiné, řekněme velmi přístupné způsoby, jak ukázat muslimy jako běžnou součást společnosti, třeba film, umění nebo projekt „lidských knihoven“…

…ve studii navrhujete i častější tematizaci muslimů a islámu v televizních seriálech.

Ano, může to být jedna z věcí, která se Čechům líbí, a právě v tom je ta studie přelomová, že se snaží pochopit situaci v každé jednotlivé zemi a pak zvolit správný postup právě pro ni.

 

 

Kdo je hlavním adresátem té studie? Při čtení jsem měl dojem, že hlavně politici, na mnoha místech tam zmiňujete chybějící legislativu a regulaci třeba v oblasti hate-speech. To zní právě jako apel hlavně na „decision makery“. Je to tak?

Do velké míry ano, politici jsou těmi, kdo určují agendu, kdo dávají příklad ostatním. A týká se to samozřejmě i vztahu společnosti k muslimům.

Česko je v tomhle přece jen dost bizarní příklad. Sama jste zmínila nízké počty muslimů v zemi, přesto tu má hlasité zastánce myšlenka islám na české půdě úplně zakázat. Jedním z hlavních obhájců českých hodnot je poloviční Japonec Tomio Okamura, primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati se syrskými kořeny si zas před volbami na billboardy napsal „nulová tolerance cizincům“. Můžou tady vůbec fungovat nějaké dobře míněné rady ze zahraničí?

Tyhle paradoxy nejsou jen česká specialita. Třeba i krajně pravicové skupiny ve Veké Británii mají vlastní náboženské frakce, založené leckdy navíc etnickými menšinami. Pro mě je to úplně nelogické, protože na jedné straně tvrdí, že bojují za nějakou národní identitu, přitom ale šíří nenávist a navíc sami patří k nějaké menšině v rámci toho národa. Zajímalo by mě, jestli tuhle realitu někdy vidí, když se dívají do zrcadla.

Brexit dal rasismu zelenou

Působíte na univerzitě v Leedsu, žijete v okolí Londýna. Zažila jste sama vlnu xenofobie i fyzického násilí, která se před dvěma lety po hlasování o brexitu zvedla zejména proti přistěhovalcům z východní Evropy, například Polákům. Děje se něco podobného i vůči muslimům?

Zcela určitě vidíme nárůst míry otevřenosti islamofobie. Bojím se, že brexit vyslal signál, zelenou, že takové rasistické a xenofobní chování se bude tolerovat. Do určité míry se za brexit schoval právě rasismus.

Kdybyste měla výsledky celé studie o islamofobii zkusit popsat jako dobrou zprávu, jak by to znělo?

Co není dobré, je rozsah islamofobie, který jsme potvrdili. Naopak pozitivní je, kolik lidí už teď pracuje na tom, aby to bylo jinak. Funguje spousta dobrých projektů v oblasti spolužití s muslimy, ty příklady dobře známe, teď jde o to, rozšířit je co nejdál.

Takže něco jako boj proti klimatickým změnám – technicky jsme připraveni, ale čeká se na politické rozhodnutí? A máte vlastně nějakou strategii, jak nápady ze studie opravdu prosadit?

Studii jsme představili v Evropském parlamentu. Je teď na europoslancích, aby na tom začali pracovat.


Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

50 komentářů

 1. petrph napsal:

  No to je opravdu smutné zjistit za co si dnes platí Západ sociology a odborníky na islám. Namísto toho, aby zanalyzovali rozdíly mezi fundamentálním islámem a liberální západní společností a dal doporučení jak je společně (společně) řešit, vymyšlí jak potírat takzvanou „islámofobii“, která je až důsledkem těchto rozporů.
  Možná abych dal takový příklad, docela rád bych si přečetl nějakou studii, kde bych si přečetl dvě věci, Za prvé, a to zcela konkrétně, které islámské zvyklosti už jsou ještě pro západní společnost přijatelné a které již musí – právě i z hlediska zapádního způsobu ochrany práv a svobod nejen netolerovat, ale i trestat..
  Ale za druhé – které z těchto fundamentálních zvyklostí mají být nadřazeny společenským normám Západu. Protože, pokud třeba paní zmiňuje „kauzu burkiny, nevím nic o tom, že by bylo povoleno jiným lidem aby si do bazénu brali šátky nebo čepice, nebo jiné kusy oblečení než plavky. Dokonce jak každý ví, jsou v řadě bazénů zakázány i delší pánské plavky.
  Takže, proč burka? Protože „oni jsou muslimové“ a kdo by jim v tom bránil jsou xenofobové a rasistííí?

  • Magda napsal:

   Souhlas. Dokonalo výstižné.

  • Jan napsal:

   Islámský svět je dost velký na to, aby nám v něm muslimové ukázali jak je islám pěkný. Ne, oni se budou cpát ke xenofobním bezvěrcům. Kam vstoupí noha muslima, tam je za pár let beznaděj a bída. Ať táhnou domů ke svému prorokovi. Evropo, braň se.

 2. Nemec napsal:

  Paní socioložka by si měla uvědomit , že nejde o islám ale o náboženskou kulturu, která se do Evropy plíživě a často drze šíří. Každá víra je nebezpečná jako bolševizmus, komunismus nebo nacismus. Miliony mrtvých jsou toho důkazem. Člověk se musí řídit mozkem, na to ho má. A né nějakou vírou.

  • bolek.vala napsal:

   Vůbec nejhorší je kapitalizmus !! Dle Černé knihy kapitalismu má na svědomí 950 milionů mrtvých !!

 3. kareljan napsal:

  toto je nenápadné prosazování islámu v česku,at si nechaj svoji víru a zvyky tam kam patřej do arabskych státu jde jim o to ze sebe dělat hodné vlky chceš tu nějakou dobu žít tak at držej česky zvyky a předělaj se na katolíky žerou vepřevy a oblékaj se jako česky děvčata a at nám nevysvětlujou jak sou hodní a že by sme se k nim mněli přidat nechcete se přizpůsobit tak táhněte odkud ste přišli dokud je čas

 4. Petr Kaminsky napsal:

  1) Okamuru nema smysl resit. Pro nej je islamofobie jen tema, ktere mu momentalne prinasi nejvice bodu. Kdyby byli tema Zide nebo Romove, „bojoval“ by proti nim. U muslimu to ma jednoduche v tom, ze jich tady je malo. A ti maji strach protestovat, aby je nelyncoval rozzureny dav. Kdyby byl opravdu „hrdina“, napadne Romy. Jenze tech je hodne a taky by se mu mohlo neco neprijemneho stat. 2) Zajimalo by me, ktera TV da do serialu nejakou muslimku v hidzabu. Co myslite, bude to verejnopravni (ktera by mela mit v popisu prace otvirat i neprijemna temata), nebo soukroma (aby byla prvni)? 3) Doufam, ze to v europarlamentu nedostanou na starost politici jako Wilders nebo LePenova.

  • Pavel napsal:

   To je pěkný nesmysl! Jak souvisí Okamurova národnost s tím, že otevřeně říká, co si myslí většina národa? Jestliže je někdo cizinec, je cizinec. Jestliže je někdo poloviční cizinec, tak je poloviční cizinec. A platí to nejen pro Japonce, ale také Slováky, Ukrajince , prostě všechny. Zatím se ukazuje, že daleko nejhůře a nepřijatelně vystupují rodilí Češi. Hlavně ti, kteří se bojí o svoje koryta a nepustí tam nikoho jiného Piráty vyjímaje.

   • plat napsal:

    co je to za kravinu?? …většina národa je ta co získala ve volbách?? proboha pochopte ,že je po volbách a o hrozbě migrantů už nemá smysl agitovat….proto už ani okamůra nikde nic neřeší..prohrál

  • Petr napsal:

   Že jsou muslimové proti židům se neřeší, jakmile se ozve bílý evropan proti komukoliv je rasista.

  • Marek Richter napsal:

   Kaminsky, vy jste se zbláznil ! Máte děti ? Hovořil byste takhle „pokrokově“, kdyby vám muslimové znásilnili, nebo rovnou zavraždili dceru ??? Islamofobie je přirozený pud sebezáchovy proti vražedné islámské ideologii.

 5. s22 napsal:

  Zdá se mi to, nebo je ten článek opravdu tak nicneříkající? Paní socioložka na nic nového nepřišla, její doporučení se již nějakou dobu v západních zemích praktikují (pozitivní informovanost apod.), ale ono to jaksi nezabírá …a ve výsledku vlastně nechápe, jak mohou příslušníci etnických menšin zburcovat část národa proti islamistům. Ono už jen ten nadpis, že poloviční Japonec bojuje proti islámu – co je na tom na jednu stranu nepochopitelné? Japonsko snad není žádný chalífát…

 6. Pavel Pavlicek napsal:

  „zdůrazňování pozitivních příkladů integrace v západní Evropě“ napr. Silvestr v Koline nad Rynem

 7. Tomáš P napsal:

  Další výplach…. Je to jako kdyby přední „mozkovny“ neonacistů psaly studie o tom, že je potřeba s potíráním nacizmu a neonacizmu skoncovat a integrovat jej. A ano, to srovnání sedí. Islám je primárně socio-ekonomická a politická ideologie s prvky náboženství a těch pár „integrovaných“ muslimů s tímto západním způsobem „provítačského“ myšlení jednou skončí pod kameny těch „pravověrných“ muslimů společně s neomarxisty a neoliberály, kterým se dnes až moc ustupuje, protože jen nahlas křičí.
  Nereformovaný islám ( a ten nikdy reformován nebude) integrovat nelze. Buď bude přijat a tím bude zničen Západ a nebo dojde k válce.

 8. bolek.vala napsal:

  Masaryk nebyl ani poloviční Čech , vyčítá mu to snad někdo ? Muslimové tu jsou a neustále přibývají , až jich tu bude hodně , tak už bude pozdě !! Známí žijí 20 let ve Švedsku a nyní se chtějí kvůli muslimům vrátit do Čech !

 9. Zdeněk Pytlík napsal:

  Češi, Slováci, Poláci, Maďaři a další zde opravdu islám nechtějí. A mají k tomu pádné důvody. Doufám, že tato část střední Evropy zůstane ostrůvkem svobody. Žádnou manipulací a násilným ovlivňováním změny nedosáhnete. Je to zbytečná snaha a vím, že budeme volit politiky, kteří budou konat v souladu s přáním veřejnosti a s našimi tradičními hodnotami.

  • Ina napsal:

   A proč ta rasistická autorka zmiňuje, že pan Okamura je poloviční Japonec? Takový člověk má snad menší právo projevit svůj názor?

 10. nováček napsal:

  Kořeny islamofobie netřeba pracně hledat, stačí přečíst Korán a Život Mohameda v těch jsou ty kořeny jasně identifikovatelné. Aspoň pro každého logicky a normálně myslícího Evropana, navíc vyrostlého a odchovaného židovsko-křesťanským společenstvím.
  „Poloviční Japonec byl na základě policií vyžádaných odborných posudků, tou policií zcela očištěn z podezření na byť jen náznak, trestého činu vzbuzování nenávisti k jinému etniku a dalším činům s tím souvisejícím a btak byla odložena všechna trestní oznámení v této kauze, jako bezpředmětná. Protož HP.org si také přisolil, jsem zvědav, jestli teď uvede věc na ůpravou míruů a případně se omluví za vedení nenávistné kampaně proti SPD a Tomio Okamurvi osobně.
  Pozn.: nevolil jsem SPD a Okamura je mně úplně lhostejný, ale není mně lhostejná pravda. a čestnost vystupování na veřejnosti, byť se jedná o vystupování novinařů.

 11. Alfons napsal:

  Přečtěte si korán, hádisi, tawriya kitman takiyya muruna, pak možná pochopíte jak a proč jsou lidi tak moc proti islámu, navíc když nemáte rád islám nemůžete být rasismus je to jen racionální chování.

 12. jurapunk napsal:

  velice zajimavy clanek, ovsem je potreba si uvedomit , ze nabozensvi at je jakekoli , vzniklo jen proto , ze si lide nedokazali vysvetlit prirodni a fyzikalni jevy … pozjedi nabozensvi vznikalo pouze kvuli moci, nekdo chtel ovladat masy lidi a tak jim dal jednoho boha at uz krestanskeho , zidovskeho , ci muslimskeho, kazde nabozensvi je spatne a clovek by mel verit v sam sebe a ne v nejakeho boha , takze pro mne je muslim , krestan a zid stejny odpad , co sve problemy haze na boha … a jsem presvedcen , ze takovych lidi jako jsme ja je v ceske republice hodne , at jsou to cesi , moravane , ci slezane, nebo cikani…

 13. Oskar (hanákz Hané) napsal:

  To rozřezané tělo novináře na zahradě saudskoarabského konzulátu vypovídá věru hodně o tom, že islamofobie je zcela na místě, aspoň ve vztahu k sunnitům a wahábistům!
  Ta obhajoba islámu, prostřednictvím vlastní zkušenosti muslimky žijící ve Velké Británii – socioložky Aminy Easat-Daasové z univerzity v Leedsu, se Vám, novinářům z Ústavu nezávislé žurnalistiky, opravdu povedla.
  Objevila se v pravou chvíli. Bůh je prostě mocný a nakonec vše zařídí tak, jak to má být, křesťanský Bůh v trojjedinné podobě (Otec, syn a duch svatý).

 14. ing. Miloslav Kolomazník napsal:

  Platil to Evropský parlament, tzn. z daní poplatníků.My si tady platíme studie, které mají obhajovat netolerantní náboženství, které se nadřazuje nad ostatní, ženy považuje za poloviční bytosti a legalizuje pedofili. Což v Evroském parlamentu neslyšeli o prosazování muslimských nároků (halal jídlo ve školách, přestávky v práci na modlení atd.) a zákazu křesťanských symbolů (vánoční stromečky), což neslyšeli o teroristických útocích muslimů v Izraeli počínaje a v Evropě konče, což neslyšeli o vraždění koptů v Egyptě atd. Proč podobnou studii neudělá v Saudské Arabii nebo v Iranu.

 15. Giotta napsal:

  Ehm… Brexit a islamofobie… není náhodou starostou Londýna muslim?

 16. Kozmix napsal:

  Proč tak sáhodlouhé povídání o ničem. Místo studií a vyvracení se prostě sbalte a jděte k sobě domů. Proč tady vlastně jste. Vše kapitalistické je vám cizí a odsuzujete to, ale cpete se sem jako židi do nebe. Prostě tady třeba vystudujte a mazejte zpátky.

 17. Veronika napsal:

  Myslím, že hodně záleží na přístupu k víře. Když řeknete křesťanovi, že Bůh není a Kristus byl zhulený hipík, možná s vámi bude diskutovat. Když řeknete buddhistovi, že jeho Bůh je totální flegmatik s nadváhou, usměje se a pomyslí si svoje. Když řeknete muslimovi cokoliv nepěkného o Bohu či Proroku, máte problém. Islám není jen víra, ale životní styl, šátky na hlavách a burkinami počínaje, náboženskou válkou ve jménu Jediného Boha konče. A velmi těžko takto vychovanému člověku vysvětlit, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Drtivé většině Čechů je jedno, jestli je soused černý, bílý nebo fialový a jestli věří v Mohameda nebo ve Velkou špagetovou příšeru. Ale není jim jedno, když vyžaduje, aby se ve škole a školce nevařilo vepřové. Vadí jim, když děti vychovává k tomu, že učitelkám se nesmí podat ruka, protože jsou to ženy. A překvapivě se jim nelíbí ani to, že nepovažuje ženy za rovnoprávné s muži a boj s nevěřícími bere jako správnou věc. A úplně nejvíc je nejspíš štve to, že mnozí evropští politikové i lidé kolem jsou kvůli jakési pseudokorektnosti ochotni udělat cokoliv, aby se muslimové necítili v Evropě špatně, vymazáním křížů z řeckých kostelů na letácích z Lídlu počínaje a zametáním trestných činů páchaných imigranty pod koberec konče. Proto raději zůstanu islamofobem. A skutečně se nedivím paní Amině, že ve svobodné Evropě chodí s hadrem na hlavě a bojuje za islám, místo aby se třeba postavila za práva muslimských žen. To by totiž chtělo mnohem větší dávku odvahy. Evropský islamofob bude možná diskutovat na internetu nebo přijde na nějakou demonstraci. Rozhněvaný muslim by tak hodný být nemusel 🙂

 18. Pavel Liska napsal:

  To je stejná logika s jakou bych svému dítěti nad obrázkem tygra vysvětloval, že až jej potká, tak se jej nemusí bát, ať si ho jde klidně pohladit.

 19. Karl vzteklý napsal:

  Problém je v tom, že jsou islámy dva.
  Jeden je více méně módní záležitost, tradice a takový náboženský snobizmus, ten druhý je fanatická ideologie.

  Islám číslo 1 provozují různí konvertité, část běžných legálních imigrantů a některé původně neislámské země (viz. různé africké kmeny a formy islámu míchané např. se zoroastrismem), je to jen takový fetiš.

  Islám číslo 2 je zakořeněný v kultuře, je braný velice vážně a lidé mu obětují podstatnou část svého života a je jím řízená celá společnost, je značně netolerantní nejenom k jiným náboženstvím ale i k jiným způsobům života a morálním hodnotám.

  Tyto dva islámy jsou házeny do jednoho pytle, přestože jde o dvě zcela odlišné věci.
  První islám je podobný dnešnímu křesťansví, druhý je podobný tomu středověkému.
  Křesťanské církve byly reformovány už dávno a křesťanská víra přešla do filozofické roviny, islám zůstal z větší části v praktické rovině.
  Křesťanké církve už nevyhlašují křížové výpravy ani neupalují kacíře a čarodejnice, to sáme ale nemůžeme říct o islámu.
  Toto pokrytectví, kdy je nám islám předkládán jako náboženství, ve své podstatě stejné jako dnešní křesťanství, vytváří tyto odbojné nálady ve společnosti.
  Není to islám jako takový, nebo jinakost lidí kteří k nám přicházejí, je to skutečná nebo možná předstíraná tupost našich elit, politiků a novinářů, která zapříčiňuje nenávist vůči islámu.
  I podprůměrně inteligentnímu člověku je jasné, že se islám s ostaními evropskými náboženstvími nemůže srovnávat, a tím víc se bojí, čím víc mu cpete do hlavy opak a označujete ho jako rasistu nebo xenofoba.
  Žádný žid nebo křesťan se neodpaluje ve jménu svého boha, ani nevytváří křesťanské státy, které mají za cíl zničit v šechny nevěřící, a vy nám tvrdíte že máme být tolerantní, a extrémistu soudit až podle toho jestli se někde odpálí nebo přejede pár lidí kamionem?
  Řekně te mi, kdo z vás by měl strach, že má farář nebo ministrant pod hábitem pás s dinamitem? A teď se přihlašte, koho by to alespoň nenapadlo při pohledu na nějakou zabalenou černou mumii, a proč? Proto že jsme paranoidní a xenofobní?
  Ne! Ale proto, že takové věci se fakt dějí!!
  Když tedy máme hrát na nějaké hodné a zlé muslimy, tak kde jsou hodní a zlí nacisti? Kde jsou hodní a zlí komunisti? Ne, tady se o lidech jako jednotlivcích neuvažuje, ale o muslimech ano?
  A jak si máme vykládat to, že sem pouštíte každého druhého a lejete to sem jako splašky do kanálu?
  Jak nám vysvětlíte tu hromadu neziskovek, nadací a různých peněžních podpor pro imigranty, když naši vlastní (evropští) bezdomovci chcípají na ulicích? Pro ně se opravdová humanitární pomoc nenajde?
  Libii rozbombardovali a Kaddafího sejmuli stejně jako Huseina, kvůli ,,lidským právům,, a kde bylo nato a meričané, když se rvaly Hutyiové a Tutsiiové ve Rwandě a umřely miliony lidí?
  Jednou se prostě bombarduje, jednou se to jde vystřílet a jindy se nedělá nic a někdy se pouští nepřítel přímo hlavní branou do srdce naší společnosti, prostě jak se to hodí našim pánům ve Washingtonu a Bruselu, je to tak očividné až je to k pláči.

 20. Radek K. napsal:

  Poloviční japonec má ale české občantsví, ani jeden z ekonomických (drtivá vetšina migrantů) imigrantů nemá ani základní doklady, natož české občanství. autor článku je radikální sluníčkářskej kokot… stejně jako ta „odbornice“ na muslimskou problemematiku. Poslechněte si pana Tomského nebo pana Mnislava Zeleného, tam by každej měl brát inspiraci…. od inteligentních lidí, né od demagogů společnosti.

 21. Frenki Hunter napsal:

  Kvalifikace
  PhD ‚Muslimská politická účast žen v frankofonní Evropě‘ (2015)
  MA Francouzština a humanitní studia (2011)
  BA kombinované studium – moderní jazyky a psychologie (2009)

  Profesionální členství
  Muslimové v britské výzkumné síti
  Britské sdružení pro islámské studie
  Asociace pro studium moderní a soudobé Francie
  Výzkumné skupiny a instituce
  Centrum pro etnické a rasistické studie

  Naši předci proti islámu vždy bojovali a věděli proč. Já na tomto nemíním nic měnit. Nejen v úctě k našim předkům. Islám do Evropy nepatří. Tečka. (A nemusím onu náboženskou fanatičku nijak titulovat z pohledu rasy, tak jako ona Okamuru).

  • Weber napsal:

   Frenki, je třeba vydržet s trpělivostí. Jak postupuje vzdělanost lidstva a tím rozumné uvažování jednotlivce, tak lidé jsou schopni chápat fenomén jakéhokoli náboženství jako dobře vymyšlené bláboly jejich mazanými předky a mazaně udržované jejich následovníky. Dokladem mého tvrzení je zaostalá (vzdělanostně) převážná většina lidstva na všech kontinentech. Dokladem je také to, že právě nejvzdělanější „udržovatelé“ bludů – náboženství, tedy preláti všech druhů nejlépe vědí, že žádné zatracení (peklo), rovněž jako nebe neexistuje a proto tato sorta vykuků má největší problém se zneužíváním lidských bytostí, děti nevyjímaje. Oni vědí nejlépe, že zatraceni mohou být při nejhorším jen lidmi ( kteří jsou také tvůrci pekla) a nikoliv smyšlenkami. Takže jednou bude slábnout i ta dnes v trendu oblíbená jedněmi a ve strachu obávaná islámská víra druhými. Evoluce je činný proces. Časem budou mít po „chlebíčku“ i ti darmošlapové, které různá náboženství dodnes dobře živí a dává jim mnohým blahobytné postavení mezi ostatními lidmi.

   • Frenki Hunter napsal:

    Pane Webere, rozumím tomu, velmi dobře.
    „Každého Boha zabil čas“. Zabije i toho vašeho“ – Edgar Allan Poe.

 22. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Názvem svého článku : „Poloviční Japonec u vás bojuje proti islámu? Takové „úlety“ mají i jinde, říká muslimská socioložka; Napsal/a Vojtěch Berger 23. října 2018“, vypověděl autor článku o svém rasismu ve vztahu vůči příslušníkům ne zcela českých etnik a dokonce i míšencům, více než všechny zbývající pokusy předstírat v článku opak. Pane Vojtěchu Bergře, odhalil jste se.

 23. Neměl jsem čas si přečíst článek, pouze titulek. I titulek mne odradil. Nemám Okamuru rád, ale proč by nemohl poloviční nebo nadpoloviční kdokoliv říkat své názory ?

 24. oldřich hein napsal:

  Vážení, všem doporučuji knihu egyptského autora Hamel Abdel-Samada
  „Islámský fašismus.“ Doufám také, že víte, že druhou nejoblíbenější knihou
  muslimů po Koránu je Mein Kampf. Také se podívejte na hajlující nastoupené
  jednotky Hamásu a Hizballáhu. Zapamatujte si prosím jedno: Islám je
  nereformovatelný, protože podle muslimů pochází od Boha a co je od Boha,
  reformovat nelze! Nejhorší pro islám je proto ateismus!

 25. Petr napsal:

  Pitomio není poloviční Japonec. Jeho dědeček byl ze Severní Koreje, takže jeho otec byl poloviční japonec, ale ne Pitomio.

 26. Jana napsal:

  Proč by Japonec nemohl vystupovat proti islámu? Stejně jako kdokoli jiný? Třeba Rus, Číňan nebo Ind? Paní socioložka předvádí velmi zjednodušené černobílé vidění a zřejmou neschopnost pochopit, o co vlastně jde. Identita člověka může mít a v demokratické společnosti taky samozřejmě má více vrstev. Takže můžeme být občany státu, respektovat jeho právní řád a identifikovat se s ním, dále můžeme mít nějakou etnickou nebo rasovou příslušnost a dále třeba taky kulturní a náboženskou. Proto etnický Japonec nebo Vietnamec nebo kdokoli může mít bez problémů českou státní příslušnost, případně vyznávat nějaké náboženství, které je jeho osobní věc a nikdo s tím mít problém nebude. Problém je v tom, že islám obsahuje tohle všechno dohromady, definuje člověka celého, určuje právní řád i pravidla, podle kterých se má muslim chovat. Proto se muslimové nejsou schopni přizpůsobit, proto jsou zaostalí a utíkají oni sem a ne my k nim. A lakování na růžovo, vytváření uměle pozitivních narativů, to je jen další doklad zoufalé snahy o vymývání mozků.

 27. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Už v nadpisu článku jde o slovní útok na příslušníka jiného etnika a tím porušení zákona.

  § 260 odstavec 1 zní:
  „(1) Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, r a s o v o u, třídní nebo náboženskou z á š ť, 3) bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.“.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Oskare, nedávno jste se tu chlubil, že jste „osmisetnásobný diskutér“. Mám Vám připomenout některé Vaše starší i novější komentáře o muslimech? Koneckonců si je tu každý může sám najít. Uvidíme, jestli se vejdete do paragrafů. Mimochodem – jestli jste opravdu z Hané – uráželo by vás, kdyby někdo napsal „Poloviční Hanák bojuje proti…. “ ?

   • Frenki Hunter napsal:

    A Vy, pane Bergere, Vy jste ty příspěvky „propustil“? Potom se divím, že mně neprojde každý „druhý příspěvek“. Přijde mi to poněkud zvláštní, že někomu ano, jinému ne… . Velmi bych se přimlouval, aby se ve Vaší redakci „oprášil“ platný Etický novinářský kodex. Když si v něm pročítám jednotlivé pasáže, tak velmi těžko chápu porušení listiny práv a svobod z Vaší strany. Cenzurou příspěvků, které neporušují „zákon“ , ale jen přes vaše názorové odlišení v jednotlivých příspěvcích s přispívateli do Vaší diskuse. Očekávám, že má kritická, leč pravdivá slova nebudou „opět“ zveřejněna. I když jsem zákon neporušil…

    • Robert Břešťan napsal:

     Jestli svému bludu věříte, obraťte se ve věci HlídacíPes.org na Ústavní soud.

     • Frenki Hunter napsal:

      Hm, také jsem byl posílán i na lampárnu, ne sice tady, ale vy významu to je stejné. A nebude to třeba, když novináři dodrží svůj kodex. Proto jste jistě hlasovali na HP také. Tak to dodržujte a neporušujte Ústavu. Nic víc po vás nechci. Vaše doporučení „řešení“ zní totiž takto: „Když se ti něco nelíbí, běž si stěžovat.“
      Nedávejte k tomu příčinu a nikdo nebude mít důvod proč si stěžovat. A naopak, chcete li existovat v takovém právním marasmu, kde každý si bude (muset) na každého stěžovat, bude to jasná ukázka, že to v naší zemi zdaleka není v pořádku. I díky vám.

     • Pavel Liška napsal:

      Pane Břešťane, dobře si pamatuji Váš výrok již v předešlé diskuzi s Frenkim na stejné téma. Cituji : „naše médium, naše pravidla“ . Konec citátu. Ano , dávám Vám za pravdu. Na to máte svaté právo . Jako zastánce nedotknutelnosti soukromého vlastnictví a nedělitelnosti Svobod Vám tleskám.
      Ovšem platí to podle Vás i např. v případě TV Barrandov ? Viz žaloba u RRTV vysílání .
      Proč u internetu – ano, u tiskovin – ano, a u TV – ne ??
      Jasně, máme zákon o rozhlasovém a TV vysílání , vyváženost a blablabla … Ale to nic nezastírá ten princip.
      Nebo jak posuzujete v duchu onoho „naše médium, naše pravidla“ třeba „moje hospoda, moje pravidla“ ? Docela by mne Vaše logika zajímala…

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Uráželo.
    A k tomu, co jsem kdy napsal o muslimech : psal jsem jen o tom, co jsem si přečetl v Koránu (překlad do češtiny vydaný kdysi, za Kadáfího vlády, v Lybijské džamahíriji, nebo publikované Vašimi kolegy novináři v různých dobách v různých médiích, popisoval jsem své názory na přečtené. Nedával jsem nikomu pejorativní označení typu „Poloviční …“, ba ani „Celý …“

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Ještě dodávám, že těch 800 příspěvků spočital Váš kolega Robert Břešťan, já se tím nechlubil ani nemohl, nemám jak to spočítat.

 28. Magda napsal:

  Velmi se mi ulevilo, když vidím, „kolik lidí už pracuje“ na tom, abychom přijali teorie o úspěšném začlenění muslimů do západních společností. Znám situaci z Paříže, kde se již nyní (a to platilo už v roce 2013!!!) v určitých částech hlasuje pro to, aby rodilí Francouzi nepohoršovali ubohé muslimy tím, že po ulicích chodí s nečistými psy (míněno skutečně zvíře, nikoliv hanlivé označení bojovníků proti islámu..), a i jen mluvit otevřeně o tom, že by měla být zachována svoboda projevu a náboženského vyznání i úro nemuslimy, je riskantní počin. Osobně považuji to, že se v podobných „solidních výzkumech“ angažuje žena s šátkem kryjícím vlasy a šíji, za jasný doklad toho, koho ve skutečnosti nesouhlasné postoje proti islámu jedině „pálí“. Naprosto nepřeju nikomu pobyt ve válečných zónách, utrpení každé lidské bytosti mě upřímně bere za srdce, ale tento postoj bohužel není zrovna vlastní těm, kdo se aktivně hlásí k islámu, resp. k jeho verzím, které hlásají nejhlučnější imámové – a právě kvůli nim se dávají masy muslimů do pohybu : (( Nevěřím ani náhodou, že by lidé, kteří se u nás derou za svoje nadřazená práva, poskytovali onu vlídnost a nastavovali druhou tvář mně nebo mé rodině, kdyby byla situace opačná. Mohu se mýlit, každý člověk je jiný, ale výchova v určitém hodnotovém systému se na jedinci podepíše, ať chce, nebo ne. Společnost, kde je běžné polévat ženám obličej kyselinou, kde místo náboženského povznášení duše vyslechnou v mešitě věřící muži konkrétní návody, jak mučit neposlušné manželky tak, aby „to nebylo veřejně vidět“, a kde je trénink s nožem běžnou kulturní kratochvílí i velmi mladých lidí, není zdravá, a infekci chorými hodnotami v sobě nesou hlavně ti, kdo se jí hlasitě zastávají a nedokáží odsoudit ani tyto zjevně středověké postupy – nebo se přinejmenším tváří, že tyto extrémní projevy islámu vůbec neexistují-. Což je přesně případ této sympatické socioložky 😉 : (

 29. Marek Richter napsal:

  Dobře se ještě jednou na ten článek podívejte. Vážená paní socioložka detailně analyzuje, proč evropané a Češi neradi islám, ale ani ji nenapadlo analyzovat PROČ ho neradi. Opomněla zmínit ty stovky mrtvých zavražděných muslimy v Evropě. Nešťastné táty, kterým muslimové znásilnili nebo dokonce zavraždili dcery. A tento člověk si dovolí nás školit, jak se tu máme chovat a koho máme mít rádi ??? Cítíte tu nadřazenost, s jakou ona hovoří a které charakterizuje jejich náboženství ? Prosím zachovejme si zdravý rozum a pud sebezáchovy.

 30. Oliver napsal:

  Tomio Okamura ovládá český jazyk a rétoriku dokonale. Skutečnost, že kromě toho mluví i japonsky z něho nedělá horšího Čecha. Kromě toho má na rozdíl od většiny jiných politiků odvahu otevřeně hovořit o skutečných problémech a největší hrozbě pro dnešní Evropu, a tou je masívní nekontrolovaná ilegální imigrace nepřizpůsobivých, nevzdělaných, frustrovaných, nevychovaných a agresívních muslimů v kombinaci se zaslepeností a „politickou korektností“ druhu na vymření – sluníčkářů. Je paradoxní, že tihle „pseudohumanisté“ podporují islamizaci Evropy, což povede k diskriminaci všech ostatních menšin – Židů, křesťanů, ateistů i umírněných muslimů, dále např. homosexuálů, ale hlavně diskriminaci a násilí na ženách, obzvláště na svobodomyslných nebo „nevhodně“ oblečených ženách. Vy, muslimofilové, máte na rukou krev emancipovaných evropských žen.

 31. Sylvia Štefková napsal:

  Pro muslimy je pes nečisté zvíře. Muslimové se nedotknou vepřového, protože prase je pro ně nečisté zvíře. Muslimka si nepůjde zaběhat, zasportovat, protože nesmí, a ona je na to hrdá !! Lidi, tohle chcete ? Něco, co se naprosto neslučuje s naší kulturou ? Opravdu se chcete na tohle dívat v naší republice, v naší zemi ?? Na rodiny v černých hadrech, se škvírou pro oči ? Máme krásnou zemi, přírodu, památky a křesťanskou historii. Paní socioložka by k nám asi chtěla, ale nechceme my, tak to ukažme. Naši zemi si vzít nenecháme.

Přidávání komentářů není povoleno