Zmatek v ruské propagandě: „turisté“, kteří otrávili Skripala, agenti nebyli, v Praze však pátrali po novičoku

Napsal/a Robert Břešťan 23. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Ani propracovaná ruská dezinformační mašinérie nefunguje bez chyb. Potvrdilo se to na kauze dvou ruských agentů, údajně turistů, kteří v anglickém Salisbury otrávili jedem novičok Sergeje Skripala a jeho dceru, i na jejich české stopě.

Ruská verze příběhu stojí na tvrzení, že v kauze novičok Kreml nijak nefiguruje a že dva muži, které britské úřady označily za útočníky, byli ve skutečnosti jen turisté.

Je to jen rusofobie

Do kauzy už dříve Rusko zatáhlo i Českou republiku, když opakovaně tvrdilo, že jed novičok se vyráběl i na českém území. Ruská propaganda se v tom mohla opřít i o výroky českého prezidenta Miloše Zemana.

S tím, jak vycházejí najevo další informace, přestávají do sebe různé verze kremelských příběhů zapadat.

 

 

Skupina novinářů a „občanských vyšetřovatelů“ ze sdružení Bellingcat našla důkazy, že údajní turisté Alexander Petrov a Ruslan Boširov jsou ve skutečnosti příslušníky ruských bezpečnostních složek.

Rusko reagovalo tezemi o tom, že Bellingcat nic nezjistil a slouží jen jako prodloužená ruka britských tajných služeb, že jde o ukázku rusofobie a že neexistují důkazy, že by oba muži, vlastními jmény Anatolij Čepiga a Alexej Miškin, byli agenti tajné služby GRU.

Zajímal je novičok

Když však později Český rozhlas publikoval zprávu o tom, že oba muži Sergeje Skripala sledovali v roce 2014 i při jeho návštěvě České republiky, výklad byl náhle jiný.

Jak upozornil ve své zprávě bruselský tým pro boj s ruskou propagandou Stratcom Task Force, některá ruská média zveřejnila výklad, že oba muži se prý v Praze nestarali o Skripala, ale pátrali po informacích o jedu novičok, který se prý v Česku vyráběl.

Takové potenciální pátrání příliš nesplňuje představy o tom, jak svůj čas při návštěvě cizí země tráví obyčejní turisté.

Ruská NTV v reportáži zařadila i záběry prezidenta Miloše Zemana právě z tiskové konference o novičoku. Informace o tom, že by se v Česku novičok vyráběl, česká vláda už dříve dementovala.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)