printscreen NTV,

Zmatek v ruské propagandě: „turisté“, kteří otrávili Skripala, agenti nebyli, v Praze však pátrali po novičoku

Napsal/a Robert Břešťan 23. října 2018

Ani propracovaná ruská dezinformační mašinérie nefunguje bez chyb. Potvrdilo se to na kauze dvou ruských agentů, údajně turistů, kteří v anglickém Salisbury otrávili jedem novičok Sergeje Skripala a jeho dceru, i na jejich české stopě.

Ruská verze příběhu stojí na tvrzení, že v kauze novičok Kreml nijak nefiguruje a že dva muži, které britské úřady označily za útočníky, byli ve skutečnosti jen turisté.

Je to jen rusofobie

Do kauzy už dříve Rusko zatáhlo i Českou republiku, když opakovaně tvrdilo, že jed novičok se vyráběl i na českém území. Ruská propaganda se v tom mohla opřít i o výroky českého prezidenta Miloše Zemana.

S tím, jak vycházejí najevo další informace, přestávají do sebe různé verze kremelských příběhů zapadat.

 

 

Skupina novinářů a „občanských vyšetřovatelů“ ze sdružení Bellingcat našla důkazy, že údajní turisté Alexander Petrov a Ruslan Boširov jsou ve skutečnosti příslušníky ruských bezpečnostních složek.

Rusko reagovalo tezemi o tom, že Bellingcat nic nezjistil a slouží jen jako prodloužená ruka britských tajných služeb, že jde o ukázku rusofobie a že neexistují důkazy, že by oba muži, vlastními jmény Anatolij Čepiga a Alexej Miškin, byli agenti tajné služby GRU.

Zajímal je novičok

Když však později Český rozhlas publikoval zprávu o tom, že oba muži Sergeje Skripala sledovali v roce 2014 i při jeho návštěvě České republiky, výklad byl náhle jiný.

Jak upozornil ve své zprávě bruselský tým pro boj s ruskou propagandou Stratcom Task Force, některá ruská média zveřejnila výklad, že oba muži se prý v Praze nestarali o Skripala, ale pátrali po informacích o jedu novičok, který se prý v Česku vyráběl.

Takové potenciální pátrání příliš nesplňuje představy o tom, jak svůj čas při návštěvě cizí země tráví obyčejní turisté.

Ruská NTV v reportáži zařadila i záběry prezidenta Miloše Zemana právě z tiskové konference o novičoku. Informace o tom, že by se v Česku novičok vyráběl, česká vláda už dříve dementovala.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Reklama

33 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  No jo, nejspis se to vyresi tim, ze se rozlisi pojem „turista“ a „rusky turista“. Co na to Frenki?

  • PM napsal:

   Nebo turista ze země kde zítra znamená včera
   a Říjen je Listopad. Jinak je v tom ale pořádek.

 2. petrph napsal:

  On v té propagandě sice zmatek je, leč trochu jiný než by si odpůrci Kremlu přáli. Totiž ta otázka zní, proč by sakra agenti Ruska měli nějak zjištovat zda se v Česku vyrábí novičok, když odpověď se dala sehnat zcela legálně už z Moskvy internetem z  veřejných zdrojů,

  Ano,jak řekl pan Zeman, novičok se u nás vyrábí v laboratorním množství, pouze pro výzkumné účely. Vše je přitom řádně zaevidované a nahlášené mezinárodním institucím, dle mezinárodních dohod o používání těchto látek. I Rusové mají k těmto informacím přístup. Tak proč by kvůli tomu měli agenti jezdit do Prahy?

  • skeptik napsal:

   Totiž ta otázka zní, proč by sakra agenti Ruska měli nějak zjištovat zda se v Česku vyrábí novičok, když odpověď se dala sehnat zcela legálně už z Moskvy internetem z  veřejných zdrojů. Konec citátu. Dost možná to bude proto pane petrph, že Moskva už zahnojila internet tolika „fake news“ a dezinformacemi, že se ve svých lžích už sama začíná ztrácet a že už internetu sama nevěří.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   O čem by HP.org psal, nebýt takových „do očí bijících nesrovnalostí“ uveřejněných v nějakém ruském plátku?

   • Robert Břešťan napsal:

    Jako osmisetnásobný diskutér jistě dobře víte, o čem všem na tomto webu píšeme.

  • Martin napsal:

   Ted nevim, jestli jste naopak priznivec Kremlu, ale timto jste Kremlu moc nepomohl, kdyz zpochybnujete ruskou verzi, ze oba agenti v CR pouze patrali po novicoku (a nijak nesledovali Skripala) 🙂

  • Ruda napsal:

   Ten článek musel napsat jak jinak,velice chorý člověk.Proč by asi tzv.ruští turisté hledali v Praze Novičok a pak se s tím táhli v kapse do Británie?Proč by se takhle debilně ohrožovali,když je všeobecně známé,že tento Novičok se vyrábí nadále v Británii v laboratořích vzdálených cca 7 km od místa údajné otravy Skripala a jeho dcery!To ostatně již bylo dávno vyloučené a sami přední vojenští odborníci i ze západu to vyloučili.Proč asi ta otrávená dcera Skripala odjela do Ruska i když se jí v tom britští zločinci snažili zabránit.Ona totiž chtěla do bezpečí a to v sluhů jejího Veličenstva není!Britské tajné služby mají v těchto likvidacích obrovskou praxi.
   Kdopak asi platí tyto pisálky,že píší takové idiotiny?Mají ale zřejmě hodně spolupracovníků ,kteří za jidášské prachy vyzvrací i lejna.Třeba ČT,Seznam.cz,Svobodnou Evropu ,pražskou kavárnu,TOP 09,ODS,Romea a další příživnické gangy.Podotknu ,že jsem nikdy nebyl u komunistů ani nikdo z příbuzných.Proto mi vadí ,když se v takovýchto plátcích neustále lže.

   • Vojtěch Berger napsal:

    Podělte se s námi prosím taky o nějaké plátky, ve kterých se podle Vás nelže… díky!

 3. Miroslav Schleier napsal:

  Co ti kluci co ve škole stříkali voňavky? Nebyl to náhodou binární novičok?

 4. Baron napsal:

  pane Brectane co vcerejsi porad Marka Wolnera Reporteri? Nezda se vam, ze vas clanek je jakesi oklesteni vcerejsiho poradu o Skripalovi a novicoku? Stacilo napsat reportaz o reportazi a byl by z vas investigivni novinar….

  • Robert Břešťan napsal:

   Pokud tím myslíte mne, tak pořad jsem neviděl a je mi celkem jedno, co v něm bylo. Text je řádně zdrojován, jak jste si ráčil nevšimnout.

   • bolek.vala napsal:

    Článek není vůbec zazdrojován , vše je pouze jednostranné od prapodivných zdrojů ! Spíš se do toho všeho zapletli Britové , proč by jezdil někam namazat kliku plukovník , už to je divné !

    • Robert Břešťan napsal:

     Ano, například prapodivné zdroje z ruských médií… Takové ta podtržená slova, to jsou tzv. linky a na ty se dá kliknout…

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      Když jsme u těch zdrojů, jste tedy, pane Břešťane přesvědčen, že čeští vojenští chemici nemají ani nejmenší tušení, co to vlastně ty látky typu „novičok“ jsou a že ti vojáci jsou zcela neschopni dekontaminovat místo, na kterém by se u nás, nebo třeba na vojenských misích (Afganistán, Irák), nějakou náhodou, nebo úmyslným činem, vyskytl?
      Odvolávám se na zdroj – „Dementi vlády ČR …“, a svoje zkušenosti vystudovaného chemika a vycvičeného chemického zbrojíře (z doby mé vojenské prezenční služby), ta zkušenost mimo jiné říká, že chci-li škodlivou bojovou chemickou látku zneškodnit, musím ji převést, nebo rozložit na látky neškodné a k tomu musím mít tu škodlivou látku k dispozici, abych způsob zneškodnění vyvinout a to zneškodnění mohl pokusně ověřit.
      Chápu, že jako novinář jste laik aproto popisuji tyto věci tak obšírně.

      S pozdravem
      Oskar (osmisetnásobný diskutér)

 5. Nemec napsal:

  Kdo je pro Českou republiku nebezpečnější ? Islámský terorista nebo ruský zabijácký špion převlečení za turistu. Tak si myslím, že Rusko má na propagandu Noční vlky, na válku zelené mužiky a na vraždění turisty. Máme se bát před každým Arabem nebo ruským turistou ?

 6. Neni Ted novejsi kauza ?

  Co se pozastavit nad rozrezanym novinarem , ktereho Saudi na rozkaz specialniho komanda pohodili na zahrade sveho velvyslanectvi ?

  Nebo budeme furt resit otravu Novicokem, kde nemuze nikdo prezit, a presto vsichni zazracne prezili ? 🙂

 7. Josef napsal:

  Naše bolševiky nenapadlo,že angláni mají v ruských tajných službách krtka,proto Skripalovi přežili a milé agenty mají zdokumentovány.Obhajují neobhajitelné.

 8. miro napsal:

  Toto je oblast, kde politici a lidé znalí se snaží zatloukat,zatloukat,zatloukat.Přeci není možné vyrábět látky indikující tyto jedy, kterými je naše armáda vybavena, bez toho, že by je měli k dispozici.Museli jsme je tedy mít, ať už dovozem, nebo vlastní výrobou. A že počátky vývoje Novičoku sahají do doby před rokem 1990, není vyloučeno, že na nich pracovali i naši vojenští odborníci.

  • nováček napsal:

   S Vaším názorem normálního nezaujatého (proti Rusku a Rusům) a logicky uvažujícího člověka u autorů článků na HP.org, neuspějete, nepřesvědíte je, protože jsou zaujatí a na své zaujatosti závislí (proti Rusku a Rusům), že jim to brání chápat jakékoliv nezávislé uvažování, natož logiku věcí.

 9. Jan napsal:

  Pozastavuje se někdo nad tim jaké by udajni vrazi skripala museli mít vybavení jen k tomu aby tu látku mohli aplikovat?

  • PM napsal:

   Nepozastavuje, není to potřeba. Představujete si snad že měli skafandr?
   Vzít chirurgické rukavičky a na tu kliku od dveří stříknout z flakonu od voňavky s větrem v zádech to je to co potřebovali. (můj skromný odhad nutné výbavy).
   Rozhodně jim bylo úplně fuk jestli to odnese ještě někdo další. Stačí vám to takhle?

 10. Tomáš napsal:

  Mám jednu otázku soudruzi: Řekněte mi, prosím, tři příklady, co kdy dalo Rusko dobrého světu? Vynechte literaturu a periodickou tabulku prvků. K věci prosím. Děkuji.

  • ČERT napsal:

   Já bych si na Vás dovolil reagovat, protože máte docela zajímavou otázku… Tak když zmiňujete tu literaturu a tu Mendělejevovu tabulku, ono by se toho v té oblasti umění a vědy našlo mnohem víc (muzika, výtvarné umění, oblast biologie atd.)… Navíc, přece už při realitě studené války a konkurence s Američany přece Rusům nikdo „neodpáře“, že byli jedním z hlavních průkopníků v pronikání do kosmu, například… Také tedy, ono by se možná dalo filosofovat ještě o tom, co je vlastně dobré a co špatné (myslím to třeba i v tom smyslu, jak technický a vědecký pokrok v mnohém uspíšily např. války apod.)
   Ale to je stejné, jako když se budete ptát, co dala dobrého světu třeba Anglie, a co Německo, a co Španělsko, a co třeba Indie, Čína, Japonsko… Ano, tady už odbočuji od toho Ruska v podstatě schválně… Protože si nemyslím, že by ZROVNA RUSKO mělo být nějakým státem a národem vyvoleným, ať v kladném nebo záporném smyslu…

 11. Vlado napsal:

  Kdo chce tak věří, že chlapa 4 roky vytěžovaného nejvýkonnějšími západními rozvědkami je třeba odstranit. Dnes by mohli ty dva někde vystavovat a nechat je promluvit a oni jsou zatím v utajení protože jim nedokáží zajistit ve VB bezpečné přežití. No to je mi velmoc.!!! Nebo je to všechno jinak?

 12. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Když jsme u těch zdrojů, jste tedy, pane Břešťane přesvědčen, že čeští vojenští chemici nemají ani nejmenší tušení, co to vlastně ty látky typu „novičok“ jsou a že ti vojáci jsou zcela neschopni dekontaminovat místo, na kterém by se u nás, nebo třeba na vojenských misích (Afganistán, Irák), nějakou náhodou, nebo úmyslným činem, vyskytl?
  Odvolávám se na zdroj – „Dementi vlády ČR …“, a svoje zkušenosti vystudovaného chemika a vycvičeného chemického zbrojíře (z doby mé vojenské prezenční služby), ta zkušenost mimo jiné říká, že chci-li škodlivou bojovou chemickou látku zneškodnit, musím ji převést, nebo rozložit na látky neškodné a k tomu musím mít tu škodlivou látku k dispozici, abych způsob zneškodnění vyvinout a to zneškodnění mohl pokusně ověřit.
  Chápu, že jako novinář jste laik a proto popisuji tyto věci tak obšírně.

  S pozdravem
  Oskar (osmisetnásobný diskutér)

 13. sandy napsal:

  je komické když ta pověstná britská MI 1-X vyslala utajeně super agenta Skripala do Česka odhalit síť Putinových agentů tak v Praze na letišti Václava Havla (fuj takové zneuctění ) ho vítali dva Putinovi agenti – někde asi něco Skřípe a pak ho letěli otrávit do Británie – něco takového nedokázal vymyslet ani Hašek – ten to dotáhl pouze na Peka Vyskoč

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Nesouhlasím s Vámi, autorem Pepka Vyskoče není Hašek, ale Hrabal.
   Jinak ovšem máte správný postřeh a naprostou pravdu. Je skutečně komické, co se nám ta slavná britská tajná služba snaží namluvit, zřejmě si myslí, že všichni jsou taky zpitomělí z olova v pitné vodě, jako ti Angličané, co dodnes mají v domech olověné potrubí v rozvodech pitné vody,

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama