Na ministerstvu financí skončila šéfová pro mezinárodní arbitráže. Náhrada zatím není
Právnička Marie Talašová si jako expertka na arbitráže ve službách ministerstva financí vybudovala slušné renomé. Po šesti letech však žena, která měla na starosti mimo jiné zastupování české vlády v mezinárodních arbitrážích se zahraničními investory, ve službách státu skončila.
Od letošního října nastoupila do právní kanceláře White & Case, i zde bude součástí týmu zaměřeného právě na spory a arbitráže.
„Advokátní kancelář White & Case jsem vždy považovala za nejlepší na trhu, proto je mi ctí, že se stávám součástí jejího týmu,“ citovalo Talašovou oficiální tiskové prohlášení právní kanceláře.
Bližší komentář k jejímu odchodu se redakci HlídacíPes.org od Talašové navzdory telefonátům do White & Case i zanechaným vzkazům nepodařilo získat.
Ani ministerstvo financí během včerejšího dne na otázky týkající se Talašové a případné náhrady za ní nereagovalo.
Podle všeho ministerstvo na klíčový odbor, který dohlíží na právní obranu státu v probíhajících dvanácti různých arbitrážích, zatím náhradu nemá. Jméno teď už bývalé ředitelky odboru totiž nadále figuruje na webu ministerstva v organizační struktuře úřadu.
Důvody a okolnosti, za nichž Talašová z ministerstva odešla, nejsou známé.
Její předchůdce, původní „arbitrážní dobrman“ Radek Šnábl, si po svém odvolání z funkce v roce 2013 založil vlastní poradensko-právní kancelář a v arbitrážích nyní vystupuje proti České republice.
Zastupuje například senátora a majitele Synot Holdingu Ivo Valentu, respektive jeho na Kypru registrované firmy WCV Capital Ventures a Channel Crossings. Za zmařenou investici a kvůli zrušení některých povolení k provozování videoloterijních terminálů požaduje Valenta miliardu korun.
„Strašně nerad bych to personifikoval na Valentu. Ale máte pravdu v tom, že znalosti druhé strany, tedy ministerstva a jeho postupů, jsou důvod, proč v tuto chvíli mám řekněme deset klientů, kteří mají tento typ sporu,“ řekl Šnábl před časem v rozhovoru pro deník E 15.
Stát si na arbitráže najímá externí české i zahraniční právníky. Vše by měl koordinovat právě odbor mezinárodních právních služeb, který je ale momentálně bez vedení.
Cena za právní služby
Za právní služby spojené se zastupováním v mezinárodních arbitrážích zaplatila vloni Česká republika bezmála 170 milionů korun. Za dvacet let let sporů šlo souhrnně o více než 2,5 miliardy korun.
Celkem je nyní Česko účastníkem dvanácti mezinárodních sporů, v nichž jde v součtu nejméně o 35 miliard korun.
Přehled probíhajících mezinárodních arbitráží vedených proti ČR
V letošním roce je v rozpočtu na kapitolu „Bezpečnost státu a právní ochrana“ vyčleněno 200 milionů.
Žádnou zvláštní rezervu pro případ prohry v arbitrážích stát v rozpočtu nemá. Výdaje na právníky jdou z kapitoly Všeobecná pokladní správa. Z ní by se čerpala i potenciální výplata náhrady škody v případě prohry.
„Vzhledem k těžko předvídatelnému průběhu jednotlivých sporů, s přihlédnutím k tomu, že výše způsobené škody bývá uměle nadhodnocena a v průběhu sporu se může měnit, nelze konečný výsledek až do doby vydání rozhodčího nálezu předvídat,“ říká k částce, kterou by potenciálně Česko muselo platit, mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.
Největší částku požaduje v mezinárodní arbitráži firma Diag Human, přibližně jednu miliardu – jde o nový spor o ochranu investic.
Bez zajímavosti není, že ve výčtu arbitráží chybí původní spor s Diag Human. V něm si firma Čechošvýcara Josefa Štávy aktuálně nárokuje přes 13,5 miliardy korun.
Opírá se při tom o závěry arbitráže z roku 2008. Ty ale Česko neuznává a firma proto Českou republiku žaluje u zahraničních soudů. Pravomocně již vyhrála v Lucembursku a domáhá se zde exekuce českého majetku. Vysvětlením může být, že spor má za Česko v gesci ministerstvo zdravotnictví a jím najatá právní kancelář Bělina & partners.
Nejznámější z proher
Na rok 2019 je v návrhu rozpočtu v položce Všeobecná pokladní správa vyčleněno 156,9 miliardy korun, o 7,5 miliardy více než vloni.
„Máme nástroje, jak se případnou úhradou úspěšným žalobcům vypořádat. Finanční prostředky určené na úhrady nákladů v souvislosti s arbitrážními spory jsou alokovány v rozpočtové kapitole Všeobecná pokladní správa,“ potvrzuje Vintrlík.
S prohrami se ale na ministerstvu financí příliš nepočítá. K optimismu svádí statistika. Česko čelilo 26 dnes již uzavřeným arbitrážím, dvacet jich vyhrálo, tři prohrálo a tři skončily narovnáním.
Asi nejznámější ze tří proher je ta s americkou společností CME. Česko muselo v roce 2003 firmě zaplatit za znehodnocení investice do televize Nova 10,6 miliardy korun.
Naopak mezi poslední úspěchy patří výhra v „solární arbitráži“ s firmou Antaris Solar a Michalem Gödem. Ve sporu šlo o náhradu 310 milionů korun za údajné porušení česko-německé dohody o ochraně investic.
Mezinárodní arbitrážní tribunál nároky vznesené proti Česku zamítl a německé straně nařídil zaplatit ministerstvu financí 42,5 milionu korun jako náhradu za právní zastoupení.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Vystudovali jste vysokou školu v zahraničí? Tak to máte problém
Mobily zakázat. Když ve škole, tak i ve Sněmovně
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
3 komentáře
Pokud se nám informace důvodu odchodu paní Talašové tají. Tak si můžeme odpovědět sami. Naskytují se dva důvody. Buď toho moc věděla co by pro ni mohlo být nebezpečné a proto prchá nebo si chce víc vydělat.
Tak ono je tu ještě třetí možnost, že vidí, že v jedné nebo více arbitráží (která se vedou spíše desetiletí), to náš stát totálně prohraje a bude platit jako mourovatej. Tak ať si to vyžere někdo jinej,paní uznávaná odbornice přece o své renomé nepříjde, to by jí potom v žádné biig právní firmě nechtěli..
Nevidel bych za tim nic neuveritelneho – duvody budou stejne jako u Snabla. CR ted hrozi vice proher, protoze druha strana sporu dostane informace, ke kterym by se jinak nedostala.