Ilustrační foto

Spory o peníze z OKD. Britský likvidátor NWR neuznal pohledávku z Česka za 22,6 miliardy

Napsal/a Robert Břešťan 22. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Britská Citibank se po OKD domáhá uznání své pohledávky přesahující deset miliard Kč; a jak teprve nyní vyšlo najevo, britský likvidátor společnosti NWR naopak už před rokem a půl neuznal pohledávku OKD ve výši 22,6 miliardy korun. V ní šlo o peníze, které si akcionáři z NWR včetně Zdeňka Bakaly údajně neoprávněně vyplatili na dividendách. 

Ve sporech kolem vypořádání insolvence těžební společnosti OKD létají trestní oznámení i požadavky na velké miliardy. Zatím to ale nevypadá tak, že by se měly peníze v dohledné době někomu připsat k dobru.

Žaloba proti žalobě

Britská Citibank se nechce smířit s tím, že by měla z insolvenčního řízení s těžební společností OKD vyjít na prázdno.

U Krajského soudu v Ostravě se bude na přelomu října a listopadu domáhat uznání své desetimiliardové pohledávky, kterou likvidátor společnosti Lee Louda neuznal.

OKD původně ručila londýnské Citibank za půjčky, které banka poskytla mateřské společnosti NWR.

S požadavkem Citibank souvisí i takzvaná odpůrčí žaloba, kterou naopak vůči bance podal insolvenční správce OKD Lee Louda. Požaduje, aby smlouvy, podle nichž OKD své mateřské firmě NWR za půjčku od Citibank ručila, byly zneplatněné.

Nadcházející soudní řízení Lee Louda na dotaz HlídacíPes.org potvrdil, další komentář ale odmítl.

„V rámci insolvenčního řízení Správa pohledávek OKD a.s. v současnosti probíhá řada soudních sporů a dalších právních řízení, které v jejich průběhu nemohu veřejně komentovat,“ říká Louda.

 

 

Nechtěl proto komentovat ani obsah dokumentu, v němž britský likvidátor společnosti NWR (jenž původně OKD ovládala) Mark Skelton informuje OKD, že neuznává její přihlášenou pohledávku v celkové výši 22,6 miliardy korun.

Jako první o rozhodnutí britského likvidátora informoval deník Právo; text sdělení má HlídacíPes.org k dispozici. I když stanovisko likvidátora doputovalo do Česka už vloni v březnu, informaci nikdo ze zainteresovaných stran oficiálně nezveřejnil. Proti verdiktu se také ani OKD, ani insolvenční správce Lee Louda neodvolali.

Podle českých zákonů

OKD a Louda přitom jak v Británii, tak u soudů v Česku požadovali (respektive v Česku nadále požadují) totéž – aby někdejší vlastníci těžební společnosti Zdeněk Bakala a Peter Kadas vrátili 12 miliard z údajně neoprávněně vyplacených dividend a spolu s tím i další miliardy z emisí dluhopisů NWR zajištěných majetkem společnosti OKD.

„Masivní vyplácení dividend bez ohledu na skutečnou výši zisku, který byl dlužník (OKD, pozn. red.) schopen v uvedeném období generovat, bylo jednou z hlavních příčin následného úpadku dlužníka,“ napsal Lee Louda ve zdůvodnění svého trestního oznámení.

Britský likvidátor NWR však existenci pohledávky odmítl. V rozhodnutí argumentuje tím, že výplata dividend i uplatnění záruk z dluhopisů byly v souladu s českým právem. Opírá se i o fakt, že ani nezávislí auditoři OKD nevznesli v příslušných letech k výplatě dividend žádné námitky.

„Ze strany OKD nebyl předložen žádný přesvědčivý důkaz, který by ukazoval na jakýkoliv důvod považovat dividendy za nezákonné, nebo na uplatňování nezákonného vlivu na OKD ze strany NWR,“ zní klíčová pasáž odůvodnění zamítavého rozhodnutí likvidátora.

Ten zmiňuje i to, že OKD a insolvenční správce Lee Louda neuznali nárok londýnské Citibank, a „proto tvrzení, že NWR přiměla OKD k převzetí závazků ručitele a že tím OKD utrpěla škodu, jsou věcně nesprávná“.

Podle právníka obeznámeného s případem, který si ale nepřál být v souvislosti s touto kauzou jmenován, by rozhodnutí britského likvidátora nemělo mít na nároky vznesené v Česku žádný vliv. Je však pravděpodobné, že právní zástupci Zdeňka Bakaly rozhodnutí britského likvidátora při své práci využijí.

„Předmětná žaloba není nic jiného než uměle vykonstruovaný útok, opřený namísto faktů – a jejich tvrzení žalobcem – o veřejně vybudovaný mediální příběh o odpovědnosti a zlé víře žalovaných,“ napsal už letos v únoru Zdeněk Bakala ve svém vyjádření adresovaném Krajskému soudu v Ostravě.

Ve věci OKD zasedá v Česku i parlamentní vyšetřovací komise. Vyslechla již řadu svědků, Zdeněk Bakala dopisem oznámil, že se před poslance dostavit nehodlá.

Předseda komise, poslanec za Pirátskou stranu Lukáš Černohorský, na dotaz HlídacíPes.org, zda s ohledem na nové informace neuvažuje o možnosti vyslechnout i britského likvidátora NWR Marka Skeltona, nereagoval.

Střádání na budoucnost

Původní OKD nyní prochází soudem schválenou reorganizací. Od 1. dubna letošního roku vznikla společnost OKD Nástupnická, kterou převzal stát, respektive ji za 80 milionů koupil státní podnik Prisko.

V původní OKD, přejmenované na Správa pohledávek OKD, zbyly de facto jen dluhy a pohledávky. Jejím insolvenčním správcem je zmíněný Lee Louda.

OKD Nástupnická je právně nový subjekt, který pokračuje v těžební činnosti a finančně se mu daří. V roce 2017 při tržbách 16,8 miliardy korun vydělala „nová OKD“ celkem 3,3 miliardy korun.

Předseda představenstva státního podniku Prisko Marian Klásek připouští, že OKD Nástupnická je na tom nyní relativně dobře.

„Máme ale obrovské náklady do budoucna. Zavázali jsme se, že uhradíme náklady na útlum těžby, že vytvoříme na to finanční rezervy. A náklady jsou mnohem vyšší než aktuální zisky a stav hotovosti. Máme sice pozitivní výsledky za loňský rok, ale ty negativní položky teprve přijdou,“ říká Klásek.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)