Psí týden: Sobotkovy ukradené maily, Chovancův protiútok, Babišovy dotace i soulož ve Čtyřlístku

Napsal/a Ondřej Neumann 9. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Do roku 2016 tuzemští politici vstoupili rázně. HlídacíPes.org se snažil držet krok a nabídnout i pár originálních zjištění navíc. Parafráze starého anglického rčení říká, že když jedná parlament, je třeba se třásti o hrdla i statky. Tak zlé to nebylo, nicméně nápadů na omezení našich svobod se pár urodilo. Prim hrál ministr vnitra Chovanec.

 • Týden odstartoval prezident Miloš Zeman, který poprvé od svého proslulého vystoupení v Hovorech z Lán vystoupil v Českém rozhlase, v pořadu Interview Plus. Mimo jiné vyhlásil konec „blbé nálady“. Co řekl dál? HlídacíPes.org již tradičně nabídl stručný souhrn.

 

 • V Polsku pravicová vláda s parlamentní většinou a “vlastním prezidentem” v zádech vzala útokem Polskou televizi a Polský rozhlas. Šéfové těchto médií vesměs zareagovali demisí, eurokomisař Günther Oettinger pohrozil Varšavě, že komise vyvolá proti Polsku mimořádnou proceduru pro porušení základních hodnot EU. O co se nyní v Polsku hraje, analyzoval pro HlídacíPes.org odborník na mediální právo Aleš Rozehnal.

 

 • Nad Polskem mnozí komentátoři udiveně kroutili hlavou. Pak bohužel vyšlo najevo, že ani výběr šéfa Českého rozhlasu neprobíhá tak úplně podle pravidel.Prosím o diskrétnost,“ začínají dopisy adresované premiérovi Sobotkovi z mailové adresy předsedy Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka. Píše se v nich o dění ve veřejnoprávním rozhlase a s předstihem i o průběhu volby nového ředitele. Šafařík maily označil za neautentické. Desítky e-mailů ukradených z mailové schránky premiéra Bohuslava Sobotky zveřejnil extremistický server White Media. Redakce HlídacíPes.org se s ohledem na veřejný zájem na dění kolem veřejnoprávních médií v zahraničí a  probíhající volbu generálního ředitele ČRo rozhodla zveřejnit obsah dvou mailů týkajících se právě veřejnoprávního rozhlasu.

 

 

 • Do boje za premiéra Bohuslava Sobotku okamžitě vyrazil ministr vnitra Milan Chovanec. Internet označil za rejdiště zločinců a semeniště zla a vyhlásil válku anonymitě. Za selhání resortu vnitra mají zaplatit všichni uživatelé internetu. Neschopnost policie zasáhnout proti kriminálním jevům šířeným po síti navrhuje ministr vyřešit povinnou registrací jejích uživatelů. “Podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,” citovaly Chovance páteční Lidové noviny. Ohlasy z internetové komunity jsou zdrcující: populistický, orwellovský krok, neznalost, omezenost.

 

 

 • Velký bratr 2015: policejní červi v telefonech, Babišův hlad po datech, úředníci “za komínem”. Spor o ochranu práva na soukromí vs. zajištění bezpečnosti je věčný. V Česku má již jedenáctým rokem odraz v anketě o ceny Velkého bratra. A opět bude z čeho vybírat. “Dnes je mnohem snazší protlačit legislativním procesem návrhy, které slibují větší bezpečnost a zasahují do soukromí. Lidé se bojí a politici jim jdou vstříc,” říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org právník Jan Vobořil, ředitel nevládní organizace Iuridicum Remedium, která ceny Big Brother Awards v Česku uděluje.

 

 • Byl to prý jednoznačný úspěch, nejlepší rozpočet od roku 2008. „Naše předpoklady, že se dostaneme kolem 70 miliard korun, se naplnily. Bylo to dáno tím, že jsme významně zlepšili práci finanční a celní správy,“ pochválil se za řízení veřejných financí v roce 2015 ministr Andrej Babiš. Výsledek je opravdu unikátní. Při ekonomickém růstu dosahujícím pěti procent se vládě podařilo snížit rozpočtový deficit proti roku 2014 jen neznatelně, o pouhých 15 miliard. Petr Holub rozpočet 2015 rozebral v článku Andrej Babiš dělá účet bez hostinského.

 

 • Zatímco se ministr financí chlubil svým hospodařením, Brusel zkoumá Babišovy dotace. Na řadu přišly miliardy tekoucí do jeho zemědělských firem. Agenda Agrofertu má v Bruselu třetí položku. Podle informací HlídacíPes.org Evropská komise zkoumá roli Jaroslava Faltýnka, který zasedá v dozorčí radě fondu SZIF a zároveň je také ve vedení Agrofertu i poslaneckého klubu hnutí ANO. SZIF každoročně rozděluje 30 miliard zemědělských dotací, ze kterých značná část míří rovněž do pokladny gigantického koncernu ministra financí Andreje Babiše.

 

 • Popleta roku, oběť, součást, nebo dokonce iniciátor mezinárodního spiknutí? Nebo muž čistých úmyslů, který hájí oprávněné zájmy českých občanů? Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) na tiskové konferenci vysvětloval svou roli v tzv. švýcarské kauze, v níž byl 3. prosince zadržen v curyšské bance. Spolu se třemi Slováky je proti němu kvůli majetkovým deliktům vedeno ve Švýcarsku trestní řízení. Jeho podnikatelskou minulost i současnost jsme analyzovali v tradičních Pavučinách byznysu.

 

 

 

 • Pracujete ve firmě, jejímž vlastníkem je muž mladší třiceti let? Riziko, že se firma bude muset vyrovnávat s negativní událostí, je dvakrát vyšší, než kdyby firmu řídil čtyřicátník. Podrobnosti v analýze Kdo dovede svou vlastní firmu ke krachu? 

 

 • Bezkonkurenčně největší odezvu – a to především díky sociálním sítím – vzbudil materiál Dětský časopis Čtyřlístek vyhodil autora. Do obrázku propašoval soulož. Podstata věci je velmi prostá. Do jednoho z čísel Čtyřlistku, které vyšlo vloni na podzim, propašoval kreslíř Bohumil Fencl vtípek, který rodiče dětských čtenářů nejspíš neocení. Na kresbě ze seriálu Binky kontra T-Max je zobrazena žena, která si dopřává sex u otevřeného okna. Redakce s kreslířem ukončila spolupráci.

 

 • Ve středu jsme spustili zahřívací fázi spolupráce s projektem Alter Eko. Zajímavý rozhovor vedl někdejší prezident Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit s vedoucí partnerkou EY v Česku Magdalenou Souček. Ta mimo jiného hovořila o tom, proč by podle jejího názoru Česku prospěl systém dvou velkých stran.

 

 


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)