Alter Eko: Česku by pomohl systém dvou velkých stran, říká Magdalena Souček

Napsal/a -pes- 6. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Globální ekonomika zažívá revoluční změny v jejichž důsledku zanikne mnoho profesí. Zásadní otázkou je, jak se s tím dokážou lidé vyrovnat, říká v rozhovoru s někdejším prezidentem Microsoftu pro Evropu Janem Mühlfeitem vedoucí partnerka EY v Česku Magdalena Souček. K utlumení turbulencí, respektive vyšší konkurenceschopnosti ekonomiky, by podle ní měly přispět i lepší školství, kvalitnější instituce a lepší infrastruktura. Přitom právě těchto oblastech má česká vláda co dohánět.


Jan Mühlfeit: Co v tomto roce čekáte od světové ekonomiky a politiky?

Magdalena Souček: Hospodářský růst bude asi trochu pomalejší. A pokud si ekonomika povede hůř, tak, bohužel, extrémní strany a hnutí posílí. Volba prezidenta v USA pak určitě ovlivní jak politickou, tak i ekonomickou orientaci země a tím v podstatě celého světa.

 

Jan Mühlfeit: Ve Spojených státech máme na jedné straně Hillary Clintonovou a na druhé si poměrně neočekávaně dobře vede Donald Trump. Mnozí mu mají za zlé to, co říká, ale on má i přesto vysoké volební preference. Jak to může dopadnout?

Magdalena Souček: Asi bude ve finále příliš konfliktní, ale já si myslím, že je to ta politická nekorektnost, co mu umožňuje pojmenovat věci tak, jak jsou. To si jen tak někdo netroufne. Voličům je to přitom sympatické.

 

Jan Mühlfeit: Pojďme obecněji ke globálním výzvám dnešního světa; výzvám které přesahují tento rok a sahají až na horizont řekněme pěti, deseti let.

Magdalena Souček: Určitě je třeba v této souvislosti zmínit čtvrtou průmyslovou revoluci, tedy automatizaci, robotizaci a digitalizaci světa, která znamená obrovskou výzvu. Dopad technologií je totiž všudepřítomný a přináší jednak příležitosti, ale určitě také velké výzvy. Spousta profesí za pár let nebude vůbec existovat a je otázkou, jak se s tím populace vyrovná, zda se přeškolí či “přelije” do nového světa.

 

Jan Mühlfeit: Co si myslíte o nových pracovních místech v oblasti cloud computingu, big data a obecněji místech spojených s novými fenomény (nejen) v oblasti IT?

Magdalena Souček: Je to velká výzva pro nás i pro naši profesi – i naše profese se mění. Je to prostě budoucnost, bezesporu jde o hodně důležitý faktor. Určitě bych v této souvislosti také zmínila životní prostředí, a to zejména nyní, po pařížské konferenci. Je pozitivní, že se všech stopadesát zemí dohodlo na společné iniciativě snižovat emise a zpomalovat tím klimatické změny. Otázkou teď je, jak se to bude implementovat.

 

Jan Mühlfeit: Na závěr se zaměřme na Česko a českou ekonomiku. Co se týče naší konkurenceschopnosti, sice jsme se podle Světového ekonomického fóra zlepšili, ale ono to v podstatě znamená návrat na pozici, kde jsme byli před sedmi lety. Problémy, a nebo výzvy na naší straně jsou přitom stále stejné: kvalita institucí, inovace, školství a infrastruktura. Jak by na to podle vás měla česká vláda odpovědět?

Magdalena Souček: Toto jsou politická témata, kterým je třeba se věnovat komplexně. A právě komplexní řešení problémů vládám příliš nešlo. Potíž je i v tom, že se vlády často mění, a že je tu mnoho politických stran, které se pak nemohou shodnout na tom, kterým směrem se vydat.

 

Jan Mühlfeit: Takže si myslíte, že kdyby tu byl systém dvou velkých stran, jako je například ve Spojených státech, byli bychom na tom lépe.

Magdalena Souček: To si myslím.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)