Prosím o diskrétnost, pane premiére… Šéf rady ČRo Šafařík by měl odstoupit, říká bývalý ředitel rozhlasu

Napsal/a Robert Břešťan 6. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

„Prosím o diskrétnost,“ začínají dopisy adresované premiérovi Sobotkovi z mailové adresy předsedy Rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka. Píše se v nich o dění ve veřejnoprávním rozhlase a s předstihem i o průběhu volby nového ředitele. Šafařík  maily označil za neautentické.

Desítky e-mailů ukradených z mailové schránky premiéra Bohuslava Sobotky zveřejnil extremistický server White Media. Redakce HlídacíPes.org se s ohledem na veřejný zájem, na dění na poli veřejnoprávních médií v zahraničí a  probíhající volbu generálního ředitele ČRo, rozhodla zveřejnit obsah dvou mailů týkajících se právě veřejnoprávního rozhlasu.

Rozhostilo se dlouhé ticho

Z korespondence mimo jiné plyne, že premiér Sobotka a předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák získali s předstihem informaci o tom, kterých pět kandidátů radní vyřadili z formálních důvodů z boje o nového šéfa rozhlasu. Oficiálně přitom informace byla zveřejněna až později, poté, co vznikl notářský zápis.

S předstihem odešla i informace o kandidátovi na prozatímního ředitele rozhlasu Karlu Zýkovi s tím, že jde o „model úřednické vlády“ a Zýka pak v konkurzu kandidovat nebude.

Obsahem korespondence se na svém zasedání dnes zabývalo i rozšířené předsednictvo Rady Českého rozhlasu. „Předseda Rady p. Šafařík označil maily za neautentické,“ informoval prostřednictvím SMS po jednání člen Rady ČRo a její mluvčí Ivan Tesař.

Samotný Petr Šafařík konkrétnější nebyl. „Myslím, že moje vyjádření o tom, že maily nejsou autentické, je dostatečné. Mám problém se vyjadřovat k obsahu zveřejněnému na takovém serveru,“ řekl. Dodal, že s politiky komunikuje, nic zvláštního na tom ale nevidí.

Atmosféru na jednání popsal místopředseda rady Jiří Vejvoda. „Na naše ostré dotazy nám řekl, že maily nejsou autentické. Rozhostilo se dlouhé ticho. Ale nezbývá nám, než takové vysvětlení akceptovat. Myslím ale, že to bude mít ještě vývoj,“ řekl Vejvoda.

Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu ČSSD, který měl být též adresátem e-mailů, na dotaz HlídacíPes.org připustil, že s radním Šafaříkem občas komunikuje.

„Ale nevidím na tom nic špatného. Volbu generálního ředitele rozhlasu sleduji se zájmem asi jako řada jiných lidí, ale rozhodně na nikoho nevyvíjím žádný nátlak. Jsem si vědom své role a svých kompetencí a stejně tak vím, jaká je role a kompetence rady,“ říká Sklenák.

Samotný obsah hackery ukradené korespondence z premiérova e-mailového účtu odmítl jakkoli komentovat.

Premiér a jeho zájem

Bývalý generální ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek je přesvědčen, že by radní Šafařík měl ze své funkce odstoupit. Zpochybnění či znevěrohodnění probíhající volby generálního ředitele je podle něj nepříjemné i pro budoucího vítěze. „I když poslední dva ředitelé veřejnoprávních médií, kterých se politický vliv netýkal, jsem byl já a Ivo Mathé,“ říká Ježek.

„Nemyslím, že o tom věděla celá rada, ale radní Šafařík by měl rozhodně opustit místo předsedy a nejlépe z rady odejít úplně. Rádiu to rozhodně neprospívá,“ říká Ježek.

„Nevím o tom, že by někde byla zakotvena role předsedy vlády ve volbě šéfa rozhlasu,“ podotýká Vlastimil Ježek. Zájem politiků o dění ve veřejnoprávních médiích podle něj odpovídá tendencím „k opětovnému zestátňování veřejnoprávních médií“, jak se to nyní děje v Polsku, Maďarsku i na Slovensku.


Kopie dvou z e-mailů o dění v Českém rozhlase

ssobotka35

ssobotka16

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)