Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
lesycr.cz, Ples Lesů ČR 2015

Šéf Lesů ČR k zaměstnání manželky: Odvádí pěknou a smysluplnou práci. Ministr Jurečka by ženu nezaměstnal

Generální ředitel státního podniku Lesy ČR Daniel Szórád nevidí nic zvláštního na tom, že je od loňského září na výplatní listině jím řízeného podniku i jeho manželka Renata. Jako grafička prý odvádí pěknou a smysluplnou práci. Šéf resortu Marian Jurečka na Szórádovo rozhodnutí reagoval slovy, že on sám by podobný krok neudělal, nicméně žádný předpis ho nezakazuje.

„Vidím, že se bavíte opravdu smysluplným tématem, jako je zaměstnání mojí ženy,“ reagoval generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. HlídacíPes.org 21. prosince napsal, že Renata Szórádová je od 1. září loňského roku zaměstnána jako grafička odboru marketingu a komunikace.

Faktem je, že žádný vnitřní předpis státního podniku zaměstnávání blízkých příbuzných na podřízených pozicích nezakazuje. Celý problém je tak v etické rovině. „Nedělá se to. Rozhodně to nebývá zvykem,” komentoval situaci pro HlídacíPes.org doyen českých manažerů Vratislav Kulhánek.

„Uznávám, že jsou věci, které se těžko vysvětlují a to hlavně proto, že mnozí v nich chtějí vidět kauzu,“ napsal v reakci na text HlídacíPes.org Daniel Szórád.

Probírali jsme řadu věcí doma

Podle ředitele Lesů ČR vyplynulo zaměstnání jeho manželky přirozeně ze situace. „Nabídl jsem spolupráci své ženě, protože jsme beztak řadu věcí spolu probírali a prostě mi to připadlo v danou chvíli bezkonfliktní,“ uvedl.

Dodal, že Lesy ČR grafika potřebují, protože jinak si tuto službu musí externě kupovat například u reklamních agentur. Plat 25 tisíc korun hrubého je podle něho pod průměrem technicko-hospodářských pracovníků v podniku. „A snad mi dáte za pravdu, že pod úrovní grafiků obecně,“ řekl Szórád.

Jenže to nemusí být tak úplně pravda. HlídacíPes.org vyhledal pro srovnání dva aktuální inzeráty poptávající podobnou práci ve zlínském regionu, kde Szórádová pracuje. Ačkoli odbor marketinku a komunikace sídlí na generálním ředitelství v Hradci Králové, manželce šéfa podniku je umožněno, aby pracovala na krajském ředitelství přímo ve Zlíně.

Jeden z inzerátů nabízí za podobnou práci, kterou má v popisu Szórádová, 12 tisíc korun, druhý jako nástupní plat 20 tisíc. Činnosti jsou přitom srovnatelné (viz box Co vykonává Renata Szórádová).


Co vykonává Renata Szórádová

lesu zdar

 • Do náplně její práce patří například předtisková příprava a tvorba grafik pro firemní tiskoviny (kalendáře, PF….), grafika potisků vybraných reklamních předmětů, tvorba grafik a celkového layoutu brožur, příloh do tištěných médií apod., kreativní práce na tvorbě soutěží, pracovních listů a dalších v rámci lesní pedagogiky, spolupráce na grafikách pro Lesu zdar.

(zdroj: mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová)

Poptávka DTP grafici Zlín za 12.000 Kč

 • Náplň práce: design a grafické DTP návrhy různého druhu – od vizitek, letáků, katalogů až po zlom rozsáhlých knih, tvorba grafiky aplikací pro exteriérové i interiérové užití různými výrobními technologiemi, fotografování, tvorba dílčích grafických podkladů (tvorba designu log, značek, fotografické práce, zpracování vektorové i bitmapové grafiky, editace PDF speciálními nástroji, atd…), tvorba designu a obsahu webových stránek, tvorba šablon pro ON-LINE tiskoviny (fotoknihy a další).

Poptávka Grafici (Zlín) za 20.000 Kč

 • Požadavky: pokročilá znalost práce v grafických programech Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Adobe Photoshop, uživatelská znalost s digitální zrcadlovkou, kreativní schopnosti, pečlivost, spolehlivost, samostatnost a zodpovědnost, znalost jazyků AJ a NJ výhodou, časová flexibilita.
 • Náplň práce: návrhy grafiky na nové produkty, tvorba grafiky na web a pro reklamní účely, sazba produktů do katalogu, práce s weby, plnění databází apod.

Szórád dodal, že není přímým nadřízeným své manželky. „Podle ohlasů odvádí pěknou a užitečnou práci,“ uvedl. Situace je podle něho podobná, jako když v nemocnici pracují manželé, přičemž jeden je primář a druhý třeba zdravotní sestra nebo saniťák.

Zároveň nastínil, že zaměstnání jeho ženy může být naopak pro Lesy ČR výhodné. „Mnozí by to třeba řešili soukromou firmou, která by onu osobu mohla za přísun zakázek na revanš zaměstnat. Podnik by to jistě stálo mnohem více prostředků, ale nikdo by s tím neměl problém,“ míní Szórád.

Jurečka: Neudělal bych to

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na dotaz HlídacíPes.org řekl, že zaměstnávání rodinných příslušníků nic nebrání. „V rezortu pracuje 15 tisíc lidí a v jeho rámci jsou normálně zaměstnáváni rodinní příslušníci. Navíc Lesy ČR jsou firma a ne státní služba. Pokud by se to aplikoval zákaz, musely by odejít desítky lidí,“ řekl Jurečka.

Sám by ale podobnou věc neudělal. „Dozvěděl jsem se to až ex post někdy v listopadu. Neudělal bych to, ale to je můj osobní názor,“ dodal ministr.
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. český maloměšťák napsal:

  Babiš zaměstnává ve své straně, v poslanecké sněmovně, na úřadech a ve vládě své lidi z Agrofertu, včetně sebe.
  Takže nějaká manželka správce lesů , luhů a hájů zaměstnaná coby grafička je proti tomu maličkost.

 2. teufel3424 napsal:

  Pan ředitel se moc nevyzná, normální je zaměstnat na dobrém fleku milenku. Nikdo na to nepřijde, protože ženská má jiné jméno a společné služební cesty jsou úplně v pohodě. Může jí klidně platit mnohem víc, než manželce. Je to státem placená prostituce.

 3. Josef Paťha napsal:

  To že zaměstnal ryšavý král českých lesů Szorád svoji manželku , to mi vůbec nevadí jelikož je to teď veřejné a má pravdu , že kdyby zadal práci přes prostředníka stálo by to podstatně víc.
  Tímto stylem přes prostředníky zadává LČR s.p. skoro všechny práce ve státních lesích . Kdy s.p.LČR přestane provozovat diskriminaci ŽIVNOSTNÍKŮ mě zajímá více . Národní park ŠUMAVA dokáže provádět práce přímo přes živnostníky , nevidím důvod jediný proč to nelze u LČR s p ,samozřejmě by veškeré práce byly levnější .
  Zároveň by pravděpodobně nedošlo k tomu , že by LČR s.p.prodával veškerou slabou hmotu v listnatých porostech , prodávaly za 1kč jeden metr krychlový čili plnometr .
  Napsal jsem SZORÁDOVI jak je to možné a on mi odpovídal samé nesmysly ,proto budu podávat tr. oznámení .
  Tímto dávám námět na reportáž pro HLÍDACÍHO PSA .

 4. Josef Paťha napsal:

  Nejsem český maloměšťák nejsem ani teufel3424 , jsem obyčejný dřevorubec který je nucen dělat přes prostředníky pro STÁTNÍ PODNIK LESY ČESKĚ REPUBLIKY .
  Přesto klidně zveřejním svoje jméno nemám potřebu se schováti .
  Stejně jako většina lidí jsem nucen dělat vesměs sólo a tím podstupovat RIZIKO ŽE V PŘÍPADĚ ÚRAZU ČÍ NEVOLNOSTI NÁHLÉ ZDECHNU V POROSTECH STÁTNÍHO PODNIKU .
  VŠE JSEM OZNÁMIL SZORÁDOVI A COPA MYSLÍTE ŽE SE STALO ?
  Veškerý prostředník čili třeba A.S dostane smlouvu a v ní je vše co požaduje zákon , MY DOSTANEM SMLOUVU VE STYLU : BUDEŠ DĚLAT DO PROSINCE A DÁL NIC , nevidím jedinný důvod když PROSTŘEDNÍK čili A.S. má smlouvu na pět let , tak že takovou smlouvu podobnou , kde bude množství plnometrů či hektarů dostane subdodavatel prostředníka .
  NIC SLOŽITÉHO VŽDYŤ MAKÁME PRO STÁTNÍ PODNIK .

Přidávání komentářů není povoleno