První křesťanští uprchlíci z Iráku dorazí do Česka na konci ledna

Napsal/a Robert Břešťan 7. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

První skupina třiceti uprchlíků původem z Iráku zamíří do České republiky na konci ledna. Další budou následovat v únoru.

Jedná se o první část ze skupiny 152 křesťanů, kteří utekli před hrozbou Islámského státu z okolí iráckého Mosulu. „Prvních třicet již má uznaný status mezinárodního uprchlíka, což situaci zjednodušuje. Jsou nyní už mimo Irák, v táborech v Libanonu,“ vysvětluje Martin Frýdl za nadační fond Generace 21, která přijetí křesťanských uprchlíků v Česku vyjednala s vládou.

Z Libanonu k Jihlavě

Vláda o přijetí křesťanských uprchlíků z Iráku rozhodla v polovině loňského prosince. První skupina je složena ze sedmi rodin se, se 14 dětmi ve věku do 14 let, z toho osmi v předškolním věku. „Ve skupině je polovina žen a polovina mužů,“ upřesňuje Frýdl.

Veškeré náklady na dopravu i pobyt uprchlíků hradí nadační fond. Po příletu do Česka projdou všichni uprchlíci několikadenním přijímacím řízením v uprchlickém zařízení v Zastávce u Brna.

„Poté budou několik měsíců společně v jednom ubytovacím zařízení u Jihlavy. Budou se učit česky a pak by měli jít do křesťanských komunit a diecézí, kde se zapojí do života v Česku,“ říká Martin Frýdl.

„Cítíme podporu pro naši aktivitu od většiny lidí v naší zemi, stejně jako průřezově skrz celé politické spektrum. Doufáme, že irácké křesťany dobře přijmeme, pomůžeme jim překonat prázdnotu a beznaděj a přivítáme je jako naše nové sousedy,“ říká ředitel Nadačního fondu Jan Talafant.

Mise Otce Benajmina

V uprchlickém táboře v iráckém Erbílu žije v těžkých podmínkách zhruba 400 křesťanských rodin, kteří uprchli z jiných částí Iráku.

„Jsou to lidé, kteří jsou v nouzi a musí žít jen z mála. Od nás dostávají jen jídlo, pití, nějaké oblečení, aby přežili. Žijí ve stanech, kontejnerech, rodinný život je nemožný… Žádné soukromí, plno nemocí, špíny… Projevuje se tam stres, někdy přerůstá do duševních chorob. Žádné školy, vzdělávání, žádná budoucnost,“ shrnul v rozhovoru pro HlídacíPes.org otec Benjamin, syrský pravoslavný kněz působící právě Erbílu.

Právě on v průběhu loňského roku s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou vyjednával o možnosti přijetí křesťanských uprchlíků v Česku.


Čtěte též: Islámský stát by šlo porazit za týden, vítězí hlavně strachem a propagandou, říká syrský kněz

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)