Mister G.C. via Foter.com / CC BY-NC-ND,

Analýza: Kdo dovede svou vlastní firmu ke krachu? Pozor si dejte především na mladé podnikatele

Napsal/a Milan Petrák 5. ledna 2016

Pracujete ve firmě, jejímž vlastníkem je muž mladší třiceti let? Riziko, že se firma bude muset vyrovnávat s negativní událostí, je dvakrát vyšší, než kdyby firmu řídil čtyřicátník.

Intuitivně bychom očekávali, že mladší vlastníci budou mít méně zkušeností, zato větší sklon riskovat a že se jejich firmám povede tak trochu jako automobilům testosteronem nabitých mladíkům.

V rámci své práce pro společnost Bisnode jsem tento předpoklad ověřoval. Jak je zřejmé z grafu níže, intuitivní očekávání se naplnilo. Pravděpodobnost, že se firma setká s exekucí, úpadkem nebo platební neschopností (souhrnně – s negativní událostí) je u mladých vlastníků dvojnásobná ve srovnání se čtyřicátníky.

Zatímco u firem vlastníků ve věku 18 až 30 let od roku 2011 postihla negativní událost jednu pětinu z nich, firmy majitelů mezi 30 až 40 lety narazily v 11 % případů, ve věkové skupině mezi 40 a 50 lety šlo o 10 %. Firmy seniorů nad 60 let se se setkaly s negativní událostí pouze v 7,6 % případů.

Vztah počtu negativních událostí a věku majitele/ majitelky

neg udal vek

Zdroj: Bisnode

Že o úspěchu či neúspěchu v podnikání nerozhodují jen zkušenosti, ale také přiměřená opatrnost, ukazuje druhý graf.

V souladu s dříve publikovanou analýzou dopadají ve všech věkových kategoriích firmy vlastněné ženami lépe než „mužské firmy“ s tím, že největší rozdíl vykazuje kategorie do 30 let (muži jsou na tom hůře o 4,6 procentních bodů).

Zatímco muži jsou spíše zaměřeni na využití riskantnějších možností a dosažení maximálního zisku, ženy dávají přednost stabilitě a udržitelnosti podnikání.

Vztah počtu negativních událostí a pohlaví věku majitele

neg podle pohlavi

Zdroj: Bisnode

Tento jev může být také jednou z příčin rozdílných ekonomických výsledků firem v odlišných odvětvích.

Například vysoká rizikovost podnikání malých stavebních a dopravních firem bývá spojována s vysokou konkurencí a celkovou nestabilitou odvětví.

Další příčinou může být ale právě fakt, že mezi majiteli stavebních i dopravních firem silně převládají muži. Na druhou stranu účetní a překladatelské firmy mohou zvyšovat stabilitu díky vyšší přítomnosti žen v těchto oborech.

1 komentář

  1. Arnošt Zamovnik napsal:

    Pokud jsem to nepřehlédl, tak tam chybí délka existence firmy. Všeobecně je známo že drtivá většina firem nepřežije prvních pár let. Takže z logiky věci staří lidé mají firmy které přežily a jsou stabilní roky stabilní.

    Když by se firmy mohly zakládát až od 50 tak budou největší neumětelové 50 +

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies