Analýza: Kdo dovede svou vlastní firmu ke krachu? Pozor si dejte především na mladé podnikatele

Napsal/a Milan Petrák 5. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Pracujete ve firmě, jejímž vlastníkem je muž mladší třiceti let? Riziko, že se firma bude muset vyrovnávat s negativní událostí, je dvakrát vyšší, než kdyby firmu řídil čtyřicátník.

Intuitivně bychom očekávali, že mladší vlastníci budou mít méně zkušeností, zato větší sklon riskovat a že se jejich firmám povede tak trochu jako automobilům testosteronem nabitých mladíkům.

V rámci své práce pro společnost Bisnode jsem tento předpoklad ověřoval. Jak je zřejmé z grafu níže, intuitivní očekávání se naplnilo. Pravděpodobnost, že se firma setká s exekucí, úpadkem nebo platební neschopností (souhrnně – s negativní událostí) je u mladých vlastníků dvojnásobná ve srovnání se čtyřicátníky.

Zatímco u firem vlastníků ve věku 18 až 30 let od roku 2011 postihla negativní událost jednu pětinu z nich, firmy majitelů mezi 30 až 40 lety narazily v 11 % případů, ve věkové skupině mezi 40 a 50 lety šlo o 10 %. Firmy seniorů nad 60 let se se setkaly s negativní událostí pouze v 7,6 % případů.

Vztah počtu negativních událostí a věku majitele/ majitelky

neg udal vek

Zdroj: Bisnode

Že o úspěchu či neúspěchu v podnikání nerozhodují jen zkušenosti, ale také přiměřená opatrnost, ukazuje druhý graf.

V souladu s dříve publikovanou analýzou dopadají ve všech věkových kategoriích firmy vlastněné ženami lépe než „mužské firmy“ s tím, že největší rozdíl vykazuje kategorie do 30 let (muži jsou na tom hůře o 4,6 procentních bodů).

Zatímco muži jsou spíše zaměřeni na využití riskantnějších možností a dosažení maximálního zisku, ženy dávají přednost stabilitě a udržitelnosti podnikání.

Vztah počtu negativních událostí a pohlaví věku majitele

neg podle pohlavi

Zdroj: Bisnode

Tento jev může být také jednou z příčin rozdílných ekonomických výsledků firem v odlišných odvětvích.

Například vysoká rizikovost podnikání malých stavebních a dopravních firem bývá spojována s vysokou konkurencí a celkovou nestabilitou odvětví.

Další příčinou může být ale právě fakt, že mezi majiteli stavebních i dopravních firem silně převládají muži. Na druhou stranu účetní a překladatelské firmy mohou zvyšovat stabilitu díky vyšší přítomnosti žen v těchto oborech.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)