Rejdiště zločinců a semeniště zla. Chovanec vyhlásil válku anonymitě na internetu

Napsal/a Robert Malecký 8. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Za selhání resortu ministra vnitra Milana Chovance mají zaplatit všichni uživatelé internetu. Neschopnost policie zasáhnout proti kriminálním jevům šířeným po síti navrhuje ministr vyřešit povinnou registrací jejích uživatelů. „Podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,“ citovaly Chovance páteční Lidové noviny. Ohlasy z internetové komunity jsou zdrcující: populistický, orwellovský krok, neznalost, omezenost.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přišel s nápadem na omezení anonymního přístupu k internetu poté, co někdo naboural účty předsedy vlády Bohuslava Sobotky a obsah jeho e-mailové komunikace zveřejnil na rasistických stránkách White Media. „Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mě vrhnou všichni. Ale podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,“ řekl Chovanec Lidovým novinám.

Dodal, že ti, kdo plédují za svobodu internetu, podle něho nechtějí, aby se stal rejdištěm zločinců a semeništěm hnutí propagujících zlo. Konkrétní kroky, jak svůj nápad uvést do praxe, ale neuvedl.

Redakce HlídacíPes.org chtěla znát podrobnosti, položila tedy ministerstvu vnitra sadu doplňujících otázek, jak konkrétně si ministr de-anonymizaci představuje. Chovancův úřad odpověděl, že jde hlavně o rozproudění veřejné diskuse, která by měla být „otevřená a odborná“.

„Pan ministr vyjádřil názor, že zřejmě nastala doba otevřít na téma bezpečnosti internetu diskusi. Otevřená a odborná diskuse, která by se věnovala možnostem bránit se působení extremistických hnutí ve virtuální prostoru je dle pana ministra potřebná a nemluví se o ní jen v ČR, ale i dalších zemích,“ uvedl Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva. Nemá podle něho jít o debatu o omezení svobody, ale o veřejnou diskusi o účinné ochraně slušných lidí před internetovou kriminalitou.

White Media útočí už roky

Pokud se Chovanec v něčem nemýlil, tak v očekávání, že se na něho všichni vrhnou. „Jestli si pan Chovanec chce sbírat další populistické body, dělá to dobře, ale odborníkům je pro smích,“ reagoval internetový publicista Daniel Dočekal. Šéf mediálního odboru Pirátské strany Ivan Bartoš ministrovi připomněl, že server White Média už má za sebou podobných útoků víc, ministr ale reaguje až ve chvíli, kdy se týká jeho stranického kolegy.

„Nějací Kocábové a Uhlové Chovance přece nezajímají,“ namítá Bartoš. Naráží tím na případy bývalého ministra pro lidská práva Michaela Kocába nebo publicistky Saši Uhlové, kterým neonacisté v minulosti účty rovněž napadli.

„Trestních oznámení za roky působnosti tohoto média nejen za zcizování identit a kradení přístupů, ale i za vytváření seznamu osob určených k odstranění, padla celá řada. Nechápu tedy, proč ministr řeší internet, a ne konkrétní problém dlouhodobě,“ připomněl Bartoš. Orgány činné v trestním řízení podle něho prostředky disponují, jen je dostatečně nevyužívají. „Ministr, zatím pouze papírově, s vaničkou vylévá i dítě, což je v tomto případě bohužel většina internetově aktivní populace,“ říká Ivan Bartoš.


 Komentář Ivana Bartoše najdete zde:

Pirát Ivan Bartoš: Ministr Chovanec jen zakrývá vlastní ignorantský přístup


Rozvoj internetu stát nezajímá, jen restrikce

Podle ředitele společnosti Internet Info a předsedy výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj Jána Simkaniče se potvrzuje obava, že státní správa v digitální oblasti dovede přemýšlet jen regulačně a mocensky. „Dostupnost internetového připojení, podpora rozvoje moderních technologií, nástrojů a služeb, internetová gramotnost nebo spolehlivý e-Government je to poslední, co naše vlády zajímá. Naopak příležitost, jak něco omezit či dostat pod kontrolu, je zdá se stále lákavější,“ říká Simkanič.

Myšlenku ministra vnitra Chovance považuje za skandální. „Přibližuje nás autoritativním režimům, kteří o všech svých obyvatelích potřebují vědět všechno, aby je mohli plně kontrolovat. Internetové prostředí zachycuje nekonečné množství často intimních dat o každém z nás a Velký bratr neměl nikdy v historii tak snadno cestu ke své existenci,“ tvrdí.

Simkanič připomněl ještě „technický“ aspekt případné de-anonymizace. „Regulace by se, jak už to tak bývá, dotkla pouze domácích uživatelů, nikoliv skutečných teroristů. Ti by naopak ministru Chovancovi psali anonymní děkovné dopisy, že jim tímhle nástrojem umožnil získat další identifikační data českých uživatelů internetu,“ varuje.

Je možné internet omezit?

Omezení přístupu k internetu samozřejmě možné je, zkušenosti s tím mají například v Číně nebo v KLDR. Podobné hlasy v poslední době ovšem zaznívají i z civilizovaného světa. Známý je aktuální postoj francouzské administrativy, která chce zakázat šifrovanou komunikaci a přístup k tzv. Toru, který je branou do světa Darknetu.


Psali jsme: Omezit wi-fi nebo zakázat šifrování? Nesmysl, absurdita roku, říká internetový konzultant Daniel Dočekal

Česká stopa v “temném internetu”: Co Češi hledají na odvrácené straně sítě?


Podobné postoje zastává i britský ministerský předseda David Cameron, kterému jsou zase trnem v oku „nesledovatelné“ instant-messaging aplikace typu WhatsApp. Inspirovat by se Chovanec mohl například i v Rusku, kde je nemožné bez identifikace přihlásit se k veřejným wi-fi sítím.

„Možná kdyby na každého občana republiky nasadil 24/7 špicla (a na každého špicla ještě kontrolního špicla), tak může něco takového hlídat,“ komentuje Chovancův nápad Daniel Dočekal.

Snahy dostat Internet pod kontrolu jsou podle něho neustálé a budou zde vždy. „Je charakteristické, že s nimi přicházejí lidé nedostatečně vzdělaní, omezení, neschopni pochopit souvislosti. Ani si uvědomit, jak byl právě internet důležitý pro demokracii a svět vůbec,“ říká Dočekal. Typické jsou podle jeho slov zástěrky, za které se takové snahy skrývají. „Ať už jde o ochranu dětí před pornografií, terorismus, trestnou činnost, prostě cokoliv. Čím více jsou populističtí, tím více budou využívat aktuální událost, vytrženou z kontextu,“ varuje Dočekal..

Proč až když jde o Sobotku?

Server White Media je podle Chovance zatím nepostižitelný, neboť se skrývá za registraci v zahraničí, konkrétně v Kalifornii. „My jsme opakovaně v minulosti, když tatáž stránka zaútočila na ministryni Michaelu Marksovou-Tominovou, žádali provozovatele, aby zakročili. S ohledem na americkou ústavu to ale není možné,“ řekl ministr Lidovým novinám.

Podle Dočekala by se reakce českých orgánů měla soustředit na vypátrání samotných organizátorů. „Pokud na premiéra Sobotku útočí nějaký „organizovaný“ zločin, navíc působící dlouhodobě a stojící za řadou jiných útoků, jak je možné, že o něm příslušné orgány nic nevědí a roky nic nedělají?“ ptá se.

Šéf Sdružení pro internetový rozvoj Ján Simkanič řekl, že Sobotkova kauza není potvrzením děsivé hrůzy kybernetického zločinu, ale důkazem neschopnosti státní správy zajistit, aby naši nejvyšší představitelé nakládali se svými materiály s patřičnou odpovědností odpovídající základním parametrům internetové bezpečnosti. „V seriálů kroků současné vlády – např. cenzura internetového obsahu pod pláštíkem boje proti hazardu, neschopnost nastavit podmínky pro korektní čerpání evropských dotací na budování nových internetových vysokorychlostních sítí – jde jen o další potvrzení naprostého amatérismu a tendence ke zneužití moci ze strany státní správy,“ uvedl.

Česko podle Simkaniče dlouhodobě zaostává v v oblasti digitální ekonomiky. „Proto je absurdní, že česká vláda nerealizuje jako svou absolutní prioritu právě dohnání tohoto zpoždění, ale místo toho vymýšlí nápady, které náš další rozvoj zbrzdí, zablokují a omezí občanská práva a svobody,“ řekl Simkanič.

Ivan Bartoš připomněl, že stát navíc nedávno dostal v oblasti restrikcí daleko víc pravomocí, které ale neumí využívat. „Poslední legislativní změny navýšily pravomoci bezpečnostních služeb zase o něco více směrem k Orwellovu románu 1984. Zatímco se tady složky pod ministerstvem vnitra buší do prsou vyprovokovanými akcemi typu Fénix jako za totáče. Deklarovaná neonacistická media si na internetu skotačí, jako by se nechumelilo,“ říká mluvčí Pirátů. (o zmiňované akci Fénix více například zde)

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)