Facebook Michaely Marksové-Tominové,

Psí týden: Dopis ministryně Marksové, procházka ruským facebookem, právo na blbou debatu

Napsal/a Ondřej Neumann 13. února 2016

Když nebyl Alí Fajád vydán do USA, měl být stíhán a případně souzen v Česku. S tímhle tvrzením přišel na stránkách HlídacíPes.org již v pátek 5. února právník Aleš Rozehnal. Tento pátek už na základě jeho argumentů opozice žádala hlavu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.  

 

 • Když nebyl Alí Fajád vydán do USA, měl být stíhán a případně souzen v Česku. ČR k tomu zavazují jak mezinárodní normy, tak vlastní trestní zákoník. Jenže Fajádovi bylo umožněno hned po propuštění z vazby odcestovat do Libanonu. Teď kvůli tomu sílí hlasy volající po odpovědnosti ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Případem se bude muset zabývat i Vrchní státní zastupitelství v Praze, kam zamířilo trestní oznámení na Pelikánův postup. Ministr Pelikán se hájí tím, že Spojené státy o to nepožádaly. Původní článek Aleše rozehnala je k přečtení ZDE.

 

 • 12633542_638035976337475_879612322142443142_oMinistryně Marksová varovala živnostníky: Plaťte více! Ministryně práce a sociálních věcí nechala do obálek s přehledem předpisů a plateb pro živnostníky (OSVČ) za rok 2015 přibalit i svůj třístránkový osobně laděný apel. V těchto dnech jej do svých poštovních schránek dostává zhruba 600 tisíc lidí. Co v něm stojí? „Dovolte, abych Vás upozornila na problémy, které Vám mohou nastat v důchodovém věku,“ píše na úvod ministryně a doporučuje živnostníkům, aby si ověřili, zda mají „zajištěno přiměřené finanční zajištění pro sebe a své blízké na stáří“.

 

 

 • Probíhající energetická revoluce nastartovala významná “škatulata hejbejte se” ve světě nejmocnějších zemí a největších koncernů. Tato hra od základu (z)mění vztahy mezi vývozci a dovozci energií a stejně tak podobu a postavení mnohých energetických firem. Příležitosti a hrozby s tím spojené se týkají mimo jiné i ČEZu a České republiky. Podrobnosti diskutovali velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška a Michael Romancov vyučující na Institutu politologických studií UK FSV. Nabídli jsme základní teze jejich rozhovoru doplněné o expertní debatu.

 

 

 • mashani2Europoslanec Miloslav Ransdorf musel zemřít, protože věděl příliš mnoho o praktikách židokurev. Svůj facebookový status už lounský funkcionář KSČM Tomáš Ploc smazal, na ruské sociální síti VK.com ale jeho myšlenky o spiknutí “židokurev” žijí dál. Ploc je jedním z mnoha Čechů, kteří na ruský internet míří za pocitem bezpečí a možností volně šířit své názory. Na „ruský facebook“ se podíval Robert Malecký a zjistil, že mimo jiné láká i české xenofoby a stalinisty. Rusofilům nabízí síť VK.com aspoň kousek toho, co je dobré a co mají rádi. Mezi 130 tisíci českých uživatelů ruské sociální sítě VK.com převažují lidé, kteří mají na Rusko rodinné nebo obchodní vztahy. Najdeme zde ale i příznivce Kremlu a jeho politiky, vysvětluje v rozhovoru pro HlídacíPes.org mediální analytik Roman Máca.

 

 • Nabídli jsme měsíční sklizeň toho, co se v Bruselu urodilo. Za měsíc leden. Co se ve Varšavě zaselo, to v Bruselu rychle vyrostlo a Komise poprvé v historii EU spustila vůči členské zemi proceduru, jejímž cílem je zjistit, jestli nedochází k porušování zásad právního státu. Více v článku Grexit na druhou, veselí vlekaři a dobré nápady v Bruselu.

 

 • V posledních letech v zemích Evropské unie pravidelně získává povolení k pobytu 2 – 2,5 miliónu lidí ze třetích zemí. Na špici přitom nejsou uprchlíci, o nichž dennodenně referují média, ale lidé z Ukrajiny, USA, Číny a Indie. Ostatně i česká vláda se shodla na udělování rychlejších pracovních víz pro Ukrajince. Plus další data, která překvapí.

 

 

 • Vlastizrada, velezrada, jabka, hrušky. Čeští novináři se vydali na pole ústavního práva. Ta dvě slova snad ani nemohou mít odlišnější význam. Vlastizrada – trestný čin, za který je v České republice možné odsoudit kohokoli, s jedinou výjimkou. Tou je prezident, z principu nestíhatelný. A velezrada, která je jako ústavní delikt vyhrazena naopak jen hlavě státu. Zdá se to jednoduché, přesto v tom politici i novináři znovu chybují, kdykoli se ústavní žaloba na prezidenta objeví na repertoáru parlamentní operetky.

 

 • Česká republika se za poslední čtvrtstoletí výrazně proměnila. To, co asi vnímá při pohledu kolem sebe snad každý, potvrzuje i unikátní srovnávací průzkum o tom, co od života, od sebe i od státu čekali Češi a Češky před 25 lety a co čekají nyní. „Před 25 lety nás nenapadlo, že najednou tu bude nemalá část společnosti pochybovat o prozápadní orientaci. A k tomu je ještě povzbuzují někteří čelní politici,“ podotýká Jan Žůrek, člen Rady vlády pro udržitelný rozvoj a řídící partner společnosti KPMG, která průzkum zpracovala.
 • Máte slovoExistuje právo na pokleslou debatu? Podle člena Rady České televize Zdeňka Šarapatky odporuje pořad „Máte slovo“ zákonu o České televizi, sklouzl do úrovně někdejšího Kotle v komerční televizi, jehož obdoba je prý zcela nevhodná pro vysílání ve veřejnoprávní televizní stanici. Pořad moderátorky Michaely Jílkové odráží debaty ve společnosti a má na veřejnoprávní obrazovce své místo, oponuje právník Aleš Rozehnal.

 

 • Česko má v zelené energetice v očích Bruselu už splněno. Pomohl pokles spotřeby elektřiny. Česká republika je jednou z devíti zemí Evropské unie, které s předstihem naplnily cíl pro podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě elektřiny. V roce 2020 to pro Česko mělo být 13 %, čerstvá data Eurostatu  nám ale připisují podíl 13,4 %.

 

 • Česko nebude mít samostatný zákon o DNA, po kterém léta volají ochránci soukromí a experti na forenzní genetiku. Na pondělní schůzce na ministerstvu vnitra se zástupci tří ministerstev, poslanců a policie dohodli, že se vydají pouze cestou novelizace zákona o policii, která má odstranit nejhorší nedostatky. Dosud je odebírání a uchovávání DNA upraveno pouze pokynem policejního prezidenta, který navíc policie tajila – HlídacíPes.org ho ale před rokem zveřejnil.

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies