Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
profil Tomáše Ploce na VK.com, S novym godom 2016

„Ruský facebook“ VK.com láká české xenofoby i stalinisty. Hledají tam útočiště po zákazu od Zuckerberga

Europoslanec Miloslav Ransdorf musel zemřít, protože věděl příliš mnoho o praktikách židokurev. Svůj facebookový status už lounský funkcionář KSČM Tomáš Ploc smazal, na ruské sociální síti VK.com ale jeho myšlenky o spiknutí „židokurev“ žijí dál. Ploc je jedním z mnoha Čechů, kteří na ruský internet míří za pocitem bezpečí a možností volně šířit své názory.

„Nechápu,proč se sem musí vtírat i Češi. To jim nestačí Facebook? Češi to zase akorát celý změní, protože to není podle jejich představ…“ stěžuje si na úvodní stránce české verze sociální sítě vk.com uživatelka Anna Robertivna.“Třeba co se týče politiky, začíná být na faceboooku dost cenzura, tady snad funguje svoboda slova?,“ odpověděl letos v polovině ledna Josef Maštalíř. A další uživatel Radek Šmídt ho doplnil: „Jediný důvod je cenzura na facebooku, alternativ moc není.“

V polovině ledna administrátoři facebooku zablokovali stránky iniciativy Islám v ČR nechceme, která sdružovala 160 tisíc lidí. Lídr hnutí Martin Konvička reagoval, že ihned vznikají záložní skupiny. Jednou z platforem, na kterou čeští uživatelé „za svobodou“ utíkají, je i ruská VK – sociální síť známá i pod původním názvem V kontaktě.

Největší evropská sociální síť?

Proč zrovna ruská síť? Méně pravidel a omezení, nižší riziko smazání profilu nebo uzavření skupiny, to vše kombinované se spikleneckým pocitem „být mezi svými“. Relativní bezpečí je ale vyváženo menším dosahem příspěvků u českého publika.“Už dávno to není V kontaktě, od doby, co z toho udělali VK.com, má ambice být celosvětovou sociální sítí. Od té doby má nejen ruskou verzi, ale v pohodě třeba angličtinu, ale i přímo českou verzi, takže ani žádný návod k tomu není potřeba,“ říká internetový publicista a konzultant Daniel Dočekal. Podoba v mnohém připomíná facebook z doby před pěti až osmi lety.


Co napsal komunista Ploc prezidentovi Putinovi? Čtěte zde:
Jakou kadenci má kalašnikov, židokurvy na ruském facebooku a prezidentský kandidát selfíčkářů


S celosvětovou sítí to Rusové myslí vážně. A když síť ruská, tak rovnou největší. „VK nabral na popularitě a stal se největší evropskou sociální sítí, jelikož facebook považuje za americký, i když má v Evropě více uživatelů. Heslo o největší evropské sociální síti bylo použito i pro rozmach sítě vně postsovětského regionu,“ říká mediální analytik Roman Máca, který se zaměřuje na studium ruskojazyčných webů. Do češtiny byla síť přeložena v květnu roku 2011.

130 tisíc „českých“ profilů

Rozhodně by ale neměl vzniknout dojem, že síť byla vystavěna proto, aby plnila roli platformy pro xenofobní, proruské, stalinistické nebo otevřeně rasistické názory. Ty se jen v lánech ruské internetové krajiny lépe ztrácejí. A nikdo je taky moc nekontroluje.

V současnosti je pod českou doménou vedeno kolem 130 tisíc profilů, většina z nich ale není „živá“. „Mezi Čechy je portál populární v takovém případě, že někdo známý, kamarádi nebo rodina pochází z bývalého SSSR a skrze VK.com udržují kontakty. Nebo obchodují s ruskojazyčnými zeměmi, strávili v nich nějaký čas pracovně či studijně. Není to tedy plošná popularita,“ říká Roman Máca. Jsou i tací, co se jen o VK.com doslechli a chtějí si ho zkusit. „Portál je samozřejmě oblíbený i pro komunitu českých řekněme rusofilů.“

A nejen pro ně. Po polovině ledna, kdy byl zablokován největší facebookový profil Konvičkových příznivců, zaznamenal VK.com efekt turbomarketingu. „Na VK například přišli fanoušci IVČRN, ale ti se ve většině případů jen registrovali jako odpověď na smazání IVČRN na facebooku a víckrát se neukázali. Pak jsou zde obdivovatelé Ruska, Putina, proruských separatistů, panslavismu, „záložáci“, komunisté, extremisté, a v neposlední řadě i fanoušci Miloše Zemana, který výše uvedené skupiny svým způsobem spojuje,“ říká Máca.

Čtenáři Aeronetu a Sputniku

Množinu tohoto typu českých uživatelů charakterizuje i nelibost k USA, NATO, EU. „Obecně takový ten klasický set doplněný o chemtrails, Bilderberg a podobné konspirační teorie,“ říká Máca s tím, že tyto uživatele spojuje i zájem o proruské nebo z Ruska financované weby, jako je Aeronet, Sputnik, Svetkolemnas nebo AC24.

Podstatné ovšem je, že ani nárazové odchody českých skupin na „ruský facebook“ neoslabují pozici toho pravého. „Na to je pro ně facebook již moc cenný,“ tvrdí Roman Máca.

A perlička na závěr – týkající se právě oné nejvyhledávanější kvality VK.com. Není totiž ani trochu bezpečný. „Třeba už jen ten vtip, že to dodnes nejede přes https:// To je hodně zábavná věc,“ říká konzultant Daniel Dočekal. Na vysvětlenou: protokol https umožňuje šifrované spojení mezi webovým prohlížečem a serverem zabezpečené před odposloucháváním nebo podvržením dat. Ruský VK.com běží na zastaralém protokolu http://.
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

8 komentářů

 1. František napsal:

  Co takhle držet se dobré rady autora a umožnit https na hlidacipes.org?

 2. Karel Novotný napsal:

  Určitě jste četli článek v minulém Respektu „Zničí facebook demokracii?“ Myslím, že sociální sítě jako názor radikalizace společnosti je zajímavé téma …

 3. český maloměšťák napsal:

  Co tak místo odkazu a v podstatě doporučení (negativní reklama je také reklamou)na takovéto weby doporučit nějaký objektivní zdroj ? Nebylo by to náhodou užitečnější ?
  Disponujete něčím takovým vůbec ?
  Bez toho, aby se při hodnocení informační hodnoty takovéhoto webu, internetové platformy nabízelo hodnocení, že jde o shromaždiště typu uživatelů oddaných zcela nekriticky (líbivě) USA, NATO, EU….
  🙂

  • Petys napsal:

   Sympatizantů vždy mívá víc oběť než útočník, s tím asi nic nenaděláte ať to jakkoli kroutíte. Z toho pak vyplývá Váš pocit nespravedlnosti. Ale buďte klidný, až Číňani zaberou Sibiř, budeme třeba fandit Rusům. Nevím, spíš Číňanům.
   Nechtěl byste rovnou propagovat systém – 5 minut pro znásilněnou, 5 minut pro pachatele?

 4. Frank Zappa napsal:

  Hlídací pes demokracie se činí velice hezky, ale zdá se, že bohužel zatím v úplně nesprávné zemi. Oni napíší více článků o Rusku, než o vlastním prolhaném režimu, kterého se ani netknou… To ať si to komici rovnou vydávají v azbuce. Anebo což takhle odvážně nasmolit něco o Severní Korei, Kubě, Číně nebo Vietnamu jaký tam mají strašný útlak, to by byl teprv odvaz jako blázen.

  • Robert Břešťan napsal:

   Chápu, když soudíte podle jednoho článku, tak vám vyjde 100 % o Rusku.

   • Frank Zappa napsal:

    A tak to bylo spíš legrace, i když není daleko od pravdy. Kdyby západní média dostatečně zapracovala proti vlastním šílencům u moci, kteří zbytečně celé 21. století rozvracejí cizí země, nemuseli jsme mít žádné uprchlíky a řešit nějaké Konvičky utíkající na ruské weby… Jenže oni namísto toho je kryjí a pindají něco o rusofilech. Vždyť je to naprostá hloupost.

 5. bob napsal:

  No vida, tak už se o vk.com píše. Obávám se, že ten článek tomu spíše udělá reklamu. A není pravda, že FB je příliš cenný. Já jsem si ho zrušil a od té doby mám klid a víc času. Jen to chce sebrat odvahu.

Přidávání komentářů není povoleno