Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
screenshot Novinky.cz, Novinky.cz, 10. února, 17:47

Vlastizrada, velezrada, jabka, hrušky. Čeští novináři se vydali na pole ústavního práva

Ta dvě slova snad ani nemohou mít odlišnější význam. Vlastizrada – trestný čin, za který je v České republice možné odsoudit kohokoli, s jedinou výjimkou. Tou je prezident, z principu nestíhatelný. A velezrada, která je jako ústavní delikt vyhrazena naopak jen hlavě státu. Zdá se to jednoduché, přesto v tom politici i novináři znovu chybují, kdykoli se ústavní žaloba na prezidenta objeví na repertoáru parlamentní operetky.

Prezident Miloš Zeman potvrdil částku, kterou ČR zaplatila jako výkupné za Češky unesené v Pákistánu. TOP 09 ho vyzvala k demisi, jinak prý začne sbírat podpisy pro podání ústavní žaloby. „To je na odstoupení, nebo na podání žaloby k ústavnímu soudu, aby rozhodl, zda není jeho chování vlastizradou,“ prohlásil ve středu odpoledne před novináři ve sněmovně 1. místopředseda strany Marek Ženíšek.

Byl to tedy on, kdo chybu do veřejného prostoru vypustil jako první. Je třeba říct, že ve svém projevu termín použil ještě jednou, o několik vět později, a tentokrát již správně, mluvil o velezradě. Vzápětí ovšem tiskový odbor TOP 09 rozeslal tiskovou zprávu, a opět s chybou (najdete ji zde).

Naletěly Novinky nebo Eurozprávy

velezrada eurozprávy

Většina redakcí se s Ženíškovou chybou vyrovnala dospěle, prostě ji opravily. Ale třeba na serveru Novinky.cz se termín vlastizrada líbil tolik, že ho použili i do titulku. Ten pak na stránce svítil až do večera. „Později se na stránkách TOP 09 objevil termín velezrada, který začal používat i sám poslanec. Upřesnění terminologie potvrdila Novinkám v podvečer i Martina Týblová z tiskového oddělení strany,“ vyrovnali se s opravou editoři Novinek.

Blízko úspěchu byly Eurozprávy.cz. Ty vydaly zprávu kreditovanou jako ČTK, která ovšem od počátku používala správný termín velezrada. Stačilo by, kdyby editor do zprávy nesahal – jenže lákadlo bylo příliš velké. Někdo aktivní správný termín přepsal na vlastizradu, opět s použitím i v titulku.

Prezidentské velezrady

S velezradou je potíž, kdykoli se objeví ve veřejném prostoru. Poprvé se o ní v dějinách samostatné ČR vážně mluvilo v roce 2004, kdy chtěl senátor Zdeněk Bárta (nezařazený za KDU-ČSL) stíhat prezidenta Václava Klause kvůli nečinnosti při doplňování Ústavního soudu. Pře utichla, když prezident začal konat.

Velezrada je definována jako „jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu“. Trestem může být jen ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt.

V dobách Bártovy iniciativy podával k Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta výhradně senát, v souvislosti se zavedením přímé volby došlo ke změně – dnes je podání podmíněno i souhlasem Poslanecké sněmovny. Mluví se i o další změně, která by dala samostatnou pravomoc i sněmovně, tento návrh je součástí širší novely Ústavy týkající se prezidentských pravomocí a dosud nezačalo její projednávání.

Před Ústavním soudem stál v roce 2013 Václav Klaus kvůli své novoroční amnestii – ovšem až po skončení mandátu. To byl také důvod, proč soud řízení zastavil. „Ústavní soud vyšel z toho, že primárním účelem toho řízení je v podstatě odstranění z funkce prezidenta, který poškozuje zájmy státu a právního státu, což neplatí v případě, kdy uplynulo funkční období bývalého prezidenta,“ zdůvodnil tehdy rozhodnutí generální sekretář soudu Ivo Pospíšil. Před soud tehdy Klause poslalo 38 senátorů.

Ve spojení s cizí mocí

Vlastizrada je naopak trestným činem, zařazeným do hlavy deváté trestního zákoníku, tedy mezi trestné činy proti České republice, cizímu státu a mezinárodní organizaci. Dopustit se jí může občan ČR, který ve spojení s cizí mocí nebo s cizím činitelem spáchá trestný čin rozvracení republiky, teroristického útoku, teroru nebo sabotáže. Sazba činí patnáct až dvacet let, vynesen může být i výjimečný trest.

Ale pozor. Historicky byla součástí trestního řádu i velezrada. Mezi lety 1948 až 1961, kdy byl sepsán nový trestní zákon, se tak v tehdejším Československu trestal pokus o zničení či rozvrácení lidově demokratického zřízení nebo společenské a hospodářské soustavy republiky, základní sazba byla od 10 do 25 let. Uložit bylo možné i doživotí nebo trest smrti, velezradu v roce 1961 nahradily úžeji vymezené trestné činy vlastizrady a válečné zrady.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

11 komentářů

 1. petrph napsal:

  Jenom bych opravil, někdo je na tom ještě lépe než prezident.Za vlastizradu nemůže být stíhán poslanec, pokud by jí učinil jako součást svého „projevu učiněného v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo v jejich orgánech“, přičemž Nejvyšší soud někdy před rokem definici onoho „projevu“ explicitně rozšířil prakticky na cokoliv. (Btw, k tomu dodávám že samozřejmě premiér i většina členů vlády mají poslanecké mandáty,tudíž i oni)
  A za druhé, není mi jasné v čem se jako měl pan prezident Zeman oné velezrády dopustit. Tím že potvrdil informaci, která už předtím proběhla bulvárním tiskem? Měla snad ta informace status státního tajemství?

  Nicméně konečně se možná dostáváme k tomu k čemu skutečně by měla sloužit imunita některých ústavních činitelů. Ani ne tak k úniku od potrestání skutečných trestných činů kterých se dopustí-té slušnosti by měli mít aby se aspon svého postu vzdali. Ale právě že na ochranu před nejrůznějšími zcela právně bezdůvodnými obviněními, která by na ně neustále podávali jejich političtí odpůrci..

 2. Eva Jindrová napsal:

  TOP 09 se v poslední době vyznačuje směšnými, hysterickými reakcemi na cokoli co řekne prezident republiky. Pravděpodobně tak doufá, že si alespoň udrží
  volební preference 6%.

 3. Havlová napsal:

  Vlastizrada nebo velezrada – to je p. Ženíškovi „šumák“! Hlavně, že se zas v tisku pitvá, co Zeman řekl. Celou TOP 09 vnímám jako stranu trapnou a projevy jejích členů, dříve jen směšné, dnes považuji za natolik trapné a ubohé, že je už nedokáži poslouchat do konce. Stačí to pak ještě slyšet ve zprávách na všech kanálech.
  K hysterii kolem Zemana – je to desátek Schwarzenbergovi a chovali by se stejně, k tomu, kdo by pana knížete porazil. Ten chudák tolik toužil obývat královský Hrad…

 4. Petys napsal:

  Je to aspoň pokus zachránit před světem pověst českého obyvatelstva coby občanů vzdorujících všemi možnými prostředky té vrávorající permanentně přiožralé osobě systematicky devastujícímu pověst vlastní země v zahraničí i českou politickou kulturu již tak hodně pošramocenou.
  Nehledě na informace které coby prezident oficiálně vysílá do světa, že Česko je ochotno zaplatit 150 milionů za 2 slepice, což vytváří akutní nebezpečí pro každého chudáka Čecha co vystrčí nos do nějaké Arábie. Český prezident sleduje velmi věrně zájmy nikoli české, nýbrž ruské.
  Ale to je zcela v české tradici. Z té cca. desítky prezidentů co jsme jich za 100 let samostatnosti měli, byla ruských kolaborantů naprosto drtivá většina. Vlastně až na 2-3 všichni ostatní.

  • petrph napsal:

   Víte, to akutní nebezpečí pro každého chudáka Čecha co vystrčí nos do nějaké Arábie platí stejně. Ale furt vidím jako lepší řešení když za něj stát zaplatí 150 melounů tištěnejch papírků než když mu tam ušmiknou hlavu

 5. Mostečák napsal:

  Zeman a vlastizrada? Maximálně nevědomý vlastizrádce, podobně jako při privatizaci MUS, kde také dobře nakoupil jeho komplic Klaus.S MUS bylo zprivatizováno i PRÁVO, na které dohlíží nejvlivnější zločinecká rajda v čele VSZ.Řeší se ptákoviny, zatímco poslanec-bandita Schwarz se všem slušným lidem vysmívá.R.

 6. J.Němec napsal:

  Nemá cenu skloňovat pojmy vlastizrada nebo velezrada. Ale chce se zamyslet v jaké zemi žijeme. Zda jsem svobodná demokratická země nebo odnož Ruska pod vládou prezidenta Zemana a jeho hnusné politiky. Svoji hnusnou politiku si může dovolit, protože má za sebou mladé, kteří neznají bolševické a komunistické zlo. Má za zády všechny ty hordy komunistů a estébáků, kteří se zase dostávají přes svou hnusnou morálku k moci protože sportovce jako byla například paní Čáslavská aby proti nim vystoupili, nemáme. Politické strany zničil Zemanův kamarád Babiš svými miliardami. V neposlední řadě má za sebou válečníky, kteří jsou vycvičení vrtat kudlou někomu v ledvinách ale morálku a vlastenectví jim do hlavy nikdo nevložil. Co teď, pane Ženíšek ?

  • petrph napsal:

   Tak spíše se zamyslet nad Vaší větou „pod vládou prezidenta Zemana a jeho hnusné politiky.“ On totiž Zeman jako prezident téhle zemi nevládne a tudíž žádnou politiku nemá. Jestli tady někdo vládne a mrví se svým přítelem Babišem, tak je to premiér Sobotka

   • Mostečák napsal:

    Nejenom Sobotka, ale všichni polistopadoví premiéři mají máslo na hlavě.Vládne se systémem vydírání s pomocí privatizačních peněz do médií a politiky.Každý policejní prezident dává přednost generálským tapetám a dobrým výsluhám.A stačí tak málo, zveřejnit účty ve Švýcarsku a bylo by vymalováno. R.

Přidávání komentářů není povoleno