Kevin Dooley

Zákon o DNA nebude. Ministerstvo vnitra tvrdě hájí pozice kriminalistů, nabízí jen rychlou novelizaci zákona o policii

Napsal/a Robert Malecký 10. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Česko nebude mít samostatný zákon o DNA, po kterém léta volají ochránci soukromí a experti na forenzní genetiku. Na pondělní schůzce na ministerstvu vnitra se zástupci tří ministerstev, poslanců a policie dohodli, že se vydají pouze cestou novelizace zákona o policii, která má odstranit nejhorší nedostatky. Dosud je odebírání a uchovávání DNA upraveno pouze pokynem policejního prezidenta, který navíc policie tajila – HlídacíPes.org ho ale před rokem zveřejnil.

O samostatném zákonu o DNA se v Česku mluví od roku 2007, kdy vznikla jeho první verze. Policie jeho potřebu vždy zlehčovala; pokyn policejního prezidenta, který je podzákonnou normou, jí v praxi vyhovoval.

Kritici ovšem namítali, že neexistují jasná pravidla, komu smí vzorek odebrat, jak dlouho a za jakých podmínek je uchováván nebo jak je to s vydáváním vzorků nezávislým laboratořím k přezkumu pro potřeby obhajoby. Vadná byla i informační povinnost – člověk neměl šanci dozvědět se, zda jeho biologický materiál Kriminalistický ústav eviduje a v jakých souvislostech.

Změnit to měl zákon, který loni na podzim ve spolupráci s nevládní organizací Iuridicum Remedium napsal poslanec Daniel Korte (TOP 09). Jenže návrh jako dílo opozičního poslance nezískal souhlas vlády a dodnes leží ve sněmovně.

Kabinet ale aspoň ministerstvu vnitra přikázal, aby zahájilo práce na vlastním vládním návrhu. Teď padlo rozhodnutí, že samostatný zákon nebude.

V režii ministerstva vnitra

V pondělí se na ministerstvu vnitra sešel Korte s legislativními náměstky a řediteli odborů tří ministerstev – vnitra, spravedlnosti a zdravotnictví a náměstkem policejního prezidenta Zdeňkem Laubem. Právě on na jednání přinesl upravenou verzi Korteho návrhu, z níž je zřejmé, jakou cestou by se policie ráda vydala. A je to cesta znovu vyhovující především kriminalistům.


Celý policií upravený poslanecký návrh najdete zde.


Z návrhu úplně vypadla možnost, aby se analýzou vzorků DNA zabývaly nezávislé laboratoře. Veškeré zkoumání by nadále měla provádět pouze znalecká pracoviště Policie ČR, tedy především Kriminalistický ústav a dále regionální policejní laboratoře.

Z návrhu rovněž zcela zmizela informační povinnost. Korteho návrh počítal s tím, že se kdokoli bude moci zeptat, zda policie jeho vzorek uchovává a v jaké souvislosti. To má Laubeho návrh zcela znemožnit.


Psali jsme: Odběry DNA. Získali jsme tajný pokyn policejního prezidenta

Vnitro: Váš vzorek DNA? Pardon, nevíme kde je…

Vražda u rumburského rybníka: Plošný sběr DNA, jaký tu ještě nebyl

Soudy spoléhají na pochybné metody, varuje renomovaný americký právník Mark Godsey


„Ďábel je skryt v detailu,“ říká poslanec Korte. Zmiňuje důležité oblasti, v nichž je podle něho snahy policie ohlídat. Vedle informační povinnosti, na které trvá, půjde o možnost nezávislého přezkumu vzorků uchovávaných policií v případě, že se po letech objeví pochybnosti o vině či nevině.

„Je třeba dát obhajobě možnost, aby se dostala k dostatečnému množství biologického materiálu,“ říká Korte.

Vlastní výběr judikatury

Na schůzce došlo k dohodě, že se paragrafy zamýšleného zákona o DNA pouze vpraví do existujícího zákona o policii. „Ministerstvo vnitra nezamýšlí  tvorbu samostatného zákona o DNA, ale novelizaci zákona o policii, která by platnou právní úpravu v určitých ohledech konkretizovala a upřesnila,“ uvedla Hana Malá z tiskového odboru ministerstva.

Důležitá je ovšem následující věta jejího vyjádření. „Při tvorbě této novely bude Ministerstvo vnitra v plném rozsahu respektovat aktuální judikaturu správních soudů.“

Ministerstvo redakci HlídacíPes.org zaslalo i dokument s výběrem aktuální judikatury (najdete ho zde), v němž zdůrazňuje ty výroky soudů, které posilují argumentaci policie. V některých případech navíc jde o kauzy, které ještě nebyly pravomocně ukončeny, a jejich označení jako judikaturu je tedy značně nadnesené, nebo minimálně předčasné.

Lidskoprávní agenda, například nálezy Evropského soudu pro lidská práva, je naopak v dokumentu stavěna do pozadí.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)