Zrušení facebookové stránky “Islám v České republice nechceme” iniciativě spíše pomohlo

Napsal/a Josef Šlerka 8. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Tento týden uplyne měsíc od okamžiku, kdy Facebook smazal oficiální stránku uskupení Islám v České republice nechceme. Okamžitě po jejím zrušení se aktivita skupiny převedla na záložní stránku a pokračovala dál.

Technická poznámka: ne, nebyla to nová stránka, ale záložní stránka, kterou mělo IVČRN dlouhou dobu.)


Text vyšel na stránkách Josefa Šlerky Databoutique. Publikujeme jej se svolením autora


Na Facebooku i v klasických médiích se rozpoutala debata o tom, zda je to správně a také, zda to nakonec uskupení spíše nepomůže k větší oblibě. Jak to dopadlo? Po měsíci velmi zajímavě a v podstatě pro české antiislamisty dobře. Pojďme se podívat na data.

Východiskem pro naše zkoumaní bude počet unikátních fanoušků, kteří olajkovali nějaký post stránky za 7 dní. Na následujícím grafu je vidět průběh na původní stránce Islám v České republice nechceme od 6. 6. 2015 do 25. 12. 2015. Červená tečkovaná čára pak vyznačuje klouzavý sedmidenní průměr těchto hodnot.

šlerka 1

Na grafu je patrné určité nasycení poptávky. (Psal jsem o něm pro Reportér v článku Polarizovaná společnost? Nikoli, je to složitější, kde také najdete data za celý rok a letmou interpretaci.)

Největšímu zájmu se stránka těšila na konci srpna a během září. Od té doby se zájem o ní stabilizoval a v prosinci se víceméně držel pod 15 000 unikátně lajkujících na stránce.

Začátkem ledna přišlo její smazání a vynucený přesun aktivity na stránku záložní. Jak již bylo řečeno výše, záložní stránka existovala už delší dobu a můžeme se podívat na průběh počtu unikátních fanoušků, kteří olajkovali alespoň jeden post za 7 dní v čase od 6. 2. 2015 do 6. 2. 2016.

Šlerka 2

Jak je vidět, přepnutí hlavní komunikace ze smazané stránky do záložní v podstatě během pár dnů přivedlo čísla zpět na původní úroveň a i momentálně rostou. To je vidět i na dalším grafu, který ukazuje propojení zmíněné metriky obou stránek v čase.

Bohužel nemám k dispozici data ke stránce v období mezi 25. 12. a 11. 1., ale i tak je to zajímavý pohled. Data před výpadkem patří původní stránce, data po výpadku stránce záložní.

Šlerka 3

Takže jak to je? Poškodilo? Nepoškodilo? Podle mého názoru smazání stránky „Islám v České republice nechceme“ samotné iniciativě neuškodilo, spíše drobně pomohlo (pokud tedy nepředpokládáme nějaký prudký nárůst na Nový rok).

Spadl jí sice počet fanoušků na třetinu, jenže faktické zapojení zůstalo stejné. Dokonce se dá předpokládat, že tímto pročištěním stoupl faktický arech stránky. Náhradní stránka v podstatě během pár dnů nabrala dech a dnes počty unikátních lajkujících na ní vykazují lepší výsledky, než měla původní stránka na konci minulého roku. Jak to bude dál, uvidíme.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)