Ministryně Marksová varuje živnostníky: Plaťte více! Podívejte se na celý dopis

Napsal/a Robert Břešťan 9. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová nechala do obálek s přehledem předpisů a plateb pro živnostníky (OSVČ) za rok 2015 přibalit i svůj třístránkový osobně laděný apel. V těchto dnech jej do svých poštovních schránek dostává zhruba 600 tisíc lidí. Co v něm stojí? 

„Dovolte, abych Vás upozornila na problémy, které Vám mohou nastat v důchodovém věku,“ píše na úvod ministryně a doporučuje živnostníkům, aby si ověřili, zda mají „zajištěno přiměřené finanční zajištění pro sebe a své blízké na stáří“. (fotokopie dopisu pod textem, pozn. red.)

Čeká vás nízký důchod

Ministryně tím plní dříve avizovaný záměr pokusit se přimět osoby samostatně výdělečně činné, aby si dobrovolně zvýšily svůj daňový základ a odváděli tak na pojistném více peněz.

Podle odhadů ministerstva si až tři pětiny živnostníků a dalších podnikatelů platí jen minimální zálohy na důchodové pojištění. Ty jsou pro rok 2016 ve výši 1972 korun měsíčně.

Pojištění pro OSVČ se počítá z poloviny daňového základu. Živnostníci tedy platí ze zisku pojistné ve výši 14 procent proti 28 procentům ze mzdy u zaměstnanců. I při vysokých měsíčních příjmech se může po započtení výhodných výdajových paušálů či vysokých nákladů daňový základ výrazně snížit tak, že OSVČ odvádí jen minimální pojistné.

A to je podle ministryně Marksové do budoucna problém, protože důsledkem nízkých plateb je pak i nízký důchod. „Senioři s nízkým důchodem se už dnes potýkají s mnoha existenčními problémy – nemohou si zajistit kvalitní bydlení a často jsou vystaveni exekucím. Toho se musíme vyvarovat,“ apeluje v dopise Marksová.

Propad příjmů v okamžiku odchodu do důchodu bude podle ní pro OSVČ daleko citelnější než pro většinu zaměstnanců. Není to však úplně pravda.

Spořte, ale ne ve druhém pilíři

Stávající penzijní systém zvýhodňuje v konečném důsledku zaměstnance, kteří během své pracovní kariéry vykazovali nižší příjmy. Propad v poměru k původním příjmem tak zažívají hlavně zaměstnanci s vyššími příjmy.

Kdo pobírá mzdu kolem deseti tisíc měsíčně, po 45 letech získá důchod rovnající se takřka této výše, přes devět tisíc. Kdo bere v průměru padesát tisíc, může čekat důchod o dvě třetiny nižší, zhruba 17 tisíc měsíčně.

„Pokud nepatříte mezi OSVČ, které platily a platí významně nadprůměrné pojistné na důchodovém pojištění minimálně na úrovni cca 4 – 5 tisíc Kč měsíčně a výše, pak Vám doporučuji velmi důkladně zvážit posílení Vašeho zabezpečení na stáří,“ konstatuje na závěr ministryně Marksová.

Vedle vyšších plateb je to podle ní takzvaný III. pilíř, doplňkové penzijní spoření se státním příspěvkem a daňovým zvýhodněním, či „jiná forma úspor“.

Druhý pilíř důchodového pojištění, který umožňoval posílat tři procenta z odvodů na sociální pojištění směřovat plus dvě procenta z výše odvodů „ze svého“ do penzijního fondu na svůj individuální účet, stávající vláda zrušila. Mimo jiné s argumentem, že je jen pro bohatší.

Dopis ministryně Marksové

001

002

003

©©

 

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)