Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Suketu Gajjar, zdroj

Viceguvernér ČNB Hampl: Fitness, zlodějna a úplatkářství v Česku. A kdy bude líp

Tahle příhoda se mi stala už asi třikrát v jedné pražské tělocvičné. Chodím tam občas. Při pohledu na sebe vím moc dobře, že bych měl častěji, což je ale jiný příběh…

V moderních šatnách jsou kromě skříněk s elektronickým zámkem, který se občas zasekne – to je vždy příjemné zpestření závěru rutinního cvičení – též sympatické malé polstrované lavice. Na nich sedím, když se obouvám.

Asi nejsem správný Čech

Protože jdu vesměs z práce, mám nejčastěji boty kožené a šněrovací a ty vždy potřebují na nohu trochu pomoct. Jedním ze zásadních objevů naší civilizace je proto lžíce na boty, obyčejné nazouvátko.

Pro mě přelomový vynález srovnatelný s kufrem na kolečkách a mincí jako zálohou na nákupní vozík v supermarketu, aby ho lidé spořádaně vraceli stále na stejné místo.

Tak se ptám opakovaně na recepci milých slečen, jestli by při tom všem nóbl vybavení tělocvičny nešlo dát ke každé lavici jednu malou lžíci na boty. Že by mi na závěr takový halířový detail velmi pomohl a komfort pohodlného obouvání bych ocenil. Následuje šokující odpověď: „Ale ano. Dávali jsme je tam víckrát, ale lidé je vždycky sebrali.“

Po čase jsem tam kupodivu jedno malé šedé plastové nazouvátko objevil. Časy se změnily, zajásal jsem v duchu. Ale ne. Příště už zase nebylo. Rychlost mizení tohoto miniaturního nesmyslu v šatně je fascinující.

Promiňte, asi nejsem správný Čech, protože naprosto nechápu, jak může někoho napadnout sbalit si do tašky prohnutý kus umělé hmoty, který obouval několik zpocených končetin. Jenže lidí, kteří mají tento stupidní nápad, evidentně není úplně málo. To znamená, že máme systémový problém.

Není to nic objevného, řada lidí by vám dala jiné a lepší příklady z tisíců běžných situací v naší zemi. Ale právě proto je důležité si zcela jasně říct, že tato lžíce o nás jako metafora říká něco podstatného.

Ne extrémy, ale průměr

Žádnou zemi na světě nelze nikdy soudit podle extrémů, ale jen podle toho, jak funguje v průměru, běžně. Česko nebylo jako Havel, ani jako Gottwald, stejně jako Británie nebyla jako Jack Rozparovač, ani jako Churchill a Amerika ani jako Al Capone, ale ani jako Martin Luther King.

Extrémy umažte, pak uvidíte pravdu. A ta pravda o nás je v tomto ohledu pořád poněkud smutná, byť vidím za poslední dvě dekády obrovský skok kupředu.

V minulosti jsem míval pocit, že vláda, která bojuje proti korupci, bojuje nutně tak trochu sama proti sobě a sama se sebou. Ale platí to i pro národ. Když se lidé rozhodnou zatočit se „všudypřítomnou korupcí“, musí zatočit sami se sebou.

A ne – v české tradici černého pasažérství – jen s těmi vedle. Takže moji milí: vy, co jste spravedlivě naštvaní na to, jak všude bují zlodějna a úplatkářství, zamyslete se.  Hrůza není možnost, že zloději jsou ti nahoře, ale že jsou to ti dole, vaši známí a blízcí.

Do mudrování o tom, kdy konečně bude naše jinak krásná země lepší, a kdy budeme na sebe zase trošku víc hrdí, vám přidám malý tip. Česko bude lepší, až se nebudou z fitness center ztrácet lžíce na boty! Obávám se jen, že v tom žádná vláda nic neudělá. Je složená z podobného vzorku lidí, kteří do těch tělocvičen chodí.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

10 komentářů

 1. Petr napsal:

  Pane Hampl,
  potěšilo mne, jak jste na takové drbnosti dokázal poukázat (ne odhalit) na naši českou náturu. Víte, já jsem už mnohokrát v diskuzi odkazoval diskutující na to, aby se nezaměřovali na ty tzv. velké rozkrádačky, na ty nahoře. Říkáme vždy a já s tím souhlasím,že evropská kultura vychází z křesťanství a náš národ se v takovém případě vždy k tomuto přidává. I když jsme národ tzv.ateistů. Ale pravdou je, že skutek, který podle našeho práva je krádež, je podle křesťanského pojetí hřích. Takto pojatý čin v křesťanství není zařazen jako těžký hřích. Proto pokud se hlásíme ke křesťanství, tak si musíme přiznat, že krádež provedená guvernérem nějaké banky a škody jde do tisíců a mohlo pomoci mnoho lidem je jenom krádež tak, jako když někdo ukradne nazouvátko, které mohlo pomoci také mnoho lidem. A dokud si tohle členové naší společnosti neuvědomí, tak volební slogan „bude líp“ jisté politické skupiny bude platit jenom po doplnění slova, které tam tatoi skupina raději neuvedla „Bude nám líp“
  Těším se na další Vaše příspěvky.
  Petr D.

 2. Petys napsal:

  Právě proto tzv. skandinávský systém propagovaný např. Zemanem coby vysoké daně – skvělý státní servis je pro Česko totální nesmysl. Skandinávci totiž prostě nekradou, kdežto průměrný našinec….
  Jediná rozumná varianta pro Česko je nízké daně a nechat peníze lidem samotným. Sami sobě je totiž neukradnou.
  Český stát ač se o tom samozřejmě v Česku nemluví, byl od samého začátku projektován jako stát zlodějský. Hned po vzniku v 1918 ukradl velké majetky šlechticům. To udělal dobře, že, to ještě stále nebyl vůbec považován za zlodějský. Pak prováděl různá opatření proti „nespolehlivým“ obyvatelům republiky na základě zákona na ochranu republiky z r.1936, tedy dávno před válkou a postupně přebíral kontrolu nad mnoha podniky a odvětvími dříve ovládanými Němci. To bylo velmi spravedlivé stále ještě, že. Tím se připravoval na válku, tím že okradl ty nespolehlivé. Pak už za 2.republiky před okupací se připravoval na Židy, preventivně jaksi, než přijdou Němci. Za války okrádali Němci Židy, tím to tu jen akcelerovali. A po válce v roce 1945 nastaly orgie tzv. „znárodňování“. Okradeni byli postupně 3,5 milionu Němců pod národní ideologií, pak ideologicky marxismem vypodloženo všichni bohatí Češi a následně komplet zbylých 7 milionů Čechů. Pak už nebylo co krást a tak to šlo do kytek. Po roce 1989 to vypadalo na zásadní zvrat, ale ouha. Kradlo se v privatizaci, ale za to asi stát nemohl, to jen česká nátura přirozeně vyplula na povrch. Na obranu Čechů nutno přiznat, že se kradlo všude kde zanikl socialismus. Asi to ani jinak nešlo, všichni tu byli holí zadci, snad pár vexláků ne. Východní Německo byla asi jediná výjimka, tam pomohl kapitál Západních Němců. No a po pár letech ODS prosadila zákon na „vytěsnění drobných akcionářů“ a tím de facto opět státem posvětila další zlodějiny. No a dnes, Babiš ukradne 50 milionů z Evropských fondů a co udělá když na to upozorní EU? Odvolá šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu a je vymalováno. A zavede EET, na ty čo kradnú. To je naše věrchuška a český stát. Kdo neskáče, není Čech.

  • petrph napsal:

   Ale no tak, jestli chcete argumentovat tím že „..Český stát byl od samého začátku projektován jako stát zlodějský.“, tak Vás upozornuji že podobné údaje se dají nalézt prakticky u každého státu světa, jen hledat. Třeba jen poukázat na to že skoro všechny obdivované západní státy měly své kolonie které drancovaly a jejich obyvatele persekuovaly mnohem horším způsobem, než by si u nás mohl by kdokoli stěžovat. Nebo že „.. krádež velkých majetků šlechticům“ byla v těch státech provedena rovněž, jenže mnohem dřív. Ve Francii už za dob Velké revoluce, po roce 1789, a navíc jich pak skončila většina pod gilotinou…

 3. petrph napsal:

  Aha.. není těžké uhodnout kde se stala chyba, totiž u samotného pana Hampla, asi už dlouho „nesestoupil mezi prostý lid“, a už dávno neví co kolik skutečně stojí. Totiž ani ty lžíce na boty už dávno nejsou haléřové položky, ty už stojí mezi 50-100 korunami, čili už „stojí za krádež“, to prosím nepíšu jako omluvu pro nikoho aby kradl. Jen konstatuji že drobná kriminalita samozřejmě existuje,existuje v určitém procentu populace,a existuje v každém národu. To ani nemusel pan Hampl pracně zjišťovat náhodně touto „příhodou“, údaj o procentu drobné kriminality má zanesený ve statistikách a přehledech, na základě těchto a dalších čísel pak (v) ČNB rozhoduje. Ted je otázka jestli umí prokázat souvislost mezi drobnou a vysokou kriminalitou,resp, tedy zločiny bílých límečku a korupcí, a zda snížení jednoho povede ke snížení druhého…

 4. Petr Homoláč napsal:

  Jà myslím, že pan viceguvernér Hampl přece jen je dobrý Čech. Totiž manipulace ČNB s korunou není nic jiného než okradení 10 milionů Čechů o 10% jejich peněz. To je přesně v nejlepších tradicích české státnosti.

  • Ugo napsal:

   Pane Homoláči, ten putykový blábol o 10% ožebračení byste neměl pouštět dál, vypadáte pak jako hlupák.

   • Petys napsal:

    Každá česká dovolená, každý nakoupený smartphone v Česku, každý televizor, každý druhý automobil, polovina všech potravin atd. atd. všechno je v Česku o 10% dražší kvůli manipulaci ČNB s korunou.
    Je-li tohle podle Vás jen hospodský blábol, jste kandidát na politickou funkci v česku.

    • Robert Břešťan napsal:

     Pak ovšem nedává smysl ta takřka nulová inflace…

     • petrph napsal:

      Vzhledem k tomu že se poměrně nedávno, za Kalouska zvyšovala DPH, tak jistě chápete že „údaj o takřka nulové inflaci“ je pohádka pro malé děti. Ostatně ani pan Hampl nemluvil o nulové inflaci, on mluvil o tom že optimální je inflace kolem dvou procent, což se mu „v globálu“ (jak říkávali naši ruští přátelé) daří..A záleží na tom co kdo kupuje. Těch kteří kupují mercedesy asi ne, ale co třeba vím tak u nás podražily rohlíky z 1,20 na 1,40, což je jak správně počítám 16 procent…Takových příkladů je víc, prostě sledovat přímé ceny a nikoliv věřit statistikám..

     • Petys napsal:

      Značný vliv na snížení inflace má samozřejmě stávající výrazné zlevnění pohonných hmot. To zasahuje českou ekonomiku celoplošně, ale výrazně pozitivně! My nejsme Rusko, my za ropu platíme. A levná ropa je šance a impulz pro rozjetí ekonomiky! S tím není třeba bojovat a bát se toho. Pokud ČNB bojuje proti tomuto snížení inflace, chová se doslova idiotsky, je to až kriminální čin.
      Samozřejmě, levná ropa působí klesající příjmy státu, protože s klesajícími cenami PHM klesá i výběr DPH. Ale celkově se všem lidem dýchá líp, ovšem chápu, to může ekonomům ČNB, kteří naopak chtějí aby se lidé strachovali o své naškudlené úspory a utráceli jak praštění atd. atd., principiálně vadit. Pak jsou ovšem nepřátelé všech hospodárně a ekonomicky uvažujících obyvatel tohoto státu.

Přidávání komentářů není povoleno