Miliardový spor o Dukovany: Vědomý podvod, říká šéf ČEZ. Nijak jsme nepochybili, brání se hlavní dodavatel

Napsal/a Robert Břešťan 9. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Společnost ČEZ se chystá vymáhat škodu 2,5 miliardy korun způsobenou neplánovanou odstávkou jaderné elektrárny Dukovany po svých dodavatelích. Především po plzeňské Škodě JS.

„Jeden z důsledků, který budeme vyvozovat, určitě budou i žaloby na naše dodavatele. My budeme chtít v obchodně právní rovině náhradu škody,“ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Systematické nekalé jednání

Za hlavního viníka je označovaná společnost Tediko, jež zakázku na kontrolu svarů fakticky prováděla. Ta však byla subdodavatelem Škody Jaderné strojírenství.

K manipulacím se snímky svarů podle generálního ředitele ČEZ docházelo dlouhá léta, možná až deset let. Energetická firma kvůli tomu sestavila vyšetřovací skupinu a podala i trestní oznámení.

Pro Škodu JS, jež má mezinárodní zkušenosti z výstavby a servisu jaderných elektráren jsou taková slova šéfa největší české energetické firmy, nepříjemná.

Servis dodává Dukovanům od roku 2008 i za využití subdodavatelů. „Některé druhy kontrolních činností jsme zadávali firmě Tediko, jež měla veškerou potřebnou kvalifikaci a licence pro tuto odbornou činnost. Byla prověřována periodickými audity, které probíhaly i za účasti ČEZ a žádná závažná pochybení shledána nebyla,“ říká za Škodu JS mluvčí Jan Stolár.


Psali jsme též: ČEZ a problém s odstavenými Dukovany: pomoc nabízí i Rolls-Royce


Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové jsou problémy Dukovan systémovou chybou, ne selháním jedinců.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš je však přesvědčen, že šlo o vědomé podvádění najaté firmy: „To bylo velmi sofistikované, vědomé podvádění. Jestliže tato firma a skoro všichni její zaměstnanci vědomě podváděli, to není nějaké lajdáctví, to je trestný čin.“

„Škoda JS zcela vylučuje spojení s jakýmkoliv podvodným jednáním, kontrola dodavatelů byla a je na maximální možné úrovni. Případné systematické nekalé jednání jiného subjektu nelze nikdy zcela vyloučit, v případě jeho prokázání přijmeme adekvátní opatření,“ namítá za Škodu JS Jan Stolár.

Na poměry ČEZu málo

HlídacíPes.org už vloni na počátku listopadu jako první upozornil na to, že ztráty ČEZ kvůli vynucenému odstavení tří ze čtyř bloků Dukovan a špatně kontrolovaným svarům přesáhnou miliardu korun. Podle aktuálních údajů to bude ale několikanásobně více.

Ani nyní uváděný ušlý zisk ve výši 2,5 miliardy korun navíc není konečný. Vztahuje se totiž na rok 2015, problémy Dukovan se ale přelily i do roku 2016.

„Dukovany se dostaly ke ztrátě jedné terawatthodiny, to znamená, že i v roce 2016 už se blížíme ztrátám na úrovni jedné miliardy korun. Takže to finále bude někde mezi 3 až 4 miliardami korun. Dohromady za roky 2015 a 2016,“ odhaduje analytik J&T a energetický expert Michal Šnobr.

Za normálních okolností a při plném výkonu pokrývá elektrárna přibližně 20 % celkové spotřeby elektřiny v Česku a je nejziskovější elektrárnou v portfoliu ČEZ.

Na poměry ČEZ ztráta 2,5 miliard korun podle Beneše není až tak dramatické číslo. „Nechci to zlehčovat, je to hodně peněz, ale je to řádově 3 % našeho provozního zisku loňského roku. A když v lednu spadla cena elektřiny na burze o 6 euro, tak je dopad na hospodaření ČEZu třikrát větší než tato lapálie se svary,“ řekl Beneš.

Budou padat hlavy

Přesto slibuje vyvodit personální důsledky. „V ČEZu budou určitě padat hlavy,“ říká Beneš. O tom, zda problém s Dukovany bude mít dopad i na jeho osobu, rozhodují akcionáři, přičemž rozhodující většinu drží stát.

Ministerstvo financí, jako hlavní akcionář ČEZ, prý dění kolem Dukovan pečlivě sleduje. Už dříve mluvčí ministerstva na dotaz HlídacíPes.org sdělila, že „v případě, že dozorčí rada zjistí manažerská pochybení, bude požadovat po představenstvu vyvození odpovědnosti konkrétních osob.“

To nyní opakuje i člen dozorčí rady ČEZ Lukáš Wagenknecht: „Bylo podáno pouze trestní oznámení na neznámého pachatele. Co se týká té samotné odpovědnosti, ta bude samozřejmě v druhé fázi řešena na manažerské úrovni.“

„Po vyřešení problému bude dozorčí rada pečlivě sledovat jaká opatření přijme vedení ČEZ a jaderné elektrárny, aby se zlepšila kontrola obecně,“ řekl i předseda dozorčí rady Václav Pačes.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)