Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
profil na síti VK.com, Zpěvačka a obdivovatelka prezidenta Putina Mašani

Rusofilům nabízí síť VK.com aspoň kousek toho, co je dobré a co mají rádi

 

Mezi 130 tisíci českých uživatelů ruské sociální sítě VK.com převažují lidé, kteří mají na Rusko rodinné nebo obchodní vztahy. Najdeme zde ale i příznivce Kremlu a jeho politiky. „Chtějí mít kousek něčeho ruského, protože to je to dobré a v jakémsi ruském pseudovirtuálním prostředí se tak cítí lépe,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org mediální analytik Roman Máca.

 • Jak reálný je trend odchodu komunit, které jsou na českém facebooku pod tlakem, na ruské servery. Jmenovitě třeba VK.com, ale možná i další?

Mezi Čechy je tento portál populární v případě, že někdo známý, kamarádi, rodina pochází z bývalého SSSR a skrze VK udržují kontakty. Nebo obchodují s ruskojazyčnými zeměmi, strávili v nich nějaký čas pracovně či studijně. Není to tedy plošná popularita. Dále jsou tací, co se jen o VK doslechli a chtějí si ho zkusit. Portál je samozřejmě oblíbený i u komunity českých řekněme „rusofilů“.


Čtěte též: 

“Ruský facebook” VK.com láká české xenofoby i stalinisty. Hledají tam útočiště po zákazu od Zuckerberga


 

 • Je to u nich významný trend?

Nárůst není tak významný, že by šlo o exodus z facebooku na VK. Ten trend není o tom, že by zrušili svůj účet na facebooku a přešli čistě na VK. Na to je facebook pro ně již moc cenný. VK navíc není u nás tak populární. A motivace je jaksi „být mezi svými“. Mít kousek něčeho ruského, protože to je to dobré a v jakémsi ruském pseudovirtuálním prostředí se tak cítí lépe. Pokud se tedy bavíme o rusofilech. Příklon k VK rovněž rozpoutala ona „cenzura“ facebooku a smazání profilu Islám v ČR nechceme.

 • Portál si hodně sliboval od překladu domén do dalších jazyků, v případě češtiny k tomu došlo na jaře 2011. Povedlo se to?

máca

K nějakému výraznému nárůstu počtu českých uživatelů tehdy nedošlo. VK se tehdy chtělo dostat i vně bývalého SSSR. Používali k tomu terminologii, že jsou největší evropská sociální síť. Výraznější nárůst lze ale sledovat od diskuse typu „Merkelová žádá po facebooku tvrdou cenzuru“ a asi nejvýznamnějším impulsem bylo smazání stránky IVČRN. Ale ve výsledku to jsou marginálie. Zafungoval jakýsi turbomarketing, facebook je zlý, rychle na svobodný VK. Řada osob si zde demonstrativně založila profil, ale víckrát už se nepřihlásili a pokračují dál na facebooku. Ten neopouštějí, jelikož zde mají již silné sociální vazby, strávili nějaký čas na svém profilu, a tak k němu mají určitý vztah. Na facebooku jsou také více vidět než na VK, který je přece jen minoritní.

 • Dá se odhadnout, kolik lidí z ČR na síti je? A kolik z nich je aktivních?

V současné době má profil na VK 130.000 uživatelů, které server uvádí pod region ČR. Drtivá většina bude postsovětská diaspora u nás. Mezi uživateli bude také spousta falešných profilů, které jsou na VK běžným standardem. Také zde bude mnoho neaktivních účtů, různých profilů, které slouží pro rozesílání spamu a podobně. Onen algoritmus VK pro lokalizaci je zvláštní, jelikož například pod české uživatele může zahrnovat i osoby, které mají primárně jinou lokalitu, ale třeba byli v ČR na dovolené či zde studovali. Toto je pro mě trochu záhadou.

 • Jak je to s profily, které bychom mohli považovat za problémové?

U nich bude poměr určitě vyšší než například na facebooku. Na VK například přišli fanoušci IVČRN, ale ti se ve většině případů jen registrovali jako odpověď na smazání IVČRN a víckrát se neukázali. Pak jsou zde obdivovatelé Ruska, Putina, proruských separatistů, panslavismu, „záložáci“, komunisté, extremisté a v neposlední řadě i fanoušci Miloše Zemana, který výše uvedené skupiny svým způsobem spojuje. Množinu charakterizuje i nelibost k USA, NATO, EU a obecně takový ten klasický set doplněný o chemtrails, Bilderberg a podobné konspirační teorie. Označil bych je také za čtenáře Aeronetu, Sputniku, Svetkolemnas, AC24 atd. Najdeme aktivisty – ať už offline (účastníci různých proruských a protizápadních demonstrací) či online, různé blogery a diskutéry v internetových diskusích, kde jsou označováni jako kremloboti, a příslušníky různých „vyvadilovských“ skupin. Proruské weby mají často anonymní autory, ale hádám, že jich řada bude také na VK. Zde si dovolí více popustit uzdu myšlenkám, jelikož jsou „mezi svými doma v Rusku“.

 • Jak je to na ruských sociálních sítích s případnou cenzurou a zavíráním profilů?

Proti facebooku jsou velmi benevolentní. Na portálu nalezneme spoustu obsahu 18+ a také je na něm uloženo mnoho hudby, filmů a podobně. Autorská práva se moc neřeší.

 • Jaké profily VK maže?

Především nabídky sexuálních služeb, různé podvodníky, spamovací profily. Můžeme zde vidět řady profilů a skupin s extremistickým podtextem, ale to se zde podle mě moc neřeší. VK také nevyužívá nástroje jako facebook, kam si dáte fotku v plavkách a je to vyhodnoceno jako porno. Zde se jedná vyloženě o nahlašování ostatních uživatelů, a to zejména blokování spamovacích profilů. Administrátoři jsou ale obecně dost benevolentní a nic moc neřeší.

 • Jak VK.com vznikla?

VK.com – dříve vkontakte.ru – je v bývalém SSSR dominantní původní ruskou sociální sítí, která je zde i nejpopulárnější. Je také velmi oblíbená u osob z postsovětských republik žijících v zahraničí. Takovou perličkaou je, že je hodně rozšířená třeba v Turecku a v Egyptě, kde to ale místní berou jako seznamku, jak ulovit „děvušku“. Do obou zemí proudilo mnoho turistů z Ruska nebo Ukrajiny. Co se dalších sítí týče, populární jsou „odnoklassniki“ ok.ru podobné našim Spolužákům.cz a „moj mir“ (můj svět) my.mail.ru, což je spíše seznamka. VK je podobný Facebooku.

 • Co se ví o jeho zakladatelích?

Portál byl založen v roce 2006 a u jeho zrodu stál Pavel Durov, který je přezdíván jako ruský Zuckerberg. Reagoval tak na světový rozmach facebooku a taky ho v podstatě okopíroval. Jednoduše jde o mladého podnikatele, co vycítil příležitost. Než se facebook rozlezl do Ruska, místo na trhu zaplnil VK, který slaví velký úspěch v postsovětských zemích. Pomohl mu i ruský patriotismus, VK je něco, co je naše, ruské. Nabral na popularitě a stal se největší evropskou sociální sítí, jelikož facebook je považován za americký, i když má v Evropě více uživatelů.

 • Jak se síť dostala do Česka?

Překlad probíhal průběžně. Administrátoři oslovovali jednotlivé místní uživatele a posílali jim různé pasáže k překladu. Nešlo tedy o ostrý start české verze ze dne na den. Uzpůsobení pro českou sekci byl pouze marketingový tah, jak nabrat více uživatelů, který ale nebyl dvakrát úspěšný. Kromě překladu totiž žádná kampaň neproběhla. Na VK se tedy registrují ti, co mají známé, rodinu, přátele z postsovětských zemí nebo mají k tomuto prostoru nějaký vztah. Já se k VK dostal tak, že jsem na koleji bydlel s Ukrajincem a také jsem se registroval. A podobných lidí bude mnoho.

 • Jak je s bezpečností a hlavně s dohledem ruských tajných služeb, o čemž se vedou mnohé spekulace?

VK je společnost s obrovským vlivem, a proto předpokládat, že ruské státní složky nemají k této síti jakýsi nadstandardní přístup, by bylo velmi naivní. Navíc v Rusku vyšel v platnost zákon, který ukládá, aby ruští poskytovatelé internetových služeb měli servery se všemi daty týkajícími se ruských uživatelů také v Rusku. Státu to umožňuje snadnější přístup a kontrolu než v případě serverů v USA, které podléhají americké legislativě. Proběhl a probíhá v tomto směru velký spor s globálními hráči, kterým se toto nařízení pochopitelně nelíbí.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

9 komentářů

 1. český maloměšťák napsal:

  “ Rusofil“…to zní skoro jak “ židofil“.
  K čemu je dobré takto cejchovat lidi ? Usnadní to snad někomu něco ?
  Když tak pište raděj o “ vajtmediafilech“, tam lze slyšet trávu růst.
  P.S. Co říkáte na nedávný článek H. Kissingera („Kissinger’s Vision for U.S.-Russia Relations“)- je také rusofilský ? …A co s obdivovateli např. Pravého sektoru či praporu Azov ?

  • Josef napsal:

   Vy jste mě před nedávnem ocejchoval jako rusofoba. K čemu je dobré takto cejchovat lidi? Usnadnilo vám to snad něco?

   • český maloměšťák napsal:

    Pokud jste tím “ Josefem“, který mě neustále (přes několikeré upozornění, že se mýlíte) cejchoval coby “ ruského maloměšťáka“, pak se tomu nedivte.
    Akce – reakce, cca 4 . třída obecné. Tedy nikolivěk cejchování, ale reakce na Vaše ocejchování.
    To je jak kdybyste (čistě hypoteticky, jistě takovým nejste) na mě třeba křičel :“ Ty Judensau“ a já v reakci odvětil : “ Zmlkni, nácku !“. Kdo v tom případě cejchuje a kdo se jen brání ?
    Chápete to ? Jednodušeji to vysvětlit neumím, takto to pochopil i můj 7 letý příbuzný.

    Pakliže jste ale jiný “ Josef“ než onen zdejší “ Josef“….přijměte prosím omluvu.

    Hezký den.

    • Josef napsal:

     Pochopil jsem. Vy cejchovat můžete. Vy se přece jen bráníte. Ale nikdo jiný už cejchovat nesmí.

     • český maloměšťák napsal:

      Vidíte, můj 7 letý příbuzný to skutečně pochopil.

      Nikde jsme netvrdil, že nikdo jiný nesmí, tady opět lžete.
      Lhaní, škorpení se…to vskutku patří spíše do zahrady mateřské školky, to snad uznáte i Vy, ne ?
      Apropo, jste tedy tím Josefem,který mě několikrát ocejchoval coby “ ruského maloměšťáka“ ? Zapírání totiž také je znakem jednání frekventantů předškolních zařízení.

 2. bob napsal:

  Malecký – nejste tak trochu manipulátor? Že mám ruská tajná služba přístup do VK.COM, to jste napsal. Ale co takhle dopsat, že americká CIA má zase přístup do Facebooku, Twitteru a všech v USA působících? To je zase ten dvojí metr.

 3. Frank Zappa napsal:

  Koukám už druhý článek o VK. Řekněte hlavně Amíkům a NATO ať už laskavě nerozbíjejí cizí země a budete v klidu, nebudete řešit uprchlické vlny a doběla vytočené lidi, kterým odmazali stránky na Facebooku.

 4. matous napsal:

  mrknete na mokum.place
  je to v podstate nasledovnik friendfeedu, ktery mel velkou zakladnu v turecku a po cele te eskapade s migem banda ruskych programatoru udelala mokum…

 5. Josef napsal:

  Český (nebo ruský?) maloměšťáku. Všiml jsem si, že jste opět změnil styl. Od stylu pana Ovčáčka jste se vrátil ke stylu časopisu Zprávy a Bílé knihy z podzimu 1968. Ale to není podstatné. A je mi celkem lhostejné, zda váš sedmiletý příbuzný, pokud vůbec nějakého máte, něco pochopil či nepochopil. Podstatné je, že pokud netrváte na tom, že jiní cejchovat nesmějí, pak ono cejchování nemůžete vyčítat ani autorovi tohoto článku, pokud se vůbec nějakého cejchování dopustil.

Přidávání komentářů není povoleno