Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Screenshot ČT, 168 hodin

Čtyři dopisy v jedenácti dnech. Podívejte se, na co všechno si Andrej Babiš stěžuje Radě ČT

DOKUMENTY UVNITŘ. Až se dnes na Kavčích horách sejdou členové Rady České televize, budou mít na stole hned čtyři podání podepsaná místopředsedou vlády Andrejem Babišem. Všechna sepsal mezi 28. lednem a 8. únorem a stěžuje si v nich na reportáže v pořadech 168 hodin a Reportéři ČT a také na diskusi vysílanou v Událostech, komentářích.

Veřejnosti je zatím znám jen obsah jedné stížnosti, zveřejnil ji server Forum24. Konkrétně jde o stížnost na pořady 168 hodin a reportáž „Křišťálově čisté“ a Reportéry ČT, kteří vysílali šot nazvaný „Ministerské počty“.

Reportáže byly vysílány 29. a 30. ledna a jsou to právě ty, při jejich natáčení Babiš nazval reportéry ČT zkorumpovanou pakáží a pronesl dobře známou větu: „Proč bych vám měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako.“


ČTĚTE TAKÉ: Všímá si pořad Reportéři ČT nepřiměřeně Andreje Babiše? Spočítali jsme to

Mezi Českou televizí a Babišovými médii přituhuje. ČT zveřejnila otázky MF Dnes k reportáži o PR službách

Sorry jako! Odklon, křišťál, čarování a účetní hodnota bordelu. Politici vysvětlují příjmy


HlídacíPes.org získal všechny čtyři uvedené stížnosti a přináší je jako dokument v kompletním znění.

Moc „hezký“ Sobotka

Ještě před vypuknutím skandálu s Reportéry ČT si Babiš stěžoval na pořad Události, komentáře z 24. ledna. Stížnost je datovaná 28. ledna a jde v ní o téma „Sobotka vs. Zeman: Spor o Karla Srpa“.

Babišovi konkrétně vadí vyjádření, která na adresu totalitních režimů i současné společnosti pronášel badatel Miroslav Vodrážka. Vadily mu i ilustrační obrázky z archivů StB, které prý měly přitáhnout pozornost k osobě Andreje Babiše a v jeho případě měly být rovněž „větší a lépe čitelné“.

„Celkové vyznění reportáže mělo silný politický podtext, když v průběhu pořadu se sice formálně střetly protichůdné názory, ale výsledný dojem byl, že premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka je čestný a spravedlivý politik, na rozdíl od jiných, na které bylo, byť nepřímo, poukazováno,“ píše Babiš radním.


PŘEČTĚTE SI: Stížnost na pořad Události, komentáře


Osobní dopis předsedovi

Zbylá tři podání pak souvisejí s již zmíněnými reportážemi Reportérů a pořadu 168 hodin. Po první stížnosti, sepsané 1. února, následovala o týden později další.

V ní už Babiš stáhl svůj medializovaný požadavek na vyvození pracovně-právních důsledků pro redaktory, zato stížnost rozšířil.

Česká televize totiž v neděli 5. února, opět v pořadu 168 hodin, odvysílala reportáž „Voda a víno“, ke které má Babiš opět výhrady. Podání proto doplnil dalšími argumenty.


PŘEČTĚTE SI: Stížnost na pořady Reportéři ČT a 168 hodin

Doplnění stížnosti na pořady Reportéři ČT a 168 hodin

Dopis Andreje Babiše předsedovi Rady ČT Janu Bednářovi


Za pozornost stojí poslední, čtvrtý dokument, který je spíš než stížností osobním dopisem předsedovi Rady ČT Janu Bednářovi. Babiš se v něm neobrací na Radu jako celek, ale jen na Bednáře, kterému vysvětluje, že proti němu redakce publicistiky ČT vede účelovou a manipulativní kampaň. Bednáře v dopise informuje o podaných stížnostech a v závěru dopisu tvrdí, že je ČT nástrojem politického boje a neplní veřejnoprávní poslání.

„Celá tato záležitost je proto mimořádně významná a měla by být dle mého názoru důkladně prošetřena,“ píše Bednářovi Babiš.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Němec napsal:

  Je velké nebezpečí, že pokud Česká televize a všichni demokratičtí novináři neustojí tlak na jejich zlikvidování v této době. V pozdější době, když jejich protivníci získají neomezenou moc, mohou být likvidování jako jejich kolegové v Rusku , Číně nebo nacistickém Německu. Bohužel už ani mladí politici jako Vrchní státní zástupce Zeman nebo ministr spravedlnosti Pelikán jsou svou politikou velmi nebezpeční.

  • petrph napsal:

   Ale no tak. Tímhle způsobem Babiš ČT (ani jiné demokratické novináře) zlikvidovat nemůže. Rada ČT je tady právě proto aby řešila stížnosti lidí ohledně vysílání ČT – zejména tedy a hlavně její objektivity a nezávislosti. Takovou stížnost může podat každý – i pan Babiš. A rada ČT jí musí prostudovat a projednat. Pokud k dojde k závěru že ta stížnost nemá opodstatnění, dobře.
   Špatné, je pokud takovou stížnost ani pořádně neprostuduje a rovnou hodí pod stůl.
   Kadopádně, ČT se může snadno zlikvidovat sama, když bude stále většinu vysílání tvořit nezajímavé pořady a zprávy nebudou objektivní. To se potom lidé budou ptat za co mají platit a samozřejmě vyslyš´í hlas nějakého politika o potřebě ČT zprivatizovat.

   • Weber napsal:

    Tak, tak, stěžovat si může každý, je otázkou síly svoji stížnost „protlačit“ k uším řešitele. Jiná věc je názor, že ČT se může zlikvidovat sama, když její produkce bude stát za starou bačkoru atd. Tak kdyby funkčnost ČT stála na tomto hledisku, tak má svou budoucnost zabezpečenu navěky. Je hodně odvážné tvrdit, že to co se nelíbí mně, tak se nemůže líbit nikomu a objektivní je to, co schvaluji já. Ve všem co se nabízí kolem, je tolerována pluralita a zajisté i na ČT jsou různé názory, já bych to odhadl asi na takové úrovni, jak si stojí společnost politicky. Stačí se kouknout do USA, jak je tam společnost rozpolcena v různých tématech i média jsou kdesi se svojí „tvorbou“ napůl a myslíte, že si někdo připustí, že je něco neobjektivní? Myslím, že člověk by se neměl nechat příliš ovlivňovat úderností internetových diskuzí a tušit z nich, kde je pravda, nebo kde ta pravda má preference, vše může být jinak, jak jednou naznačil prezident Zeman.

    • petrph napsal:

     K té první větě, „.. je otázkou síly svoji stížnost “protlačit” k uším řešitele“
     Jak jsem napsal výše, ta nemá (mít) význam, Rada ČT se má – a to důkladně zabývat každou stížností ať ji podá kdokoliv. Pokud v tom dělá rozdíly, je to sice chyba velká, ale za to pan Babiš nemůže.
     A k tomu druhému – podívejte se na přehledy sledovanosti jednotlivých TV stanic – a uvidíte sám že to není jenom můj názor co se nelíbí..Jen tedy to podstatné – CT24 sledovanost 4 pocenta – což je na pováženou protože právě tahle stanice je z hlediska role ct ta nejdůležitější – podávat kvalitní a objektivní informace. Ty ostatní stanice jsou vlastně jen tak bokem a proti jejich privatitaci by vůbec neměl být žádný důvod

 2. Ivan Veselý napsal:

  Pan Němec má úplnou pravdu. Většina deníků byla již vykoupena našimi miliardáři a svoboda vyjadřování je značně omezena. Novináři, kteří by chtěli svobodně psát by byli z redakcí pod různými záminkami „vytěsněni“. Skutečností je, že poněkud svobodně se vyjadřuje k politickým otázkám ČT, ale bohužel její obliba upadá zejména pro tragickou úroveň jejich běžných pořadů – viz vánoční pohádky, trapné tzv seriály typu TRPASLÍK a pod. Vzhledem k Babišovým stížnostem “ jak je mu ubližováno“ k radě ČT a počtu jeho příznivců je situace skutečně vážná

  • Weber napsal:

   Já nemyslím, že pan Němec má ve svém příspěvku úplnou pravdu ve všem, nejspíše vidí situaci příliš černě. Mám zato, že jsme jiná krajina a v jiné době, než zmiňuje on a taky věřím, že i když to mnozí naznačují, tak rozum našich občanů nepodceňuji. Taky nevidím, proč by si občan, pokud na to má nemohl koupit cokoliv, co je na prodej a to jsou také média. Podstatný je důvod, proč tak činí a pokud koupě je strategická k účelovému ovlivňování názorů občanů, tak právě ti občané musí větřit kulišárnu a pokud cítí že z nich někdo dělá blbce, tak tu jeho „investici“ ignorovat! Jiná moudrá cesta není, žádný úřad pravdy to za nás neudělá. Nadávat na novináře, nebo je litovat je neproduktivní, oni také se musí něčím živit a kvůli tomu se může cokoli ohýbat.

 3. Roman napsal:

  Demokratičtí novináři ? Tak v čt určitě.

  • t117 napsal:

   me by zajimalo, co to je „demokraticky novinar“ – to je jako novinar, ktereho si „lid zvolil“? (to vlastne internet poskytuje – kazdy si muze cist, koho chce) nebo je to „novinar“, ktery pise to, „co lid chce“? (to dnes obstarava bulvar typu blesk a idnes)…
   … ale nikde v tom nevidim zaruku objektivity, kvality ci (prinejmensim intelektulani) poctivosti, coz by meli byt naroky kladene na novinare – a ne, ze jsou „demokraticti“ at uz to znamena cokoliv.

 4. nováček napsal:

  Musím zopakovat – V tomto máte pravdu. Babiš je přesvědčen, že když si ČT mohlo “propachtovat” v minulosti to kníže Karl von (zu) Schwarzenberg s Kalouskem, tak proč ji dnes nemohl převzít on a začlenit ji do Agrofertu, jehož tržby by tak stouply o nějakých 5 miliard Kč ročně, navíc zajištěných zákonem o poplatcích. S tím Zemanem a zvláště s Pelikánem máte pravdu také a to víc, než by si kde kdo pomyslel. K velké smůle nás Čechů.

  • nováček napsal:

   Dodávám, že ve světle posledních projevů a chování Babiše na veřejnosti (třeba OVM) se ukazuje, že Andrej Babiš je pro jakoukoliv demokracii, ba i tu parlamentní, podstatně větším nebezpečím něž byl kdokoliv druhý v minulosti v těchto zeměpisných končinách (chtělo by se říct, komunisty nevyjímaje).

 5. teufel3424 napsal:

  Jediný dobrý výsledek je ten, že čím víc se bude Andy vztekat, tím dřív ho porazí, ako hovoria bratia.

 6. Emilián Vaněk napsal:

  Ostudné, páně Babiš se vzteká,jak malý dítě: „Já chci,aby to bylo, jak já myslím“.Ještě by si měl, než pošle BONZ, dupnout.
  Pro mne on a ANO mají utrum,podruhé ani náhodou !!

Přidávání komentářů není povoleno