Všímá si pořad Reportéři ČT nepřiměřeně Andreje Babiše? Spočítali jsme to

Napsal/a Robert Břešťan 2. února 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Od chvíle, kdy byla v lednu 2014 jmenována vláda Bohuslava Sobotky, v níž je Andrej Babiš vicepremiérem a ministrem financí, se jméno druhého nejbohatšího Čecha v publicistickém pořadu Reportéři ČT objevilo přesně pětadvacetkrát.

Když Andrej Babiš verbálně napadl reportérku České televize Janu Neumannovou s tím, že ona a její kolegové jsou „ zkorumpovaná pakáž, která točí pořady na objednávku“, stěžoval si i na to, že jde už o dvacátou reportáž, kterou o něm pořad Reportéři ČT natáčejí.

Ohlédnutí za náměty pořadů Reportéři ČT však jen potvrzují tezi, kterou si vzal za svou i sám Andrej Babiš. Tedy, že je jako ministr, politik, vlastník médií a podnikatel v jedné osobě v permanentním střetu zájmů.

Jak ukazuje níže uvedená tabulka, reportéři o Babišovi a jeho firmách natáčejí pravidelně (případně jej citují v tématech, jež se týkají jeho byznysu či stranických kolegů). Z volby témat lze však jen těžko vyvozovat, že by mělo jít o kampaň, jak je přesvědčen Babiš.

Témata jako je působení Radmily Kleslové v politice, chemií vypálené pole sedláka Bohumíra Rady, dotace pro farmu Čapí hnízdo nebo obecně státní zakázky jsou hodna pozornosti sama o sobě, i kdyby s nimi jméno Babiš spojeno nebylo.

babištab1

„Pokud jde o obvinění, že točíme na objednávku, je to pravda: ale tu objednávku zadává sám dotčený politik. Například pokud je ve střetu zájmů nebo neumí vysvětlit své příjmy. Co jiného by měl taky novinář dělat, než tyhle objednávky ze strany politiků zvedat? Jen zkorumpovaný novinář na takové objednávky rezignuje,“ komentoval spor s Babišem na svém Facebooku dramaturg pořadu Reportéři ČT Marek Wollner.

V některých případech Andrej Babiš dokonce na svém twitterovém účtu svým následovníkům doporučoval, aby se na pořad Reportéři ČT dívali. To u témat, která se věnovala jeho politickým či byznysovým protivníkům:

Upozornil na to i autor jedné z těchto reportáží Michal Fiala:


Zatímco u zpravodajských pořadů České televize se politické strany dožadují vyváženosti, v jejich pojetí toho, aby byly ve vysílání časově zhruba stejně zastoupeny, ve vztahu k pořadu Reportéři ČT to platí spíše naopak.

Níže nabízíme tabulku četnosti výskytu vybraných politiků v pořadu Reportéři ČT i zmínek (aktérů) o jednotlivých politických stranách.

babištab2

I když je Andrej Babiš v dosavadním volebním období této vlády zastoupen v Reportérech ČT nejvíc, je to vzhledem k jeho trojjediné roli mediálního magnáta, velkopodnikatele a politika zcela pochopitelné.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)