Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Česká televize, zdroj

Všímá si pořad Reportéři ČT nepřiměřeně Andreje Babiše? Spočítali jsme to

Od chvíle, kdy byla v lednu 2014 jmenována vláda Bohuslava Sobotky, v níž je Andrej Babiš vicepremiérem a ministrem financí, se jméno druhého nejbohatšího Čecha v publicistickém pořadu Reportéři ČT objevilo přesně pětadvacetkrát.

Když Andrej Babiš verbálně napadl reportérku České televize Janu Neumannovou s tím, že ona a její kolegové jsou „ zkorumpovaná pakáž, která točí pořady na objednávku“, stěžoval si i na to, že jde už o dvacátou reportáž, kterou o něm pořad Reportéři ČT natáčejí.

Ohlédnutí za náměty pořadů Reportéři ČT však jen potvrzují tezi, kterou si vzal za svou i sám Andrej Babiš. Tedy, že je jako ministr, politik, vlastník médií a podnikatel v jedné osobě v permanentním střetu zájmů.

Jak ukazuje níže uvedená tabulka, reportéři o Babišovi a jeho firmách natáčejí pravidelně (případně jej citují v tématech, jež se týkají jeho byznysu či stranických kolegů). Z volby témat lze však jen těžko vyvozovat, že by mělo jít o kampaň, jak je přesvědčen Babiš.

Témata jako je působení Radmily Kleslové v politice, chemií vypálené pole sedláka Bohumíra Rady, dotace pro farmu Čapí hnízdo nebo obecně státní zakázky jsou hodna pozornosti sama o sobě, i kdyby s nimi jméno Babiš spojeno nebylo.

babištab1

„Pokud jde o obvinění, že točíme na objednávku, je to pravda: ale tu objednávku zadává sám dotčený politik. Například pokud je ve střetu zájmů nebo neumí vysvětlit své příjmy. Co jiného by měl taky novinář dělat, než tyhle objednávky ze strany politiků zvedat? Jen zkorumpovaný novinář na takové objednávky rezignuje,“ komentoval spor s Babišem na svém Facebooku dramaturg pořadu Reportéři ČT Marek Wollner.

V některých případech Andrej Babiš dokonce na svém twitterovém účtu svým následovníkům doporučoval, aby se na pořad Reportéři ČT dívali. To u témat, která se věnovala jeho politickým či byznysovým protivníkům:

Upozornil na to i autor jedné z těchto reportáží Michal Fiala:


Zatímco u zpravodajských pořadů České televize se politické strany dožadují vyváženosti, v jejich pojetí toho, aby byly ve vysílání časově zhruba stejně zastoupeny, ve vztahu k pořadu Reportéři ČT to platí spíše naopak.

Níže nabízíme tabulku četnosti výskytu vybraných politiků v pořadu Reportéři ČT i zmínek (aktérů) o jednotlivých politických stranách.

babištab2

I když je Andrej Babiš v dosavadním volebním období této vlády zastoupen v Reportérech ČT nejvíc, je to vzhledem k jeho trojjediné roli mediálního magnáta, velkopodnikatele a politika zcela pochopitelné.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Miroslav Dvořák napsal:

  Stále nikde, ač s.Babiš tolik jeho výstupů a možností žádná jeho omluva za spolupráci s StB. Stačily by cca 3 věty. ˇˇ Ano, spolupráci jsem podepsal. Doba byla jiná, v mém pracovním postavení by toto musel učinit každý, a kdo ví, jak on by se zachoval. Já jsem NIKOMU VĚDOMĚ NEUBLÍŽIL.´´ Bez podobné omluvy je toto pro mne BEZCHARAKTERNÍ člověk. ( tato slova mi kdysi s omluvou řekl předseda MNV, já jej pochopil.)

  • Mirek napsal:

   Proč to nechceš po ostatních, kteří nám vládnou mnohem déle než Babiš ??? Například Štěch Ti nevadí. Deset let svým členstvím v KSČ schvaloval zločiny komunismu. Jak dlouho dělal kariéru na předsedu senátu ? Tohle reportérům ČT nevadí, z toho by nic nekáplo. Ještě než měl možnost Babiš vysvětlit kde získal peníze na nákup dluhopisů, tak jeho budoucí vysvětlení Neumanová zpochybnila veřejně v TV. Tak co to je ? Objektivní vysílání ? A tohle musíme ze zákona platit. To Ti také nevadí ??? A ta tabulka je lež. Je spousta reportáží kde reportéři ČT mluví o Babišovi a ale bez Babiše. Tedy bez jeho názoru.

 2. nováček napsal:

  „Všímá si pořad Reportéři ČT nepřiměřeně Andreje Babiše?“ Naopak všímá si ho málo. Jeho dnešní reakce na zprávu parlamentní vyšetřovací komise k reorganizaci policie, ale i nedávný v Událostech,komentářích, to bylo šou hodné početného publika a potlesku ve stoje. Jenom nevím, proč mně tak připomněl Vlastu Buriana, protože to byl solidní člověk, ten Burian.

  • petrph napsal:

   No jistě že to bylo šou – ale je nutné mít na zřeteli, že to bylo připravené Babišovou šou pro diváky a voliče. Protože, i na tomto odmítnutí rozhodnutí komise ohromně vydělá v podzimních volbách, a nepochybně i jím doporučený kandidát na prezidenta.
   Takže pokud snad dělají jiní vládní politici něco jiného a na svou politickou zodpovědnost budou rozhodnutí té komise mediálně chválit, tak samozřejmě s plným vědomím, že na tom jejich partaj v těch volbách těžce prodělá..
   Jenže – jak už jsem tu napsal v diskuzi včera, absurdita naší demo kracie je v tom, že jim to vůbec nemusí vadit

  • nováček napsal:

   Jenom nevím, proč mně tak připomněl Vlastu Buriana, protože to byl solidní člověk, ten Burian. Musím tuto svou větu upřesnit, správně jsem měl napsat: Jak to,že mně Babviš připomíná Vlastu Buriana, když Vlasta Burian byl, na rozdíl od Babiše, slušným člověkem?

 3. nováček napsal:

  Oprava : …, i nedávné vystoupení v Událostech,komentářích …, místo : …, ale i nedávný v Událostech,komentářích …

 4. RADEK ATAS napsal:

  Dobry den,jsem rad ze se najde nekdo kdo informuje o praktikach AB,jen si myslim ze je to serverech a v novinach ktere lidi asi moc nectou,popularni je Babis stale a capi hnizdo a jine veci uz se nejak v medijich neresi .Cenzurovana tv nova tak ta nerekne prakticky nic na BAbise a kdyz ano tak jen kladne veci .Jiny politik uz by byl davno v teplakch nebo min u soudu .Bbais si dela co chce …plno veci se rika ale nic se nedeje .Myslim si ze v jinem state by se s nim nikdo neparal .Tady je cenzura velka a kdysi slavna tv nova ktera dokazala mlet treba tyden ruzne veci na ruzne poslance?????mlci ,myslim si ze az to nejaka tv rozjede tak i ta posrana nova zacne to svoje otrepane …..nase televize jako prvni informovala……zustante s nami ..
  preji pekny den ATA

 5. pablo 41 napsal:

  Jak dlouho si to lidé,kteří jsou Babišem napadáni,nechají líbit?

 6. David Vašek napsal:

  Díky, a můžete prosím udělat rovněž srovnání, kolik Reportéři ČT udělali reportáži o Chovancovi, Sobotkovi (Pokorném) ve srovnání s Babišem? Prostě kolik o šéfovi ANO a kolik o šéfovi CSSD ? Prosím Vás pane Břešťane o odpověď.

  • Robert Břešťan napsal:

   A vy to v tom textu nevidíte? Prosím vás pane Vašku o odpověď.

 7. Nejde o to, že o Babišovi točíte. Problémem je jak. Jestliže jako snad jediný občan zveřejnil daňová přiznání od roku 1993, měl být pochválen (nebyl). Pokud novinář začne počtítat jeho příjmy, proč ne. Ale skutečnost, že to nevychází, má být signálem k přemýšlení. Může se zeptat odborníků, zda existují i jiné příjmy a může se samozřejmě zeptat i Babiše. A teprve potom zveřejňovat skutečné závěry.
  Korunové dluhopisy by mohly být velké téma. Ale pro Kalouska. Kvůli komu to vymyslel? Jen neříkejte, že kvůli řadovým občanům.

 8. Martin napsal:

  Podívejte, policie si za zavřenými dveřmi domlouvá nějakou reorganizaci, nikomu o tom neřeknou. Pan Chovanec pak prohlásí,že DEMOKRACIE je v ohrožení. Co znamená demokracie? Diskuzi nebo tajnůstkářství?
  Kdo ji tedy ohrožuje?
  A kdo se za ní postavil?
  JEDINÝ !!!!
  Přemýšlejte lidi.

  ČT24 sleduji velmi intenzivně (ne reportéři ČT) a dávno jsem si sám všiml, že to není objektivní. Ale ono asi nic není a nebude objektivní a nezaujaté. Musíme se naučit číst mezi řádky! Otázka je, kdo to po 80 letech lží ještě dokaže?

  P.S: I přes občasnou zaujatost si redaktorů ČT velmi vážím, naše zpravodajství má světovou úroveň a věřím, že to nemají jednoduché….

Přidávání komentářů není povoleno