Sorry jako! Odklon, křišťál, čarování a účetní hodnota bordelu. Politici vysvětlují příjmy

Napsal/a Robert Malecký 1. února 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Nedávno jsme na tomto místě oceňovali, kolika novými výrazy obohatil ministr financí Andrej Babiš novodobou češtinu. Zaznamenal to i internetový slovník slangové češtiny – Čeština 2.0: Babišovné, Babišovo ticho… teď k internetovým memům přibyl slogan „Sorry jako“. Babiš jím odmítl odpovídat na dotazy ČT po původu svých příjmů.

Novodobá česká politika je plná zajímavých vysvětlení, které se zařadily do zlatého fondu sdíleného humoru. Tak či onak souvisely se zaplétáním se do vysvětlování příjmů.

HlídacíPes.org přináší krátkou přehlídku toho nejzajímavějšího, co v těchto situacích zaznělo.

  • Kříšťálově čistý Gross

„Ten původ je tak křišťálově čistý, že ani křišťál křišťálově čistější být nemůže. Takže znovu opakuji – odpovědi na tyto otázky jsou křišťálově čisté.“

Tehdejší premiér Stanislav Gross v roce 2005 vysvětloval původ financí na nákup svého bytu na Barrandově. V účtech mu nesedělo z dnešního pohledu směšných 1,2 milionu korun – vznikla tehdy pohádka o strýci Vikovi a půjčce. Kauza stála mladého politika ČSSD politickou kariéru.

  • Kalousek a účetní hodnota bordelu 

 „Máte pravdu, pane premiére. Tato vláda byla velmi úspěšná. A to všechno vy kladete na oltář svých zájmů. Dovolte, abych vám řekl, že nemáte takovou hodnotu! I když na jednu misku vah vedle své vlastní osoby položíte i účetní hodnotu nevěstince paní Barkové, pořád nemáte takovou hodnotu. A není prostě fér brát osud České republiky jako rukojmí svých osobních problémů, protože pokud to uděláte, zůstane tady jenom opravdu ten bordel.“

Stejná kauza a jedno z vrcholných sněmovních vystoupení Miroslava Kalouska, tehdy v roli předsedy KDU-ČSL a Grossova koaličního partnera. Tímto vystoupením lidovci de facto Grossovi vyhlásili koaliční neposlušnost, což byl jeden z významných momentů vedoucích ke Grossovu konci jako premiéra.

  • Kocourkův odklon

„Protože bylo možné očekávat, že rozvod bude složitý, hledal jsem způsob, jak odklonit případné majetkové otázky od řešení otázek spojených s historickými rodinnými prostředky.“

Rok 2011 a svérázné vysvětlení tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka k původu 16 milionů korun, které se nacházely na účtě jeho matky. I ministra Kocourka stála aféra místo ve vládě premiéra Petra Nečase.

  • Čaroděj Babák

„Čarování nemusí být vždy záporné. Mohu být čaroděj dobroděj.“

Poslanec Věcí veřejných Michal Babák v roce 2011 vysvětloval, kde vzal peníze na sponzorování strany. Týdeník Respekt zjistil, že 6 milionů korun, které věnoval, si musel vypůjčit. Babák po dobu trvání skandálu pozastavil členství ve Věcech veřejných, to bylo později obnoveno. Dnes je předsedou mimoparlamentní Republiky.

  • Řekli direktor. Tak jsem napsal direktor

„Při podpisu smlouvy byla taková atmosféra, taková euforie, že když jsem řekl, že nemám žádnou funkci, řekli mi napiš direktor. Tak jsem napsal direktor.“

VOT1045f4_smlouva_Kraus

Rok 2006. Poslanec ČSSD Michal Kraus vysvětluje okolnosti pět let starého projektu na vývoz kakaa z Ghany, při němž pomáhal odsouzenému podvodníkovi Františku Rigovi. Krause, tehdy nejdéle sloužící poslance, šéfa vlivného rozpočtového výboru a předsedy poslaneckého klubu ČSSD, stála aféra další politickou kariéru.

  • Sorry jako

„Proč bych vám měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako. Vy sdělujete někomu příjmy, nebo kdo tady sděluje příjmy za posledních dvacet dva let? Co vám je vůbec do toho?“

Andrej Babiš na dotaz Reportérů ČT po původu svých příjmů. Dodal, že reportéři jsou zkorumpovaná pakáž. Omluvit se nechystá, naopak na televizi podává stížnost. Premiér Bohuslav Sobotka ho následně vyzval, aby příjmy objasnil.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)