Premiér Babiš na prosincové návštěvě Maroka. Právě tam většina členských zemí OSN nedávno schválila Globální pakt o migraci, ovšem bez Česka

České předvolební hledání migrantů, jak zadřít dotační stroj a vozíte v autě vestu?

Napsal/a -pes- 15. prosince 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Orbán Zemanovi: Spolupráce s Rosatomem není bez problémů *** V ČR má práci jen 44 % žen s malými dětmi  *** Česko a strašák jménem Huawei – 50. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

BABIŠ JE PROBLÉM: Nový policejní prezident Jan Švejdar by se měl věnovat skutečné policejní práci místo „zlatých knoflíků“, ve kterých si liboval jeho předchůdce Tomáš Tuhý. A orientovat se na nové lidi, kteří mají odbornost a zkušenosti, říká bývalý policejní prezident Martin Červíček. Od podzimu je náchodským senátorem za ODS a tvrdí: „Trestně stíhaný politik nemůže být ve vládě.“

ČESKÁ OTOČKA: Většina členských zemí OSN na konferenci v Maroku schválila takzvaný Globální pakt o migraci. Mnohem víc pozornosti se ale momentálně dostává státům, které svou podporu dokumentu na poslední chvíli stáhly. Mezi ně patří i Česko. Právě načasování nesouhlasu ukazuje, že nejde ani tak o zvládnutí světové migrace, jako spíše o hlasy ve volbách.

KOMU PATŘÍ JABLKO: Češi mají dost sebevědomí na to, aby se jako národ obešli bez středověkých korunovačních klenotů z Rakouska, říká vídeňský historik a expert na dějiny Habsburků Karl Vocelka. Nápad českého senátora Iva Valenty, aby se žezlo, jablko a korunovační plášť vrátily do Prahy, hodnotí krajně skepticky. Stejně jako jeho šance na úspěch.

HURÁ DO PAŘÍŽE: Vozíte v autě žlutou vestu? Nebo aspoň oranžovou? Máte v profilovém rámečku SPD? A studovali jste Vysokou školu života? Pak jste ideálně vybaveni stát se českým podporovatelem pařížských protestů na sociálních sítích. Český odraz událostí ve Francii přináší řadu bizarních obrazů, zároveň je však možné sledovat snahu extrémistické scény se na událostech přiživit.

KOMU HROZÍ CHUDOBA: Česká republika zažívá nebývalé období vysoké zaměstnanosti. Důsledkem je mimo jiné úspěšný tlak na růst mezd a platů, ale také strop, na který narazily výrobní kapacity českých podniků. Přesto je v Česku velká skupina těch, kteří mají přístup na trh práce stále obtížný – jsou to matky s malými dětmi.

STRAŠÁK HUAWEI: Nový Zéland ostře mění svou bezpečnostní politiku. Generální ředitel novozélandské bezpečnostní služby (GCSB) Andrew Hampton oznámil, že mobilní operátor Spark nemůže používat zařízení Huawei pro novou mobilní síť 5G. Čínská zařízení označil za bezpečnostní riziko. USA a Austrálie Huawei vyloučily ze státních zakázek, v Česku se o ně firma naopak uchází.

 

 

CENY ZA ODVAHU: Ústecký magistrát si připsal další „úspěch“ v nekonečném souboji s občanským aktivistou a od října městským zastupitelem Lukášem Blažejem. Ten za vytrvalou snahu prolomit neochotu úředníků poskytovat informace dostal od Nadačního fondu proti korupci Cenu za odvahu.

BRITOVÉ SE STYDÍ: Britská premiérka Theresa Mayová ustála hlasování o důvěře vládě. Krátce předtím s vidinou debaklu vycouvala z pokusu odhlasovat v parlamentu dohodu o odchodu Británie z EU. Brexit britskou společnost zásadně rozdělil, zhruba třetina Britů se za něj stydí a vlastně nikdo, včetně politiků, teď neví, co bude dál. HlídacíPes.org se na brexit ptal jeho příznivců i odpůrců.

ZADŘENÝ DOTAČNÍ STROJ: Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nebude Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s předsedou vlády žádné dotace. HlídacíPes.org na konflikty zájmů související s dotacemi pro holding Agrofert opakovaně upozorňuje od roku 2014. Podívejte se přehledně, kolik se toho kolem osoby nynějšího předsedy vlády za poslední roky urodilo.

ZEMAN, ORBÁN A JÁDRO: Prezident Miloš Zeman se na nedávném setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem živě zajímal o to, jaké jsou maďarské zkušenosti s dostavbou jaderné elektrárny Paks a se spoluprací s ruským Rosatomem. A od Orbána slyšel, že věci nejdou bez problémů. Redakce HlídacíPes.org exkluzivně získala diplomatický zápis ze schůzky obou politiků na zámku v Lánech.

KDYŽ MINISTR NIČÍ ARMÁDU: Antoni Macierewicz, který byl do letoška polským ministrem obrany, měl vazby na ruské tajné služby i mafii, píše ve své nové knize polský novinář Tomasz Piątek. „Největším problémem bylo, že v pozici ministra obrany málem zničil polskou armádu,“ komentuje Piątek zhruba dvouleté působení Macierewicze ve vládě strany Právo a Spravedlnost.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
SMR mobil Mobile (207441)