Cenu za odvahu má student, který opakovaně vyškolil arogantní ústecké úředníky

Napsal/a Robert Malecký 12. prosince 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Ústecký magistrát si připsal další „úspěch“ v nekonečném souboji s občanským aktivistou a od října městským zastupitelem Lukášem Blažejem. Ten za vytrvalou snahu prolomit neochotu úředníků poskytovat informace dostal od Nadačního fondu proti korupci Cenu za odvahu. Také druhá letošní oceněná je z Ústí nad Labem: za odpor proti ekologicky nepřijatelným projektům cenu dostala vyhozená šéfka ústecké inspekce životního prostředí Jana Moravcová.

Boj dvaadvacetiletého studenta práv Lukáše Blažeje s úředníky ústeckého magistrátu popsal HlídacíPes.org opakovaně. Psali jsme i o „oceněních“, jichž se za aroganci vůči občanským aktivistům městu v minulosti dostalo.

Aktivista ze spolku Ústecké šrouby měl podle právníka ústeckého magistrátu Miloše Studenovského v minulosti například nepřípustně zasáhnout do pravomoci města, když zatelefonoval do firmy M+M servis, jak zastupitelé na veřejném zasedání rozhodli o její žádosti o prominutí dluhu. Na policii město poslalo udání, že se Lukáš Blažej dopustil trestného činu přisvojení pravomoci úřadu.

Policie věc založila, a dokonce městskému právníkovi vytkla zneužívání v politickém boji.

„Podání neobsahuje zcela žádné skutečnosti svědčící o spáchání trestného činu a je k zamyšlení, proč bylo vlastně podáno. Nelze totiž přehlédnout, že směřuje proti osobě, která se občansky a politicky angažuje a ve svých vystoupeních často kritizuje vedení statutárního města. Trestní řízení v žádném případě neslouží k řešení osobních či názorových sporů a pro takové účely nemůže být zneužíváno.“

Tak snahu města v usnesení, kterým udání odložil, okomentoval policejní komisař Michal Hrabánek.

Série šikanózních udání

Na trestní oznámení od města – nebo chcete-li na udání – si mladý student musel nechtě přivyknout i v dalších kauzách.

Scénář bývá podobný: Z radnice odejde na policii udání, že se měl Lukáš Blažej dopustit trestného činu. Policie případ prověří a oznámení jako nepodložené založí. Občas, když detektivovi dojde trpělivost, připojí navíc nějaká ta ostřejší slůvka o zneužívání v politickém boji.

 

 

Celkem se to stalo už čtyřikrát. O posledním takovém případu informoval HlídacíPes.org letos v létě.

Tehdy město obvinilo Blažeje a spolek Ústecké šrouby z vydírání.

Šlo o smlouvu, kterou spolek uzavřel se společností Naturen. Ta buduje inženýrské sítě k rodinným domům v Habrovicích u Ústí nad Labem.

„Smlouvu lze interpretovat vcelku jednoduše. Bude-li společnost Naturen konat to, co si spolek nadiktuje, nebude tento hatit jeho investiční záměr podáváním šikanózních odvolání či správních žalob,“ napsal do trestního oznámení vedoucí právního oddělení magistrátu Miloš Studenovský.

Policie ale byla jiného názoru. A došla k němu výslechem svědků, kterých se případ narozdíl od magistrátu týkal.

Architekt Pavel Černohouz, který investora zastupuje, na policii vypověděl, že setkání s aktivisty inicioval sám. Podmínky, které si spolek kladl, jsou podle něho zcela běžné a splnitelné. „Věci jimi navrhované jsou běžné a vzhledem k situaci stavby na místě i rozumné,“ cituje Černohouze policejní dokument.

Navíc policejní komisař konstatoval, že magistrát jako podavatel trestního oznámení vůbec není tím, kdo by měl být vydírán.

„Lidé, kteří nemají nic společného s politikou, musí chodit na výslechy, a kriminalisté tráví čas vyřizováním nesmyslů místo odhalování trestné činnosti. Kdekoliv jinde by takový zaměstnanec přišel o místo, ale v Ústí nadále pobírá veřejné prostředky a pokračuje v šikanování aktivní veřejnosti a poškozování dobrého jména města,“ komentoval situaci Lukáš Blažej.

Ústecká nedobytná barikáda

Za svůj arogantní postup vůči veřejnosti si ústecká radnice loni vysloužila umístění mezi nejhoršími úřady v republice. V soutěži Otevřeno x Zavřeno jí toto „ocenění“ bylo uděleno za dlouhodobé odpírání práv spolků a občanů města i ignorováním názoru nadřízeného krajského úřadu i soudů.

Úspěšnou nominaci do soutěže podal právě Lukáš Blažej.

Další příklad uvádí přímo protikorupční fond ve svém zdůvodnění, proč se Blažejovi rozhodl cenu udělit.

V roce 2015 se mladý student stal trnem v oku některým politikům a úředníkům. Všiml si, že krátce předtím bylo mezi vedoucí odborů rozděleno 451 tisíc korun na odměnách. A zatímco někteří dostali 45 tisíc, jiní ani korunu. Protože mohlo jít o odměnu za politickou věrnost, podal Blažej žádost o informaci, kteří vedoucí dostali jakou odměnu. Úřad informace odmítl poskytnout, Lukáš Blažej podal odvolání, odvolací orgán rozhodnutí zrušil, úřad informace opět odmítl poskytnout, Lukáš Blažej podal opět odvolání, odvolací orgán jeho rozhodnutí opět zrušil… K dnešnímu dni tak již sedmnáctkrát.

Lukáš Blažej nakonec podal žalobu, o které zatím nebylo rozhodnuto.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)