Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Lukáše Blažeje, Lukáš Blažej

Cenu za odvahu má student, který opakovaně vyškolil arogantní ústecké úředníky

Ústecký magistrát si připsal další „úspěch“ v nekonečném souboji s občanským aktivistou a od října městským zastupitelem Lukášem Blažejem. Ten za vytrvalou snahu prolomit neochotu úředníků poskytovat informace dostal od Nadačního fondu proti korupci Cenu za odvahu. Také druhá letošní oceněná je z Ústí nad Labem: za odpor proti ekologicky nepřijatelným projektům cenu dostala vyhozená šéfka ústecké inspekce životního prostředí Jana Moravcová.

Boj dvaadvacetiletého studenta práv Lukáše Blažeje s úředníky ústeckého magistrátu popsal HlídacíPes.org opakovaně. Psali jsme i o „oceněních“, jichž se za aroganci vůči občanským aktivistům městu v minulosti dostalo.

Aktivista ze spolku Ústecké šrouby měl podle právníka ústeckého magistrátu Miloše Studenovského v minulosti například nepřípustně zasáhnout do pravomoci města, když zatelefonoval do firmy M+M servis, jak zastupitelé na veřejném zasedání rozhodli o její žádosti o prominutí dluhu. Na policii město poslalo udání, že se Lukáš Blažej dopustil trestného činu přisvojení pravomoci úřadu.

Policie věc založila, a dokonce městskému právníkovi vytkla zneužívání v politickém boji.

„Podání neobsahuje zcela žádné skutečnosti svědčící o spáchání trestného činu a je k zamyšlení, proč bylo vlastně podáno. Nelze totiž přehlédnout, že směřuje proti osobě, která se občansky a politicky angažuje a ve svých vystoupeních často kritizuje vedení statutárního města. Trestní řízení v žádném případě neslouží k řešení osobních či názorových sporů a pro takové účely nemůže být zneužíváno.“

Tak snahu města v usnesení, kterým udání odložil, okomentoval policejní komisař Michal Hrabánek.

Série šikanózních udání

Na trestní oznámení od města – nebo chcete-li na udání – si mladý student musel nechtě přivyknout i v dalších kauzách.

Scénář bývá podobný: Z radnice odejde na policii udání, že se měl Lukáš Blažej dopustit trestného činu. Policie případ prověří a oznámení jako nepodložené založí. Občas, když detektivovi dojde trpělivost, připojí navíc nějaká ta ostřejší slůvka o zneužívání v politickém boji.

 

 

Celkem se to stalo už čtyřikrát. O posledním takovém případu informoval HlídacíPes.org letos v létě.

Tehdy město obvinilo Blažeje a spolek Ústecké šrouby z vydírání.

Šlo o smlouvu, kterou spolek uzavřel se společností Naturen. Ta buduje inženýrské sítě k rodinným domům v Habrovicích u Ústí nad Labem.

„Smlouvu lze interpretovat vcelku jednoduše. Bude-li společnost Naturen konat to, co si spolek nadiktuje, nebude tento hatit jeho investiční záměr podáváním šikanózních odvolání či správních žalob,“ napsal do trestního oznámení vedoucí právního oddělení magistrátu Miloš Studenovský.

Policie ale byla jiného názoru. A došla k němu výslechem svědků, kterých se případ narozdíl od magistrátu týkal.

Architekt Pavel Černohouz, který investora zastupuje, na policii vypověděl, že setkání s aktivisty inicioval sám. Podmínky, které si spolek kladl, jsou podle něho zcela běžné a splnitelné. „Věci jimi navrhované jsou běžné a vzhledem k situaci stavby na místě i rozumné,“ cituje Černohouze policejní dokument.

Navíc policejní komisař konstatoval, že magistrát jako podavatel trestního oznámení vůbec není tím, kdo by měl být vydírán.

„Lidé, kteří nemají nic společného s politikou, musí chodit na výslechy, a kriminalisté tráví čas vyřizováním nesmyslů místo odhalování trestné činnosti. Kdekoliv jinde by takový zaměstnanec přišel o místo, ale v Ústí nadále pobírá veřejné prostředky a pokračuje v šikanování aktivní veřejnosti a poškozování dobrého jména města,“ komentoval situaci Lukáš Blažej.

Ústecká nedobytná barikáda

Za svůj arogantní postup vůči veřejnosti si ústecká radnice loni vysloužila umístění mezi nejhoršími úřady v republice. V soutěži Otevřeno x Zavřeno jí toto „ocenění“ bylo uděleno za dlouhodobé odpírání práv spolků a občanů města i ignorováním názoru nadřízeného krajského úřadu i soudů.

Úspěšnou nominaci do soutěže podal právě Lukáš Blažej.

Další příklad uvádí přímo protikorupční fond ve svém zdůvodnění, proč se Blažejovi rozhodl cenu udělit.

V roce 2015 se mladý student stal trnem v oku některým politikům a úředníkům. Všiml si, že krátce předtím bylo mezi vedoucí odborů rozděleno 451 tisíc korun na odměnách. A zatímco někteří dostali 45 tisíc, jiní ani korunu. Protože mohlo jít o odměnu za politickou věrnost, podal Blažej žádost o informaci, kteří vedoucí dostali jakou odměnu. Úřad informace odmítl poskytnout, Lukáš Blažej podal odvolání, odvolací orgán rozhodnutí zrušil, úřad informace opět odmítl poskytnout, Lukáš Blažej podal opět odvolání, odvolací orgán jeho rozhodnutí opět zrušil… K dnešnímu dni tak již sedmnáctkrát.

Lukáš Blažej nakonec podal žalobu, o které zatím nebylo rozhodnuto.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

32 komentářů

 1. lukaš napsal:

  No a co, bohužel nic nové v tomto státě.
  Já mám zase písemně zdokladováno, že pokud mám kontakty a peníze, tak si mohu postavit co chci, kde chci. Resp. já ne, ale soused, který černou stavbou na mém pozemku narušil statiku mého objektu, který se již viditelně trhá. Místní stavební úřad žádné stavební řízení údajně nevedl, tudíž nemůže být zahájení řízení o odstranění černé stavby. MMR jako nejvyšší nadřízený úřad není kompetentní řešit protiprávní jednání svých podřízených (podařilo se mi dohledat, že stavba byla do KN zapsána jen na základě pasportu stavby, což zákon neumožňuje) . To samé Policie ČR a další státní orgány, nikdo není kompetentní. Až ten barák spadne (sanace základů není možná a na opravu nemám) a někoho to zabije, tak půjdu bručet já. Toť realita.

  • Leoš Wagner napsal:

   nic nového pod sluncem,8 let nás šikanoval stavební úřad v Chlumci,vedeme čtvtý šanon odvolání na Kraj,výsměch.Když vám úředník na Kraji,řekne to víte,to je podle politické situace,tak se Vám chce blejt.Tady to je stát bolševickejch mocipánskejch zrud.Dvojí metr,soused uvědomnělej udavač,všechny stavby načerno a nás stále šikanovali.Opak pravdou,podjatost,kdepak, tajemník Rahm,reprezentant města Chlumce tam sedí dodnes včetně rudý karkůkly Lipertový a právě ti pomáhaj uvědomělejm občanům.Leoš Wagner Stradov

  • Buriánek Václav napsal:

   Jak říkávali staří Muklové: Za stejný zločin jiná sazba, někdy metál jindy vazba.

  • Roman napsal:

   Obdobnou zkušenost, mám, se SU Jirkov. Několik černých staveb souseda, stojích, na našich pozemcích, bylo zkolaudováno, bez jakékoli, dokumentace. Kdy, byla doložena, pouze 40 let stará, univerzální kolaudace, která nepopisuje, nic ze staveb. Udělán geometrický plán, kde byly stavby sloučeny, a na základě toho, bylo vše, zapsáno do katastru, jako zkolaudované. A to, i přes to, že stavebník, celých 40 let, aktivně dokládal, podepisoval a tvrdil, že nic, nemá zkolaudováno. Dožadování o doložení dokumentace, bylo komentováno: že dokumentace, se nedochovala, nebo ztratila, dokonce i z archivů, včetně záznamů. Před pár lety, byly stavby, sousedem zbourány, a na jejich místě, postaveny nové. A to, bez jakéhokoli povolení. Stavebním úřadem, to bylo komentováno, jako drobná údržba. I přes to, že původní stavba, přestala, existovat. Všechny nadřízený úřady, byly v celé věci nečinný, bez jakéhokoli, vyjádření k věci. Soudně, věc, je neřešitelná, neboť v kolaudačním řízení, je uvedeno, vypořádání škod, které popíral, úředně, i sám stavebník. Šetření Policie, oficiálně skončilo, s výsledkem, že se nic nestalo a neoficiálně, že se do celé věci, radši, nechtějí pouštět. Jako, doporučení, jsem dostal, stavby zbourat! To jako, jedinou možnost řešení: neboť, ke stavbám, není žádná dokumentace, doložená kolaudace, nepopisuje stavbu, původní stavby neexistují, a všechny kontrolní úřady, jsou nečinný, Vše, mohu doložit a po dořešení dědického řízení, která věc blokuje, všechny stavby souseda, na našich pozemcích, odstraním, jako jedinou možnost, jak to, řešit.

  • michal napsal:

   pokud je pravda co pisete a jste v pravu, tak pripad medializujte, poukazte na selhani konkretnich uredniku… obepiste televize, noviny, porady jako cerne ovce apod. zkuste zjistit, zda nekdo ma podobne problemy a postupujte spolecne.
   i kdyz je to vetsinou posledni zoufaly pokus, medializace problemu casto rozhybe nekonajici urady. hodne stesti

 2. Vladimír Kocián napsal:

  Oni ti „aktivisté“ by si měli také sáhnout do svědomí. Viz jejich vyjádření při stavebním řízení o elektrifikaci chatové oblasti Maleny: „My jsme se tam byli podívat a v lese jsou odpadky. Když to zaelektrifikujete, tak tam budete ještě víc jezdit a odpadků tam přibude. Takže nesouhlasíme“…

 3. Ullsperger napsal:

  Na jedné straně může státní orgán šikanovat, na straně druhé může tzv. aktivista pouze prudit z různých osobních motivací. Je třeba soudit případ od případu a obvykle ne se spolehnout na názor nějaké neziskovky, jiného tzv. aktivisty atd.

 4. vyhřívaná lambda napsal:

  Ano,souhlasím s Leošem Wagnerem ze Stradova,je to komix

 5. Anton Špelec napsal:

  Úředníci se množí jak potkani. Tahle zrůdná bolševická chátra je den ode dne drzejší protože je jich víc a víc, no a pracující občan, který je povinen tuto chátru živit z přemrštěných daní je šikanován. A to neustále!!! Co se s tím dá dělat? Naštvat se a vyházet to z oken ven. Z nepochopitelných důvodů s tímto úřednickým jevem žádná vláda nic nedělá. A proč? Protože to jsou další úřednické vyžírky a nakáleli by si do vlastního hnízda. Jen můžu doufat, že jednoho dne se lidé opravdu naštvou a začne „konečné řešení s úřednickou otázkou“. Chtěli jsme stavět dům na vlastním pozemku a také jsem měl problém se stavební úřadem a s katastrem. Vzdal jsem to. Neměl jsem nervy a proto stále bydlím v paneláku.

  • Crapio napsal:

   Budu hádat: pozemek je Váš, ale podle územního plánu se jedná o lokalitu, ve které nejde stavět?

  • Lucie Červená napsal:

   Hmmmm….. s tímto přístupem se ani nedivím. Pokaždé, když mi takto uvědomilý občan vleze do kanclu, tak se jen usmívám a kývu hlavou. Já bych Vám přála být na místě úředníka, na kterého řvou, myslí si o něm jen to nejhorší a vedení mu na to akorát řekne, že úředník musí být splachovací.
   Pane, pokud kupujete pozemek, tak si nejdřív zjistěte, zda-li Vám prodávající nelže do kapsy a opravdu se na něm dá stavět. Stává se to dnes a denně, že se prodává pozemek jako stavební, ale ve skutečnosti, ten pozemek není ani v zastavěném území. A takový kupce si většinou neřekne „ten prodejce mě podrazil“, ale zareaguje“ten ošklivý úředník si na mě zasedl, je to můj pozemek a můžu si na něm stavět co chci“. Informace Vám řeknou na místě na každém úřadu územního plánování, nebo si můžete zažádat o územně plánovací informaci, na kterou máte právo a kde se dovíte, zda lze na pozemku stavět a zda tam nezasahují ochraná pásma sítí etc.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    „… myslí si o něm jen to nejhorší, …“ a mají zpravidla pravdu.

   • Martin napsal:

    Všechna čest lidem na svém místě, kteří své profesi rozumí a dělají ji na úrovni. Snad jako vy. Bohužel veřejnost má naprosto opačný názor. Asi jako když přijdu řešit nějakou pokutu za parkování a dostanu od holčiny na úřadě 300kč flastr, za dva měsíce si mě vezme do parády stará přesluhující zapšklá úřednice, která neumí ani napsat pomalu mail a napaří mi tisícovku bez mrknutí oka. To se chce člověku zvracet. Těch zkušeností máme bohužel mnoho všichni.

    • Dejmal napsal:

     Stačí neparkovat kde to není povoleno a máš od úředníků pokoj. 😉

     • V.Strejček napsal:

      To taky neplatí,stál jsem na sídlišti v Kralupech před autem přítelkyně „Smartem“ a dostal jsem 200Kč,dobrá zaplatil jsem.
      Od té doby si ráno,když chodím se psem,fotím přestupky okolo kterých jezdí MP a nic,už jich mám šedesát,říkám jim „neviditelná auta“ možná pošlu starostovi,ale obávám se,že mi budou měřit rychlost i na koloběžce.

  • Jirka Kenytlaf napsal:

   Nevím z jakého důvodu úředníky nazíváte bolševickou chátrou kdy je to samej Odeesák a „demokrat“ kteří vládli třicet let a taky to tak vypadá !!!

   • Petr Novák napsal:

    To bude tím, že se jako bolševici chovají a není důležité, jakou mají placku.

 6. Karel napsal:

  No tady bych byl spíše na straně radnice – pár takových potížistů dokáže zcela zablokovat chod úřadu a to včetně potřebných a důležitých věcí. Jeden takový sebestředný ignorant třeba zablokuje stavbu dálnice nebo spalovny a způsobí škody v řádu miliard jen pro nějakou blbou cenu od ještě blbějšíhoi fondu nějakého zbohatlíka. A společnost nemá šanci s tím nic udělat a musí se nechat vydírat takovými lidmi.

  • Aussiger napsal:

   Tak má úřad pracovat pořádně a ne jako hospoda ve čtvrté cenové. Kdo chce bordel a Šlendrián, může se odstěhovat do Rumunska!

  • René napsal:

   Pane Karle, to snad nemyslíte vážně. Nevycházíte náhodou taky z pozice – chci mít absolutní klid na všechno- a bez dohledu? Copak např. standardní požadavek o vydání informace o odměnách ve veřejném sektoru, z rozpočtu radnice (nás plátců), je potíž? blokace? Co je na tom tajného? Mělo by to být vyřízeno a hotovo.
   Když hovořím s lidmi, co sedí ve standardních komisích městské části konkrétně v Plzni, každý vám řekne, že lidi nechodí na veřejná zasedání, k připomínkám, dotazům, tvorbě něčeho…a myslí to tak, že by rádi aby chodili. Právě proto aby se pak předešlo pozdnímu – co to je a blokujeme.
   Tento člověk co čtu a dal sem si chvíli abych početl víc, reaguje solidně, ke konkrétní věci, formálně a zákonně správným způsobem. Tak co? Umlčíme ho? Dáme ho za příklad dehonestací, že se zajímá a na veřejná zasedání chodí? Spíš to vypadá, že se vždy tak nějak „postaru“ najde někdo, koho zájmy jsou bližší a po zvolení, už se nikomu nezpovídá…teda měl by, ale nechce se mu.
   Neuvěřitelné situace, 17 odvolání a na začátku ? Ostudné, pracovat tak někdo v práci jinde, práci již nemá. A ne že se schová za veřejné dobro, které vlastně tímto nekoná. Fuj, je mi blivno. Vypadá to, že se vlastně pořád máme bát mluvit, starat se a atd….Ale ty výzvy k dialogu před volbami a k tichu po volbách, snad jednou skončí. Až nám skončí nástroje pro absolutní moc z titulu funkcí. Doufám, přeju to svým dětem do budoucna.

  • Jaký potížista? Pokud chci za svůj pozemek normální cenu, a stát ji odmítne zaplatit, nebo prostě a jednoduše nechci prodat, čí je to chyba? Moje? No tak to snad ne?!

 7. KocourMikešMLK napsal:

  Tak to se přijďte podívat na Mělník 17.12. na protestní lampionový průvod proti bahnu zdejší politické korupce (3 místostarostové, vypracování a zaplacení projektů které jsou nerealizovatelné, výběrová řízeni za zavřenými dveřmi a další věci, kterými se akorát radnice vysmívá svým občanům). Jsem zvědav a nejenom pouze já, jaká bude odezva. Pokud vůbec můžem očekávat něco jiného kromě korupce.

 8. Jirka napsal:

  Kdyby Němci všechno sváděli jen na Hitlera, nebyli by tam, kde dnes jsou. U nás se stále něco svádí na komunisty i po třiceti letech. Jmenujte správnými jmény, na všech radnicích až na vyjímky jsou nalezlí lidé z řad ČSSD a ODS, kteří nám tu vládnou bez mála třicet let a podle toho to tu vypadá, samá zlodějna, podvod. Občane plať daně a drž hubu. A dokud lidi budou takovou svoloč volit, lépe nebude, i když tihle bezpáteřní lidi kvůli korytům přelezou jinam. Napřed musí dostat rozum voliči.

  • Stenli Stod napsal:

   Mě se líbí jak stále za všechno mohou komunisté, kdy už obyčejným lidem dojde, že je úplně jedno kdo je u politické moci, jestli červení, modří, nebo třeba Ufoni, do politiky se z větší části derou charakterově stále stejní vykukové a jen se snaží ze systému něco vytřískat, takoví čecháčci a ti pak jak se dostanou k moci, tak to potřebují ukázat, jen se systém změní, obrátí kabát a hurá, opět budují společnost, ať socialistickou, nebo demokratickou – hlavně že to sype. (samej šmejd)

 9. pernica napsal:

  Hmm, tihle aktivisté bývají často podivné osobnosti a z původních dobrých úmyslů a činů se mohou časem překlopit do patologické roviny, kdy obtěžují všechny a všude.
  Může za tím být snaha o zviditelnění, u některých u fin. zájmy a lehký život v nějaké nově založené neziskovce. Takže s tou chválou opatrně, čas ukáže….
  Jinak o nadměrné buzeraci občanů není sporu, ale to je i záměr současné vlády, dostat všechny pod absolutní kontrolu. Ten úředník až tak za to nemůže, musí se holt řídit často nesmyslnými předpisy, které vymysleli ti nahoře.

 10. Bez státu a státní diktatury napsal:

  Jsem státní zaměstnanec, ale ten, co nemá odměny. Sedím v kanclu za 9.pl. třídu a musím na sebe nechat řvát cikány a ty, kteří nemakaj, ale dostávají prachy za nic. Potom my sem přijde stará babička, která celý život pracovala, vychovala děti, přišla o manžela a potřebuje pomoc a od státu nedostane nic nebo minimum. Potom přijde čikita a šup ho – celkem si vyběhají klidně 60.000,-/měs. A třeba jen proto, že neumí číst a psát = doktoři je uznají jako dementní. Ha ha….
  Proto všem, kteří jako já nesouhlasí s dnešním stavem vlády ČR, vzkazuji a doporučuji knihu o Anarchokapitalismu, kterou napsal Martin Urza, která nám může nabídnou zajímavý směr vedení ČR, hospodaření, vnímání lidskosti a svobody jedince ( ne ve všem se sice s Urzou schoduji, ale můžete s ním na jeho seminářích o všem diskutovat ) Myslím, že je čas na změnu, jinak se utvrdíme v pozici ovce…

 11. Dušan napsal:

  To bylo a bude. Tyhle kancelářské krysy odjakživa mysleli pouze na vlastní blaho a blaho občanů je prakticky nezajímá. Jsou to darmo žrouti a práce se štítí. Asi bych se pobavil, kdy by někteří měli pracovat s lopatou. Úředníky nemám rád. Jsou namyšlení a nemají k tomu žádný důvod. Pokud si hrají na šlechtu, tak jsou na paličku. Oni nejsou lepší než jiní. A ho…o jím smrdí stejně jako každému jinému. Hnus.

 12. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Ono opravdu za komunistů bylo v tomto směru lépe, podal jsem kdysi stížnost, když mě úředník bytového odboru MěNV donutil vyměnit přidělený byt pro čtyřčlenou rodinu za jednopokojový byt rodičů jakéhosi poslance a do půl roku už byl úředník u soudu za machinace s byty a zařezával u soustruhu v továrně. To bylo někdy v roce 1959.

Přidávání komentářů není povoleno