classroomcamera on Visualhunt.com,

Generál Červíček: Zlaté knoflíky policejního exprezidenta Tuhého, proč se Šlachta nemá vracet a Babiš být premiérem

Napsal/a Robert Malecký 9. prosince 2018

ROZHOVOR. Nový policejní prezident Jan Švejdar by se měl věnovat skutečné policejní práci místo „zlatých knoflíků“, ve kterých si liboval jeho předchůdce Tomáš Tuhý. A orientovat se na nové lidi, kteří mají odbornost a zkušenosti, říká k možnému návratu Roberta Šlachty do vysokých pozic bývalý policejní prezident Martin Červíček. Od podzimu je náchodským senátorem za ODS a tvrdí: „Trestně stíhaný politik nemůže být ve vládě. Je to naprosto principiální věc.“

Martin Červíček

Policie má nového šéfa – vy se s Janem Švejdarem znáte léta dobře. Je to změna k lepšímu?

Nechvalme ani nehaňme dne před večerem. Jsem přesvědčen, že bude policii řídit jinak než jeho předchůdce. Bude pravděpodobně preferovat skutečnou policejní práci, klást důraz na výsledky, funkčnost základních útvarů policie a na jejich vybavení pro práci místo slavnostních akcí, zlatých knoflíků a rozruchu kolem vysílání policejních jednotek do zahraničí. Chci věřit i tomu, že bude čelit tlaku politiků a jejich představám o tom, jak má fungovat policie. A taky doufám, že bude mít ochotu napravit důsledky nepovedené reorganizace celorepublikových útvarů.

O zálibě Tomáše Tuhého v nablýskaných uniformách a řekněme vnějškových efektech bychom mohli mluvit hodiny. Říkáte ale, že bude Švejdar preferovat skutečnou policejní práci. Byl Tuhý slabý policejní prezident? Dokázal třeba ochránit sbor před politickými tlaky?

Osobně jsem si myslel, že bude víc policistou než jenom policejním prezidentem. U policie nejsem od dubna 2016, čili nechci vynášet zásadní soudy. Ale na druhé straně bych na základě svých zkušeností předpokládal, že po době s omezenými finančními možnostmi bude policejní sbor se zlepšující se ekonomickou situací stabilizovanější. Nejen v zásadním nárůstu počtu policistů nebo v dostatečné vybavenosti především na základních útvarech policie, ale že nebude odcházet tolik zkušených lidí a výrazně se taky změní administrativní zátěž.

A politické tlaky?

Nemyslím si, že se podařilo policii dostatečně uchránit. Vždyť si vzpomeňte na reorganizaci policie a politickou krizi, kritiku Andreje Babiše, že je v Česku možné objednat trestní stíhání nebo dění při návštěvě čínského prezidenta.

Nešťastné návraty

Co můžeme od Jana Švejdara čekat? A koho očekáváte, že si vezme do nejbližšího týmu?

Bude muset najít silnou osobnost pro vedení Služby kriminální policie a vyšetřování na policejním prezidiu. A předpokládám, že bude muset udělat změny na ekonomickém úseku. Obě tyto oblasti zůstaly za očekáváními. Policie musí být připravená, musí úspěšně investovat do potřebného vybavení a uchovat důvěru v efektivní působení útvarů podílejících se na vyšetřování. Nebo těch, které byly dotčeny nepovedenou reorganizací. Má to jednu věc společnou – musí najít nové klíčové lidi. Vzhledem k existenci celé řady citlivých kauz vyšetřovaných společně se státním zastupitelstvím, kde policie nesmí ztratit důvěryhodnost v žádném kroku, budou mít tyto změny ještě větší důležitost.

Byl byste pro, aby se na důležité posty dostali lidé typu Roberta Šlachty?

Orientoval bych se na nové lidi, na ty, kteří mají dostatek odbornosti a zkušeností. Nemyslím si, že jakékoliv návraty do takto exponovaných a citlivých pozic jsou šťastné.

Zaznívají i hlasy, že si Česko 29 let po Listopadu zaslouží, aby policejní prezident nebyl bývalý esenbák. Říkám to při vědomí, že vy jste byl nejspíš jediný „porevoluční“ prezident. Proč se nepodařilo vybudovat novou policejní elitu nezatíženou totalitní dobou?

Myslím si, že u policie je dostatek zkušených lidí mojí generace, kteří jsou na různých stupních řízení, ale musí dostat příležitost. Prozatím mám pocit, že existuje ještě mnoho zaručených přímluv a doporučení, které vedou v hledání šéfů z generace, jež začínala u policie před společenskými změnami před 30 lety.  Jsem ale přesvědčen, že další policejní prezident už bude mít za sebou zkušenosti jenom s fungováním policejního sboru po změnách v 90. letech. K tomu ale musíme dozrát.

 

Když jsme zmínili Roberta Šlachtu – byly podle vás všechny ty velké kauzy, které bývalý ÚOOZ rozjel, proměněny v odpovídající výsledky?

Bohužel očekávání a ujišťování byla daleko větší, než se to prozatím jeví podle výsledků. Doba trvání celého řízení rovněž nepřispívá k velké důvěryhodnosti. Nicméně budeme si muset počkat na pravomocné rozhodnutí soudu v jednotlivých případech a vše vyhodnotit. Potom bude možné, a patrně i nutné se bavit o odpovědnosti a kompetenci nejen policie, ale i státního zastupitelství.

Mluvil jste o nepovedené policejní reorganizaci. Potvrdily se po dvou letech obavy, které provázely tehdejší politickou krizi?

Rozhodně to nepřispělo k lepší spolupráci mezi policií a státním zastupitelstvím. Vůbec nejsem navíc přesvědčen, že je uvnitř policie větší klid. Postupně odešli zkušení policisté. Dál si nejsem vůbec jistý, že se podařilo kvůli odlišnosti práce propojit bývalou protikorupční a protimafiánskou policii – a to zejména na expoziturách v jednotlivých krajích. A určitě ani plošné přidávání financí do této oblasti úplně nenaplnilo očekávání, ale spíše vyvolalo zvláštní pocity ve zbytku policie. A můžu se ptát dál. Zlepšila se snad práce s informacemi a jejich sdílení, analytika nebo další spolupráce s kriminálkami v krajích? Obávám se, že zásadně ne. A vzhledem k tomu, že avizovaná reorganizace a její plánované etapy nepokračují, se práce těchto specializovaných složek policie kvalitativně neposunula.

Babiš? Obří problém

Jaký má na policejní sbor dopad kauza Čapí hnízdo a dění kolem předsedy vlády Babiše? 

Opakovaně tvrdím, že trestně stíhaný politik nemůže být ve vládě. Je to naprosto principiální věc. Pokud bych i zapomněl na principy, tak je úplně špatně, když je trestně stíhanou osobou přímo premiér nebo například ministr vnitra či spravedlnosti. Za takových okolností je přímý i nepřímý vliv na bezpečnostní a zpravodajské prostředí vyplývající z takové funkce obří problém. Jakákoli drobnost potom vyvolává ohromnou nedůvěru, ať už jde o postup policie po oznámení nedobrovolného pobytu premiérova syna na Krymu nebo personální změny ve vedoucích pozicích v ozbrojených sborech.

Může být vůbec kauza řádně vyšetřena?

Samozřejmě, že může. Ale všechno, co se teď kolem Čapího hnízda děje, k důvěryhodnosti prostě nepřispívá. Nepochybně by všem prospělo, kdyby bylo vyšetřování aspoň v dohledné době ukončeno.

Další věc je, že ať už to dopadne jakkoli, kauza Čapí hnízdo bude navždy zatížena pachutí tlaků, které kolem ní byly. Souhlasíte?

Jasně. Naprosto souhlasím.

Víc k tomu nepovíte?

No je to přesně tak. Ale tím jsme na počátku, proto tvrdím, že trestně stíhaný člověk nemá být premiérem. Ta pachuť pochybností už tam vždycky zůstane.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Reklama

29 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Pane generále Červíčku, byla doba, kdy jsem s vámi cítil, kvůli tomu, jak vás pérovala Černochová! Ale asi měla proč, že ano? Proč raději nejste zticha? Co jste udělal vy, když jste byl policejním prezidentem? Nic! Vůbec nic…..

  • Petr Kaminsky napsal:

   A neco konkretniho tam nemate? Nebo je to jen takovy plivanec z pohodli domova?

   • Tondach napsal:

    A vy snad máte něco konkrétního? Tak si trhněte….

  • Jan Lexman napsal:

   Že ti největší poplatní blbečkové jsou vždy nejchytřejší a když měli možnost, tak byli polatní tupým politikům.

 2. Babočka napsal:

  Pan Červíček zaslouží uznání za svoji odvahu vstoupit do politiky a ještě k tomu do ODS, kterou málem novináři zlikvidovali za přispění pana Šlachty a jeho policajtů, kteří ostudně přepadli Uřad vlády. Zatím bylo zvykem , že vysocí policisté odešli se nechat vydržovat miliardářem Babišem.

  • Inoz napsal:

   Vy jste beznadějný případ. ODS – a slušnému člověku se zvedá žaludek… Mimochodem, kdo že je to teď velvyslancem na Slovensku? Není to někdo, kdo byl předtím u policie? To mu jistě Babiš zařídil za odměnu za to trestní stíhání, že?

   • Jan Štěpán napsal:

    Ne, slušný člověče, to si Tuhý vysloužil rektálním alpinismem přímo na Hradě. A jestli se Vám zvedá žaludek z ODS, to se teď z té babišárny asi z WC nezvednete, co?

  • Bambula v Česku napsal:

   Mistře Babočko, podívejte se zpátky čtvrt století co předvedlo modré ptactvo za pomocí růžovek, jak se odkloňovaly miliardy pro kámoše a spol, skoro celý státní dluh by byl smazán, tudíž i kdyby Andrej 50 melounů uloupil, tak je to pakatel a čím více do něho bude šlechta a kavárníci bušit, tím více na truc lůza mu dá podporu

 3. Babina napsal:

  Jo po bitvě je každý generál!

 4. Březina napsal:

  Pane Červíčku,
  stále stejné řeči. Každý by si měl umět zamést před vlastním prahem a potom může něco povídat.
  O ničem jiném Vaše slova nejsou. Proč jste nemluvil a nekritizoval svého nástupce, když byl u kormidla.
  Jinak je to jenom mlácení prázdné slámy pod vlivem nezávislé ČT, pana Moravce a dalších komentátorů, kteří neřeknou svoje názory, protože by nemohli sloužit svému pánovi. Koho chleba jíž, toho píseň zpívej. Taková je dnešní realita. Jste senátorem pana Fialy? Nebo to je jiný Červíček?

  • Tondach napsal:

   A koho chleba tedy jedí Moravec a další moderátoři České televize? Poučte nás, nevědoucí…

   • Admirál napsal:

    No přece náš chleba, to je přece zřejmé, přeci proto jsou tak objektivní a nestraní.

    í

  • PM napsal:

   Pane Březino, Babiš už ovládl i ČT?
   Ten pocit totiž začínám mít také.
   K panu Moravcovi, jen tolik, není to komentátor, ale REDAKTOR, případně moderátor, dokud redaktor klade otázky a vyžaduje odpovědi, je to stále v naprostém pořádku. Občas už mám ale divný pocit, že se začíná bát klást ty správné otázky. Z toho pramení moje obava, jestli se už v ČT pana Babiše nezačínají obávat.
   Stále pevně věřím, že veřejnoprávní média zůstanou zachována a financována tak, jako doposud.
   Nerad bych se v ČT dočkal oslavných projevů úspěchů Agrofertu, nebo řitního alpinismu jaký je prováděn Soukupem na TV Barrandov, je to tak ponižující. Být prezidentem tak si beru troje trenýrky.

 5. Emanuel napsal:

  generál ve výslužbě zrovna procitl…

 6. Franta napsal:

  Vy byste nám měl hlavně, pane Červíčku, vysvětlit, jakým zázrakem jste vyskočil z řadového náchodského policajta během pár dnů až na ředitele celorepublikové dopravky. Co s tím měli společného pánové jako Bílek, Ivánek Langer popř. paní Černochová a co Vaše skutečné lidské a odborné kvality.

 7. Jaroslav napsal:

  Ano, mám stejný dojem. Psi štěkají a karavana kráčí dál. Hruď plná metálů a generálská hodnost. Za co? Viděl jsem jednou jeho tiskovou konferenci, ani už nevím k čemu. To byl pán „jen“ plukovník. Styděl jsem se uvnitř za něho. Prostě bylo cítit, že tomu vůbec nerozumí a neumí ani hovořit. Bylo mi líto všech profíků, kterým velel tento mladý, perspektivní Tydýt. Nyní se ukazuje, že jsem se asi nemýlil.

 8. Josef Šlancar Ing. napsal:

  Pane generále, Vaše vyjádření se jeví jako naprosto racionální v současné situaci. Plně se dá říci ,,Po bitvě je každý —“ 🙂 Sám jste se výkonem prezidentské funkce zapsal do povědomí asi jen svým soupeřením o výkon prezidentské funkce s p. plk. Lessym, což bylo součástí politického soupeření (Vy jste byl vždy považován za policejního prezidenta ODS). A o kvalitě ,,našich policistů – dříve Vámi řízených)“ a celé justice svědčí i kriminalizace p. plk. Lessyho a její vývoj při soudním projednávání (pravděpodobná snaha zastrašit, zajistit mlčení,…). Stranou ponechávám (zřejmě v rozporu s právními předpisy) zaměstnávání p. Lessyho ve vedoucí funkci na magistrátu Frýdek-Místek (i když nebyl v tu dobu ještě k dispozici ,,pravomocný rozsudek“).
  Jinak plně souhlasím s kritikou policejní a justiční práce v ČR, v níž si jde!!.. zajistit beztrestnost a to i např. NEPRAVDIVÝM SOUDNÍM VÝROKEM KS v OSTRAVĚ (samozřejmě neodůvodňovaným) a následným NEKONÁNÍM NSZ v Brně (vyřízení žádosti o podání SpPZ (mimořádný opravný prostředek) skutečným blábolem!!. .
  Ale také jde v ČR ,,zajistit“ (samozřejmě účelovou) kriminalizaci založenou na ,,důkazech“ podvržených samotnou policií!… Raritou je pak vyhotovení ,,důkazu“ o pokračování páchání nezákonného jednání na dobu, kdy je obviněný ve vazbě a nezákonného jednání se měl dopouštět v místě trvalého bydliště a to telefonicky ze své pevné linky!!.. Samozřejmě byl uznán i za toto viným a potrestán (ač z vazby neměl prokazatelně propustku!…) !… Tak toto byla práce PČR za vedení diskutujícího p. generála a v době, kdy na odděleních byla ještě řada zkušených policistů!… Jediný plk. Šlachta (se svými spolupracovníky!..) se snažil v době ještě nevyhrocených ,,vztahů“ jednat v souladu s právními normami, ale věcí se ,,nemohli zabývat“. A mohl bych opravdu dlouze pokračovat!…

  • Oskar (hanák z hané) napsal:

   Upozorňování na případy tehdy živé je nesmyslné. Policejní prezident nesmí ze zákona do živých případů zasahovat, ba ani být podrobně o půběhu šetření informován! Nelze mu v tomto něco vyčítat.
   A plukovník Šlachta plnil jen úkol (zřejmě, jak vidno z toho co následovalo, Babišův-Burešův) odstranit Nečase. Po splnění a nejmenování vyšším šéfem (nebylo mu nabídnuto) při slučování (reorganizaci) dvou policejních útvarů, odešel na MF k chlebodárci Babišovi-Burešovi, jako šéf celní a finanční investigace. Tuto funkci vykonává dodnes.

 9. PM napsal:

  Necítím se kompetentní, ale hlavně ani dostatečně informovaný abych mohl kritizovat nebo chválit.
  Ale to co tady zůstává, určitě není pachuť. Je to nepoživatelné a příšerně páchnoucí.
  Kolem Babiše se stále neděje nic, jen se mu dává čas na „práci“ v čem ta práce spočívá je doufám inteligentnímu člověku jasné.
  Nejdůležitější je pro něj nakupování voličů. Jeho Image přetíženého chudáka makajícího jen a jen pro blaho národa, mu těch 30% voličstva trvale zajistí.
  Další věc, kterou Babiš dokonale mediálně zvládl, pro mne naprosto nepochopitelně, je i to že pozitivně zafungovala i kauza jeho „nemocného“ syna (Slonková, Kubík). Babiš je stále o parník vepředu, nikdo na něj nemá. Babiš pochopil, co jsou Češi zač. Nechci nikoho urážet, nejsou hloupí, jsou jen naivní, hodní a důvěřiví, je mu ubližováno tak ho podpoříme.
  (Příkladem mentality je i soutěž Stardance, pro mne také nepochopitelné jak diváci rozhodnuli. Odborná porota klasifikovala a lid rozhodl, úplně jinak.)
  Další co je pro Babiše velice pozitivní je Zeman na hradě, který ničí důvěru ve veřejnoprávní média a na TV Barrandov, který je podle něj to nejdůvěryhodnější médium, vypouští taková moudra až by člověk skoro plakal. Nechápu, že se na tuto stanici někteří lidé dokážou koukat s důvěrou a nechávají si takovýmto způsobem dobrovolně vymývat mozky.
  Poslední Zemanův výstup na Barrandově už vypadá jako snaha o radikalizaci, obou skupin vše vyhovuje nejen Babišovi, ale bojím se, že je to opravdu řízeno z Moskvy. Zemanovo napadání veřejnoprávních médií a diskreditace BIS. To není v právním státě normální, je pro mne nepochopitelné, že to stále hlavě státu prochází bez výrazné odezvy.
  Od Zemana je to nejspíš testování, co vše tento národ vydrží, (takový test inteligence a odvahy národa).
  Vždyť sám Ing. Babiš nás ráčil informovat, že je možné objednat úplně vše. V tomto ohledu mu absolutně věřím, ve funkci premiéra a s finančními možnostmi, kterými (pravděpodobně) disponuje, se nejspíš objednává velmi snadno a se Zemanem na hradě je to úplná pohádka.
  Kdokoli jiný by byl dávno ve vazbě, to už mi nikdo nevymluví.
  Stále ale chci věřit, že se něco vyšetřuje, je to ovšem velice nedůvěryhodné.
  Ať už bude výsledek trestního stíhání Babiše jakýkoli, tak jedna polovina národa už nikdy neuvěří v právní stát. Kdo tento národ uklidní, si zaslouží Nobelovku.
  Demokracie nyní dostává silně na frak.
  Pane policejní prezidente, uklidněte alespoň mne.

  • Jiří Oščádal napsal:

   Vážený pane,napsal jste to hezky,ale to vám nevadí co tu dosud pravicové strany prováděly,kdysi jsem jim fandil i volil,ale pan Nečas,Pospíšil,Němcová,podvodník student Benda,Fiala a nebudu dál jmenovat především ty přeběhlíky,to jsou pouze karieristi nic jiného,ale divím se Vám,lidem se nedivím,protože pro ně Babiš zatím udělal víc jak kterýkoliv politik,pro mě třeba navýšení důchodu asi v průměru o 900 kč je směšné,protože ty nůžky se otevřely ještě více,spotřeba na rodinu vzrostla minimálně o 5 tisíc,ale lidi to berou,těm se nedivím.A dále pan Kalousek tu udělal nějakou aferu kolem pana Babiše s STB,proč se nezajímáte o něj,bývalý předseda SSM v Bechyni a znám jako jeden z udavačů,tak pouze pokračuje,co ten má vše za sebou a jak on se z toho všeho vykroutil,to nikoho nezajímá,proč nikdo z vás nepřivede někoho,koho pan Babiš udal,protože žádný není,dokonce pan Lorenc to prohlásil že pan Babiš nebyl spolupracovník STB,pouze byl v evidenci jako řada jiných lidí pracujících v nějakých funkcích a to že to nejvyšší Slovenský soud zrušil,víme jak to bylo a kdo to zařídil z vládních činitelů ČR, ale o tom se nepíše,ale lidi to viděli a vidí,jak Sobotka a jeho spolupracovníci proti Babišovi jančili,tak se pak nedivte po tom všem co tu dosud ty pravicové strany předvedly,že jim lidé nevěří,dokud podle mě neodejdou a nevymění se především ti o kterých jsem se jmenovitě zmiňoval ale je jich víc,musí se vyměnit skoro všichni a ne pouze rejpat jako piráti.Potom další nahánění strachu a strašení Ruskem,to snad nemyslíte vážně,já tvrdím že Putim to drží a ví co dělá,ale některá nesmyslná napadání ať už Evropských nebo i našich politiků mi kolikrát připadají dosti nesmyslná jako když nás před revolucí strašili Amerikou,je to obdobná situace.U nás to je jenom boj o koryta vzpomeňte si jak pan Fiala bojoval o pozici místopředsedy parlamentu a další proč pan Pospíšil odešel z ODS jsou toto jenom karieristé a nic jiného nic je na našem národu nezajímá,pouze jsou to plané řeči,ale když se jedná o navyšování jejich platů,tak to hlasují skoro všichni,nakonec především díky panu Babišovi nedošlo k tak nehoráznému navýšení platu,jak původně chtěli.Mohl bych pokračovat dál,ale jenom na závěr v bývalém SSSR si musí ty problémy vyřešit sami,já mám procestované celé Rusko,pracoval jsem tam a dle mého názoru přímo z Ruska nám osobně nic nehrozí a po ekonomické stránce jenom blbec by s nimi přestal obchodovat,proč tu řada politiků neřve když do Moskvy jede třeba Merklová,ale když tam jede Zeman tak už zde řvou že je to velezrádce a já nevím co vše.Raději to ukončím protože při pomyšlení na chování třeba paní Němcové nebo i jiných politiků z jejich strany se mi opravdu dělá špatně a to přitom zastávám názor že každý může mít názor jaký chce,ale prosím vždy slušnou formou.Děkuji za pozornost.

   • Roman napsal:

    A tabletka Aeronetu už dnes byla nebo to doznívá ta včerejší?

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Pevně věřím, že Vám Jiří Oščádale a dalším individuím s podobným uvažováním (17,912% ze zapsaných voličů), se v dohledné době udělá špatně a už se z toho nevzpamatujete. Jedině tak přežijí ve zdraví naše děti, vnuci a pravnuci další léta svého života.

    • spiderwolf napsal:

     jj, jde o zcela pomyleneho cloveka v zajeti konspiracich teorii a lzi…

 10. Tondach napsal:

  Petře Kaminsky, proč „nespíláte“ i těm dalším, kteří píší prakticky stejně, jako já? Ti neplivou z pohodlí domova?

 11. Východočech napsal:

  K panu generálovi si ještě přidejte organizátora povolebních podrazů pana Birkeho a doplňte si to černop……kem Bělobrádkem a máte před sebou výkvět Náchoda.

 12. LADISLAV napsal:

  Tady se obyčejná pomluva vydává za trestní stíhání !

 13. Občas tu nahlédnu a když bude nálada něco i sdělím.

 14. Pane Březino, na první pohled jste Babišovec. A bezmezně věříte všeumělovi Soukupovi, který se ve všech pořadech opakuje a lže jak cikán (cikáni promiňte),
  uráží lidi a chválí bezmezně je pana Zemana, Babiše, Okamuru a komunisty. Je
  nejlepším jen v tom, jaký je řiťolezec. Pan Červíček je slušný a schopný člověk, a že
  je v ODS mě těší.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama