Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
ybarrarubio on Foter.com, zdroj

Box, drogy a lži, úředník na odstřel a Jan Hus pohledem advokáta

Tomáš Sokol: „Nerad říkám ‚spravedlivý‘“ *** Pobídky podle Andreje Babiše ***  Pákistán na hraně lynče – 44. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

KAJÍNEK? JSEM V KLIDU: Místopředseda České advokátní komory a prezident Unie obhájců Tomáš Sokol nerad používá výraz „spravedlivý“: „S výkřikem, že jde o spravedlnost, můžu někoho i zavraždit,“ říká v rozhovoru pro projekt HlídacíPes.org MAPA JUSTICE. Objednat si v Česku trestní stíhání, jak tvrdil premiér Babiš, je podle Sokola teoreticky možné, nikoli však běžné.

KDE DOMOV MŮJ: Počáteční slova české a dříve i československé hymny „Kde domov můj“ získávají při pohledu na zničený dům zasvěcený skladateli Františku Škroupovi nový rozměr. V roce 1928, k 10. výročí republiky, jej postavili lidé z veřejné sbírky, o devadesát let později je dům na spadnutí.

ÚŘEDNÍK NA ODSTŘEL: Někdejší náměstek ministryně financí Ondřej Závodský byl letos 1. dubna postaven mimo službu. Apríl to ale nebyl. Závodský byl z postu náměstka odvolán už k 1. lednu 2018 a na ministerstvo kvůli tomu podal žalobu. Ministerstvo financí s ním nyní zahájilo správní řízení o ukončení státní služby.

ZA PŘELUDEM: Soukromé rodinné archivy čas od času i po desítkách let vydají nečekané objevy. To je i případ potomků rodiny prvorepublikového novináře (a muže mnoha dalších zájmů a profesí) Vladimíra Ležáka – Borina, který byl ve své době předním odpůrcem prezidenta Edvarda Beneše. Borinovy memoáry vycházejí pod názvem Za přeludem v soukromém nákladu a do volného prodeje se nejspíš nedostanou.

JAK HUS NESMĚL MÍT OBHÁJCE: Známe je z učebnic historie hlavně jako dějepisnou látku. Velké procesy, které doprovázely českou historii, měly ovšem vždy i svou advokátskou a procesní stránku. Pro publikaci HlídacíPes.org Mapa justice deset velkých procesů tímto pohledem popsal advokát Aleš Rozehnal. Přinášíme první dvě ukázky z doby husitské.

 

 

POBÍDKY PODLE BABIŠE: Andrej Babiš chce, aby o každé investiční pobídce pro zahraniční i domácí investory rozhodovala přímo vláda. „Bude to možná transparentní pro pana Babiše a vládu, ale nebude to transparentní pro investory,“ kritizuje navrhovanou změnu první ředitel agentury CzechInvest Jan Amos Havelka.

ROZSUDEK TŘÍ STATEČNÝCH: Pákistánský nejvyšší soud osvobodil v odvolacím řízení křesťanku Asiu Bibiovou. Tu před devíti lety obvinily dvě spolupracovnice z rouhání, za které jako první žena v zemi mohla dostat i trest smrti oběšením. Islamistické konzervativní strany po přelomovém rozsudku organizují protesty po celém Pákistánu. Hrozí smrtí jak soudcům, tak samotné Bibiové a dalším představitelům státu.

DROGY, BOX A LŽI: Nestává se často, aby Čech vyvolal politickou roztržku na opačné polokouli. Podnikatel s falešným pasem, kickboxer a také muž odsouzený za pašování drog Karel Šroubek alias Jan Antolík ale způsobil problémy vládě na Novém Zélandu, a to i z vězení. Jak zjistil HlídacíPes.org, Česko teď zřejmě po letech otálení požádá o Šroubkovo vydání.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno