Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Babiš nás může připravit o BMW i General Electric, varuje bývalý šéf CzechInvestu

Andrej Babiš chce, aby o každé investiční pobídce pro zahraniční i domácí investory rozhodovala přímo vláda. „Bude to možná transparentní pro pana Babiše a vládu, ale nebude to transparentní pro investory,“ kritizuje navrhovanou změnu první ředitel agentury CzechInvest Jan Amos Havelka.

Změnu zákona o investičních pobídkách hodlá prosadit vláda. Pokud projde parlamentem, mohla by platit od poloviny příštího roku.

Podle Jana Amose Havelky, který CzechInvest v roce 1993 spoluzakládal a téměř sedm let stál v jeho čele, je však představa, že vláda ví nejlépe, jakou pobídku schválit, mylná.

Jaguar je jen jeden

Podmínky pro investory musí být jasné a dané předem. Dosud to tak bylo, ale Babiš se zhlédl ve slovenském modelu. Ten přitom nic dobrého nepřinesl,“ namítá Havelka.

Slovensko například v roce 2015 přilákalo velkou investici automobilky Jaguar Land Rover za 1,1 miliardy eur – i díky osobní garanci tehdejšího premiéra Roberta Fica.

Tak to ale nelze dělat pokaždé. Ukazuje se to na tom, že vloni přišlo na Slovensko jen pět či šest investorů. Je to úplné nepochopení procesu. Vláda se nemůže zabývat každou pobídkou. Vloni jich bylo v Česku necelých padesát, v době boomu přes sto ročně,“ namítá Havelka.

Podle vlády však změna představuje „jednoznačný pozitivní posun v transparentnosti podpory konkrétních projektů.“

Zároveň to dává vládě efektivní nástroj, jak orientovat případné investiční pobídky tam, kde to je skutečně potřebné a veřejnou kontrolu nad tím, proč a komu má být investiční podpora státu poskytnuta,“ argumentuje ministryně průmyslu Marta Nováková.

Co nám můžete nabídnout?

O zajímavé investice, zejména do technologicky vyspělé výroby s vysokou přidanou hodnotou, je zájem po celém světě. Jsou to však investoři, kdo si mohou vybírat a zvažují, v jaké zemi je pro ně investice, výstavba a výroba nejvýhodnější.

Hlavní otázka investorů je, co nám můžete nabídnout, abychom investovali právě u vás? Podle toho se rozhodují. Pokud u nás změna zákona projde, CzechInvest sice bude moct říct, co se u nás nabízí, ale s tím, že to ještě musí schválit vláda. A zároveň není jisté, že to vláda schválí, zda si nebude klást další podmínky. Tím česká atraktivita a konkurenceschopnost padá,“ říká Jan Amos Havelka.

Ministryně průmyslu Marta Nováková je však přesvědčena, že nový systém do budoucna přinese větší efektivitu systému, protože „bude odrážet to, jak dynamicky se vyvíjí trh“.

Podle Jana Amose Havelky to byly ale právě dodatečné podmínky, které si kladl Andrej Babiš už jako ministr financí, co v tuzemsku brzdí zamýšlenou investici General Electric do vývoje nových turbovrtulových leteckých motorů či vznik testovacího centra BMW pro samořiditelná auta.

Babiš jako podnikatel

O tom, že GE Aviation s investicí za 400 milionů dolarů do Česka přijde, se píše od roku 2016, pořád však není jasné, kde by případně nový závod měl stát.

Pro jinou plánovanou investici za 250 milionů eur do zkušebního centra u Sokolova chce další investor pobídku ve výši 480 milionů korun. Vláda zatím s BMW letos v dubnu uzavřela jen memorandum o pobídce a chce dále jednat.

Babiš vršil podmínky, požadoval další nové informace. Začal se v tom vyžívat jako podnikatel, ne jako politik. A takto by to bylo u každého jednoho případu a investora,“ myslí si Havelka.

Příslib investiční pobídky od státu získalo jen za letošních prvních šest měsíců 51 projektů, výše pobídek dosáhla celkem 7,2 miliardy korun (o téměř miliardu více než vloni). Většina pobídek šla na výrobní projekty.

Pobídky mají obvykle podobu přímé podpory investiční akce až do výše až deseti procent nákladů, slev na dani z příjmů, hmotné podpory vytváření nových pracovních míst a podpory rekvalifikace nebo školení zaměstnanců.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

27 komentářů

 1. petrph napsal:

  Mimochodem, to je ale sakra rozdíl, mezi záměrem investora tady investovat – jaké jsou tu obvyklé podmínky podnikání si jistě hravě zjistí sám.
  A „investiční pobídkou“, tedy že by mu snad za to měl stát ještě něco platit. Tedy nikoliv že by to bylo nemožné – leč i jen s ohledem na výši těch pobídek ze eráru (ca 7, 5 miliardy za půl roku?) se zdá poměrně rozumné že by o tom měla rozhodovat vláda a nikoliv ouředníci z nějaké agentury–

  • Petr Kaminsky napsal:

   Vy volite ANO, ze? To je totiz presne ten pristup, ktery si predstavuje Babis. O vsem bude rozhodovat sam. V pripade, ze se mu to bude hodit, jeste z toho bude krast dalsi penize. Pro tyhle pobidky, jak spravne rika p. Havelka, jsou dulezita transparentni pravidla. V zadnem pripade subjektivni rozhodovani na vlade. Navic diky Babisovi nejsou informace z techto jednani verejna. Takze ted uz si muze s bandou najatych lobistu (Novakova, Toman apod.) CR rozkrast celou a nikdo mu do toho nebude mluvit. A hlavne o tom nebude nikdo ani vedet.

   • jan vyskočil napsal:

    Pán Kaminski,zdá se mi,že vládu ČR považujete za klub EGYPTOLOGŮ.Poučte se,že tam se hlasuje a prochází jen většinový návrh.Ministři ČSSD jsou pojistkou,že si ANO z vlády neudělá cochcárnu.Ze zasedání vlády vždy vycházejí zprávy a pořádají se tiskovky,na kterých mohou novináři klást otázky.Vaše přesvědčení Babiš=rozkrádání už je ubohé.Neměl byste něco lepšího k diskuzi?

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Proč a co lepšího, Babiš snad nekradl? Spadlo mu to všechno z nebe za to že se denně modlil večer „Andělíčku můj strážníčku“?

    • PM napsal:

     Pán vyskočil, zdá se mi, že považujete Bureše za neschopného nýmanda, poučte se. Burešovi se daří všechny pojistky demontovat, vůdce je již zrozen. Český národ je nepoučitelný a vůdce zdá se potřebuje.

    • Emil Robot napsal:

     Cochcárnu ne, ale zlodějinu si kobliháři už dávno udělali, Jedinej Bohuš jim do toho kydal tak ho odšoupli a ted se to krásně krade v klidu, stačí se podívat do lesů to ani bolševici neudělali aby si strčili brouka do lesa a všechno dříví vytahali na západ. A stačilo jen málo koupit český pily zlikvidovat je a nechat si jich jen pár pro sebe. Zbytek dříví jede ven za dolary na čápí hnízda.

  • Dave napsal:

   To je rozumný argument. Vyměníme korupční potenciál za … korupční potenciál. Jenom o řád vyšší.

   • CalamityGeorge napsal:

    Právě, že ne. Vyměníte systém dle jasných pravidel zákona za systém, kde se rozhoduje podle toho, jak se kterej ministr vyspí, nebo mu to ladí do vlastního byzu.

 2. scallop napsal:

  V právním státě jsou instituce a agentury stabilnější než vlády. Investoři hledají stabilitu.

  On totiž každý vidí, že se u nás vlády střídají pomale jako v Itálii.

  • petrph napsal:

   Jakou stabilitu máte na mysli? Jestli třeba právní nebo politickou, tak tu mu samozřejmě nějaká agentura zaručít nemůže.
   Ale jestli snad máte na mysli stabilitu že určitě dostane od toho státu dotaci, tak to je něco jinýho :)))))

 3. Nemec napsal:

  Pokud to dobře chápu, tak miliardář chce aby o investičních pobídkách rozhodovali komunisti a něco jako nacisti, kteří podporují Babišovu vládu.

  • Skrew77 napsal:

   Nechapete. Babis vladne s CSSD a podporou komunistu. CSSD je banda ignorantu, ale ne nacisti. A pokud mate na mysli SPD, tak ti ve vlade nejsou a techle pobidkach rozhodovat nebudou.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Proč myslíte, že SPD jsou nacisti? Snad proto, že téměř citovali výpověď hospodáře tábora v Letech u soudu s velitelem Josefem Janovským kvůli rozkrádání přídělů pro tábor? Pravda, soud probíhal za Protektorátu („V zimních měsících vězňům nebylo dodáváno do vetchých dřevěných baráků téměř žádné uhlí, z čehož byla většina internovaných vysoce podchlazena. “(…) v barácích byla taková zima, že do rána zmrzl i inkoust v kalamáři. Kárancům do baráků mělo se vydávat uhlí podle direktiv daných zemským úřadem. Obviněný Janovský toto uhlí však zadržoval a vydával resp. dal vydávati svým podřízeným kárancům jen velmi nepatrné množství uhlí. Někdy docela vůbec žádné. Kárancům byla velká zima a proto chodili do blízkého lesa na dříví,” popisuje František Malík, tehdejší hospodář v táboře“.). Zdroj:https : //www.hatefree.cz/blo/clanky/2042-lety-svedectvi:

 4. xxx napsal:

  Doba kvantity je pryc .ba naopak je třeba méně pobídek ale s vyssi pridanou hodnotou -vyvoj .výzkum .popřípadě konecna montaz a nasledny prodej .je potřeba uplne prekopat model .Firmy co zamestnavaji monootroky kteří ani povětšinou nejsou mistni -tem podnikani zde poradne znepříjemnit a nutit je aby opustili republiku .stejne nikomu nic neprinaseji nic nam nezvysuji jen odsavaji a zvysuji sve zisky a nam zneprijemnuji zivoty zahranicnimy nadeniky co blokuji rust platu atd .montovat klimatizace si muzou třeba v Albanii .

 5. David napsal:

  Tak neumím si jako investor představit nic lepšího, než státní garance. Problém bude tam, co Czech vést zatajil. Dobře si pamatuj na to, jak nakupovali Harleye a jiné drobnosti, že prý je to potřeba pro reprezentaci. Není divu, že Či řve, když mu má vyschnout kohoutek. Hospodařili s obrovskými penězi a bez odpovědnosti. Jen hýření….

  • petrph napsal:

   Víte, ono je taky otázka kdo řve. Jak se dá trochu vyčíst z úvodu a pak dohledat, pan Havelka, ->první ředitel<- CzechInvestu, už tam dávno nešéfuje. Odešel před spoustou let, taky potom dělal poradce ministra a teď pracuje pro soukromé firmy.
   .Nerad bych z toho něco usuzoval…

 6. Zdenek Hlásek napsal:

  V době, kdy kvalifikovaná pracovní síla není k dispozici, bych si každou pobídku 3x rozmyslel. Nakonec se může stát, že nový investor za státní pobídky sebere lidi ostatním firmám, a ty odejdou o dům dál.
  U těch motorů je to trošku jinak, to je tak technologicky důležitá věc, že by asi bylo dobré sem tu firmu dostat, i za cenu ztráty. Ale generelně jsou všechny investiční pobidky jenom sprosté úplatky/vydírání.

 7. Jiří napsal:

  A kdo v těch nových fabrikách bude pracovat?

 8. Pavel Liska napsal:

  Takže čeští daňoví poplatníci zaplatí za to, aby dovezení pracovníci z Ukrajiny, Polska, Srbska apod. mohli vytvářet velké dividendy pro německé majitele. To nevymysliš ….! A to jsem si myslel, že tuhle fázi už máme za sebou. Pán z Czechinvestu se asi bojí o ztrátu vlivu a o korýtko.

  • Pavel Liška napsal:

   Omlouvám se – bývalému – šéfovi Czechinvestu. Ten se fakt již o korýtko strachovat nemusí. Ale ztráta vlivu organizace , kterou spoluzákládal, mu evidentně na srdci leží .

 9. petrph napsal:

  Díval jsem se na web CzechInvestu a dost dobře nechápu, jak to s těmi jeho rozhodovacími pravomocemi vlastně nyní je, protože tam se píše něco jiného. Tam se totiž píše. že CzechInvest „..V zahraničí propaguje Českou republiku jako vhodnou lokalitu pro umisťování investic.“..Může poskytovat firmám různé služby..
  ALE – dále se píše že „nadřízeným orgánům předkládá žádosti o investiční pobídky“… Rozhoduje o nich tedy už nyní vláda, nebo ne?
  A krom toho, jak se dá dohledat, tak vláda podepsala velkou investiční smlouvu s GE už před dvěma lety.
  http://www.oskovo.cz/aktuality/vlada-podepsala-smlouvu-o-produkci-leteckych-motoru-v-cr
  To je tataž o které se píše v titulku nebo jiná?

 10. Tondach napsal:

  Babiš spousty lidí připravil o zdravý rozum …. to je daleko horší!

 11. Honza z octa napsal:

  Nechápu tu servilnost lidí vůči StBabišovi. Kdyby kterýkoli jiný politik dělal z desetiny to co si dovolí StBabiš, tak dopadne minimálně jak Nečas. To nás ty kabelky přišly ještě lacino. Nicméně volyče StBabiše by měl probudit již výrok, že pokud by nebyl premiérem, tak odejde z politiky. Už se probuďte, on to nedělá kvůli Vám, ale pouze kvůli sobě.

  • PM napsal:

   Né…se pletete Bureš je lidumil a miluje národ Český, na ten je nutné zakleknout, vždyť všici kradnů.

  • Ladislav napsal:

   ..a co dělá Babiš špatného? Můžete dodat důkazy? A ještě něco, naučte se pravopis. Takový jako vy se považujete za elitu národa. Jak se Váš výpotek týká diskuze o investicích?

   • Tondach napsal:

    Takoví, jako vy …. by bylo správně! Naučte se pravopis vy, když už chcete kritizovat jiné…ale ono to tak bývá, že ten hloupý má jiné za hloupé …..
    a co dělá Babiš špatného? Všechno!

   • PM napsal:

    Ladislave, vy se tedy považujete za tu elitu národa?
    Já vím pouze o dvou věcech, které Bureš dělá dobře.
    1). Dobře ovládá svá média, která mu údajně už ani nepatří.
    2). Dobře rozdává koblihy.
    Ale pro lidi jako jste vy je to moc složité pochopit.
    Ono je jednodušší, když víte, že za všechno zlo může Kalousek
    a Andrej to dá do pořádku, ten je přece tak bohatý že krást nepotřebuje.

Přidávání komentářů není povoleno