Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
uusc4all on Foter.com, zdroj

Pákistán po přelomovém rozsudku o rouhání: hrozí útoky na křesťany, soudce i politiky

Pákistánský nejvyšší soud osvobodil v odvolacím řízení křesťanku Asiu Bibiovou. Tu před devíti lety obvinily dvě spolupracovnice z rouhání, za které jako první žena v zemi mohla dostat i trest smrti oběšením. Islamistické konzervativní strany po přelomovém rozsudku organizují protesty po celém Pákistánu. Hrozí smrtí jak soudcům, tak samotné Bibiové a dalším představitelům státu.

„Nemůžu tomu uvěřit! Opravdu můžu jít? Oni mě opravdu pustí?“ reagovala Bibiová, když jí rozsudek nejvyššího soudu tlumočili po telefonu reportéři francouzské agentury AFP. Sama u soudního stání nebyla.

Osm let čekala na vykonání trestu smrti – většinu času na samotce. Osvobození bylo, soudě podle předchozích podobných případů, prakticky nemožné.

Jenže Asia se stala symbolem zvůle náboženského fanatismu proti právům jednotlivce na spravedlivý soud. A i podle výroku tří soudců nejvyššího soudu v Pákistánu nastal čas na změnu:

„Je principem práva, že ten, kdo žaluje, musí svá obvinění doložit důkazy. A v tom obžaloba v případě Asii Bibiové kategoricky selhala,“ uvedl v rozsudku soudce Saqib Nisár, kterého ještě doplnil přísedící soudce Ásif Khosa:

„Rouhání je závažný zločin. Ale urážky ze strany žalobkyň směrem k náboženství obviněné a následné míchání pravdy se lží ve jménu proroka Mohameda se samy o sobě blíží rouhání,“ uzavřel mezinárodně sledovaný případ soudce Khosa.

Kdo slyšel rouhání?

Nejvyšší soud posuzoval tvrzení několika muslimských žen, které s Asiou Bibiovou v roce 2009 pracovaly na poli. Poslaly jí pro vodu, kterou se chtěly občerstvit. Z nádoby se údajně napila i Bibiová a spolupracovnice jí obvinily, že už se po ní nemůžou napít, protože jako křesťanka nádobu na pití znečistila.

V následné hádce se snažily Asii přemluvit, aby konvertovala k islámu a obvinily jí, že třikrát pronesla urážlivou poznámku na adresu proroka Mohameda.

 

 

Svědecké výpovědi žalobkyň se sice značně lišily, přesto soudy nižší instance pro Bibiovou opakovaně potvrdily trest smrti.

„Pokud jdete proti zavedeným náboženským pravidlům a osvědčeným normám, nemáte představu, co jsou tu schopni lidé předvést. Vyjdou do ulic, lynčují kohokoliv. Tragédií je, že státní orgány s tím nic nedělají. Tiše přihlížejí,“ komentoval v roce 2011 „rouhačský zákon“ šéfredaktor listu Friday Times Nadžam Séthí. Jeho blízký přítel, pandžábský guvernér Salmán Tasír, se už tehdy stal první obětí kauzy Asii Bibiové.

Rozsudek tří statečných

Rozsudek smrti pro Bibiovou vnímal jako nespravedlivý, motivovaný osobní mstou jejích spolupracovnic. Zasazoval se o revizi zákona z osmdesátých let tak, aby nemohl být zneužíván proti nevinným. Za tento postoj ho zastřelil člen vlastní ochranky.

Když se tehdy o smrti Salmána Tasíra dozvěděl ministr pro menšiny Šabház Bhatti, uspořádal tiskovou konferenci, kde řekl: „Takto nesmí v naší zemi vypadat spravedlnost. Pákistán je svobodná země, kde každý může vyjádřit svůj názor a pokud má někdo s něčím problém, ať podá žalobu k soudu a nechá soud spravedlivě rozhodnout.“

Netrvalo dlouho a Bhattího zastřelili po cestě do práce neznámí útočníci. K vraždě se pak přihlásil Tálibán.

I z tohoto důvodu je rozhodnutí tří soudců nejvyššího soudu nesmírně odvážným činem, kterým si sami soudci možná podepsali ortel smrti.

Seznam smrti

K jejich vraždě už vyzval své příznivce vlivný radikální duchovní Chádim Husajn Rizví z islamistické strany Tehríke Lajbak (TLP). Ta samotná ostatně vznikla jako reakce na popravu vraha guvernéra Tasíra v roce 2015.

Vůdce TLP požaduje smrt nejen pro soudce a Bibiovou, ale i pro premiéra Imrána Chána a nejvyššího velitele ozbrojených sil Qamara Džáveda Bajwu.

„Ti tři soudci, kteří vydali verdikt, si podle práva šária zaslouží smrt. Pokud se k nim nedostanou dělníci, pak je musí zabít jejich řidiči nebo jejich ochranka,“ hřímal k davům podporovatelů, které TLP svolala k protestům do pákistánských měst, vůdce strany Muhammad Afzal Kadrí. Vyzval zároveň k puči uvnitř armády:

„Na seznam patří i generál Bajwa, protože tak důležité rozhodnutí by nemohlo projít bez jeho souhlasu. Generálové uvnitř armády, kteří jsou muslimové, musí povstat proti generálům jako je Bajwa a svrhnout je. Stejně tak Imran Chán dokázal, že je dítě Židů,“ prohlásil Kadrí.

Zásadní otázkou teď bude, jestli vláda a armáda zvládnou zajistit lidem ze „seznamu smrti“ bezpečnost. Případ guvernéra Tasíra ukázal, že to v Pákistánu není vůbec samozřejmostí. I v řadách armády se stále najde dost lidí, kteří „modernizaci“ poměrů nefandí a nevadila by jim vláda konzervativních islamistů.

Útočiště v Evropě?

Asia Bibiová bude mít s největší pravděpodobností po propuštění možnost odcestovat i s rodinou ze země. Podle pákistánských médií dostala nabídku na azyl v některé z evropských zemí. Další veřejně známé osoby se ale stejně zařídit nemůžou.

Lynčů se také obává křesťanská menšina v Pákistánu. Nebylo by to poprvé, kdy by islamisté nasměrovali hněv zfanatizovaného davu proti křesťanským kostelům či enklávám.

Navzdory všem těmto nebezpečím se verdikt v případě Bibiové zapíše nesmazatelně do dějin pákistánského práva a dává i naději, že stávající pákistánský establishment má vůli posunout zemi kupředu a postavit se čelem k výhružkám radikální části společnosti.

Když loni brutálně zavraždili spolužáci přímo na univerzitě při debatě o rouhačském zákonu liberálního studenta žurnalistiky Mašala Chána, jeho otec pak pro BBC řekl:“

„Společnost neohrožují ani tolik kriminální živly, jako mlčení vzdělané části společnosti k jejich zločinům.“

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

29 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Tak tahle sonda do pomeru v Pakistanu je skvela munice do kanonu nasich anti-islamistu, islamofobu a podobnych kreatur. 2) Predpokladam, ze „nekterou z evropskych zemi“, kde nabizeji Asii Bibi azyl, neni CR. Tady ikdyz je krestanka, pochazi z Pakistanu a je potencialni islamistka. Tomio, trhej!

  • nováček napsal:

   Ony by Vás ty srandičky – ten smích přešel a uštěpačné poznámky na Okamuru, rychle přešly, kdybyste žil v islámském státě. Ale co není, může do pár let být. Hitlera taky nikdo ještě koncem 20. let minulého století nebral vážně a do desiti let byl v Československu, v Praze i v Brně, jako vůdce s celou armádou.

  • Psychiatr napsal:

   Spolkni prášek 😉

  • Jiří Novák napsal:

   Co to hulíš ?? To musí být matroš 🙂

  • Ioannis napsal:

   Pravda vám nevoní? Bod 2 je pak úplně nesmyslný a nelogický, myslím, že Asia Bibi s rodinou by vadila jen vítačům muslimů.

  • zdeněk napsal:

   Petře Kaminsky máš to v hlavě nějak pomotané, uvědom si že něco jiného je islamofobie a něco jiného je tento případ kdy za hrnek vody a poslání muslimky do prdele je trest smrti. To všechno svědčí o hluboké morální zaostalosti místního obyvatelstva které je myšlením někde v ranném středověku.

  • Jan Šmejkal napsal:

   A divíte se? Kdo má zájem, tahat sem podobné lidi? Já tedy ne, právo šaríja vůbec, celou jejich nesnášenlivost k ostatním kulturám ať si strčí tam, kam slunce nesvítí s zůstanou si doma. Ono to totiž u nich takhle vypadá, jen tady to nikdo nechce vidět a dělají z migrantů chudáky. Být podle sluníčkářů, vypadá to tady během desítek let stejně. Jestli si mám o sobě myslet jen proto, že tady nechci islám, že jsem kreatura, pak fajn, jsem a nestydím se za to. Mám děti a odpovědnost k nim

  • Roberto Mattiello napsal:

   Promiňte, ale navrhujete, aby v rámci korektnosti se o tom nepsalo?

  • Michal Novenko napsal:

   Pane Kaminsky, máte to v hlavě v pořádku? Nač ten nesmyslný výpad? Vy opravdu vidíte jasnozřivě do hlav všem, kdo mají k islámu výhrady? Michal Novenko

  • petrph napsal:

   1) Ona skvělá munice to je, ale těžko můžete hovořit o islámofobech a kreaturách, když jde o popis reálného chování, kterého se ti fundamentální věřící skutečně dopouštějí. Přestěhovat se k nám, tak budou dělat to samé. Nebo máte nějaký důvod tvrdit že ne?
   2) Paní Asii Bibi u nás klidně o azyl požádat může a její důvody budou spravedlivě posouzeny. Dost blbé by asi bylo, kdyby snad požádala o azyl v jiném státě EU – a ten jí potom chtěl v rámci kvokvót přelifrovat k nám:)))

   • shawk napsal:

    No nevím jestli jmenovaná bude žádat o azyl v zemích s početnou muslimskou komunitou. To by si totiž v tomto případě „nadělala do bot“, protože na její hlavu (a hlavy dalších lidí) byla ve skutečnosti vypsána odměna a bude jedno, jestli jí hlavu uřízne nějaký fanatik doma nebo v azylu… Bude to mít těžké a přežila by snad jen mezi Eskymáky. Stačí si vzpomenout na Salmána Rushdieho a co následovalo po vydání jeho Satanských veršů. A to se jednalo o celkem umírněný Írán!!

  • Elf napsal:

   Dobrej článek, ale komentář Petra Kaminského je trollovej. (ještě že máme takové slovo, protože jinak bych musel napsat něco koko*ech provokatérských )

  • Viktor napsal:

   Být antiislamistou, tedy odpůrcem totalitní náboženské ideologie, neslučitelné s lidskými právy, konceptem osobní svobody jednotlivce a právním státem, znamená být kreaturou? Co jste potom Vy?

  • libor napsal:

   Milý Kaminski, v budete nějak příbuzný s Bronislawem Kaminskim, že? Ten to dotáhl na velitele 29. Waffen-Grenadier Division der SS. Co předpokládáte, je vcelku jedno. Předposlední větě nerozumím. Poslední potvrzuje moje závěry v úvodu.

 2. Adam Riedlbauch napsal:

  Petře Kaminsky, vy jste tedy neskonale velký idiot. Takoví lidé jako vy by se měli odstěhovat do Pakistánu. S pozdravem Bc. Adam Riedlbauch

 3. Jarek napsal:

  Ve všech zemích, kde vládne Islám jsou tzv. nevěřící likvidováni. Toto samo by mělo stačit pro zákaz Islámu v kterémkoliv civilizovaném státě

 4. Olda napsal:

  Zde je vidět, jak je Islám „tolerantní a mírumilovné“ náboženství…. Je s podivem, že tato žena nepožádal o Azyl a nemigrovala do Evropy, přestože jí jako křesťance hrozí každý den smrt.Místo ní do Evropy utíkají statisíce mladých muslimských mužů, kteří tuto Netolerantní Ideologii praktikují i v EU za podpory Europoslanců a Sorošovýh neziskovek. Stop islámu v EU, volte SPD a né Eurohujery Piráty, ODS, TOP09, KDUČSL,
  STAN, ANO, a ČSSD

 5. Nemec napsal:

  Tak si myslím, že v Pakistanu je to stejné jako v České republice. Mlčení k zločinům ( kolaborace a porušování ústavy ) naších policejních a armádních generálů , které dokonce začínají mistrovat někteří politici jak se mají chovat. Není zločin jen v  Islámu.

 6. Jan Šmejkal napsal:

  A tohle a podobné sem sluníčkáři chtějí tahat? Nechápu, divím se jejich zabedněnosti a idee multikulti. Ale bohužel, jak to vypadá, v tom multikulti jen jeden bude dávat a jen jeden brát. A bohužel, ti, co budou dávat, jsme my, evropani a ti, co budou brát, migranti. Na jejich práva se přeci sahat nesmí, co by o nás kdo řekl…. Bordel nad bordel

 7. Richard Pech napsal:

  Jste placený troll nebo debil v medicínském smyslu toho slova?

 8. Filip napsal:

  My máme v Čechách stejné lidi jako jsou ti náboženští fanatici v Pákistánu. Tam jsou to muslimové, tady to jsou voliči SPD a podobní. Jen naše společenské prostředí není tak vyhrocené a oni se nemůžou plně projevit.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Byl nebo nebyl v Letech plot? A když, tak jaký? Viz : https://www.hatefree.cz/blo/clanky/2042-lety-svedectvi:

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Jediní ti voliči SPD byli proti zvýšení poslaneckých platů ze 75.900 Kč na 90.600Kč a to ústy předsedy SPD Okamury a všech poslanců SPD. Ostatní si přes žvanění o tom, že to není vůči občanům správné s radostí to zvýšení zařizují nehlasováním pro návrh SPD zmrazit platy státních činitelů až do roku 2021!!!

  • PM napsal:

   Pro Filip – Díky za váš komentář, trefil jste to přesně.

  • nováček napsal:

   Ono Vám, jakse kdysi říkalo „kape na karbid“? proč se neodsthujete do Pákistánu, nebo k Saudům? Tam Vás SPD ani Okamura s Konvičkou nebude ohrožovat.

 9. mirda napsal:

  Ani v Evropě se nikde ta ubohá žena před tím dobytkem neschová. Celý život bude zde muset žít s jinou identitou a nepřejde v klidu ani v poledne ulici. To opravdu chceme, Merkelová a další Rozoumci?

 10. Paul F. Cat napsal:

  pokud jsme civilizace na vyšší úrovni než je Pákistán, pak je naší povinností pomoci paní Bibi a její rodině jak jen dokážeme; ochránit ji i ty, kteří se za ni postavili. Všem dát asyl a dostat je z té šílené země. A nepouštět ty islamistické šílence odkudkoliv do Evropy (a samozřejmě taky ne do Čech, protože to je naše země a jediné co máme a co si musíme chránit i proti těm Evropanům, kteří už taky zblbli) a ty muslimské fanatiky, kteří už sem pronikli a kteří se pochopitelně nehodlají asimilovat, dostat promptně zpět. Tak mi velí zdravý selský rozum a ti kdo ho nemají, nechť se odstěhují do Pákistánu, Afganistánu a tak podobně. Nechť si své lidumilství otestují přímo v ďáblově chřtánu. Howg. Domluvil jsem. Hezký den všem normálním lidem přejí z UK a z ČR. P.F.Cat

  • petrph napsal:

   No o to právě jde. Tak si představte že do Evropy (třeba do Německa) příjde za rok několik set tisíc těhle islámskejch fundamentalistů a všichni požádaj o politickej azyl a všichni uvedou jak byli doma pronásledovaný a nenáviděný…Tak si představte jak to asi mají ti uředníci ověřovat. A když se všichni odvolají, jak pak to ještě znova mají kontrolovat soudy…

Přidávání komentářů není povoleno