Advokát Sokol: Justici v Česku nejvíc chybí stabilita a Kajínek se může klidně trochu „proluftovat“

Napsal/a Robert Malecký 29. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

VIDEO. Místopředseda České advokátní komory a prezident Unie obhájců Tomáš Sokol nerad používá výraz „spravedlivý“: „S výkřikem, že jde o spravedlnost, můžu někoho i zavraždit. A vždy budu říkat, že to bylo ve jménu nějaké vyšší spravedlnosti,“ říká v rozhovoru pro projekt HlídacíPes.org MAPA JUSTICE. Objednat si v Česku trestní stíhání, jak tvrdil premiér Babiš, podle Sokola teoreticky možné je, rozhodně to ale není tak běžná věc jako třeba nájemné vraždy.

Největším problémem pro soudce a celou justici v Česku je podle Sokola proměňující se judikatura a právní systém:

„Aby si na něj zvykli, aby se s ním naučili zacházet, aby si ho tzv. vyjudikovali. Tedy aby spousta situací, které řeší, se díky tomu stala standardní, protože už to řešili, právní předpisy zůstávají stejné. To tady chybí,“ myslí si.

Kajínek? Ať se proluftuje

Výroky premiéra Andreje Babiše o tom, že si v České republice lze objednat trestní stíhání, hodnotí spíš jako zneklidňující signál než jako útok na právní vědomí:

„Abych řekl: mně hrozí trestní stíhání, tak já půjdu tady za tím, ten mě zprostředkuje tamtoho a ten už ví, jak to zařídit, aby trestní stíhání nebylo. V takovém světě určitě nežijeme,“ tvrdí.

 

 

Stoicky klidně komentuje Tomáš Sokol i letošní úvahy Jiřího Kajínka kandidovat na prezidentský úřad.

„Kdyby mě toto mělo zneklidňovat, tak bych byl skutečně hypersenzitivní a směřoval bych na koronální jednotku, protože bych to tady asi dlouho nepřežil. Jestli chce, ať si to užije, léta byl zavřený, teď se chce trochu proluftovat. Nic proti tomu, mně to vůbec nevadí,“ říká.

Lumpenadvokáti jsou za hranou

Ke střetům mezi advokáty a státními zástupci Sokol dodává: „Soudní řízení je v podstatě regulovaný boj. No a někdy se to opravdu dostává do obrátek.“ Připouští ale, že jsou hranice, za které by advokát jít neměl:

„V Německu přišli s výrazem Lumpenadvokaten, což jsou advokáti, kteří se zásadně nedrží nějakých idejí nebo principů, kteří jsou opravdu ochotni klientům sloužit kdykoliv za jakoukoliv cenu. Že jsou dokonce ochotni participovat na přípravě trestných činů odbornou radou, neřku-li pomocí,“ dodává.


Publikace Mapa české justice vyšla v omezeném nákladu 2000 kusů, exkluzivní grafické zpracování je opět dílem Kláry Hegerové. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org. 

Publikace Mapa justice obsahuje rozhovory s rozhodujícími představiteli české justice. Vedle Pavla Šámala třeba s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, končícím šéfem Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou nebo čestným prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Nechybí ani kontroverzní pohledy na roli státního zastupitelství v trestním procesu. Dva pohledy z jiné strany představují šéf Unie státních zástupců Jan Lata a bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce – dnes ovšem advokát Stanislav Mečl.

Publikace vznikla díky velkorysému grantu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Za podporu velmi děkujeme. Stejně tak děkujeme stovkám dalších donátorů, kterým není lhostejný osud naší země a podpořili náš projekt Žurnalistiky ve veřejném zájmu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)