Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Advokát Sokol: Justici v Česku nejvíc chybí stabilita a Kajínek se může klidně trochu „proluftovat“

VIDEO. Místopředseda České advokátní komory a prezident Unie obhájců Tomáš Sokol nerad používá výraz „spravedlivý“: „S výkřikem, že jde o spravedlnost, můžu někoho i zavraždit. A vždy budu říkat, že to bylo ve jménu nějaké vyšší spravedlnosti,“ říká v rozhovoru pro projekt HlídacíPes.org MAPA JUSTICE. Objednat si v Česku trestní stíhání, jak tvrdil premiér Babiš, podle Sokola teoreticky možné je, rozhodně to ale není tak běžná věc jako třeba nájemné vraždy.

Největším problémem pro soudce a celou justici v Česku je podle Sokola proměňující se judikatura a právní systém:

„Aby si na něj zvykli, aby se s ním naučili zacházet, aby si ho tzv. vyjudikovali. Tedy aby spousta situací, které řeší, se díky tomu stala standardní, protože už to řešili, právní předpisy zůstávají stejné. To tady chybí,“ myslí si.

Kajínek? Ať se proluftuje

Výroky premiéra Andreje Babiše o tom, že si v České republice lze objednat trestní stíhání, hodnotí spíš jako zneklidňující signál než jako útok na právní vědomí:

„Abych řekl: mně hrozí trestní stíhání, tak já půjdu tady za tím, ten mě zprostředkuje tamtoho a ten už ví, jak to zařídit, aby trestní stíhání nebylo. V takovém světě určitě nežijeme,“ tvrdí.

 

 

Stoicky klidně komentuje Tomáš Sokol i letošní úvahy Jiřího Kajínka kandidovat na prezidentský úřad.

„Kdyby mě toto mělo zneklidňovat, tak bych byl skutečně hypersenzitivní a směřoval bych na koronální jednotku, protože bych to tady asi dlouho nepřežil. Jestli chce, ať si to užije, léta byl zavřený, teď se chce trochu proluftovat. Nic proti tomu, mně to vůbec nevadí,“ říká.

Lumpenadvokáti jsou za hranou

Ke střetům mezi advokáty a státními zástupci Sokol dodává: „Soudní řízení je v podstatě regulovaný boj. No a někdy se to opravdu dostává do obrátek.“ Připouští ale, že jsou hranice, za které by advokát jít neměl:

„V Německu přišli s výrazem Lumpenadvokaten, což jsou advokáti, kteří se zásadně nedrží nějakých idejí nebo principů, kteří jsou opravdu ochotni klientům sloužit kdykoliv za jakoukoliv cenu. Že jsou dokonce ochotni participovat na přípravě trestných činů odbornou radou, neřku-li pomocí,“ dodává.


Publikace Mapa české justice vyšla v omezeném nákladu 2000 kusů, exkluzivní grafické zpracování je opět dílem Kláry Hegerové. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org. 

Publikace Mapa justice obsahuje rozhovory s rozhodujícími představiteli české justice. Vedle Pavla Šámala třeba s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, končícím šéfem Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou nebo čestným prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Nechybí ani kontroverzní pohledy na roli státního zastupitelství v trestním procesu. Dva pohledy z jiné strany představují šéf Unie státních zástupců Jan Lata a bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce – dnes ovšem advokát Stanislav Mečl.

Publikace vznikla díky velkorysému grantu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Za podporu velmi děkujeme. Stejně tak děkujeme stovkám dalších donátorů, kterým není lhostejný osud naší země a podpořili náš projekt Žurnalistiky ve veřejném zájmu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

8 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Pane doktore, ještě se pamatuji na vaše silácké řeči, když jste nastupoval do funkce českého ministra vnitra, jak zatočíte se všemi komunisty ve státní správě……..a co zo toho zbylo? Nic! Vůbec nic…

 2. PATRIK napsal:

  Je to už mnoho let zpátky ale pamatuji si kdy jsem četl článek o Sokolovi a ten ho docela vykresloval jako gaunera…a to ohledně jako autora mnoha zákonů šitých na míru všem kdo tuhle republiku okrádali a hlavně okrádali občany této země zcela legálně

 3. Nemec napsal:

  Advokáta předně zajímá výše honoráře a ne nějaká pravda. To je smůla malých obcí, které nemají peníze na drahé advokáty a tudíž je okrade kdejaký gauner. Pan Sokol to jistě zná. U soudce zase záleží jak se vyspí.

 4. astv napsal:

  Zrovna JUDr. Sokol by měl nejvíc držet ústa. On je právě ten advokát zločinců, právě on už dostal nejednoho grázla na svobodu.

  • nováček napsal:

   Zkuste si najít zákon o advokacii a přečíst si něco o povinnostech advokáta.

 5. OCCAMA napsal:

  Advokát mluvící o pravdě – komedie století!
  A pan Sokol konkrétně – parodie která v historii lidstva nemá obdoby ….mimochodem obhajce Kulínského tady bude kázat o morálce ? jako vážně ? JA myslel že je nemorální obhajovat prznitele holčiček!!! A ono ne ono je to vysoce morální ….

  „Abych řekl: mně hrozí trestní stíhání, tak já půjdu tady za tím, ten mě zprostředkuje tamtoho a ten už ví, jak to zařídit, aby trestní stíhání nebylo. V takovém světě určitě nežijeme,“ tvrdí. Tvrdit může, ale je to fakt i když ne takhle jednoduchý musíte mít spoustu penez a mit kontakty u Judrů co vystudovali za komára a kážou dnes světu modře …. asi jako celá česká politická scena …. komunisti s přebarvenym zadkem křičící jak jejich bývalá barva je zlo

 6. petrph napsal:

  Víte ono smutné, je že i pan Sokol říká v podstatě to co říkají soudci před ním „Největším problémem pro soudce a celou justici v Česku je proměňující se judikatura a právní systém“..
  Což je ale ten zásadní problém, že soudní systém je v neustále se prodlužujích kauzách – značně přetížený a navíc stále více chybujíci v legitimitě svých rozhodnutí.
  Ale podivné je na tom to, že to vlastně nikomu (třeba z našich elit a kavárníků) ve státě nevadí, aby kvůli třeba svolávali masové demonstrace jako proti Zemanovi.
  Přitom,ale pokud je nějaký člověk nespravedlivě obviněn , omezován justicí, často i dlouhodobě držen ve v vazbě – neřkuli že je dokonce i nespravedlivě odsouzen je mnohem horší porušení ústavních práv a svobod, než nějaké dnes médii propírané politické kauzy..
  Nerad bych to srovnával s komunismem, kde platilo, „člověk až na posledním místě“..

Přidávání komentářů není povoleno