Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Petr Kellner. Foto: PETR TOPIČ / iDNES.cz / Profimedia
foto: PETR TOPIČ / iDNES.cz / Profimedia,

Kellnerovy sousedky, faulující Babiš a ruské hroby. Nejčtenější texty roku 2019 na HlídacíPes.org

Deset důvodů, proč není nákup TV Nova Petrem Kellnerem dobrou zprávou, jaké jsou argumentační podpásovky Andreje Babiše nebo proč hroby „nových Rusů“ v Praze připomínají spíš mauzolea. Nejen tyto texty se v roce 2019 vešly mezi dvacítku nejčtenějších na HlídacíPes.org. Projděte si náš výběr těch nejlepších.

Kellner, Nova a sousedky

S velkým odstupem nejčtenější byly texty o Petru Kellnerovi. Jeho skupina PPF v říjnu oznámila, že prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu se společností Central European Media Enterprises (CME) o jejím plném převzetí. Získala tak mimo zahraniční televize i českou TV Nova. Jaká jsou rizika celé transakce pro česká média i politiku, shrnul Ondřej Neumann.

 • Už na jaře 2019, v době, kdy byla koupě Novy Kellnerem ještě pouhou, byť často zmiňovanou spekulací, zmapoval HlídacíPes.org kompletní podnikání nejbohatšího Čecha v přehledné Pavučině byznysu Petra Kellnera.

Ještě víc čtenářů (téměř 480 tisíc zhlédnutí) zaujal text o sousedkách Petra Kellnera. Ten má své sídlo u středočeské obce Podkozí, v údolí potoka Loděnice. A i když v kamerami střeženém domě pečlivě dbá o své soukromí, musí v bezprostředním sousedství svého domu strpět hned několik lidí, které by tam raději neměl.

Pan a paní Babišovi

I v roce 2019 byl jedním z klíčových mediálních témat v tuzemsku premiér Andrej Babiš, jeho střet zájmů, trestní stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo i konkrétní kroky ministerstev vedených hnutím ANO. HlídacíPes.org popsal například to, jak se Babišova vláda rozhodla o 15 dní posunout lhůtu pro stát, do kdy má podnikatelům vrátit nadměrný odpočet DPH. Je to nevratný bezúročný úvěr sjednaný jednostranně ve prospěch státu a na úkor podnikatelů, okomentoval opatření člen Komory daňových poradců Richard Jahoda.

Slyšet bylo i o manželce premiéra Monice Babišové. Ta během roku zaujala nejen bulvární média třeba fotografií z bujaré oslavy svých narozenin na farmě Čapí hnízdo s modrými kšiltovkami s nápisem Sorry jako či fotkami z dovolených. Především je ale Monika Babišová zapojena do podnikání svého manžela, jak ukazuje další Pavučina byznysu HlídacíPes.org. V Česku i na Slovensku je Babišová takzvaným uživatelem konečných výhod v drtivé většině podniků spojovaných s jejím mužem.

Ruská mauzolea a Schwarzenberg

Do desítky nejčtenějších textů roku 2019 se dostal i seriál o zákonu „Lex Schwarzenberg“. Kauzu, která začala před mnoha desítkami let, ale jejíž dopady na současnost jsou stále velmi aktuální, rozebral HlídacíPes.org nejen s rodinou potomků Adolfa Schwarzenberga, ale také s odborníky na ústavní právo a historiky. „Stát sebral v rámci uplatňování Lex Schwarzenberg tak osobní věci jako pyžama, brýle, rodinné fotografie. Dodnes nebyli zástupci státu schopni právně doložit, proč byly ukradeny i tyto věci,“ říká vnučka A. Schwarzenberga, Alžběta Pezoldová.

 • Nepřijímejte euro, vzkázal Čechům v rozhovoru pro HlídacíPes.org jeden ze zakladatelů německé AfD Hans-Olaf Henkel, a vyneslo ho to mezi naše nejpopulárnější texty uplynulého roku. Původně se Henkel domníval, že euro nepřežije déle než pět let. „Nyní mám za to, že euro může přežít, za předpokladu, že EU bude přijme svůj nedostatek konkurenceschopnosti jako fakt. Což ale ve střednědobém horizontu bude znamenat pro obyvatele méně bohatství,“ tvrdí dnes. V rozhovoru se také ostře vymezuje proti sympatiím Václava Klause k německé AfD.

Široký ohlas vzbudil i text o hrobových místech kolem pravoslavného chrámu na Olšanských hřbitovech v Praze. Bezprostřední okolí kostela je zejména mezi „novými Rusy“ žijícími v Česku extrémně žádané jako místo posledního odpočinku jejich blízkých. Jejich hroby se ale velikostí i vzhledem vymykají těm původním, starým, a připomínají spíš mauzolea.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. Dušan napsal:

  Děkuji Hlídací pse demokracie za Vaše skvělé mířené články, které mě inspirovali hledat pravdu i v roce 2019. Nám čtenářům nedáváte šanci „vychladnout“, což Vaší odměnou jsou naše „šťavnaté“ komentáře. Protože demokracie je diskuze. Jsem šťastný za tuto svobodnou dobu, byť i ona má své mouchy. Za odvahu hledat pravdu, Vám udělují svou nejvyšší pomyslnou medaili Žurnalistiky. Děkuji a těším se s Vámi v roce 2020 Dušan
  P.S. Děkuji též všem komentátorům za to, že reagují a nejsou ve svém životě apatičtí. Jsem šťastný že jsem Čech a že žijí teď a tady!

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  HP.org je čtivý a co víc, může médium být. Je to na „Zlato“.
  Ať se daří být takovým v roce 2020 i napořád. (A to prosím s ledačím, co píšete, zásadně nesouhlasím).

  • Ondřej Neumann napsal:

   Moc děkujeme. Přejeme skvělý rok 2020 vám i vašim blízkým!

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko