Petr Kellner, který tragicky zahynul při nehodě vrtulníku na Aljašce v roce 2021. Foto: PETR TOPIČ / iDNES.cz / Profimedia

Ondřej Neumann: Petr Kellner koupil Novu. Deset důvodů, proč to není dobrá zpráva

Napsal/a Ondřej Neumann 28. října 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

IN MEDIAS RES. V neděli 27. října skupina PPF oznámila, že prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu se společností Central European Media Enterprises (CME) o jejím plném převzetí. Získala tak mimo zahraniční televize i českou TV Nova. Petra Kellnera to vyjde na nějakých 48 miliard korun.

Obchod má několik podmínek, jeho dokončení se očekává v polovině roku 2020. O tom, že vstup Kellnera do Novy není dobrou zprávou, jsem psal letos v červenci. Teď nabízím rozšířenou verzi možných rizik souvisejících s mediálním obchodem roku.

Vzpomínka na Babiše

„Dnes som mal hodně vystrašených otázek či nebudu zasahovat novinářům do řemesla. Samozřejmě ne, hned by se to rozneslo a byl bych mrtvý muž,“ svěřoval se svou českoslovenštinou na Twitteru koncem června 2013 Andrej Babiš poté, co oznámil koupi mediální skupiny Mafra.

„Nákupem společnosti CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Naším motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování,” uvedl v tiskové zprávě ke koupi CME a potažmo Novy v neděli Petr Kellner.

Sliby se slibují, blázni se radují. Andreje Babiše ze lži usvědčil čas. Jeho zásahy do obsahu opakovaně popsal HlídacíPes.org. Přičítat v tuto chvíli Petru Kellnerovi nekalé úmysly by bylo nefér. Existují však významná rizika, která se pokusím pro přehlednost ve stručnosti shrnout.

  • Všechny tuzemské velké mediální domy ovládají nejbohatší Češi. Začali s tím Ivan Zach (skupina Prima) a Zdeněk Bakala (Aktuálně, Hospodářské noviny, Respekt), pokračovali Andrej Babiš (iDnes, Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Rádio Impuls) a Daniel Křetínský (Blesk, Reflex, Frekvence 1, Evropa 2), následoval Marek Dospiva a jeho Penta (Deník, Překvapení, TV magazíny) a proces teď dokončuje Petr Kellner (skupina Nova). V mezičase do médií razantně investoval i Ivo Lukačovič (TV Seznam, Zprávy Seznam, Novinky).
  • Andrej Babiš koupil Mafru aby podpořil své politické ambice. Další oligarchové po něm též nenakupovali proto, aby zbohatli na mediálním byznysu, ale aby podpořili – či ochránili – své další podnikání a sami sebe. To se bohužel projevuje na obsahu a míře svobody, kterou redakce mají.
  • Zatím jsme nikde po vstupu tuzemských miliardářů do fungujícího mediálního domu nebyli svědky toho, že by vedení redakcí bylo obsazeno špičkovými novináři s nezpochybnitelným kreditem, že by se tito obklopili investigativci a analytiky a vrhli se do díla. Vesměs tomu bylo přesně naopak a mnoho případů služebnosti redakcí zájmům majitele již bylo popsáno.

A co dále?

  • Vícekrát již (nejen) redakce HlídacíPes.org zdokumentovala, že oligarchové rádi a často zasahují do zpravodajství. V případě Primy na majitelovo přání tehdejší šéfka zpravodajství a publicistiky na poradě jasně přikázala, jak se bude točit a vysílat o uprchlické krizi. A komu se to nelíbí, tak že může jít. To je zcela pomýlené chápání vlastnictví médií a „nezávislého zpravodajství“.
  • Tuzemští miliardáři mají často protichůdné ekonomické zájmy, když ale dojde na lámání chleba, jsou schopni se dohodnout. Součástí těchto dohod jsou samozřejmě i odpovídající mediální výstupy.
  • Otázkou je, co se stane s TV Nova. Petr Kellner nedávno deklaroval, že jeho „PPF nemůže a nechce, ač je z toho někdy podezírána, vstupovat do politiky“. Co víme: Petr Kellner „vozí“ Miloše Zemana v případě potřeby nejen z Číny (fakticky), ale i do ní (obrazně). Byl to právě on, kdo nejvíce profitoval na náhlém pročínském vzplanutí českého prezidenta. Nejnověji se PPF chystá upsat akcie Home kredit na Hongkongské burze.
  • V Číně se loni PPF dohodla na spolupráci se státní firmou Huawei při budování nových sítí 5G. Například v USA ale je Huawei považován za podnik provázaný s čínskou špionáží. Před Huawei a čínskou rozvědkou opakovaně varují i české bezpečnostní složky. A pro připomenutí, co že si to Kellner slibuje od koupi CME? „Doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Naším motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu.“ 
  • Zároveň Petr Kellner dlouhodobě desítkami milionů korun podporuje poprezidentský život Václava Klause, za jehož vlády se dostal k životnímu byznysu – České pojišťovně. Teď Václav Klaus jr. založil nový politický subjekt, v čemž ho mohutně podporuje jeho otec. A jako sůl bude potřebovat „nakloněná“ média. A peníze, pochopitelně.
  • Oba Klausové mají velké výhrady k fungování Evropské unie.  Starší z Klausů, který má v nové synově partaji na starosti zahraniční styky, často (stejně jako Zeman) obhajuje politiku Vladimira Putina a má úzké vazby na německou „vlasteneckou pravici“. V kuloárech se začíná mluvit o prezidentských ambicích Klause juniora.
  • Nova, ale třeba i Prima jsou soukromá média a mají nějakého vlastníka. To je pochopitelné. Ale jako protiváha musí v ČR fungovat silná a sebevědomá veřejnoprávní média. Na ta je ale už teď vyvíjen silný tlak. A po nástupu Petra Kellnera Novy bezpochyby ještě vzroste. Už třeba jen kvůli podílu na reklamním koláči. A skupina PPF je tvrdým lobbingem za své zájmy vyhlášená. To vše v situaci, kdy v nejdůležitějším křesle na Kavčích horách sedí exmanažer Kellnerovy skupiny PPF…

Možná slyším trávu růst. Ale bohužel se velmi obávám toho, že ona skutečně roste.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)