Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto
marc carpentier, zdroj
https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Miliardář Petr Kellner chce být nenápadný. Na domácí scéně je ale vidět více než obvykle

PAVUČINY BYZNYSU. PROHLÉDNĚTE SI, JAK A V ČEM PODNIKÁ PETR KELLNER. Když někdejší prezidentský kandidát a dnes senátor Pavel Fischer nedávno přišel s tím, že chce předvolat k senátnímu slyšení Petra Kellnera kvůli vazbě firmy O2 na čínskou Huawei, dostalo se mu pobavených reakcí ve stylu Čekání na Godota – pan Kellner dnes nepřijde…

Nejbohatší Čech se na veřejnosti ukazuje nerad a málo. Na druhé straně je o něm v tuzemsku v poslední době slyšet častěji než obvykle.

I když je hlavní těžiště byznysu PPF mimo Evropu – prostřednictvím firmy Home Credit především v Číně, východoasijských zemích a také v Rusku – přibývá obchodů, které ukazují snahu portfolio investic PPF přeci jen více geograficky vyvážit.

V poslední době se jméno Petra Kellnera objevuje i v kauzách nějakým způsobem spojených s domácí politikou.

Síla Petra Kellnera

Ani v silách Petra Kellnera a jeho PPF není ovlivnit zásadní události ve světové politice, i když mají bezprostřední vliv na jeho byznys. Příkladem jsou sankce proti Rusku a celkový propad ruské ekonomiky, které v uplynulých letech na svých výsledcích silně pocítila ruská část Home Creditu.

Do podobného ranku spadá nejistota kolem vývoje v Číně. „Čína je silně zadlužená. Celkový dluh státu, domácností a firem je odhadován na trojnásobek hrubého domácího produktu. S takto vysokým zadlužením je obtížné stimulovat chřadnoucí ekonomiku, která se potýká s masivním útlumem výrobní produkce,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Vliv má i obchodní napětí mezi Západem a Čínou. Dopady obchodních válek utlumují čínský vývoz a tím i poptávku po výrobní produkci. Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa má své hmatatelné důsledky i pro americké firmy. Vyprávět by mohl technologický gigant Apple, kterému se v Číně dramaticky propadly zisky.

Nic takového u Home Creditu zatím pozorovat nelze. I když výsledky firmy z počátku roku nevypadaly zrovna přesvědčivě, vydařily se zejména poslední tři měsíce a loňský finiš byl zakončen čistým ziskem ve výši 422 milionů eur (zhruba 10,8 miliardy korun).

Skvělé výsledky jsou obzvláště žádoucí s přihlédnutím k plánům na uvedení Home Creditu na burzu.

Sami zástupci Home Creditu v nedávných mediálních vystoupeních připustili, že význam Číny na ziscích společnosti bude postupně klesat. Vedle nejvyšších zisků má Home Credit v Číně i nejvyšší míru rizika – nashromážděno tam má 45 procent úvěrového rizika.

Byznysově se jinak Petru Kellnerovi a jeho PPF nezpochybnitelně stále daří. Mezi lety 2012 – 2017 se aktiva spravovaná PPF zdvojnásobila – dosahují teď bilionu korun.

Kellnerův osobní majetek se nyní odhaduje na 15,5 miliardy dolarů, podle amerického časopisu Forbes je 73. nejbohatším člověkem světa.

Přesto může stát za sérií obchodů a investic, které v poslední době Kellner plánuje, nebo které již učinil či alespoň udělat chtěl, snaha pojistit si byznys v klidnějších světových vodách (svou roli pochopitelně hraje i „jen“ vycítění a využití dobré byznysové příležitosti).

Kupříkladu letos v únoru PPF završila převzetím srbské Telenor Banky transakci, v níž v přepočtu za 72 miliard korun získala mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Černé Hoře a Srbsku.

Skupina Home Credit expanduje i na Západ – s modelem své banky Air Bank se chce prosadit i v Německu. Nevyšla naopak řadu měsíců se táhnoucí snaha o propojení firem Home Credit, Air Banky a Moneta Bank.

PPF chtěla také původně získat bulharskou televizní společnost Nova. Dohoda byla uzavřena, ale vloni v červenci bulharský antimonopolní úřad ohlášenou transakci zablokoval. Počátkem letošního roku pak PPF oznámila, že o bulharskou Novu už usilovat nebude.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


O to více nyní v Česku probleskují spekulace o tom, že by PPF mohla získat českou Novu (s bulharskou má společné jen jméno).

Nahrává tomu i čerstvé vyjádření majitele televize společnosti Central European Media Enterprises (CME), o tom, že „zahájila přezkum strategických možností, včetně případného prodeje společnosti“. O zájmu PPF (vedle jiných velkých tuzemských hráčů) o Novu se mluvilo už před dvěma roky.

Pokud bude česká TV Nova skutečně na prodej, bude rozhodně zajímavé sledovat, v čím portfoliu vlivná stanice nakonec skončí. Poměr stávajících mediálních sil mezi tuzemskými miliardáři by takový obchod dokázal silně vychýlit.

Nejsou to jediné spekulace spojené s impériem Petra Kellnera. Patří mezi ně náznaky, že by Home Credit mohla koupit od polské Abris Capital Partners síť autobazarů, do níž spadá i tuzemské AAA Auto.

Jak to bude s Huawei

Kellnerovo jméno (a jeho podnikání) se v poslední době zmiňuje i v některých kauzách a událostech bezprostředně spojených s domácí politikou.

Nejviditelnější i nejvýbušnější je případ Huawei. Před čínskou firmou koncem loňského roku otevřeně varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vláda poté nařídila 160 státním úřadům i soukromým firmám provést bezpečnostní audity.

Čínské vládě se taková varování a postup české vlády nelíbí, což může mít i své důsledky pro české firmy. Čínský velvyslanec si byl stěžovat přímo u premiéra Babiše a nezaháleli ani lobbisté PPF – ti se obratem objednali například k ministryni průmyslu Martě Novákové. O tom, že postoj NÚKIB k Huawei může ohrozit byznys PPF v Číně, mluvil i prezident Miloš Zeman, který se svou orientací na Čínu (a Rusko) nijak netají.

Zástupci PPF už dříve v Číně podepsali memorandum o spolupráci na budování 5G sítí právě s Huawei, ale pokud by se čínská firma ocitla na na černé listině, z potenciálně miliardového obchodu by sešlo, respektive by PPF musela hledat jiného (a pravděpodobně výrazně dražšího) technologického partnera.

Telekomunikace jsou přitom nyní pro podnikání PPF zásadní, v důležitosti hned druhé po finančním sektoru.

V kontrastu k Huawei je angažmá PPF v boji o to, kdo bude v Česku provozovat miliardový mýtný systém, zcela lokální.

Vloni soutěž vyhrálo konsorcium společností CzechToll/SkyToll spoluvlastněné PPF. Dosavadní provozovatel, firma Kapsch, se snažil bránit – podával námitky a jak se nyní ukazuje, jeho zástupci tlačili na antimonopolní úřad i prostřednictvím poslance a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka.

ÚOHS také tendr nejprve zrušil, ale po sérii politických schůzek, předsedy Antimonopolního úřadu Petra Rafaje  mimo jiné s premiérem, ministrem dopravy i s prezidentem Milošem Zemanem, vzal úřad své rozhodnutí zpět  a vítězství Kellnerova  konsorcia potvrdil.

Nyní Národní centrála proti organizovanému zločinu řeší podezření z ovlivňování soutěže na výběr dálničního mýtného ve prospěch firmy Kapsch.

Deník Právo upozornil i na to, že státu i díky přičinění Jaroslava Faltýnka unikla možnost koupit třetinový podíl ve firmě ČD Telematika. Ta v Česku vlastní druhou největší síť optických datových kabelů; od byznysového partnera Faltýnkova přítele podíl nakonec skončil v Kellnerově portfoliu.

Pro hráče typu PPF je však Faltýnek malá ryba pod rozlišovací schopností. Politické vazby a vlivy mají pro PPF smysl hlavně v oblastech, kde se velký byznys bez politiky dělat nedá – konkrétně v Číně a v Rusku.

Velké ryby pro PPF

Kupříkladu spolumajitel Home Credit Jiří Šmejc se i ve veřejných vystoupeních nijak netajil tím, že na vstřícném přístupu politiků k Číně mají obchodní zájmy Petra Kellnera a spol svou zásluhu.

Z politických vazeb, lobbingu a poklonkování směrem na východ také po prvních letech tápání také Home Credit v Číně raketově vyrostl.

Už dříve pomáhal Kellnerovi otevírat dveře právě do Číny a do Ruska tehdejší prezident Václav Klaus (dnes Kellner velkoryse financuje Institut Václava Klause), pokračuje v tom i současný prezident Miloš Zeman.

Ten vzal Kellnera na schůzku s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Nedávno Zeman Kellnera veřejně pochválil za to, že pokračuje ve spolupráci s firmou Huawei a prohlubuje ji, navzdory varování NÚKIB.

Petr Kellner pravděpodobně o podobné pochvaly nestojí, může mu být docela jedno, co se v tuzemské politice děje a jak se jmenuje současný český prezident i premiér. Podstatné je, aby ti, kdo pro něj v danou chvíli mohou být užiteční, udělali to, co pro svůj byznys potřebuje.

Vlivu a moci má díky svému bohatství dost, znepřátelit si jej nikdo nechce. Ostatně ani Andrej Babiš, premiér a druhý nejbohatší muž Česka, si jméno Kellner do úst nadarmo nebere.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

7 komentářů

 1. Dušan napsal:

  Nemám problém s podnikáním Petra Kellnera a jeho lobbistou Miloše Zemana. S čím mám problém je to, že daní PPF mimo území ČR a bere si ještě naše dotace státu.

  • PP napsal:

   Proto není od věci psát o PPF jako o holandské firmě. Daní v Holandsku? Tak jsou to prostě Holanďani.

  • Pat Cash napsal:

   Ano, PPF je ex lege nizozemská firma, má tam sídlo, platí tam daně, podniká z největší části v ČLR a v RF. Majetek má různě pod světě, nejen v ČR. Bohužel má v ČR dost dcer (firem) na to, aby mohla tlačit na českou vládu a k tomu dost peněz na placení lobbistů.

   PPF nevlastní patrioti, ale žraloci bez státní příslušnosti (kdyby Panenské ostrovy nebo jiný daňový ráj patřily do EU, tak by se tam zcela jistě přeregistrovali). Těžko po nich ctít, aby se tvářili jako beránci.

   Na PPF a jiné nadnárodní firmy (Google, FB,…) neplatí nic než velký klacek. A ten česká vláda nemá.

 2. Vladislav napsal:

  Je smutné číst, jak se česká společnost dostává pomalu a jistě do područí několika podivných lidí ( skupin ), nevím k čemu budou za určitou dobu naše zákonodárné složky a jejich přijímání zákonů sloužit.

 3. Mr.G napsal:

  Tak mě stačilo to, jak probíhala koupě O2, takové kouzlo s kurzem EUR, co Kellner předvedl, se jen tak nevidí…

 4. Ing Josef Samek napsal:

  Pokud tvrdíte, že je Čína silně zadlužena, mělo by se zminit kolik dluží Číně USA , kolik Italie, Německo.
  Tím by byla informace vyvážena a pravdivá.

  • Robin napsal:

   Řeč je o Číně, nikoli o USA, Itálii, Německu. To jen tak na okraj.

Přidávání komentářů není povoleno