Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
FOTO: Facebookový profil Andreje Babiše
,

Richard Jahoda: Stát si z účtů podnikatelů půjčí 24 miliard. Bez ptaní a bez úroků

Pro běžného čtenáře to může vypadat jako pouhý detail: vláda Andreje Babiše se rozhodla o 15 dní posunout lhůtu, kterou má dnes stát na to, aby podnikatelům vrátil nadměrný odpočet DPH. Jenže detail to není. Je to nevratný bezúročný úvěr sjednaný jednostranně ve prospěch státu. Hlavně, že si ministryně financí vylepší v rozpočtu cashflow.

Prodloužením lhůty pro vracení nadměrného odpočtu u DPH z 30 dní na 45 dní přestěhuje vláda natrvalo 24 miliard korun z účtů podnikatelů do státních a obecních rozpočtů.

Jsou to peníze, o které podnikatelé budou muset snížit své investice nebo si je půjčit. Na rozdíl od státu samozřejmě i s úrokem.

Změna roku v oblasti daní

Jde jednoznačně o největší letošní změnu daňových zákonů v neprospěch podnikatelů. Ministerstvo financí odůvodňuje prodloužení lhůty tím, že bude moct lépe zacílit své kontroly, protože plátcům bude v pochybných případech vracet nespornou část odpočtu a nebude zadržovat celý odpočet.

Už se ale neobtěžuje s vysvětlením, proč se prodloužení týká všech poplatníků, tedy i těch, kteří kontrolováni nejsou. A těch je naprostá většina.

Vláda se brání, že lhůta odpovídá požadavkům evropské směrnice a že v porovnání s ostatními členy EU jde o jednu z nejkratších lhůt. Věc je ale třeba posuzovat v českém kontextu. A v něm dnes všichni plátci de facto v reálném čase poskytují informace o všech svých transakcích prostřednictvím kontrolních hlášení a EET, a to navíc v pohodlném elektronickém formátu. Takový rozsah kontroly nemá v EU obdoby.

Pro osvěžení paměti citujme důvodovou zprávu k novele zákona o DPH zavádějící kontrolní hlášení v roce 2016:

„Významným faktorem je zde reálná časovost. Správce daně v okamžiku podání kontrolního hlášení disponuje údaji, které mu umožňují provést včasnou analýzu a identifikovat možná spojení plátců, která neoprávněně odčerpávají finanční prostředky formou vyplácených nadměrných odpočtů. Jde tedy o nástroj rychlé a zároveň přesné identifikace plátců, ke kterým se váže riziko zkrácení daňové povinnosti.“

Přiškrtit odtok z daňové „vany“

Vysvětlení, proč chce nyní vláda prosloužit lhůtu pro vyplacení nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty, je tedy nutné hledat jinde.

Zní takto: jde jen o další a velice významný zdroj financování vládního výdajového dobrodružství, který se podařilo schovat do pozadí všech navrhovaných změn (ale při projednávání v parlamentu by pozornosti veřejnosti ujít neměl).

Systém DPH si totiž můžeme představit jako vanu, do které z jedné strany přitékají peníze – plátci odvádějí daň, a z druhé strany peníze odtékají – stát vrací nadměrné odpočty.

Tím, že stát prodlouží lhůtu na vracení DPH, trochu přiškrtí odtokový ventil a ve vaně se bude trvale hromadit více vody, se kterou může vláda hospodařit, i když voda trvale protéká.

Oněch 24 miliard se fyzicky přestěhuje od plátců daně ke státu, aniž by se zvýšila daň. Nejde ale rozhodně jen o účetní operaci. Jsou to reálné peníze, které budou podnikatelům chybět.


Autor je majitel společnosti Grinex Advisory a člen Komory daňových poradců.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

24 komentářů

 1. míra napsal:

  To je fakt síla! Stát si z účtů podnikatelů „půjčil“ 24 miliard! Dalších 18 miliard si stát „půjčil“ z privatizačního fondu! S těmi všemi „půjčenými“ penězi stejně hospodaří (zatím) se schodkem 40 miliard!!! To je suma sumárum sekera 82 miliard! 82 000 000 000 korun Českých!!! To všechno při hospodářském růstu!! Co bude Bureš dělat, až přijde krize? Řekne sorryjako, líp nebude??

  • Vlanevlane napsal:

   Nic takového nerekne, spíše zvýší daně, soc. zdravotní pojištění, nějaké poplatky, prostě cokoliv co mu umožní snížit schodek. A lůza mu to bude žrát, protože to mediálně vhodně podá. A důchodcům dá slevu, jedno na co.

  • Václav napsal:

   To je ten průšvih, že v době hospodářského růstu se rozpouští rezervy a stát si půjčuje, aby jeho hospodaření nevypadalo hrozivě. To koblihy ovšem nehodlají vstřebat a je to moc na jejich marmeládový mozek to pochopit.

  • /Lemur napsal:

   Až přijde krize, Bureš už ve vztahu k ČR nic dělat nebude, řekl bych, a nebude to komentovat z Monaca nebo jiné lukrativní lokality.

 2. Max napsal:

  Babiš je specialista na šizení a optimalizaci daní a tak zavádí tento systém i do státní správy. Jak to udělat, aby grafy vypadaly lépe 🙁

 3. Surcuf napsal:

  Ono úplně stačilo to, že podnikatel musí zaplatit DPH ihned, ale stát vracel až po 30.dnech – nikdy dříve! A že zavedli odvod DPH i ze záloh, navíc se platí ihned z vystavených faktur, takže pokud vykuk nezaplatí – pouze odvedete DPH z peněz, které jste nikdy neviděli – ale tady vám stát nepomůže…

  • Tomáš napsal:

   přesně…

   je to účelový krok proti malým podnikatelům a živnostníkům.
   Jen další v řadě…

 4. QEntity napsal:

  Jde o účetní kreativitu, aby stát mohl žít na náklady ostatních a zamaskoval na rok dva, že na to současné rozhazování prostě nejsou peníze…

 5. petrph napsal:

  No jo, je to špatně. Jenomže je nutne si uvědomit, že toto nenařídil Babiš, leč že to odsouhlasila nadpoloviční většina občany zvolených poslanců několika stran. Aniž by je tedy zajímaly názory a problémy občanů v tomto státě. Skutečně tedy pouze příspěvek pro stát, tedy politiky a úředníky..
  I na tom se dá demonstrovat, jak špatně ta zástupná demokracie funguje. Ovšem – je nutné dodat, že to samé už říkal, v době Velké krize pan Baťa o té masarykovské , dones obdivované první republice…

 6. PM napsal:

  Násilně převzít, vytunelovat a až bude nejhůř vypařit se do daňového ráje, kam Česká justice nedosáhne. Podnikatelský záměr a praktiky v reálném čase probíhají právě nyní. Odhadem jsme tak na začátku třetí třetiny plánu, který započal již nákupem médií. Vloudila se ovšem chybička, v EU mají jiné představy o tom, kdo by měl být příjemcem dotací, tak je to nyní pouze na nás. Děkujeme pane Babiši, že můžeme sponzorovat vaši firmu, velice si toho vážíme a děláme to rádi.
  Začneme pro Vaše blaho chlastat a hulit, to by vtom byl čert, aby to finančně nevyšlo.
  Ty lahodné koblížky ty za to opravdu stojí. Čau lidi.

 7. zdenec napsal:

  Ono je to celé ještě horší, protože už nějakou dobu platí, že odvod DPH se vypočítává podle data zdanitelného plnění, zatímco odpočet uplatňujete podle data doručení faktury. Takže u většiny faktur máte měsíc skluz už teď a teď to bude další měsíc a půl.
  Dále se sluší připomenout, že od loňska musí OSVČ platit zálohy na sociální už v daném měsíci, tj. ještě nemáte nic vyfakturováno, ale už máte platit. Představte si, že by šel zaměstnanec první den do práce a musel přinést 2500 Kč. Absurdní? Tak to mají OSVČ.

 8. Mirda napsal:

  Je mi 52 ale opravdu zastávám názor, že by lidé nad 60 let měli být zbaveni možnosti volit . Jsou již v počátku demence a nechají se opít rohlíkem. Jejich názory jsou IQ tykve. Jsem živnostník a od 60 nebudu opravdu volit. Aby tam nebyl další blb jako je Bureš se Zemanem.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Snad už byste neměl volit od dneška, až Vám bude 60, bude už možná pozdě.

  • PM napsal:

   Ahoj Mirdo mě je již 59, prosím nechte mě jít ještě jednou volit :-).
   Slibuji, že Bureše, KSČM ani SPD včetně barevného triku v čele s Klausem jun. Opravdu, ale opravdu volit nebudu. Jinak rozumím vašemu rozhořčení. Dovolím si Vám ale poradit, pokud máte děti, nechte si od nich po své šedesátce poradit koho volit. A pokud jste jim dal slušný základ, neporadí vám špatně, je to moje vlastní zkušenost :-). Paní mámě je přes 80 a volí v pohodě ani Zemana ani Bureše.
   Tak nějak nesouhlasím, že stáří nutně přináší demenci.

 9. Dušan napsal:

  Koalice ANO bude líp, ČSSD, KSČM a SPD nejsou podnikatelé a živnostníci jejich voličskou základnou. Nepotřebuji je! A vedou proti nim cílený třídní boj. Snad aby nakrmily své voliče důchodců, dělníků, soc. slabších a nezaměstnaných fantasmagorickými dárky 🎁🎂🎉

 10. Jiří Veselý napsal:

  Takže to shrneme… máme jedno z nejvyšších daňových zatížení v Evropě, ale vypadá to u nás jako na východním Slovensku (krásně ukázáno ve filmu Eurotrip). Máme jedny z nejvyšších nákladů na bydlení v EU a i celkově ve světě jsme velmi vysoko (v poměru kolik procent ze mzdy odchází na bydlení, nikoli absolutní suma). Máme jedny z nejdražších energií a služeb v EU (elektrikou počínaje a mobilníma tarifama konče). V poměru ceny/kvality máme potraviny horší kvality za vyšší ceny než na západ od nás (mnohokrát dokázáno testy). Máme jedno z nejdelších řízení stavebního povolení na světě a stavebniny jako takové, díky „nedavno“ zvýšené DPH, drahé jako nikde v okolí (opět se bavím v procentních poměrech mzdy). Máme také jednu z nejvíce zdevastnovaných populací díky systémovým továrnám na bídu (počet lidí v exekuci bez výhledu na normální život, včetně neplnoletých dětí). Jako stát jsme taky velmi nízko ve snadnosti (rozuměj administrativního zatížení a složitosti) osamostatnění se vlastním podnikáním či živností.

  Zapomněl jsem na nějaké podstatné body?

  A pořád to tady vypadá jako na blízkém východě, nic nefunguje, na úřadech arogance, ve vládě represe a není výhled na zlepšení, ba přasně naopak!

  Jediný co k tomuto výčtu můžu dodat je, že jsem šťastný, že jsem ještě nezapustil kořeny – rodinu – a nemám tedy závazky co by mě držely od emigrace.

  • Weber napsal:

   Zapomněl jste si položit spekulativní otázku, proč se u nás drží ty neradostné “ výhody“, pro které nemáte pochopení. Co tak si uvědomit, že již delší čas u nás se „rozvaluje“ nejen tržní ekonomika, ale trhnout něco chtějí asi všichni, podle toho vypadají ceny. Nejvíce mnohé bolí úroveň cen bydlení, ty jsou opravdu predátorské z pohledu nejen mladé generace. Proč, to zkuste domyslet, má to širší pozadí a jsou za tím lidé. I ostatní vaše „nářky“ mají souvislost se znalostí intelektu a statečnosti občanů těmi, kteří o nás rozhodují, nebo s námi „spolupracují“ hospodářsky ze zahraničí. Zjednodušeně se vše jeví, jako bychom byli nějací špeci masochisté, ale je to jinak, něčeho zásadního se nám nedostává.

 11. Dušan napsal:

  Koalice ANO bude líp, ČSSD, KSČM a SPD nejsou podnikatelé a živnostníci jejich voličskou základnou. Nepotřebuji je! A vedou proti nim cílený třídní boj. Snad aby nakrmili své voliče důchodců, dělníků, soc. slabších a nezaměstnaných fantasmagorickými dárky 🎁🎂🎉

 12. Banky dělají to samé napsal:

  Vždyt´něco podobneho dělají i tuzemské banky. Však elektronické převody peněz trvají kolikrát i několik dní. Kdopak z toho asi těží? Běžný občan rozhodně ne. Ten nedostane za zdlouhavý převod peněz ani halíř. ČNB to toleruje.

  • Tomáš napsal:

   To se trochu proberte. Z mé zkušenosti se banky hodně zlepšily. Jinak opět smutné čtení (myslím článek samotný), leč pravdivé. V neposlední řadě se mi líbí, že v diskuzi ubylo hodně trollů. Tomu tleskání!!!!

 13. Bery napsal:

  A co čekáte od podvodníka který vysává dotace určené malým firmám a tvrdí že se ho netýká. Toto je jenom začátek.

 14. Valda Richter napsal:

  Jednou pozdní platby DPH o 3 dny a dostal jsem 10% penále zprodlení z dlužné částky. Stejně by se měl zachovat stát i k podnikatelům

Přidávání komentářů není povoleno