Printscreen: Facebook,

Co si počít s plným Václavákem, kdy budeme platit elektřinou a jak trénovat krotitele robotů

Napsal/a -pes- 1. června 2019

Štrougal, Jakeš a střílení na hranicích *** Charitou k rychlejšímu maratonu *** Jak na Sputnik, ruskou družici propagandy?  – 22. týden roku 2019 na HlídacíPes.org.

VÁCLAVÁK POLOPLNÝ, NEBO POLOPRÁZDNÝ? Patří padesátitisícová demonstrace proti vládě druhý den na titulní stranu celostátních deníků, nebo nepatří? A co vyvodit z toho, když informaci o akci ten který deník nezařadí? ptá se Ondřej Neumann.

ROBOTI A ETIKA: Společenské a humanitní obory mají konkrétní využití ve společnosti i v tvrdém byznyse. Teologická fakulta tak třeba nedávno konzultovala s armádou a s Policií ČR témata spojená s islámem, co je ještě normální a co už je extremistické smýšlení v souvislosti s výroky na sociálních sítích. Dalším příkladem je spolupráce v oblasti zavádění umělé inteligence, například etika robotů.

Dostat z toho efektivitu a všechny benefity i eliminovat rizika, to nezvládnou technici bez – jak říkáme – měkčích vědců a naopak.

JAK JSTE MEDIÁLNĚ GRAMOTNÍ? Aktuálně se po celém Česku na základních a středních školách konají Týdny mediálního vzdělávání. Jejich součástí je webová aplikace MQtester, která formou testu zhodnotí vaši mediální gramotnost. Vyzkoušejte si jeho nejtěžší úroveň.

 

 

ŠTROUGAL, JAKEŠ A HRANICE: Až několik tisíc Němců má v Česku šanci na rehabilitaci a případně i odškodné za újmu způsobenou komunistickými pohraničníky. Odhaduje to bývalá ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

VIZIONÁŘ ELEKTŘINY: O českém podnikateli Petru Rokůskovi se říká, že je vizionář. Ilustrují to třeba jeho plány na tisk oblečení na zakázku nebo přesvědčení, že kilowatthodina elektřiny se dá vnímat jako tvrdá měna a že každý člověk by měl mít možnost investovat do vlastní elektrárny.

Demokracie v energetice je mnohem důležitější než v politice. Zkuste na tři dny vypnout politiku… Nic moc se nestane.

CHARITOU K VÍTĚZSTVÍ: „Poběžím maraton. Zasponzoruješ mě?“ Čech bude takto položenou otázku nejspíš brát jako ironizující uštěpačný komentář o ceně startovného. Brit ale vytáhne tužku a zeptá se: „Za koho běžíš?“ Další díl seriálu LZE I LÉPE ukazuje, jak strhnout ostatní, aby skrze pomoc charitě pomohli nám samotným v nějakém ryze osobním cíli. Třeba právě uběhnout maraton.

OBCHODNÍCI SE STRACHEM: Eurovolby potvrdily vzestup populistů. Na české domácí scéně posílilo hnutí ANO i SPD Tomia Okamury. V evropském kontextu je nástup populistických nebo nacionalistických sil ještě markantnější. Nová, čerstvě pokřtěná kniha z dílny HlídacíPes.org tyto trendy předpověděla a analyzovala. Podívejte se na VIDEO ZE KŘTU.

KREMELSKÁ DRUŽICE: Šéfredaktor litevské mutace kremelského propagandistického média Sputnik Marat Kasem se v úterý dočkal nemilého překvapení. Když přistál na letišti ve Vilniusu, byl zatčen. Následně byl vyhoštěn s pětiletým zákazem vstupu do země. V Česku přitom Sputnik lobbuje za intenzivnější spolupráci a mluví s ním i vrcholní politici.

ÚSTECKÝ PINGPONG: Ústecký magistrát se domohl svého: jmenovité odměny vedoucích odborů z roku 2015 zveřejňovat nemusí. Osmnáctkrát to nynějšímu zastupiteli Lukáši Blažejovi (PRO! Ústí) odmítl, osmnáctkrát jeho rozhodnutí zrušil nadřízený krajský úřad. Blažej nyní neuspěl ani se soudní žalobou – a chystá se ještě věc napadnout u Nejvyššího správního soudu.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno