Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
HlídacíPes.org,

Ondřej Neumann: Kdy je Václavák dost plný na to, aby byl na titulní straně novin

IN MEDIAS RES. Patří padesátitisícová demonstrace proti vládě druhý den na titulní stranu celostátních deníků, nebo nepatří? A co vyvodit z toho, když informaci o akci ten který deník nezařadí?

V úterý 21. května bouřilo plné Václavské náměstí v Praze proti jmenování ministryně spravedlnosti Benešové konkrétně a proti Andreji Babišovi v čele vlády obecně. Jediné Hospodářské noviny umístily informaci o protestech na titulní stranu.

„Premiérovy noviny MF DNES a Lidové noviny se k věci postavily tak, jak se dalo očekávat – je to pro ně banalita… Deník Právo zařadil zatím největší demonstraci proti Babišovi na stranu 2. V Deníku N o ní nenajdeme ani slovo, deník Blesk zařadil malou zprávičku na stranu 5,“ vypočítala Johana Hovorková na webu Forum 24.

A položila řečnickou otázku, zda je tento fakt dán nekompetencí vedení redakcí, nebo snahou zakrývat, „jak se věci mají“.

 

 

Odboráři se do novin dostali

Zajímavé srovnání nabídli insideři na Twitteru, když vedle sebe položili titulní strany MfD a Lidových novin z 21. dubna 2012 (tehdy ještě oba tituly vlastnil německý vydavatel) a 21. května 2019, kdy je řídí lidé dosazení Andrejem Babišem.

Srovnání titulních stran MfD a LN z roku 2012 a 2019 (Twitter: Luboš Rosí)

Zatímco před sedmi lety stotisícový odborářský protest proti tehdejší Nečasově vládě (a Kalouskovým reformám) dostal prostor na dvou třetinách titulních stran obou deníků, minulý týden byste informaci o 50 tisících lidí na stejném místě hledali marně.

Služebností se to dá jistě vysvětlit v případě MfD a LN. Ale co další tituly? Proč se kupříkladu nenamáhal Deník N, který ze sympatií k Babišovi lze vinit jen stěží?

Myslím, že více než ve zlé vůli je problém v kompetenci vedení redakcí. Živě vidím ty porady: „Přece nebudeme na titul dávat něco, co lidé znají z internetu a už od večera z televize“. (U Deníku N k tomu ještě přistupuje argument uzávěrky, která proběhla ještě dříve, než demonstrace na Václaváku začala.)

Můžu to chápat, ale omluvou to pro mě není. Tohle dilema řeší redakce papírových novin už dlouhá léta – o čem psát v době on-line zpráv na webech? Pokud někdo chce peníze za papírový deník, nemůže rezignoval na aktuální dění.

Otvírák k demonstraci mohl být napsán klidně dva dny před ní samotnou… Je nutné předvídat, analyzovat, nabídnout čtenářům pohled do budoucnosti. Ne popisovat včera řečené či počet demonstrujících.

Předpovědět soudný den

Takže má odpověď na otázky z úvodu: protest na titulku deníků patřil. A pokud tam není, je to zcela jistě projev nekompetence vedení redakce. Čímž nijak v případě MfD a LN nevylučuji i nadbíhání majiteli.

A mimochodem. „Předvídání věcí příštích“ vyžaduje špičkové novináře – analytiky. Takže si neodpustím upozornit na fakt, že titulek MfD den po odborářské demonstraci v dubnu 2012 zněl: „Soudný den vlády“.

Nečasova vláda svůj „soudný den“ přežila o více než rok. Ani 100 tisíc lidí v ulicích s ní nehnulo. Padla až kvůli chamtivé a žárlivé šéfce premiérova kabinetu, jisté Janě Nagyové. Přesně pak 17. června 2013, čtyři dny po policejní razii na Úřadu vlády.

Z čehož si zase můžou vzít ponaučení organizátoři demonstrací proti současné vládě. Ale to už je námět na úplně jiný článek.


Text vznikl ve spolupráci HlídacíPes.org s týdeníkem Marketing&Média. Více o médiích a marketingu najdete v aktuálním vydání M&M, které vychází každé pondělí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. petrph napsal:

  Jenomže, ono jde právě o to, co zmíněno v závěru, a o čem snad příště.
  Toto byla zkrátka už n-tá demonstrace proti vládě, a bylo naprosto zřejmé, že opět (zdůrazňuji opět) nebude mít žádný účinek, vláda nepodá demisi, natož pan Babiš, a že ani neprovedou jiné, demonstracemi požadované kroky. Z této příčiny (a bylo to jasné), neměly noviny co o tomto závažného nabídnout na první stránku, a to ani kdyby to – jak doporučeno, vymýšleli ty dva dny předem.:)
  To je prostě ta „vlastnost“ novin, na rozdíl od veřejnoprávných médií, že pokud chtějí čtenaři sdělit nějaké (dle nich) zajímavé skutečnosti, musí se mu napřed prodat. A titulní strana prodává v první řadě..

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Vaše spekulace míří kamsi do pryču. Kdyby noviny byly kupovány jen kvůli tomu, že na první straně bude popis něčeho, kvůli čemu padne vláda, tak zřejmě budou jen velmi nepravidelným periodikem. Ale v článku je řeč o novinářích, jako o těch „hlídacích psech“ a o jejich odborných a lidských kvalitách a v tomto lze se závěry autora článku jen souhlasit. Žádné „jenomže“, dle mého přesvědčení není na místě, ledaže připustíme, že jsme se vrátili do časů svazácké MfDnes a Rudého práva. To vše pod premiérováním bývalého placeného udavače StB ( svazek StB registrační číslo 25085 a další) a člověka, který opustil své prověřené komunistické přesvědčení jen z pouhé hamižnosti; z žádného PZO nebyl vyslán na post v zahraničí neprověřený a „ne kovaný“ soudruh! Nikdy, pamatujme si to.

   • Václav napsal:

    Tak to se Oskare pletete, nebylo nás moc, ale pokud jste přivezl hodně valut, tak jste měl přednost před straníky. Dokonce i někteří důstojníci v armádě nebyli v KSČ! Dokonce na „západě “ pracovalo hodně vědců a jiných odborníků či dělníků na stavbách, kteří rozhodně s partají neměli co společného, pouze drželi pusu a byli rádi ,že se mají lépe než ostatní! Třeba na stavbě vysokého napětí na Francouzsko Německých hranicích vydělávali naši montéři 5600 Marek měsíčně( rok 1975) a v Živnobance, po zaplacení daně jim ze to dali 10000 tuzexových korun. Někteří tam pracovali i rok!!, tak si to spočítejte! Nyní se nebavím o tom jaký to byl tenkrát režim! Mluvím o tom, že kdo se v tom uměl pohybovat tak se měl dobře! Tak jako dnes! To co můj bratr jako lékař vydělal za rok, jsem jako obchodní zástupce ČKD V NĚMECKU, VYDĚLAL ZA TÝDEN!

    • Petr Vlk napsal:

     Já jsem pracoval od roku 1984 v NDR měl jsem 24 let. Vydělal jsem si 12000kčs měsíčně. Na tu dobu plat ředitele. Matka měla 1200kčs jako prodavačka. Jen byla veliká výhoda v tom, že jsem pracoval pro pražskou firmu. Už před tím jsem pracoval na Dukovanech a měli jsme o 5 až 10 kčs víc na hodinu jako u Chemontu Brno. Nemusel se člověk nějak hrbit stačilo zavést pár litrů slivovičky.

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Vy si pletete zaměstnance PZO se všemi ostatními Čechy, kteří prostřednictvím na př. PZO Technopol, který pronajímal českou pracovní sílu a české mozky do kapitalistické ciziny, ale také třeba do Afganistánu (v době království), do Indie, Vietnamu a kamkoliv kde zaplatili. Pracovníci vydělávali v republice nevídané peníze a měli t. zv devizové konto, použitelné na př. na rekreaci třeba v Itálii. Technopol inkasoval necelých 50% výdělku, za zprostředkování a fungoval podobně, jako dnes fungují t.zv. personální zprostředkovatelské agentury, které dodávají, či spíše pronajímají firmám cizí pracovníky dnes. S členstvím ve straně to nemělo nic společného, nešlo totiž o ideologii, ale o peníze – valuty. V ČR zůstávala většinou první rok rodina, jako záruka a lidé tehdy byli mnohem morálnější než ty dnešní generace, opouštění rodiny a rozvodovost byla zlomkem dnešních čísel.

 2. Jiří Rybička napsal:

  Padesátitisícová demonstrace, aniž by byla nějak zvlášť v tisku zvýrazněna ale zmátla zahraniční pozorovatelé natolik,že si mysleli že dochází k zániku demokratické vlády a nastupuje diktatůra vzbouřeného davu.Ve skutečnosti se nic neděje a nedělo což potvrdily i volby do parlamentu EU.

 3. Luboš Vrba napsal:

  On je problém v tom, že protestující sice něco požadují, ale možná vědí, možná nevědí, co vlastně dělají. Dělají to, že svými požadavky se derou za zachování stavu v naší justici. A kdo měl v posledních desetiletích něco do činění s naší justicí, tak ten ví. Derou se za zachování všech chyb, všech nedodržování zákonů, všech překroucených výkladů práva, ohýbání práva a v neposlední řadě za zachování všech komunistů, kteří v justici přežili, přežívají a přežívat chtějí dál a vychovali si své následovníky.

  To by jistě bylo téma na první stránky. Jenže to by znamenalo, že tisk jde proti demonstrantům, kteří si hrají na nový Listopad, prožívají při tom nemalé vzrušení, možnost nadávat všem, kteří byť jenom váhají. Takže nikoli nekompetentnost novinářů, ale snaha neupozorňovat příliš na skutečný dopad těchto demonstrací, komu tyto demonstrace přinášejí užitek nebo aspoň radost, neupozorňovat na to, kteří politici demonstrace osobně podporují a kteří se tiše neúčastní, necítí jako povinnost je podporovat či se na nich vyjadřovat.

  Je to prostě nebe a dudy, nic tyto demonstrace nespojuje s Listopadem, a jestli, tak pouze těmi, kteří cítí nějaký dluh vůči Listopadu. Třeba tiše, jako lidé z komunistických rodin, v Listopadu tam sice také byli, ale nevěděli, jestli mají ty, co tam viděli, někde udat, nebo nemají.

  To ale neznamená, že dnes už mají jasno. Jasno mají pouze v tom, že teď ten svůj někdejší dluh jakoby odčiňují.

  Mohou o tomhle noviny psát? Mohou pravdivě informovat a předvídat, co bude dál. Mohly by ….. ale nemohou. 🙂

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Když mě někdo veřejně obviní z něceho špatného, je mojí morální povinností, jsem-li veřejným činitelem, na to reagovat. BuĎ si nejsem vědom, že jsem něco špatného spáchal, pak se snažím v diskuzi ty obviňující přesvědčit, že nemají pravdu ( tvrzení, že s obviněným nesouhlasím, je sice moje právo jako obviněného, ale rozhodně nejde o argument do diskuze!), nebo jsem si vědom pochybení a vyvodím z toho svoji odpovědnost, věcnou, trestní i politickou a pod. a odstoupím z veřejné funkce. To co dělají obviňováni v případě demonstrací, můžeme nazvat pštrosí politikou, arogancí moci, či jakkoli jinak, ale rozhodně nejde o demokracii v tom skutečném slova smyslu.

 4. PM napsal:

  Pane Vrbo,
  Jsem jeden z pravidelných protestujících a vězte, že si na Listopad opravdu nehraji, za sebe velmi dobře vím proč tak činím a vůbec mne netěší, že musím jezdit do Prahy, nemám to zrovna za rohem, ale už musím, aniž by mne někdo nutil. Nutí mne k tomu pouze osobní odpovědnost a zoufalství nad lidmi, kteří stále nechápou nebo se prostě jen nezajímají.
  Jak je ale vidět na demonstracích, lidí kteří nejsou slepí, stále přibývá a věřím, že stále přibývati bude.
  „Den poté, co případ Čapí hnízdo převzali státní zástupci, Babiš mění ministra!“
  To není můj antibabišovskými médii vypláchnutý mozek, to se prostě opravdu stalo.
  Navíc si dosadí Marii Benešovou, kterou vnímám jako velmi kontroverzní osobnost, která ve mne nevzbuzuje důvěru. (spíše s jistotu vím, za koho kope).
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Marie_Bene%C5%A1ov%C3%A1

  Souhlasím s vámi, že justice by se měla od komunistů vyčistit jen Marie Benešová pro mne není tou správnou uklízečkou. Jakékoli změny v době kdy je premiérem trestně stíhaná osoba, jsou nepřijatelné je to tak nepochopitelné?

  Máme v čele státu z dotačního podvodu stíhaného a slovenským soudem uznaného estébáka, to přece není normální. Tomu člověku, stačilo nakoupit nějaká média a zaplatit si pár lidiček, pro které jsou prachy nade vše.
  A ejhle, zrodil se spasitel národa, už víme, kdo za to může, zloděj zlodějská Kalousek a tohle stačí pro stálých 30%, tak z toho jsem zoufalý.
  Bylo by tohle před deseti lety vůbec myslitelné?
  Média by měla být plná, tutlání jen oddaluje nevyhnutelné.
  Tohle už Prchal nezachrání.

 5. SPekoun napsal:

  nechapu proc by mela podavat demisi vlada ktera ma vetsinovou podporu obcanu.

  Chapu ze cca 30% populace tuhle vladu nechce ale bohuzel zlaty fasouni volby sou volby.

  Je fuk jestli bude na vaclavaku rvat 50 nebo 200 tisic lidi kdys 6 Milionu ma opacny nazor.

  Tohle co tu predvadi neni uz demonstrace to je prakticky stado lidi ktery fasisti ovladaji k tomu aby zmenili regulerni vysledek voleb.

  A nez nacnete ja babise nevolil ale taky nejsem komous ani fasista abych napadal lidi ktery maji jiny nazor.

  To ze obcas vyhraje volby nekdo kdo se mi nelíbí to je porave ta nejcisti forma DEMOKRACIE.

  Zatimco protestovani proti vetsinovemu rozhodnuti lidi je ENCIKLOPEDICKA DEFINICE FASIZMU.

  Takze se nedivte proc nikoho tyhle lidi nezajimaj ono tahle demonstrace neni prvni posledni ani necekana.

  Tato mensina nespokojenych steka pomlouva a utoci na zvolene zastupce uz roky a ono se to velice rychle ohraje momentalne kdys nekdo nadava na babise tak normalni clovek uz jen mavne rukou a rekne zase dalsi blaznivej antibabis.

  Bezny lidi uz toho maj proste dost tudis gratuluji vyrvavanim jste ztratili veskerou podporu a jakokouliv moznost babise odvolat.

  Pokud se me nekdo neliby ale nemam dost hlasu provedu politickou diskuzi a ty lidi presvedcim.

  A co ste vy misto diskuze predvedli ?Sproste napadani kazdeho volice babise utoky na rodinu pomluvy 24/7 medialni antikampan.

  No a tet brecite ze se to obratilo proti vam jo holt slusny obcani si nenechaji zmenit nazor od rvounu a lidi co je urazi.

  • Miroslav napsal:

   Nauč se psát čistě bez chyb. Pak se nediv, že vás voliče Babiše máme za pitomce

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Kde jste přišel na těch 6 milionů příznivců Babiše? ANOFERT 2011 má ve všech půzkumech volebních preferencí maximálně 30 až 31 % a obyvatel republiky je jen 10,5 milionů, nikoliv 18 milionů! Vraťte se do základní, nebo praktické školy, na doučení počtům.

Přidávání komentářů není povoleno