Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
AV Dezign | www.avdezign.ca via Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Test: zjistěte si svůj kvocient mediální gramotnosti

Bez internetu si dnes takřka nikdo nedokáže představit svět, sociální sítě se staly opravdovým fenoménem, nemalá část naší každodennosti se odehrává v kyberprostoru. Rozvoj digitálních médií zároveň klade na všechny, kteří se chtějí v mediálním světě orientovat a sebejistě pohybovat, stále vyšší nároky.

Jsou k tomu potřeba znalosti a dovednosti, které spadají do oblasti mediálního vzdělávání. Na ty se zaměřuje i projekt Jeden svět na školách.

Aktuálně se po celém Česku na základních a středních školách konají Týdny mediálního vzdělávání. Jejich součástí je webová aplikace MQtester, která formou testu zhodnotí vaši mediální gramotnost.

Níže najdete nejvyšší ze tří úrovní MQtesteru:


MQtester vyvinul tým JSNS.CZ, zejména pak: Karel Strachota, Marianka Macková, Kateřina Šafářová, Jaroslav Valůch, Tomáš Titěra, Daniela Čechová.
Ilustrace: Viktor Svoboda
Technická podpora: Kryštof Doležal

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Frenki Hunter napsal:

  Ve školách se mají děti vzdělávat. Nikoliv, aby se jim nějací samozvaní šíbři snažili vymýt hlavy. Jako ředitel školy bych je nepustil a navrch na ně zavolal policii. A pokud tento vymývací projekt podporuje samo ministerstvo, je to na demisi ministra. Demonstrací školáků se asi na toto téma nedočkáme. Evidentně pro už vymyté mozky a o to více pokřivené kantory a zejména ředitele škol. Jde o neskutečné svinstvo, likvidující naše děti a mládež. Jako rodič bych nedovolil mému dítěti, aby tyto hodiny, nebo až školu, navštěvovalo. Je třeba urychleně zakázat činnost všech neziskovek, které likvidují naše děti. Veškerý zásah do věcí české republiky ze zahraničí. Z Ruska to určitě není.

 2. petrph napsal:

  Tak zase nebylo tak těžké, s trochou znalostí, zdravého rozumu ,googlení,, plus účelově nabízenými odpověďmi k výběru dosáhnout v tom testu 80 procent.

  Jenomže, tem rozpor je někde jinde – totiž v úvodním předpokladu v článku „Rozvoj digitálních médií zároveň klade na všechny, kteří se chtějí v mediálním světě orientovat a sebejistě pohybovat, stále vyšší nároky.“
  Toto je prostě nemožné – neexistuje na světě prakticky nikdo, kdo by se dokázal v v mediálním světě orientovat a vždy správně rozlišovat. Ono to nejde ani v reálném světě a proto musí lidé složitější problémy přenechávat odborníkům v určitých oborech (jako jsou třeba vystudovaní právníci, lékaři, automechanici, piloti letadel..) Ale třeba i novináři – pokud /a dokud ) jim lidé věří
  Nicméně v tom případě by bylo vhodné, kdyby odborníci kteří to chtějí řešit, vzali onu „nedokonalost“ lidí jako axiom, (mimochodem, už základní znalosti psychologie by jim řekly totéž, i bez tohoto testu), a pokusili se hledat jiné řešení… A že to dosavadní řešení je špatně lze ukázat na jednoduchém příkladu
  Když zadám do Googlu spojení „Hitler je gentleman“ lež dostanu 22 400 odkazů.
  Zatímco, pokud zadám do Googlu spojení kajenský pepř infarkt lež, tak dostanu jen 624 odkazů…
  Můžete my to páni novináři, vědci, nebo kdo vysvětlit, proč takový rozdíl. Na straně jedné naprosto nevýznamný omyl řečníka, který neměl a nemohl mít žádný dopad . a na straně druhé – závažná zdravotnická informace která může zachránit řadu lidských životů?
  Neukazuje právě toto, že problém v mediálním /i společenském/ prostoru i jeho řešení je někde úplně jinde?

 3. PM napsal:

  Kovy a jeho video série „mediální ring“, by měl být povinný, ne jen pro žáky na základních školách, ale hlavně pro mnoho jejich rodičů a prarodičů. Díky za jeho práci, snad se z toho marasmu vyhrabou alespoň naše vnoučata. A děkuji za test i bez googlení jsem nedopadl úplně špatně .
  Čau lidi, ANO už snad opravdu bude lépe. Na Václavák 4.6.2019 v 18:30 se prý chystá i sám Premiér Andrej Babiš, postaví se k tomu jako chlap .
  PS: Můžu si také trochu zalhat nebo snad ne?
  Nebude mě vadit, když neuveřejníte tento můj výkřik do pranice, nechci dráždit trolly.
  Mějte se v redakci krásně a Děkuji za vaši práci i já se díky ní začínám lepšit.

Přidávání komentářů není povoleno