Michal Kubal: Česká televize je pod brutálním tlakem. Kvůli Rusku

Napsal/a Robert Břešťan 5. dubna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

„Ten tlak je brutální. Nemyslím si, že by vnitropolitický tlak byl jiný, než jsme už zažívali. Věc, která je nová, je zahraničně-politický tlak,“ říká šéf zahraniční redakce ČT Michal Kubal.

Nové tlaky na Českou televizi se podle jeho slov objevily v posledním roce v souvislosti s ukrajinskou krizí.

„Projevuje se to spoustou stížností na práci zahraničního zpravodajství. Můžeme se bavit o tom, nakolik je motivace některých českých politiků čistě vnitropolitická a nakolik v tom má prsty třetí mocnost,“ řekl Michal Kubal na debatě o českých médiích pořádané společností Post Bellum.


Celý záznam diskuse, jejíž průběh moderoval HlídacíPes.org, je k přehrání pod tímto textem.


Zahraniční redakce měla podle Kubala vždy výhodu v tom, že politické tlaky či stížnosti na podobu vysílání ji většinou míjely. To se ale výrazně změnilo.

Stokrát nic umoří Kavky?

„Ten tlak je enormní. Zdá se, že se někdo cíleně snaží vyhledávat sebemenší chyby, které Česká televize udělala, a vystupuje zcela v souladu s doktrínou ruské propagandy, která říká nemusíte věřit Kremlu, ale byli bychom rádi, kdybyste nevěřili vůbec nikomu,“ říká Kubal.

Cílem je podle něj zásadně zpochybnit klíčová média v dané zemi, „aby lidé začali být více zmateni, než třeba jsou“. Tlak na Českou televizi podle jeho zkušeností vytváří pestrý spolek lidí.

„Naším častým „klientem“ je Monika Hoření, bývalá mluvčí KSČM, nebo lidé kolem Jiřího Vyvadila. Je těžké neustále vyvracet některé argumenty, které se nezakládají na pravdě, vysvětlovat, proč jsme nepsali o výzvě německých akademiků varujících před třetí světovou válkou… Je to stokrát nic umořilo osla,“ podotkl v diskusi Michal Kubal.


Čtěte též: Chystáme návod, jak čelit ruské propagandě, říká šéf bruselského týmu


Pokud jde o politiky, atmosféra se podle něj změnila zhruba po 17. listopadu a návštěvě premiéra Sobotky ve Spojených státech, i nyní, v souvislosti s reakcemi na průjezd amerického konvoje.

„Nevyřčený tlak i přímé výroky, že Česká televize je jednostranná, které zaznívají i od některých politiků ČSSD, tak trochu začíná mizet. I z Bruselu začíná zaznívat, pozor je tu ruská propaganda a je zapotřebí jí nějak čelit. Do té doby to pro někoho možná vypadalo jako klíčová výprava pár lidí na Kavčích horách a vás, co se ruské propagandě věnujete,“ řekl Kubal.

Nadšení nebo peníze?

Upozorňuje i na to, jakou péči musejí stěžovatelé věnovat hledání chyb (či domnělých chyb) České televize.„Kde ti lidé berou čas? Čím se živí, když mají čas, aby probírali hodiny a hodiny televizního vysílání a hledali tam, že v jedné reportáži měl obyčejnou chybou jeden a ten samý voják jednou titulek rebel a podruhé ukrajinský voják? Mohu jen spekulovat,“ poznamenal Kubal.

Podle něj ale nelze přehlédnout i některá domácí „mocenská centra“. „Například v kritice pana prezidenta přímo zaznělo, že Česká televize vysílá jednostranně a že je to špatné komerční médium,“ připomněl v debatě Michal Kubal.


 

Celý záznam debaty:

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)