Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Sonya Song, zdroj

Lovec proruských webů: jsme ve sféře zájmu ruské vojenské propagandy

České i slovenské proruské weby se svým obsahem nevymykají tomu, jak působí ruská propaganda jinde na Západě. Rusko je vykreslováno jako slušná a duchovně založená země, Západ jako zhýralá a rozvrácená společnost.

Právě tento rozpor při čtení některých internetových serverů zaujal středoškolského učitele dějepisu, slovenského aktivistu Juraje Smatanu, který je i poslancem Trenčínského samosprávného kraje.

„Zdálo se mi to zvláštní, protože Rusko je ve skutečnosti stát, kde je vyšší rozvodovost, vyšší míra potratů, vyšší kriminalita a vyšší alkoholismus než na Západě. A střední délka života je tam také nižší,“ vysvětlil v rozhovoru pro slovenský Denník N důvody, proč se ruskou informační válkou začal zabývat.

Výsledkem jeho práce je zatím přehled 42 propagandisticky zaměřených webů, jak na Slovensku, tak v Česku. Jejich seznam najdete ZDE.

Osvědčený princip propagandy

Weby obvykle kombinují část pravdivých článků přebíraných ze seriózních zdrojů; mezi ně však vždy vpašují dezinformace a propagandistické texty. “Lidé, kteří propagandistický mix vytvářejí, se vždy snaží vhodně namíchat pravdu s polopravdami i vyloženou lží,“ podotýká Juraj Smatana.

Odhalováním takových lží a polopravd v souvislosti s konfliktem na Ukrajině (jak ze strany Ruska, tak Ukrajiny) se dlouhodobě věnuje například i server StopFake vycházející v ruštině a v angličtině.

Cílem propagandy podle Smatany nemusí být jen to, aby lidé uvěřili konkrétní straně sporu, ale aby nevěřili nikomu. „Aby si jednoduše mysleli, že všichni novináři jsou zmanipulovaní nebo koupení, politici podplacení a že nemá smysl se občansky angažovat ve prospěch pozitivních změn.“

„Konkrétní dezinformace však mohou vyvolat i cílenou nenávist. Když si třeba opakovaně čtete zprávy o tom, jak Uktrajinci mrzačí oběti a delají nejrůznější zvěrstva, začnete mít pocit, že jsou jako fašisti. Podvědomě pak začnete držet palce tomu, kdo proti nim bojuje.“

„Nemám čas ověřovat zdroje“

„Dovolím si říct, že Slovensko i Česko se ocitlo v zájmové sféře ruské vojenské propagandy . Je přitom dost možné, že zdaleka ne všichni, kdo ty stránky provozují o tom vůbec mají tušení,“ dodává.

O podstatě stránek nemají často potuchy ani sami uživatelé, či ti, kdo jejich texty sdílí například na sociálních sítích. Mezi ně přitom patří i známí politici.

„Nemám čas a možnosti ověřovat zdroje,“ vysvětlil týdeníku Respekt jihomoravský hejtman Michal Hašek, proč na svém facebookovém profilu odkazoval na propagandistický web Aeronet.cz. Ten patří mezi pomyslnou špičku proruské informační války v Česku.

Problém ruské propagandy se ale netýká zdaleka jen Česka či Slovenska, ale celého západního světa. Evropská komise má na základě výzvy skupiny ministrů zahraničí přijít v průběhu jara s centrální strategií, jak ruské informační válce čelit.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

28 komentářů

 1. Admirál napsal:

  Jak čelit informační válce? S tím jsou přece bohaté zkušenosti.

  Docela mi v éteru schází to příjemné bublání rušičky rozhlasového vysílání.

  Nebo by se měl zakázat poslech (sledování) některých kanálů. Kdo bude přistižen, bude zastřelen. To už tady taky bylo.

  A taky stážmistr Flanderka měl vyvinuté postupy na odhalování ruských špiónů. Mělo by se oprášit.

  • Michal Breškovec napsal:

   Taková opatření u nás myslím nejsou potřeba – podobná se implementují vždy jen v totalitních režimech jako je Rusko, viz propaganda ve státních médiích, likvidace nezávislých médií, cenzura Internetu a jiných informačních kanálů atd.

   Co je však u nás potřeba je rozvíjení kritického myšlení, poskytování nezkreslených informací, dobrá přístupnost informací a hlavně vyvracení lží ruské propagandy – to zatím příliš v našem mediálním prostoru vidět není.

   Pochopitelně by bylo třeba přitlačit na pilu a tlačit pravdivé informace hlavně na území Ruska a okupovaných území, zde EU tragicky selhává.

   • roman P. napsal:

    P.Breškovec,osobně se velmi snažím být v této informwar,neutrální,no měl bych na vás pár otázek!
    -co vás vede k označení Ruska jako totality?
    -jak jsou likvidovány nezávislá média?
    -jak cenzurujou net a jiné kanály?
    -které jsou lži ruské propagandy?
    -jak poznáte pravdivé informace od ruských lží?

    • Michal Honetschläger napsal:

     Anonymní pane Romane P., z vaší ankety vyplývá, že jste nikdy v Rusku nebyl a o celou ruskou propagandu jste nikdy nejevil přílišný zájem. vám, a vám podobným, bych přál, aby nás Rusák zase po letech pěkně schroustal. Ano, vám bych to přál, ale žel v této zemi žijí i mé děti a proto vám tak strašnou zkušenost ve skutečnosti jen doporučuji. Prosím, vycestujte a poznejte.

   • Admirál napsal:

    Kritické myšlení – tak, tak.

 2. Vesna napsal:

  Zase jeden mudrlant. Keby to snáď nechal na nás čo si budeme myslieť a čo nie. Nepotrebujeme ochraňovať. V poslednej dobe začali na niekorých webových novinách rušiť diskusie pod článkami o Ukrajine a Kiskovi. Mladým to možno moc nehovorí, ale my vieme veľmi dobre čo je cenzúra. A tá začala fičať ostošesť.
  Citát: …“mohou vyvolat i cílenou nenávist. Když si třeba opakovaně čtete zprávy o tom, jak Uktrajinci mrzačí oběti a delají nejrůznější zvěrstva, začnete mít pocit, že jsou jako fašisti.“
  My čo sme videli na vlastné oči, nemusíme o tých zverstvách „čítať“. Alebo si azda autor aj pán Smatana myslia, že tie videá tam natáča hollywoodska akčná päťka s komparzom? Čudujem sa, ako sa môžu súčasní „novinári“ pozerať na seba v zrkadle. Radšej nech zdvihnú zadky a idú sa pozrieť do reálu a nie odpisovať predpísaný text z príručiek.

  • Robert Břešťan napsal:

   Dobrý den, mohla byste prosím upřesnit, co to v tomto konkrétním případě znamená „viděli na vlastní oči“? Děkuji.

   • r.m. napsal:

    Už zavedl Izrael sankce proti Rusku jako my? )))
    Ani náhodou. Dokonce mají bezvízový styk.

 3. J.Němec napsal:

  V Rusku nevládnou politici ale agenti vychovaní komunistickou propagandou. Tito agenti dobře vědí, že Československo bylo kolaborantskou zemí s Německem a potom Sovětským svazem. Naši vlastenci a hrdinové pomalu vymírají a zůstávají tady zrádci a kolaboranti, kterých Rusové dokonale využívají pro svou propagandu. Zatímco Rusko má svého hrdého vlastence Putina, náš prezident vykřikuje do světa, že on je Žid. Já si Izraele a Mosadu vážím, ale za našeho prezidenta stydím. Já chci mít za prezidenta hrdého Čecha a ne ministra zahraničí č.2 Ruska. Toto je moje propaganda.

  • Admirál napsal:

   Naprosto s Vámi souhlasím. Pro ilustraci, jak ti zrádci a kolaboranti nestoudní, uvedu jeden rádobyvtip, který koluje ne webech 5. kolony Ruska a jeho přisluhovačů:

   – Angele Mekelová se baví s Barakem Obamou o tom, jaké problémy jim v jejich politické praxi způsobují posuny času mezi zeměpisnými časovými pásmy.

   „Já například – stěžuje si Angela – volám japonskému premiérovi, chci mu poblahopřát k svátku a jak jsem překvapená, já jsem ho vzbudila, oni jsou tam 3 hodiny ráno.“

   „To já – kontruje Barak – jsem měl zrovna včera docela trapas, volám Putinovi, důrazně žádám vyšetření vraždy Borise Němcova a oni ho zastřelili až za tři hodiny.“

   Tady na tom příkladě vidíte, jak jsou ti přisluhovači nestoudní a jak hnusné vtipy dokáží dávat cíleně do oběhu, aby dezinformovali a destabilizovali naší společnost.

 4. A.Uhlir napsal:

  Je hezké, jak jste shrnul působení ruské propagandy v ČR a SR. V podstatě máte pravdu, až na to, že sám dodržujete propagandistický vzorec, o kterém píšete. Vynecháním jakékoliv zmínky o druhé, mnohem větší propagandě, jakoby jste se zařadil na jednu pomyslnou stranu. Zapomněl jste totiž dodat, že cenzura a propaganda jede naplno i např. v ČT, MF Dnes, HN…a dalších Bakalových a Babišových médiích. Což je mnohem závažnější, než když je řeč o nějakých konspiračních plátcích. Tato mainstreamová média mají totiž vliv na daleko větší počet lidí. Onen dojem, že věřit se nedá ničemu totiž vzniká nejen působením ruské propagandy, ale vržením čtenáře mezi tyto dvě protichůdné, a mnohdy přímo lživé mediální masáže. Až budete chtít napsat opravdu dobrý článek, buďte prosím více objektivní, a nenechte se zmást svým protiruským postojem.

 5. milan napsal:

  Slava nasi slusne vzdelane zapadni spolecnosti kde neexistuje strach a chudoba…az padne dolar, a neni to daleko, budeme se mit stejne dobre jako v „buh zehnej USA a nikomu jinemu“ kde 70 milionu lidi na potravinovych listcich je vrchol uzasne fasisticke musltikulti demokratury

  • Robert Břešťan napsal:

   Fašistická demokracie, hmmm, to zní zajímavě.

   • milan napsal:

    to je novy politicky system, kdy jsme vlasne vsichni za cu**** ale nalhava se nam v jak benevolentni spolecnosti plne miru a bohatstvi zijeme

  • Jerry napsal:

   Na ty potravinové lístky jste si nějakých 20 milionů připsal, ale to bylo vždy krédo proruské propagandy. Žiji zde přes 40 let a pochybuji že jste kdy ten západ navštívil a informace čerpáte právě ze zmíněných webů jako je Zvědavec (kterého odporoučeli do stoky samotní čecho-kanaďané). Do Česka jsem se chtěl vrátit,(a trávím tam 4 měsíce v roce), ale bohužel ta západní společnost je rozhodně vzdělanější a slušnější. A co ta západní chudoba? Neznám zde pensisty kteří by museli pracovat a hodně jich dělá zdarma v dobročinných spolcích, zatím co mí kamarádi v Česku na penzi dělají noční hlídače, vrátné, prodávají benzin u pump a jsou uklizeči. Myslíte, že jsem měl důvod proč jsem se nevrátil?

   • Petr napsal:

    Cestuji pracovně i soukromě velmi často, západní i východní Evropa, ale i zámoří (USA, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea) a musím říct, že je to přece jen pořád propastný rozdíl, který si člověk uvědomí po návratu do Česka. Je to hlavně ve fungování společnosti jako takové, vztahu lidí k obci, k autoritám, ke státu, ale především ve vztazích lidí mezi sebou. U nás je to prostě katastrofa a řekl bych, že je to spíš horší. Češi prostě musí být pořád nespokojení, naštvaní a závistiví, i když k tomu není důvod. Probuzení komunistů a obdivovatelů minulého režimu se s nástupem Zemana a útočného Putina projevuje velmi výrazně a celou věc ještě zhoršilo. Jerry, já bych se určitě nevracel!

 6. milan napsal:

  p.s. jaky je rozdil mezi tak straslivou ruskou propagandou a propagandou usa „sadam ma zbrane hromadneho niceni“ bez dukazu, „rusko sestrelilo let mh17“ bez dukazu, „syrsti rebelove maji zbrane hromadneho niceni“ bez dukazu ???
  TO JE V PORADKU ZE USA ROZPOUTAVAJI VALKY NA DRUHE STRANE PLANETY ZATIMCO RUSKO SI JEN BRANI SVOJI ZAHRADU???

 7. roman P. napsal:

  Jěště bych měl otázku na p.Břešťana.
  Weby ze seznamu jsou jasné-PROruské!
  A které jsou ty NAŠE?Je nějaký seznam?
  Děkuji

  • Robert Břešťan napsal:

   Pokud se nemýlím, vznikl nějaký seznam „antiruských“ médií. Ale nevím přesně, co tím „naše“ myslíte. HlídacíPes kupříkladu rozhodně není protiruský. Proti propaganadě přeci nemá stát protipropaganda, ale fakta.

 8. Jan Šolc napsal:

  Vážený pane Břešťane,

  tisknu Vám na dálku pravici a jako celoživotní skaut i levici. Udělal jste velký kus práce a mně např. jste objasnil, kdo je pan Koller, jehož komentáře pro mne nebyly už dříve nijak záhadné. Aneb podle Karla Krause „jejich jazyk je vždycky prozradí“ (nejen sama informace/dezinformace, ale už jazyk sám).
  Nepolevujte, budu s Vámi. Nakonec i jako kynolog mám sympatie pro Vašeho HLÍDACÍHO PSA.

  PhDr. Jan Šolc (před 24 roky jsem jako předseda Branného podvýboru FS prověřoval VKR; víme své).
  Budete-li mít zájem, můžete mě obeslat otázkami.
  Pokusím se Vám poslat na Váš web svůj článek.

 9. argun napsal:

  „Proti propagandě přeci nemá stát protipropaganda, ale fakta.“

  Výborně pane Břešťane! Tak hrrr do toho! Teď jde jen o takovou marginalitu – tedy o to, kdo rozhoduje o tom, co jsou „fakta“ a co je „propaganda“. Váš text je neobyčejně komický.

  • Robert Břešťan napsal:

   Jistě, všechno je relativní, že? Jak ze Švejka: „To je syn toho probodnutýho, to bude asi také pěknej lump.“

 10. argun napsal:

  Nikoli pane Břešťane, brutálně jste si to zjednodušil. Podceňujete čtenáře. Ta paralela se Švejkem vůbec nesedí, protože mluví o něčem úplně jiném. Já přece netvrdím, že je nutné „vyvažovat“ na obě strany. Jde o to, že propaganda se stala natolik integrální součástí tohoto světa, že odlišit ji od faktů téměř není možné, neboť jakýkoli fakt, i ten nejbanálnější, je automaticky propagandisticky interpretován. A vy téměř nikdy nejste přímým svědkem příslušného děje. Všichni „zpravodajci“ od někoho opisují, i „hlídací pes“ samozřejmě. . Abyste mohl zpravodajsky „čistě“ pokrýt současné dění na východní Ukrajině, resp. v Rusku, resp. v neevropských zemích, musel byste – kromě dlouhodobého pobytu v místě – se zcela oprostit od jakéhokoli ideologického balastu, který vám byl v procesu vašeho rozumubraní vtlučen do hlavy. Jde o to, že svět je již natolik koplikovaný, že standardní novinářská výbava na tu práci prostě nestačí. Musel byste pochopit, že zpravodajsky pokrýt zcela jinou kulturu, než je ta, v jaké jste byl vychován, znamená na tu kulturu rezignovat. A toho je schopen jen ten, kdo je jednak špičkově vzdělán a také, což je možná nejdůležitější, má svou lidskou podstatu, tedy duši, zcela v pořádku. Tzn. je zcela svobodný ve smyslu duchovním. A takových lidí běhá po této Zemi čím dál tím míň.

  Ahoj Milane. Netrap se tu. Až budeš mít pas pro malou sbalte zase kufry.

  • Robert Břešťan napsal:

   Těžko chtít, aby u každé jedné události byl konkrétní novinář jako očitý svědek. Přeci je tu ještě kritické myšlení a zdravý rozum, co pomáhá rozlišovat mezi propagandou a fakty (ověřenou zprávou).

   • argun napsal:

    Váš názor, pane Břešťane, je váš. Považuji jej za neobyčejně infantilní a děsí mě představa, že s tímto názorem jste šefredaktorem média, které si vytklo za cíl „investigativní“, tedy extrémně náročnou, novinářskou práci. Zatím tady předvádíte zgruntu spotřební mediální mainstreem. Jak chcete uplatnit „kritické myšlení a zdravý rozum“ vůči „realitě“, která je vytvářena cestou od zdroje ke konzumentovi několika opinion-makery? Pokud rezignujete na osobní přítomnost, pak realitou není to co skutečně stalo, ale to, co o ní několik „novinářů“ na té zmíněné cestě napíší, resp. to, co od sebe opíší. Abyste lépe porozuměl oboru, kterým se živíte, měl byste prodrobně prostudovat text Aleše Rozehnala, který jste dnes uvěřejnili. Ten je – narozdíl od vašeho – velmi dobrý. Těším se, až sem dáte článek o rekognoskaci proamerických webů a o tom, že jsme v sféře zájmu americké vojenské propagandy. Teprve pak uvěřím tomu, že „hlídací pes“ není zgruntu konformní mainstreem. Mějte se.

    • Robert Břešťan napsal:

     Ano, žijeme v zemi, kde je každý občan znalec fotbalu, měnové politiky centrální banky a samozřejmě – novinařiny. Pokud vás něco děsí na používání zdravého rozumu a kritického myšlení… váš problém.

  • Samčeh Mikčebat napsal:

   Argune, jsem moc rád, že jste. Díky za Vaše komentáře.

Přidávání komentářů není povoleno