Lovec proruských webů: jsme ve sféře zájmu ruské vojenské propagandy

Napsal/a Robert Břešťan 4. března 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

České i slovenské proruské weby se svým obsahem nevymykají tomu, jak působí ruská propaganda jinde na Západě. Rusko je vykreslováno jako slušná a duchovně založená země, Západ jako zhýralá a rozvrácená společnost.

Právě tento rozpor při čtení některých internetových serverů zaujal středoškolského učitele dějepisu, slovenského aktivistu Juraje Smatanu, který je i poslancem Trenčínského samosprávného kraje.

„Zdálo se mi to zvláštní, protože Rusko je ve skutečnosti stát, kde je vyšší rozvodovost, vyšší míra potratů, vyšší kriminalita a vyšší alkoholismus než na Západě. A střední délka života je tam také nižší,“ vysvětlil v rozhovoru pro slovenský Denník N důvody, proč se ruskou informační válkou začal zabývat.

Výsledkem jeho práce je zatím přehled 42 propagandisticky zaměřených webů, jak na Slovensku, tak v Česku. Jejich seznam najdete ZDE.

Osvědčený princip propagandy

Weby obvykle kombinují část pravdivých článků přebíraných ze seriózních zdrojů; mezi ně však vždy vpašují dezinformace a propagandistické texty. “Lidé, kteří propagandistický mix vytvářejí, se vždy snaží vhodně namíchat pravdu s polopravdami i vyloženou lží,“ podotýká Juraj Smatana.

Odhalováním takových lží a polopravd v souvislosti s konfliktem na Ukrajině (jak ze strany Ruska, tak Ukrajiny) se dlouhodobě věnuje například i server StopFake vycházející v ruštině a v angličtině.

Cílem propagandy podle Smatany nemusí být jen to, aby lidé uvěřili konkrétní straně sporu, ale aby nevěřili nikomu. „Aby si jednoduše mysleli, že všichni novináři jsou zmanipulovaní nebo koupení, politici podplacení a že nemá smysl se občansky angažovat ve prospěch pozitivních změn.“

„Konkrétní dezinformace však mohou vyvolat i cílenou nenávist. Když si třeba opakovaně čtete zprávy o tom, jak Uktrajinci mrzačí oběti a delají nejrůznější zvěrstva, začnete mít pocit, že jsou jako fašisti. Podvědomě pak začnete držet palce tomu, kdo proti nim bojuje.“

„Nemám čas ověřovat zdroje“

„Dovolím si říct, že Slovensko i Česko se ocitlo v zájmové sféře ruské vojenské propagandy . Je přitom dost možné, že zdaleka ne všichni, kdo ty stránky provozují o tom vůbec mají tušení,“ dodává.

O podstatě stránek nemají často potuchy ani sami uživatelé, či ti, kdo jejich texty sdílí například na sociálních sítích. Mezi ně přitom patří i známí politici.

„Nemám čas a možnosti ověřovat zdroje,“ vysvětlil týdeníku Respekt jihomoravský hejtman Michal Hašek, proč na svém facebookovém profilu odkazoval na propagandistický web Aeronet.cz. Ten patří mezi pomyslnou špičku proruské informační války v Česku.

Problém ruské propagandy se ale netýká zdaleka jen Česka či Slovenska, ale celého západního světa. Evropská komise má na základě výzvy skupiny ministrů zahraničí přijít v průběhu jara s centrální strategií, jak ruské informační válce čelit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)