Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
https://www.flickr.com/photos/worldeconomicforum/3488885680/in/photolist-CmpeD-6jisao-jRHn3f-5VQGP9-31Rbdf-8fTTXv-5ns231-m9gNdr-kHRm9K-4bCSkn-jR1PNH-4iwFjU-3ZTP4K-6jigSU-7E9Yqd-5VQJGL-dhtaia-9EkzT7-kAikdT-jR1tTn-bB2Phn-8XyEBN-4hUW8a-e4f3xc-q4R18j-kFZs3z-kJ8atA-q4xEuK-2aF8B-bv3X9V-2ziC8-54QqQw-jKMGTL-hxYxyP-fuqVMi-eSfbmj-5WcfX5-5yZxtt-dhtazx-kAdZDc-fmicGq-5K6WVG-gjgX1t-4bCN8c-6XvNt5-mh6S9q-6jeoCF-d71vRN-LHBSj-fuobsg
Copyright by World Economic Forum swiss-image.ch/Photo by Sebastian Derungs
,

Ruská informační válka sílí, Evropa hledá odpověď. Bude z Česka „centrum odporu“?

Ruská informační válka, dezinformace, propaganda, šíření zavádějících informací a proruský internetový trolling se dostaly vysoko do agendy Evropské unie. Žádost o to, aby EU adekvátně reagovala, zaslali Evropské komisi ministři zahraničí Dánska, Estonska Litvy a Velké Británie. Česko nabízí zkušenosti.

„Rusko rapidně zvýšilo svou dezinformační a propagandistickou kampaň jako asymetrickou reakci na ekonomické sankce Západu. Cílem je získat podporu politických a vojenských cílů ruské vlády,“ napsala v lednu čtveřice ministrů v dopise adresovaném šéfce evropské diplomacie a místopředsedkyni Evropské komise Federice Mogheriniové.

New Document 5

Úvodní strana z dopisu čtveřice ministrů zahraničí.

Nechceme kontrapropagandu

Téma pak detailně probírala rada ministrů zahraničí. Výsledkem je zadání pro Evropskou komisi „něco vymyslet“.

„Tohle je téma, které se objevuje opakovaně. Všichni tomu soustavnému propagandistickému tlaku čelíme, Česko není výjimkou. Debata o tom, co s tím, je ale trochu bezradná,“ řekl serveru HlídacíPes.org český velvyslanec při EU Marin Povejšil.

Shoda mezi členskými státy je prý v tom, že nemá jít o protipropagandu, ale o šíření svobodných a otevřených informací. „Problém je, že nemluvíme o jedné cílové skupině. Jedna skupina jsou lidé na Východě, především na Ukrajině a v Rusku, druhá skupina je v samotné EU. Nápady jak na to jsou v počátcích a rozpaky spočívají v tom, že žijeme v prostředí založeném na svobodném šíření informací,“ říká Povejšil.

Nejdále je zatím myšlenka na vznik ruskojazyčného televizního vysílání. Zůstává ale stále jen u ideji, protože Evropská komise na něco takového rozpočet nemá a opatrně se k tomu staví i členské státy.

Česko vysílání v ruštině podporuje

„Je to zatím spíše přešlapování. Rada ministrů ale vyzvala Evropskou komisi ať se k tomu nějak postaví a komise musí přijít s nějakými návrhy. My se na diskusi podílíme, máme v této oblasti zkušenosti,“ říká Povejšil s poukazem na to, že z Prahy vysílá i do Ruska Američany financované Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda.

Ministerstvo zahraničí financuje i ruskojazyčnou redakci Rádia Praha, vysílající pod hlavičkou Českého rozhlasu přes satelit a prostřednictvím internetu. Vysílání Rádia Praha v ruštině přebírají částečně i vybrané rozhlasové stanice na Ukrajině, v Gruzii a ve Španelsku.

Podobně Česká republika dlouhodobě finančně podporuje projekt Evropské rádio pro Bělorusko, vysílající z Polska a Litvy.

„Musíme najít způsob, jak se této propagandě nepřátelské k západnímu způsobu života bránit. Těžko to může dělat Česká republika sama, je to téma, které se musí řešit na mezinárodní úrovni, na úrovni EU,“ citoval bruselský deník EuropeanVoice i náměstka ministra zahraničí Petra Druláka, který se na konci ledna ministerské rady účastnil. 

Z dokumentu, tzv. non-paper, jehož autory jsou ministr zahraničí Dánska Martin Lidegaard, ministr zahraničí Estonska Keit Pentus-Rosimannus, ministr zahraničí Litvy Linas Linkevičis a britský ministr zahraničí Philip Hammond.

Jak ministři zahraničí popisují ruskou informační válku

 • Dezinformační kampaň spočívá v šíření falešných a zavádějících informací různými cestami, například státem kontrolovanými televizními kanály a internetovým trollingem.
 • Cílem je diskreditovat Evropskou unii, narušovat podporu legitimně zvolených vlád, demoralizovat lokální obyvatelstvo, dezorientovat západní politiky, podkopávat svobodná, nezávislá a pluralistická média.
 • Dalším cílem je pak přesvědčit ruskou veřejnost, že Rusko je obětí západem řízeného spiknutí, jehož jediným cílem je ponížit Rusko.
 • Zároveň s tím jsou vládou omezována a zavíraná svobodná ruská média, nezávislé informace jsou vytlačované z veřejné sféry.

Proč má EU podle ministrů zahraničí reagovat

 • Ruská informační válka rozšiřuje vojenské a politické možnosti, jak polarizovat postoje v rámci ruskojazyčné populace, zastírá skutečný efekt evropských politických kroků včetně sankcí a je hrozbou pro bezpečnost zejména východních částí EU.
 • K EU jako pozitivní vizi budoucnosti se obracejí svobodně a reformně uvažující, protikorupčně zaměřené části společnosti v sousedních východních zemích. Rusko tyto tendence potlačuje.

Jak by měla EU nyní jednat

 • Zvýšit povědomí veřejnosti o ruské dezinformační kampani a propagandě v EU i u východních sousedů, o její nebezpečnosti a cílech.
 • Měla by vzniknout stálá platforma, kde by si EU vyměňovala s NATO své názory na strategické komunikační aktivity a jejich cíle.
 • Podporovat nezávislá a alternativní média v EU i v Rusku. Zajistit schopnost EU čelit manipulaci a chránit základní hodnoty mezi něž patří právo na svobodu projevu.
 • EU by s ohledem na ruskou propagandu měla financovat informační tréninkové programy pro média, politiky, úředníky, akademické pracovníky a školy či veřejné on-line kurzy.
 • Průzkumy Eurobarometru by se měly zaměřit na analýzu schopnosti veřejnosti čelit informační manipulaci, propagandě, zvyky spojené s konzumací mediálního obsahu.
 • EU by měla aktivně uvádět na pravou míru ruské dezinformace, rozkrývat propagandu, podporovat expertní komunitu, investigativní novináře a posilovat informační bezpečnost.

Návrh na konkrétní mediální kroky

 • Podpořit mezinárodních i národních ruskojazyčných médií: televizní vysílání, internetové stránky, rádio, tisk. Příkladem jsou projekty RFE/RL.
 • Podporovat výměnu vzdělávacích pořadů a dokumentů mezi evropskými televizemi.
 • Pomoct partnerským vládám v regionu komunikovat lépe , strategičtěji a efektivněji s jejich vlastním ruskojazyčným obyvatelstvem.
 • Pomoct posilovat kapacitu existujících důvěryhodných ruskojazyčných médií, podporovat sdílení informací, mezinárodní spolupráci.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

6 komentářů

 1. udegej napsal:

  Spolehlivě poznáte, kdy jste překročili hranice totality podle dvou jasně patrných symptomů:
  a.) Všeobecné fízlování začne být vydáváno za bezpečnostní nutnost.
  b.) Svoboda slova a názoru je nahrazena bojem s cizí propagandou, povinným.

  My, kteří jsme si obojího za normalizace užili dosyta na žádné ne-papíry (což je jen pozměněný způsob uvedení nějakého očekávatelně nepopulárního a protilidového – všechna moc přece.. atd. – konceptu do oběhu a posléze jeho legalizace) zvědavi.
  Ať si je napíchnou v Bruseli na wc na hák.

  • Petr Havelka napsal:

   Pane udegej,

   také mám odžito za „normalizace“, ale tak jednoznačně to nevidím.

   S Vašim a i b souhlasím až na „povinným“.

   Pokud vyjdeme ze „starých časů“ měli jsme šanci získat rozumnější informace leda ze Svobodné evropy nebo u hranic z cizích TV. To byla tehdejší totalita.

   V době internetové, si totalitu v hlavě dokážete udělat samovolně samostudiem 🙂

   Příznivci konspiračních teorií (KT) dokáží zpochybnit všechno a že se KT tajné služby všech států nadělaly 🙂

   Trolling je nová samostatná disciplína a bezpochyby funguje, poněvadž čím dál více se ujímá cosi jako „lživá media“. Některá media si tuto nálepku bezpochyby zaslouží, ale rozmáhá se paušální „lepení“a pak autor sdělí psalo se to na Aeronetu http://aeronet.cz/news/ nebo tady https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/02/14/jak-vidi-minsk-ii-vlk-dil-i/#more-939393 🙂

   Spousty lidí jsou prostě ovlivnitelní, jak ulhanými medii tak intenzivním trollingem.

   Okno do světa lze zastřít novinami! psal kdysi za totality Lec

   Dnes: Okno do světa lze zakrýt monitorem 🙂

   Media si jistě kritiku zaslouží, třeba podle mne svobodu slova ničí i přehnaná politická korektnost

   • udegej napsal:

    Nějak je pro mě vaše sdělení, asi kvůli přemíře emocí a ikon nečitelné.
    Nepotřebuji vámi propagované zdroje, uplně si vystačím s tím, co mi pan Břešťan sděluje a co jsem se dozvěděl z autoritativních zdrojů o povinném „úhlu pohledu“ veřejnoprávních médií.
    Koncesionáři si povinně platí za předepsaný úhel, ne za fakta a svobodnou výměnu názorů.

    Navíc mráz přichází, jako války posledních 20 let, Patriot Act, politika prezidentských dekretů a inscenovaný chaos opět z Washingtonu.
    Dva baltické státy, Dánsko a letadlová loď Spojené království jsou zcela zřetelný podpis, škoda že se nezařadilo i Polsko.

    Cílem je hospodářské zotročení, nad kterým jásal J. P. Morgan už po první světové válce: „Evropa je ve stavu, kdy máme hypotéku na životy dětí dnešních dětí.“
    Chápu, že téhle dimenzi problému vůbec nerozumíte, protože vás o ní vámi oblíbená média zapomínají informovat.

    • Petr Havelka napsal:

     No ty smajlíky zrovna nevyšly. Budu šetřit.

     Inscenovaný chaos z Washingtonu, tak tady neušetřím 🙂

     Kdyby „institucionální hloupost z Washingtonu“

     Berte to tak, že se někdy svět zblázní i elity bývají krátkozraké.

     Svobody nejsou dané, musí se opatrovat. Jestli jsou veřejná media „předepsaně vyúhlovana“? Tak, to je odvážné tvrzení.

 2. Aleš Hyper napsal:

  Goldstein Two Minute Hate Ritual

  https://www.youtube.com/watch?v=0vvvPZd6_D8

 3. r.m. napsal:

  https://www.youtube.com/watch?v=y2tokRUUyHo
  dostali ho i z prachama na demošce z Němcova

Přidávání komentářů není povoleno